A&K SR-25 (long)

Ξεκίνησε από cgwolf, 18 Σεπ 2009, 15:07:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

cgwolf

 Όπως λέει και ο τίτλος θα αναφερθώ στο νέο μου απόκτημα και τι μετατροπές δέχτηκε/θα δεχτεί για να στηθεί σαν ένα καθαρά sniper AEG!
Προς το παρών εκτός από κάποιες αλλαγές δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα,οπότε το θέμα θα ανανεωθεί με περισσότερες πληροφορίες και μετά
τις πρώτες βλητικές δοκιμές.

Ας τα πάρουμε όμως απ' την αρχή.
Αν και δεν είμαι θαυμαστής των Μ16ωειδών,το συγκεκριμένο AEG μου τράβηξε την προσοχή λόγο της πολύ καλής βάσης για πλατφόρμα sniper.
Συν το γεγονός ότι όλα ανεξαιρέτως τα reviews λένε τα καλύτερα!
Έχει σαν βάση το Μ16 αλλά διαφέρει σε κάποιους τομείς.
α)Έχει μακρύτερη γεμιστήρα (όπως και το κανονικό για να παίρνει βλήματα 7.62) οπότε οι γεμιστήρες από Μ16 δεν μπαίνουν.
β)Το gearbox του είναι ver.2 long αντίστοιχο του PSG-1
γ)Το SR-25 έχει μόνο βολή κατά βολή.
Οι κινέζοι βέβαια φρόντισαν να εμπλουτίσουν το AEG με full auto,αλλά το έκαναν με πατέντα οπότε και είναι εύκολο να στηθεί με μόνο Safe/Semi.
Η πατέντα είναι ένα κενό κάτω απ' το selector switch που επιτρέπει στον επιλογέα να περάσει πάνω από την μεταλλική ασφάλεια που το σταματάει στο SEMI.

Αυτό αλλάχτηκε λοιπόν πρώτο με έναν επιλογέα της Classic Army για Μ4/Μ16.

Επίσης,το AEG έρχεται στο κουτί του με μία High-Cap γεμιστήρα 470bbs.Εγώ φρόντισα να αγοράσω 2 low cap 50rd γεμιστήρες της G&G για το αντίστοιχο δικό τους GR-25 οι οποίοι και εφαρμόζουν μια χαρά.Είναι και πιο κοντοί οπότε δεν εξέχουν πολύ απο κάτω.


Προσπάθησα να σβήσω και την ένδειξη AUTO αλλά παρ' όλο που στην φωτογραφία φαίνεται καλά,μόλις το πέρασα με χαρτοπετσέτα η ενδειξη άρχισε να ψιλοφαίνεται (δεν με πειράζει γιατί μάλλον θα βαφτεί και αυτό το AEG ολόκληρο)

Εσωτερικά δεν έχω παρέμβει για να "ξηλώσω" το full auto πιο πολύ γιατί δεν είχα όρεξη αλλά μπορεί να γίνει και αυτό αργότερα.

Και μια φωτογραφία του στημένο:


Οι αλλαγές που θα γίνουν στη συνέχεια.
α) Εγκατάσταση κάννης ακριβείας 6,02mm Deep Fire SS 650mm (κανονικά έχει 509mm κάννη όπως και τα Μ16 αλλά με την σιγαστήρα παίρνει και 650mm όση και το PSG-1)
β)Αλλαγή Air-Nozzle
και γ) Επειδή με τις συγκεκριμένες αλλαγές είναι πολύ πιθανό το AEG να περάσει το όριο των 450fps  θα γίνει είτε αλλαγή ελατηρίου με ένα 160% για PSG-1 είτε θα κοπούν 2-3 σπέιρες απο το υπάρχον ελατήριο.

EDIT 1: Οι πρώτες μετρήσεις με το AEG απο το κουτί του (εκτός της αλλαγής του selector switch) έδειξαν 422-430fps.
Σιγά-σιγά θα αρχίσουν και οι μετατροπές και θα επανέλθω με τις νέες μετρήσεις.
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

Goodspeed

#1
Καλορίζικο και με πολλά out  ;)
No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




cgwolf

 Αν εννοούσα marksman δεν θα υπήρχε λόγος μονής βολής...θα το άφηνα και με full auto...
Εκτός αν εννοείς οτι δεν υπάρχει στην ουσία sniper γενικά στο airsoft οπότε εκεί δεν έχεις άδικο.
Ο ρόλος του sniper στο airsoft είναι στην ουσία αυτός του DM αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

cgwolf

 Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακόμα...δεν το έχω μετρήσει και δεν έχω αξιωθεί να το δοκιμάσω σε βεληνεκές/ευστοχία...ούτε σκοπευτήριο πήγα,ούτε σε κανένα απ'τα πεδία.
Βέβαια παίζει μέχρι να πάω να έχω ήδη κάνει κάποιες απο τις αλλαγές...η πρώτη που σκέφτομαι για μέσα στη βδομάδα είναι να αντικαταστήσω την μπρούτζινη κάννη
με μια ατσάλινη της Classic Army.
Μόλις κάνω τις πρώτες δοκιμές θα προσθέσω τα στοιχεία που ρώτησες.

(Η εταιρεία και όσοι το έχουν λένε οτι βγάζει 424-450fps)
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

Gimli

hm οπος βλεπω την κανη πρεπει να εχει πολυ καλο βελινεκες σιγουρα τορα απο hop-up δεν ξερω περιμενω πρωτες εντυπωσεις απο το παιδιο :)
(Η τυχη ευνοει τους Τολμηρους) Μεγας Αλεξανδρος
(Ευχαριστω τους Θεους που γενιθικα ελλινας)Μεγας Αλεξανδρος

kemosabe

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα γράφω εδώ καθώς ειναι το ίδιο όπλο. Βρήκα ένα ίδιο αλλά η κοντή έκδοση στα 240euro για ένα φίλο μου.  http://airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_36&products_id=810
ακριβώς αυτό. Αξίζει τα λεφτά αυτά? Μην μου πείτε για fps και τέτοια το ξέρω. Γενικώς σαν κατασκευή κα θέλω να μάθω. To όπλο θα παίζει σε woodland σαν AEG και οχι sniper.