Οπλο κανονικο απο πλαστικο

Ξεκίνησε από JUDGE, 02 Mar 2013, 21:38:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

JUDGE

Σημερα στις ειδησεις ειδα ενα θεμα στο οποιο ενας εφτιαξε οπλο απο πλαστικο.
Το εφτιαξε με τρισδιαστατο εκτυπωτη δλδ απο οτι καταλαβα ψεκαζε πλαστικο σε συγκεκριμενα σημεια φτιαχνοντας το κατω μερος ενος Μ4(lower reciever).
Ετσι απο οτι λεει οσοι δεν εχουν αδειες οπλοκατοχης ή τους εχουν κατασχεθει αλλα εχουν αυτον τον εκτυπωτη μπορουν να εχουν οπλο.ακριβως τους νομους δεν τους ξερω της αμερικης αλλα αλλα αυτο παραπαει.
λεει οτι μπορει να ριξει περιπου 200 σφαιρες αν καταλαβα καλα.
μπορειτε να δειτε τι λενε για αυτο το θεμα πατωντας στο google ''print plastic firearms''.
Με πολυ απλα και λιγα λογια οπως ειχε πει και ο Αινσταιν για την πυρινικη ενεργεια αν χρησιμοποιηθει για κακο σκοπο την κατσαμε.

Palladin

Ειδικός δεν είμαι αλλά θα επικαλεστώ την κοινή λογική που λέει ότι δεν νομίζω να υπάρχει στην  αγορά ή τουλάχιστον δεν βρίσκεται τόσο εύκολα πλαστικό που να μπορεί να αντέξει την πυροδότηση ενός βλήματος. Αυτό γίνεται στη θαλάμη ενός όπλου και το κλείστρο τα οποία κατασκευάζονται από κράματα μετάλλων ειδικά να αντέξουν το "μπαμ", οτιδήποτε άλλο πιστεύω ότι θα σκάσει στα μούτρα οποιουδήποτε επίδοξου κατασκευαστή όπλων από πλαστικό.

Υ.Γ. Το φόρουμ εδώ ασχολείται με το airsoft και μόνο, τέτοια θέματα θα πρέπει να τα αναρτάτε σε φόρουμ που ασχολούνται με οπλισμό real steel, πιστεύω ότι δεν θα θέλαμε να μπει κάποιος επισκέπτης και βγάλει λάθος συμπεράσματα για την αεροσφαίριση.

vampiros

#2
ο εκτυπωτης αυτος κοστιζει χρυσαφι και θα πρεπει να εχεις και το πρωτοτυπο και να το σκαναρεις τρισδιαδτατα.

ποιο ευκολα πας στο φεγγαρι.
... what we do in life ,
echoes in eternity ...

Nick_the_Greek

Κάτι τέτοιο δεν παίζει να γίνετε γιατι:
1) Τα οπλα δεν ειναι ενα συμπαγές κομμάτι αλλα πολλα κινητά κομμάτια που σημαίνει ότι το άτομο πρέπει να ξέρει πως ακριβός ειναι ενα ( πχ Μ4 ) και όταν λέω ακριβός εννοώ και το τελευτέω πυράκι, να κατασκευάσει ενα ενα και μετα  πρέπει να ξέρει πως να συναρμολογήσει πληρος το όπλο.
2) Υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν " πλαστικά " lower reciever για Μ4 αλλα το uper reciever, η κανη και γενικά όλος ο μηχανισμός της σκανδαλης και του κλειστρου δεν μπορει να φτιαχτεί απο πλαστικό. Απλά σκέψου ότι τα GBBR τα οποία έχουν μεταλλικό μηχανισμό λόγο της χαμηλής ποιότητας του μετάλλου και λόγο της τριβής  μετα απο λίγο τα μέταλλα διαλύονται και μου λες τωρα ότι ενα πλαστικο Μ4 μπορει να δεχτεί ποσά ενέργειας δραματικά μεγαλύτερα έστω και για μια φορά.
3) Οσο αφορά το lower reciever το οποίο μπορει να φτιαχτεί απο πλαστικο, το ότι το έφτιαξε μόνος του δεν λεει τίποτα, του λείπει ακόμα όλο το υπόλοιπο όπλο, μόνο με αυτο δεν μπορει να κάνει απόλυτος τίποτα.
    Τέλος αν θες να σκοτώσεις κάποιον δεν χριαζετε ούτε να πάρεις όπλο, ούτε να πάρεις μηχανήματα για να φτιάξεις όπλο και ενα κουζινομαχαιρο ειναι αρκετό. Βασικά η όλη ιστορία μπάζει απο παντού. Εγώ τουλάχιστον με αυτά που ξερω και πιστεύω την βλέπω σαν μια ακόμη μ@λ@κια απο τις χιλιάδες που γράφονται καθημερινά.
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

