προστασια ματιων- βοηθεια

Ξεκίνησε από GRaffitas, 25 Μαρ 2014, 00:10:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GRaffitas

Παιδες να κανω μια ερωτηση και σας παρακαλω βοηθηστε με.ειχα μια μασκα για προστασια ματιων και απο περιεργια της εριξα εξ επαφης με αποτελεσμα να κανει μια τρυπα να.
Ολα τα προστατευτικα ματιων ετσι ειναι?δεν υπαρχει κατι να σε προφυλασει ακμ καο εξ επαφης?νομιζω υπαρχουν κατι μεταλοκες που καλυπτουν ολο το προσωπο και εχει μικρες τρυπουλες για να βλεπεις?ποια ειναι η αποψη σας?προστατεθει κατι 100%?
One shoot - one kill!!!

forpanos

επειδή στο αιρσοφτ δεν βαρανε εξ επαφης δεν νομιζω πως μπορει καποια μασκα προστασιας να αντεξει την δυναμη του οπλου.. δεν χρειαζεται να ανυσηχεις παντως γιατι δεν προκειται να την φας σε αποσταση κατω των 2 μετρων ποτε :P εγω με κατι γυαλακια της g&g των 10 ευρω είμαι μια χαρα :D
Σ.Φ.Α. Airsoft Team

GRaffitas

One shoot - one kill!!!

gioalex

Παράθεση από: GRaffitas στις  25 Μαρ 2014, 00:48:31 ΠΜ
Στα 2 μετρα κρατανε 100%?

Μην παίζεις με τα μάτια σου... Άσε το "δεν την τρως κάτω από 2 μέτρα". Έχει τύχει σε παιχνίδι να φάει φίλος ριπή στην μάπα από μισό μέτρο. Η αδρεναλίνη, η απειρία, ένα ξάφνιασμα και αρκεί να τραβήξει την σκανδάλη ασυναίσθητα ο άλλος και να τρέχεις...

Πέρνα από κανένα μαγαζί και δες/ρώτα καλύτερα. Υπάρχουν γυαλιά που καλύπτουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και προσφέρουν 100% προστασία. Απλά να θυμάσαι ότι ένα σπασμένο δόντι φτιάχνεται, μια μελανιά περνάει, μια πληγή κλείνει. Ένα μάτι δεν φτιάχεται. Μην λυπηθείς λεφτά για γυαλιά.

GRaffitas

Ποσο μαλλον εγω που δε βλεπω απ το ενα ματι..
Σκεφτηκα να αγορασω 2-3 φουλ φαις μασκες που ειναι μεταλικες με τρυπουπες.να εννοσω τις μεταλικες επιφανιρς μεταξυ τους για μεγιστη ασφαλεια..
One shoot - one kill!!!

ScoobySti


sparvar

Φιλε μ υπαρχουν αντιβαλιστικα γυαλια στο e shop κ αρκετα οικονομικα. Δες το σαν επενδυση π ποτε δν χανει.
INDEPENDENT GUN -----> KATΩ ΤΑ ΓΙΩΤΟ-ΚΟΜΜΑΝΤΑ <------

GRaffitas

Παράθεση από: ScoobySti στις  25 Μαρ 2014, 07:58:32 ΠΜ
Αμβλυωπία?
οχι.25 βαθμους μυωπια..

Παράθεση από: sparvar στις  25 Μαρ 2014, 11:36:14 ΠΜ
Φιλε μ υπαρχουν αντιβαλιστικα γυαλια στο e shop κ αρκετα οικονομικα. Δες το σαν επενδυση π ποτε δν χανει.
μπορουν να αντεξουν ακομα και βολη απ τα 2 μετρα? απλα θελω να μαι σιγουρος 100%
One shoot - one kill!!!

