GBB ρυθμιση hopup και FPS

Ξεκίνησε από klime, 10 Ιουλ 2014, 21:10:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klime

καλησπερα την παρεα...

εχω ενα G&G CM16 και κανω την εξης παρατηρηση... οταν ειναι γεματη η γεμιστηρα με αεριο και προσπαθω να ρυθμισω το hopup φτανω σε ενα σημειο που ριχνει καρφι και παρα πολυ ευστοχα... οσο ομως συνεχιζω να ριχνω και αδειαζει το αεριο μεσα στην γεμιστηρα απ οτι συμπερενω(δεν το εχω μετρησει με χρονογραφο) πρεπει να ανεβαινει η πιεση οποτε και τα FPS με αποτελεσμα να "σηκωνει" τις μπιλιες προς το τελειωμα και να χανω τον στοχο... εχετε τιποτα στα υποψιν κατι σαν regulator να κραταει οσο το δυνατον σταθερα τα FPS η τελος παντω καποια αλλη ιδεα πως θα μπορεσω να πετυχω κατι τετοιο??

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις!!
Η θάλασσα δεν ειναι σουπερ-μαρκετ!

sparvar

για το συγκεκριμενο λιγο δυσκολο διοτι λογο υψηλων θερμοκρασιων λογο καλοκαιριου με τερμα κατω χοπ απ κ θα στις σηκωνει κ παλι αν ριχνεις 20αρες. . κ βεβαια ολα τα αεριου οσο ριχνεις χανουν σε fps  οποτε δν νομιζω να αυξανει η πιεση, μηπως παιζει τπτ αλλο ? . Δοκιμασε με διαφορετικα bb's (20,23,25 κλπ) για να πλησιασεις ενα επιθυμητο αποτελεσμα. Εχω το ιδιο κ ειμαι ικανοποιημενος με 25αρες.
INDEPENDENT GUN -----> KATΩ ΤΑ ΓΙΩΤΟ-ΚΟΜΜΑΝΤΑ <------

klime

στην αρχη ειχε ενα θεμα με το βαρελακι κατω απο το hopup. Ακομη και με τερμα κατω το hopup τις 25αρες τις σηκωνε στο Θεο... αλλαξα ενα βαρελακι μικροτερου διαμετρηματος και τα πραγματα διορθωθηκαν... τωρα του εχω βαλει 30αρες τις παει κατσε καλα αλλα εχω αυτο το φαινομενο και δεν ξερω που να καταληξω... ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ για όσους γνωριζουν... θα ορισω καποιες σταθερες ωστε να καταλαβουμε πως δουλευει το πραγμα... (η ερωτηση ειναι σχετικη δεν ειναι ασχετη απλα βαζω το συγκεκριμενο sniper οπλο λογω ελατηριου για σταθερα fps). εχω λιπον ενα sniper πχ VSR10. δεν εχω πειραξει τιποτα απο μαμα που εχει πανω και ρυθμίζω το hopup απο το συγκεκριμενο οπλο με 36αρες μπιλιες οκ? ολα μια χαρα τις παει ακριβως εκει που θελω... αλλαζω ελατηριο απο το 130αρι πχ που εχει και βαζω ενα πιο δυνοτο 150αρι... σαφως και ανεβαινουν τα FPS απο 450 στα 510. το hopup δεν το πειραζω δεν αλλαζω τιποτα αλλο πανω στο οπλο... τωρα που ανεβασα τα FPS η μπιλια θα παιρνει πιο πολυ hopup( θα σηκωνεται δλδ) ή απλα θα πηγαινει στο στοχο πιο γρηγορα???

ευχαριστω
Η θάλασσα δεν ειναι σουπερ-μαρκετ!