σκοπευτικο ΙR

Ξεκίνησε από Horus, 23 Οκτ 2009, 13:08:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Horus

παιδια καλησπερα,

σκεφτομουν οτι θα ηταν πολυ ωραιο ενα σκοπευτικο κουκιδας η οποια δεν θα ηταν ορατη απο το στοχο. με λιγα λογια ενα infrared (IR) laser προσαρμοσμενο στον καταλληλο φακο που θα το "βλεπει". ψαχνω ομως ενα συστημα αναλογο του red dot ωστε να προσαρμοζεται στο οπλο κ οχι σε στυλ goggles! δεν θα ηθελα να χασω την 3D οραση, οπως σωστα ειχε αναφερει ενας φιλος σε αλλο thread.  

κοιταζα λοιπον στο νετ κ βρηκα μονο κατι πολυ advanced και επι της ουσιας απλησιαστα thermal imaging sights που στοιχιζουν 10000 νταλαρς. δεν ρωτησα αν κανουν ατοκες δοσεις με πιστωτικη!!  ;D ;D ;D

μηπως εχετε τιποτα υποψη σας??

ευχαριστω  :)
enemies..we need more enemies!!

Ozymandias

Παράθεσημηπως εχετε τιποτα υποψη σας??

Nαι...κατι πολυ advanced και επι της ουσιας απλησιαστα thermal imaging sights που στοιχιζουν 10000 νταλαρς.

Greek_soldier

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στο red-dot ένα κυψελωτό kill-flash. Η Aimpoint έχει τέτοιο σύστημα, αν και νομίζω υπάρχουν και από εταιρείες Airsoft.



Ozymandias

Νομιζω οτι το παλικαρι εχει μπερδεψει τα red dot με τα laser και εχει μπλεχτει γενικοτερα.....

Greek_soldier

Παράθεση από: Ozymandias στις  23 Οκτ 2009, 20:20:51 ΜΜ
Νομιζω οτι το παλικαρι εχει μπερδεψει τα red dot με τα laser και εχει μπλεχτει γενικοτερα.....

Ναι και εγώ κάπου το έχασα. Και IR να βάλει, μπορεί να ενσωματώσει ένα kill-flash για να μη φαίνεται από τον εχθρό (η Yukon είχε παλιά αντίστοιχο κυψελωτο).

Horus

παιδια μαλλον σας μπερδεψα. σκεφτειτε λοιπον οτι ειστε πιθανος στοχος κ βλεπετε την κοκκινη κουκιδα επανω σας.  θεωρητικα αυτο σας δινει την πιθανοτητα αντιδρασης, εστω κ μικρης.


αυτο που ψαχνω (δεν ξερω πως το λενε κ αν υπαρχει!!) ειναι ενα "να το πουμε red dot" η κουκιδα του οποιου δεν ειναι ορατη στο γυμνο ματι. εκει μπαινει στο παιχνιδι το IR infrared,  επειδη ειναι αορατο.

ρωταω λοιπον αν εχετε ακουσει για τετοιου ειδους σκοπευτικα.


ps. τα  thermal imagining sights τα ανεφερα γιατι ηταν αυτα που μου εβγαλε το google για infrared sights. μαλλον το ψαχνω λαθος.
enemies..we need more enemies!!

Greek_soldier

#6
Φίλε μου, όπως ανέφερα παραπάνω μπορείς να βάλεις στο red-dot ένα kill-flash σαν το παρακάτω. Έτσι κρύβεται η κουκίδα



Έψαξα και βρήκα ότι υπάρχουν αντίστοιχα και για airsoft red-dot, σαφώς φθηνότερα από τα αντίστοιχα της AimPoint και Trijicon.

Ένα σκοπευτικό που μπορεί να δείχνει τη κουκίδα και να μην φαίνεται στον απέναντι είναι το ολογραφικό Eotech. Το πραγματικό τέλος πάντων που είναι τεχνολογίας laser. Δεν ξέρω για τις ρέπλικες.

Το Infrared φαίνεται από τον απέναντι στόχο, και πολύ περισσότερο όταν ο στόχος έχει night vision.  ;)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.  :D

Horus

thanx φιλε Greek_soldier  :)

δεν ειχα ιδεα για αυτο το kill-flash!  ;)
λογικα πρωτα μηδενιζεις το red dot κ μετα το προσαρμοζεις επανω του. η μηπως δεν παιζει ρολο;
enemies..we need more enemies!!

Greek_soldier

Δεν νομίζω να χρειάζεται μηδενισμός. Μια απλή διαδικασία τοποθέτησης είναι.

Ozymandias

Παράθεσηπαιδια μαλλον σας μπερδεψα. σκεφτειτε λοιπον οτι ειστε πιθανος στοχος κ βλεπετε την κοκκινη κουκιδα επανω σας.  θεωρητικα αυτο σας δινει την πιθανοτητα αντιδρασης, εστω κ μικρης.


