Περίπου sniper.

Ξεκίνησε από Nick_the_Greek, 28 Ιουλ 2013, 19:18:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nick_the_Greek

Σε ενα παιχνίδι το προηγούμενο Σαββατοκύριακο βγήκα στο πλάι της άλλης ομάδας, σε απόσταση 80-90 μέτρων.
Ομως  έπαιζα με το G&G MP5 (εργοστασιακό) οπότε δεν επιχείρησα καν να ρίξω. Ετσι μου μπήκε στο μυαλό η αγορά ενός  sniper ή ενός DMR, το οποίο θα έχω σαν δεύτερο ή μάλλον τρίτο όπλο και θα το χρησιμοποιώ για της μακρινές βολές..... Εδω να εξηγήσω ότι δεν θέλω να παίξω τον ρόλο του sniper ( δεν έχω την υπομονή για να το κάνω ) θέλω απλά αν χρειαστεί να μπορω να κάνω μια μακρινή βολή με επιτυχία χωρίς να προδώσω την θέση μου.
Το DMR το έχω σχεδόν απορρίψει γιατι σκευτομαι ότι ενα sniper θα ειναι πιο ευθυβολο και πιο αθόρυβο άρα και καλύτερο για την συγκεκριμένη "δουλειά". Επίσης αν εξετάσουμε το ΜΡ5 τα υπόλοιπα οπλα με τα οποία παίζω ειναι Μ4 και SCAR τα οποία βγάζουν 400+FPS  και έχουν ικανοποιητική ακρίβεια για το "είδος" του, οπότε το sniper θα πρέπει να εχει καλύτερες επιδόσεις απο αυτα , γιατί αλλιώς θα ειναι πεταμένα λεφτά.
Γενικά δεν θέλω να χαλάσω πολλα λευτα, οπότε κοιτάμε για μια φτηνή ποιοτική βάση έτσι ώστε τα "πολλα" λευτα να πανε στις αναβαθμησεις. Τα φτηνότερα που έχω δει ειναι της Well τα L96 και VSR, αξίζουν ή να ψάξω για κάτι άλλο; Εχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

paliou

Εφοσον φιλε μου ψαχνεις για κατι ελαφρυ και "μαζεμενο" που θα κουβαλας μαζι με το κυριο οπλο, η επιλογη ενος VSR - BAR 10 ειναι μαλλον μονοδρομος. Το L - 96 ειναι βαρια πλατφορμα και το μηκος θα σε δυσκολεψει. Το ιδιο ισχυει και για το SVD.
Απο την αλλη η εμβελεια που ζητας (80 - 90 μετρα) δεν επιτυγχανεται ουτε ευκολα ουτε φτηνα.
Μηπως πρεπει να δεις το ενδεχομενο να συνδιασεις 2 σε 1;
Πχ ενα αναβαθμισμενο Μ 14 ή ενα SR 25;

Φιλικα Paliou

Nick_the_Greek

Αρχικά ευχαριστώ για την απαντηση.
Στο θέμα, πιστεύεις δηλαδή ότι με ενα αναβαθμισμένο Μ14, SR25 θα μπορέσω να φτάσω πιο εύκολα αυτές τις επιδόσεις απο ότι με ενα VSR;
Τωρα αν με το δυο σε ενα εννοείς να χρησιμοποιώ ενα DMR σαν κύριο όπλο δεν μπορω να πω ότι θα με βολεύει, δε το έχω δοκιμάσει για να ξερω αλλα έτσι πιστεύω.
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