axtipitos

#8
Εσυ πρέπει να είσαι έτοιμος να τις φας και κατω απο τα δυο μέτρα, ποτε δεν ξερεις .
Το σωστο είναι εσύ να έχεις πάρει τα μέτρα σου και να μην στηρίζεσαι στο όποιο μυαλό κουβαλάει ο
καθένας. ΚΑΝΟΝΙΚΑ βέβαια για τόσο μικρές αποστάσεις συνήθως χρησιμοποιόυμε το ''μπαμ'',όπως κατάλαβες όμως αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Για εμένα ο προστατευτικός εξοπλισμός που θα μεταφέρεις
είναι πιο σημαντικός απο το εάν το όπλο είναι cyma ή vfc.Φρόντισε να επενδύσεις χρήματα στα σωστα προιόντα που θα σου εξασφαλισουν την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια.

Εξάλλου με την Υγεία σου Δεν παιζεις.  ::) ;)

mirrage

#9
Παράθεση από: forpanos στις  25 Μαρ 2014, 00:31:39 ΠΜ
επειδή στο αιρσοφτ δεν βαρανε εξ επαφης δεν νομιζω πως μπορει καποια μασκα προστασιας να αντεξει την δυναμη του οπλου.. δεν χρειαζεται να ανυσηχεις παντως γιατι δεν προκειται να την φας σε αποσταση κατω των 2 μετρων ποτε :P εγω με κατι γυαλακια της g&g των 10 ευρω είμαι μια χαρα :D

forpanos
Έχεις παίξει ποτέ airsoft η λες απλά κάτι που άκουσες?Σχεδόν σε κάθε παιχνίδι γίνονται κλειστές
εμπλοκές και σχεδόν πάντα κάποιος θα σκούξει η ακόμη χειρότερα θα τραυματιστεί.Όπως είπαν
και πιο πριν λίγη απειρία η ένα ξάφνιασμα αρκεί για να τραβήξεις την σκανδάλη και να κάνεις ζημιά.
Μην δίνεις τέτοιες συμβουλές γιατί μόνο κακό θα κάνεις.




Φίλε GRaffitas μην αγοράσεις κάτι φτηνό-φτηνιάρικο.Μην αγοράσεις γυαλί που φοράει ο μπάρμπας
που κλαδεύει τον κήπο του η δεν ξέρω τι...Αγόρασε γυαλιά αντιβαλλιστικά.Δηλαδή γυαλιά που έχουν
προδιαγραφές που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μας.Συγκεκριμένα...

Ένα βαλλιστικό γυαλί θα αντέξει ακόμα και σκάγια η θραύσματα.Αυτά δεν θα τα συναντήσεις
σε πεδίο airsoft αλλά μπορείς εύκολα να καταλάβεις πως αν αντέχει καυτά και αιχμηρά θραύσματα
από εκρήξεις, για παράδειγμα χειροβομβίδων, θα αντέχει και τα bbs.

Γυαλί ESS που δέχτηκε θραύσματα από έκρηξη αυτοσχέδιου εκρηκτικού μηχανισμού.



Με δεδομένο ότι τα bbs χοροπηδάνε ανεξέλεγκτα σου προτείνω να πάρεις γυαλί που θα
εφαρμόζει στο πρόσωπο σαν τα παρακάτω...
Σου βάζω links για ebay αλλά εννοείτε ότι θα τα βρεις και αλλού.Τα 2 πρώτα που αναφέρω
τα έχω και εγώ.

ESS Low Profile Goggles
Με πιστοποίηση ANSI Z87.1+
Από τα πιο δημοφιλή παγκοσμίως.
ebay

Arena Flakjak
Με πιστοποίηση ANSI Z87.1+
Επίσης αρκετά δημοφιλή.
ebay


REVISION Desert Locust Goggles
Με πιστοποίηση ANSI Z87.1+
Επίσης αρκετά δημοφιλή.
ebay

GRaffitas

Τελικα πηρα της wiley x με 44€...
One shoot - one kill!!!

mirrage


sparvar

μαλλον τα saber , σωστη value for money επιλογη ! +1
INDEPENDENT GUN -----> KATΩ ΤΑ ΓΙΩΤΟ-ΚΟΜΜΑΝΤΑ <------