αυτο που ψαχνω (δεν ξερω πως το λενε κ αν υπαρχει!!) ειναι ενα "να το πουμε red dot" η κουκιδα του οποιου δεν ειναι ορατη στο γυμνο ματι. εκει μπαινει στο παιχνιδι το IR infrared,  επειδη ειναι αορατο.

Oταν σου λεω οτι τα εχεις μπλεξει..... ;D ;D

Λοιπον...Τα σκοπευτικα red dot δεν προβαλουν κουκκιδα πανω στο στοχο. Τα reflex sights/red dots εκπεμπουν την κοκκινη κουκιδα πανω σε ενα κομματι γυαλι πανω στο ιδιο το σκοπευτικο με σκοπο να δειξει σε εσενα που θα παει η βολη σου. Tην κουκκιδα δλδ τη βλεπεις μονο εσυ.


Προφανως αναφερεσαι σε ενα laser sight, κατι το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο....
Το Laser sight εκπεμπει μια ακτινα πανω σε εναν στοχο και παρακολουθωντας την κουκιδα ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ βλεπεις που θα παει η βολη σου.


Σε αυτη την περιπτωση ο στοχος μπορει να αντιληφθει την κουκιδα, για αυτο και φτιαχτηκαν laser που εκπεμπουν στο υπερυθρο φασμα και ειναι ορατα μονο μεσω IR Goggles.

Για χρηση airsoft νομιζω οτι ενα απλο red dot σε καλυπτει.......

Γιατι δεν πας σε ενα μαγαζι airsoft να πιασεις ενα σκοπευτικο στα χερια σου να καταλαβεις και ο ιδιος;

Horus

φιλε Ozymandias τελικα ειχες δικιο!!

τα ειχα μπερδεψει λιγο τα πραγματα! νομιζα οτι το red dot  προβαλει τη βουλα πανω στο στοχο..

οποτε αυτο που εψαχνα εγω ειναι ενα laser sight με ενσωματωμένο καποιο IR sight αντι για τα goggles.

ευχαριστω πολυ για την εξηγηση!!  ;D
enemies..we need more enemies!!

mirrage

Πέρα από αυτά στα οποία κατέληξε ο ozymandias, και είναι σωστά εννοείται, το killflash δεν θα
απέκρυπτε ποτέ την κουκίδα μας.Το μόνο που θα έκανε ήταν να αποτρέπει την δημιουργεία
αντανακλάσεων από το γυαλί του red-dot.Tο λέει και η λέξη kill - flash .
Πέρα από αυτά αυτό που ψάχνεις μάλλον θα σου κοστίσει αρκετά και στην τελική δεν νομίζω
να το βρεις στην Ελλάδα αλλά ούτε και να το εισάγεις, λόγω της νομοθεσίας.
Τέλος τα υπέρυθρα lasers νομίζω πως έχουνμειωμένη ως μηδαμινή απόδοση στο φως της μέρας
οπότε δεν θα το πολυχρησιμοποιήσεις.
Αυτά στα λέω με επιφύλαξη οπότε ψάξε λίγο και όταν βρεις σίγουρες πληροφορίες ενημέρωσέ μας
για να ξέρουμε και εμείς.

;)

cosvas

Προσοχή μεγάλη!!! Μιλάμε για laser (είτε IR είτε ορατό) οπότε αναφερόμαστε σε εξοπλισμό που εμπίπτει σε απαγορευτικές νομικές διατάξεις. Νομίζω οτι αυτό είναι αρκετά σαφές οπότε περνάω αμέσως στο αμέσως επόμενο επικίνδυνο σημείο. Αυτό έχει να κάνει με το οτι τα υπέρυθρα (ΙR) laser είναι πραγματικά ΑΟΡΑΤΑ με γυμνό μάτι άρα μπορεί η δέσμη του laser να χτυπάει το μάτι μας χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε και να το ΚΑΕΙ σιγά-σιγά με τρόπο τέτοιο που τη ζημιά την καταλαβαίνουμε μόνο όταν είναι πολύ αργά. Τα υπέρυθρα laser είναι ΕΠΙΒΛΑΒΗ για τα μάτια, ακριβώς γιατί είναι lasers και όχι led και έτσι η ισχύς τους μπορεί να προκαλέσει βλάβες σε μεγάλη απόσταση. Υπάρχουν στρατιωτικού τύπου κατασκευές με laser ασφαλή για τα μάτια αλλά πρόκειται για εξειδικευμένες περιπτώσεις, μη διαθέσιμες στο κοινό. Τα παραπάνω τα γράφω για να καταλάβουμε οτι δεν είναι όλα κατάλληλα για το παιχνίδια μας και μερικές φορές υπάρχουν κίνδυνοι που αν και αόρατοι, εν τούτοις υπάρχουν και περιμένουν την απροσεξία μας για να "δαγκώσουν"...