Ειναι λειτουργικα τα σκοπευτικά μεσα στο παιχνιδι?

Ξεκίνησε από Dennis, 02 Οκτ 2009, 10:52:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Dennis

Εδω εχω παρει δυο ενα red dot και μια δυοπτρα και δεν βολευουν και παρα πολυ!!!

Dadias

το red-dot που χρησημοποιώ με βολεύει πολύ, φυσικά θέλει και την κατάληλη ρύθμιση, όχι μόνο στην ερυθρή κουκίδα αλλά και στην απόσταση από το μάτι, το ύψος κτλ. εκτός αυτων είναι πολύ πρακτικό γιατί ενώ σκοπεύω έχω και τα 2 μάτια ανοικτά και έχω καλήτερη αντίληψη και παρατήρηση του χόρου - των "εχθρών"

Gus

Το red-dot δεν ειναι τοσο ευκολο να το χρησιμοποιησεις αρχικα! Περα απο το οτι πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενο οπως ανεφερε ο φιλος Dadias και τους περιορισμους συγκεντρωσης και εμβελειας βολων των AEG πρεπει να εκπαιδευσεις και λιγο τον εαυτο σου στη χρηση τους. Συνηθως στο airsoft δεν χρειαζεται να σημαδεψουμε καν μιας και βλεπουμε την τροχια των bbs προς το στοχο (φυσικα αυτος ο τροπος παιχνιδιου δεν ειναι και ο σωστοτερος μιας και ειναι μη ρεαλιστικος και απαιτει μεγαλη ποσοτητα bbs ) ή σημαδευουμε ενστικτωδως γι αυτο και η χρησιμοτητα του red-dot ειναι περιορισμενη! Το red-dot ειναι αρκετα χρησιμο οταν θες να κανεις σκοπευμενες βολες με μεγαλη ταχυτητα. Στην τελευταια περιπτωση βοηθαει αρκετα αρκει να το εχεις συνηθισει... Μην ξεχναμε οτι τα σκοπευτικα βοηθηματα δεν τα χρησιμοποιουμε μονο για την χρησιμοτητα τους αλλα και για την πιο tactical νοτα που προσδιδουν στα AEG μας (κοινως παπατζα!!! ) Τωρα η διοπτρα λογω μεγενθυσης ειναι αρκετα δυσκολοτερη στη ρυθμιση της καθως οπως προανεφερα τα airsoft guns εχουν περιορισμενη ακριβεια! Για ρολους οπως sniper η marksman νομιζω οτι ειναι σχεδον απαραιτητη διοτι δινουν το πλεονεκτημα των σκοπευμενων "μακρινων" βολων. Οπως τα red-dot ετσι και οι διοπτρες θελουν εξασκηση ωστε ο σκοπευτης να μπορει να τις χρησιμοποιησει αποτελεσματικα...

queef

Η διόπτρα θέλει πολύ χρόνο να τη συνηθίσεις γιατί λόγω χοπ απ και χαμηλής ταχύτητας του ΒΒ το βλέπεις να κάνει καμπύλη τροχία και σε μπερδεύει.Το red dot θέλει όχι μόνο να το προσαρμόσεις σωστά πάνω στο AEG αλλά να προσαρμοστείς κι εσύ σε αυτό.Τι εννοώ,να μάθεις να σκοπεύεις με τα δυο μάτια ανοικτά να μην επικεντρώνεσαι μόνο στο στόχο που βλέπεις στην κουκίδα(tunnel vision) αλλά και τριγύρω αυτού κ.α.

WAR ANGEL

Στις αποστασεις που παιζουμε τα iron sights μου φαινονται μια χαρα...τωρα το red dot ειναι κορυφη αλλα θελει εξοικοιωση