Ti sas Travikse kai arxisate to Airsoft??

Ξεκίνησε από Admax, 18 Ιουλ 2009, 22:38:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ιστιμπεη

Καθως μου αρεσουν τα οπλα εψαχνα για μια online εγκυκλοπεδια για οπλα οπως αυτη http://modernfirearms.net/main-e.htm. Οποτε πατηα guns encyclopedia στο google και βγηκε πρωτο πρωτο το airsoftcenter.

kaliostro

#21
Εγώ πάλι σαν παλιος rpg'ας εψαχνα για κατι σε μεσαιωνικο live παιχνίδι...κάποια στιγμή έπεσα σε ένα λινκ που είχε βάλει κάποιος κ τσουπ...να΄μαι σε φόρουμ αισοφτ....10 ώρες διάβασμα μετά πήρα άδεια και καλά λόγο ασθένειας...μετά απο 1 εβδομάδα έπαιξα για 1η φορά και έβρεχε καλά 25/10 Το μεγάλο ΟΧΙ ... :)
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

SW1GEORGE

ο μαγικος κοσμος της μπιλιας...
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

Ατροτος

Εμενα ο γιος μου ειχε βρει το sait και μου ζητησε να παρει ενα τετιο οπλο οποτε το ειδα και εγω,πηρα οπλο επισα και κατι φιλους μου να παρουνε και αρχισαμε να παιζουμε.

Samael

Απο καθαρα θεμα συλογης διοτι δεν θα μπορουσα ποτε να αγορασω ενα real οπλο. π.χ FAMAS η G36C.   :)    λογου κοστους και του νομου περι οπλον. Η φυλακη ειναι για τους λεβεντες.  ::)( Σε αυτη την περιπτωση δεν θα ηθελα να ημουν λεβεντης).   ;D ;D ;D
Samael

Ατροτος

Παράθεση από: Samael στις  18 Ιουν 2010, 12:50:41 ΜΜ
Απο καθαρα θεμα συλογης διοτι δεν θα μπορουσα ποτε να αγορασω ενα real οπλο. π.χ FAMAS η G36C.   :)    λογου κοστους και του νομου περι οπλον. Η φυλακη ειναι για τους λεβεντες.  ::)( Σε αυτη την περιπτωση δεν θα ηθελα να ημουν λεβεντης).   ;D ;D ;D


Δεν καταλαβαινω την κριση σου αγωραζεις αεροβολα για συλλογη;;Δεν παιζεις με αυτα;;

Dadias

άλλοι το ζούνε σε εικονική πραγματικότητα (φυσικά με περισσότερο ζουμί).. εγώ το προτήμισα πραγματικό.. μ'αρέσει να με κυνηγάνε και να κυνηγώ...κόσμο

μ'αρέσει να αλλάζω γεμηστήρες , να ξεπατώνομαι στο τρέξιμο , να γίνομαι σκ*τα από τα χορτάρια τα νερά την σκόνη

να γυρνάω σπίτι ιδρωμένος , ίσως με λίγες γρατσουνίες από τα κλαδία και μεσα στην βρωμιά έχοντας ένα ευχάριστο και πάνω από ολα fair play παιχνίδι.. (ή κυνήγι)

Kallistos

Ηθελα αρχίσω σκοποβολή και τυχαία γνωρισα το airsoft.

Συν οτι είναι καλυτερο απο Call of Duty!!!
Ready... Steady... Fire...!!!

Samael

Παράθεση από: Ατροτος στις  18 Ιουν 2010, 15:26:26 ΜΜ
Δεν καταλαβαινω την κριση σου αγωραζεις αεροβολα για συλλογη;;Δεν παιζεις με αυτα;;
ΑΜΕ Παιζω και κανω κ συλογη  :D
Samael

salamine153

Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Bakos

Μετα το στρατο δεν ειχα τι να κανω!  ;D
Bakos 2010 ©

fmfOdin

Ειμαι πολυ μεγαλος φαν των xtreme sport και του mil.sim. Περνοντας αυτα τα 2 συν τις ρεπλικες δεν θελει και πολυ να μπεις στη φαση


"Regard your soldiers as your children, and they will follow you into the deepest valleys.
Look on them as your own beloved sons, and they will stand by you even unto death!"