paliou

Τις επιδοσεις αυτες δεν θα τις φτασεις ευκολα ουτε με ελατηριου, ουτε με AEG!
Απλα το να κουβαλας αλλα και να χρησιμοποιεις 2 οπλα δεν ειναι καθολου απλο, καθολου βολικο και ειναι εξαιρετικα προβλημτικο.
Στην διαρκεια του παιχνιδιου θα δεις οτι το οπλο που θα εχεις κρεμασμενο στην πλατη θα σου κανει την ζωη μαυρη  ;D ενω αν εντοπισεις στοχο σε μεγαλη αποσταση, το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να αφησεις το AEG, να ξεκρεμασεις το σναιπερ, να επωμισεις και να σημαδεψεις...μαλλον ο στοχος θα εχει βγει εκτος οπτικου πεδιου.
Για το σεναριο που εχεις στο μυαλο σου πιο βολικο - στην χρηση, οχι στην αναβαθμιση - ειναι ενα longrange AEG αντι για 2 διαφορετικα οπλα.
Παιζεις κανονικα σε woodland που ετσι και αλλιως εχεις μεγαλυτερες αποστασεις, εχει full auto και αν δεις καποιον μακρια απλα το γυρνας στο βολη κατα βολη και ριχνεις.
Αν εσυ ομως θεωρεις οτι ο συνδιασμος 2 οπλων θα σε βολεψει, το BAR 10 / VSR πιστευω οτι λογω μαζεμενου μεγεθους και χαμηλου βαρους ειναι μαλλον το ιδανικο.

Φιλικα Paliou

Nick_the_Greek

Καταλαβαίνω τι λες, αλλα τωρα είμαι ψημένος για κάτι τέτοιο οπότε θέλω να το δοκιμάσω.....  ;D ;D
Αν πάρω ενα well bar10 θα πρέπει να αλλάξω πολλα πράγματα για να φτάσω μια τέτοια απόσταση; Δηλαδή εκτός απο κανη και hop up τι άλλο πρέπει να βάλω;
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

paliou

Το Χοπ-Απ μαλλον θα θελει νεα κεφαλη κυλινδρου
Η κανη θελει σταθεροποιηση οποτε θες spacers τους οποιους θα συμπληρωσεις με χειροποιητους για να εξασφαλισεις απολυτη σταθεροτητα.
Θα βαλεις επισης νεο πιστονι για ομαλοτερη συμπιεση.
Η εμβελεια θα απαιτησει και νεο - ισχυροτερο - ελατηριο οποτε θες επισης νεο ατσαλινο οδηγο ελατηριου και φυσικα μεταλλικη σκανδαλη για να αντεχει τις αυξημενες δυναμεις που θα ασκουνται.
Αν βαλεις ελατηριο πανω απο Μ170 τοτε θα χρειαστεις και νεο κυλινδρο.
Στα 80+ μετρα η κινεζικη διοπτρα που πουλανε μαζι με το οπλο, συνηθως ειναι ψιλοαχρηστη γιατι προκαλει παραμορφωσεις - ειδικα σε μεγεθυνση πανω απο Χ5 - οποτε βαλε και αυτο μεσα.
Το ευτυχημα ειναι οτι τα παραπανω ανταλλακτικα παραγονται πια απο αρκετες εταιρειες οποτε μπορεις να βρεις και σχετικα φτηνες λυσεις.
Αν θες συγκεκριμενες συμβουλες στειλε ΠΜ.
Οπως και να εχει ομως φιλε μου ετοιμασου να τα σκασεις ;)

Φιλικα Paliou

Nick_the_Greek

Με μια μικρή έρευνα έβγαλα ενα κόστος 130€ στα εσωτερικά και σύνολο μαζί με το όπλο και τη διόπτρα 270€. Βασικά τα θεωρώ πολλα για sniper, δεν ξερω θα το ψάξω περισσότερο και θα δω τι θα κάνω....
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

vampiros

δυο οπλα επανω σου ?
συν ενα πιστολι ?
δυσκολη η συμμετοχη σου στο παιχνιδι....

το πιο ξεκουραστο παιχνιδι γινεται οταν κουβαλας μονο ενα πιστολι οποτε για σκεψου το παλι ...
... what we do in life ,
echoes in eternity ...

Nick_the_Greek

Από αυτήν την πλευρά δεν έχω θέμα.... ;D
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

TheCrow

AEG ΓΙΑ ΡΟΛΟ DMR ΠΑΙΖΕΙ?

Dulas

Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

TheCrow

Αρα ενα  DMR με 450-500  fps απο 30+ μετρα δεν εχει θεμα....