Tsitouras

Πληροφοριακα και μονο:

Οι τρισδιαστατοι εκτυπωτες, αν και ειναι πανακριβοι, μπορουν να ζρησιμοποιηθουν, και για τη δημιουργεια καλουπιων για κανονικα οπλα.
Τα σχεδια μπορεις να τα κατεβασεις ετοιμα απο τι ιντερνετ, αλλα και να τα φτιαξεις μονος σου.
Για αυτο και προ ολιγου καιρου, ειχε γινει θεμα, μιας και εχει ανεβει στο ιντερνετ το σχεδιο για την "εκτυπωση" bolt για ΑΚ
Την "εκτυπωση" αυτη, μετα την χρησιμοποιεις, και και φτιαχνεις το ιδιο σε μεταλλικο, και κατασκευαζεις το real steel μονος σου, το οποιο μπορει αν ειναι λειτουργικο ακι για απνω απο μια βολη.
Επειδη αυτο που αναφερεις, σχετικα με το lower reciever το εχω δει και εγω, το σχεδιο εχει σημιουργηθει, λογο της νομοθεσιας στη Αμερικη, η οποια θελοντας να απαγερευσει τα αυτομοτα, σε πολιτες, τους απαγορευσε, την κατοχη του lowre reciever, καθως για τον χ,ψ λογο αυτο τους εκανε "κλικ".

Για να καταλειξω καπου, ΝΑΙ μπορεις να φτιαξεις lower reciever, και γεμιστηρα απο πλαστικο, ΝΑΙ μπορει να αντεξει καποιο αριθμο βολων, αλλα οχι οσο τα κανονικα, ΝΑΙ στην Ελλαδα, ουτε να το σκεφτεσε.

Οπως και να εχει, οπως πολυ καλα ειπε και ο προλαλισαντας Palladin, ας μην τα συζηταμε αυτα εδω, μιας και ο καθενας μπορει να τα δει, και να παρεξιγησει 8)
Umbrella Trashsweepers

EmpireEcho

χαλάρωσε ρε σιγά. στο οφφτοπικ μπορείς να μιλάς και για τσόντες  τετοια να μην γράφονται στα τοπικς περί αεροσφαιρισης

mirrage

Παράθεση από: Tsitouras στις  03 Mar 2013, 01:30:53 ΠΜ
Πληροφοριακα και μονο:

Οι τρισδιαστατοι εκτυπωτες, αν και ειναι πανακριβοι, μπορουν να ζρησιμοποιηθουν, και για τη δημιουργεια καλουπιων για κανονικα οπλα.
Τα σχεδια μπορεις να τα κατεβασεις ετοιμα απο τι ιντερνετ, αλλα και να τα φτιαξεις μονος σου.
Για αυτο και προ ολιγου καιρου, ειχε γινει θεμα, μιας και εχει ανεβει στο ιντερνετ το σχεδιο για την "εκτυπωση" bolt για ΑΚ
Την "εκτυπωση" αυτη, μετα την χρησιμοποιεις, και και φτιαχνεις το ιδιο σε μεταλλικο, και κατασκευαζεις το real steel μονος σου, το οποιο μπορει αν ειναι λειτουργικο ακι για απνω απο μια βολη.
Επειδη αυτο που αναφερεις, σχετικα με το lower reciever το εχω δει και εγω, το σχεδιο εχει σημιουργηθει, λογο της νομοθεσιας στη Αμερικη, η οποια θελοντας να απαγερευσει τα αυτομοτα, σε πολιτες, τους απαγορευσε, την κατοχη του lowre reciever, καθως για τον χ,ψ λογο αυτο τους εκανε "κλικ".

Για να καταλειξω καπου, ΝΑΙ μπορεις να φτιαξεις lower reciever, και γεμιστηρα απο πλαστικο, ΝΑΙ μπορει να αντεξει καποιο αριθμο βολων, αλλα οχι οσο τα κανονικα, ΝΑΙ στην Ελλαδα, ουτε να το σκεφτεσε.

Οπως και να εχει, οπως πολυ καλα ειπε και ο προλαλισαντας Palladin, ας μην τα συζηταμε αυτα εδω, μιας και ο καθενας μπορει να τα δει, και να παρεξιγησει 8)

Δεν ξέρω σε ποια πολιτεία αναφέρεσε πάντως στις περισσότερες επιτρέπετε να έχεις κανονικά πολεμικό τυφέκιο με τον όρο ότι κατασκευάστηκε πριν το 1986 δλδ πριν ψηφιστεί ο νόμος
Firearm Owner's Protection Act.

Rodero