White Feather

#32
Καλή ερώτηση... Για να δούμε... Κατ' αρχήν, πάντα είχα ένα κόλλημα με τα όπλα. Μου αρέσει να τα βλέπω, να τα φτιάχνω, να τα βελτιώνω, να τα τροποποιώ και ει δυνατόν να τα χρησιμοποιώ με τρόπο που ούτε φαντάστηκαν οι σχεδιαστές τους. Τα αληθινά όπλα, ακόμη και αν μπορούσα να τα αποκτήσω νόμιμα, δεν μπορώ να πω ότι με ενδιέφεραν ποτέ... Αργότερα ήρθε το "Hidden & Dangerous", το "Hidden & Dangerous 2" και το "Hidden & Dangerous 2: Sabre Squadron". Καθότι άκρως περίεργος, άρχισα να ψάχνω σχετικά με την ιστορία, τις τακτικές και τα υλικά των διαφόρων ειδικών μονάδων και ψάχνοντας και εφαρμόζοντας/δοκιμάζοντας όλες αυτές τις τακτικές (και αργότερα αναπτύσσοντας δικές μου) στα παραπάνω παιχνίδια (και αργότερα και σε άλλα, π.χ Splinter Cell), ανακάλυψα ακόμη ένα αντικείμενο στο οποίο είμαι πολύ καλός. Επίσης, μια και ασχολούμε με την σκοποβολή με αεροβόλα διοξειδίου τα τελευταία δώδεκα τουλάχιστον χρόνια (πιστόλια & τουφέκια), είμαι πολύ καλός σκοπευτής (μέσος όρος 95% με τουφέκι στα δέκα μέτρα και ~87% με πιστόλι - και στις δύο περιπτώσεις με αγωνιστικού τύπου "σιδηρά σκοπευτικά", match βολίδες και χωρίς άλλα βοηθήματα). Κάποια στιγμή λοιπόν, άρχισα να αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να τα συνδυάσω όλα αυτά και η πρώτη μου σκέψη ήταν το paintball. Μπήκα λοιπόν στην Wikipedia και -κλασσικά- στο κάτω μέρος του σχετικού άρθρου είχε link σε παρόμοιου περιεχομένου άρθρα. Ένα από αυτά τα άρθρα ήταν για το airsoft. Διαβάζοντας και ψάχνοντας έπεσα σε διάφορα site (στην προ- εποχή), arniesairsoft, κλπ... Είδα λοιπόν ότι έχει ενδιαφέρον και το βασικότερο, ότι είναι μακράν ρεαλιστικότερο από οτιδήποτε άλλο. Εν τω μεταξύ, στήθηκε το . Το επισκέφθηκα και σύντομα αποφάσισα ότι πρέπει να ασχοληθώ με το airsoft. Το ότι μπορώ να κάνω πολλές και διάφορες αλλαγές και τροποποιήσεις σε ένα όπλο χωρίς να αλλάξω απαραίτητα την ταχύτητα εξόδου (ένα project είναι να βρω τρόπο να στεγανοποιώ τα όπλα μου ώστε θεωρητικά να μπορούν να χρησιμοποιηθούν αποτελεσματικά και χωρίς προβλήματα ακόμη και σε σενάριο εξόδου σε ακτή) ήταν κάτι πολύ βασικό όπως και η βελτίωση και στην συνέχεια διατήρηση της φυσικής μου κατάστασης που θα προκύψει από την τακτική συμμετοχή μου σε παιχνίδια (χωρίς απλά να σκυλοβαριέμαι στο γυμναστήριο). Μπορεί η φυσική μου κατάσταση να είναι γενικά καλή αλλά υπάρχουν σοβαρά περιθώρια βελτίωσης. Στην παρούσα φάση προσπαθώ να ολοκληρώσω την συλλογή του απαιτούμενου εξοπλισμού για το πρώτο μου παιχνίδι. Ως φοιτητής με μάλλον μικρή οικονομική επιφάνεια, αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ενημερώνωμαι ώστε να φροντίσω να έχω τον καλύτερο (ποιοτικότερο) εξοπλισμό που μπορώ να αποκτήσω. Αυτό σημαίνει ότι εκτός από τα όπλα και τα "εκρηκτικά" (π.χ χειροβομβίδες tornado - minimum μία εξάδα, κλπ), όλα τα υπόλοιπα υλικά θα πρέπει να είναι τα αντίστοιχα πραγματικά (με το αντίστοιχο κόστος) διότι δεν σκοπεύω να ρισκάρω τα γόνατά μου ας πούμε με αντίγραφο επιγονατήδων Blackhawk. Θα αγοράσω τις original. κλπ... Αυτό συνεπάγεται κάποιο κόστος πλην όμως κανένα κόστος δεν μπορεί να συγκριθεί με την υγεία μου - μην ξεχνάμε ότι το airsoft είναι ένα extreme sport και κάποια πράγματα πρέπει να τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψιν. Ταυτόχρονα, μπορώ -θεωρητικά τουλάχιστον- να συνδυάσω το αντικείμενο των σπουδών μου -πληροφορική- με το hobby μου -airsoft- σε στυλ "Land Warrior". Αν το όλο σύστημα -αν και όταν υλοποιηθεί- αποδώσει τα αναμενόμενα, θα μπορούσε να βρει διάφορες εφαρμογές... Κάπως έτσι λοιπόν ασχολήθηκα... Ο χρόνος (και η πράξη) θα δείξει αν είμαι τόσο καλός και σε αυτό όσο θέλω να πιστεύω...