Gearbox! Συντήρηση, κάθε πότε?

Ξεκίνησε από Θάνος, 18 Ιουν 2009, 08:48:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κάθε πότε κάνετε συντήρηση (καθαρισμό, λίπανση, έλεγχο) στο gearbox?

Μετά από κάθε παιχνίδι
5 (10.2%)
Μία φορά το μήνα απαραίτητα
3 (6.1%)
Κάθε 3 μήνες περίπου
7 (14.3%)
Μιά φορά το εξάμηνο, καλά είναι
20 (40.8%)
Όποτε το θυμηθώ καί βρω χρόνο να ασχοληθώ
1 (2%)
Όταν κάτι δεν μου πάει καλά.
6 (12.2%)
Όταν σταματήσει να δουλεύει (η νεκροψία θα δείξει)
7 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 13

Θάνος

Θα ήθελα βέβαια, πέρα από την ψηφοφορία, να μας πουν καί οι "έμπειροι" παλιοί την γνώμη τους, κάθε πότε θα πρέπει να το ανοίγουμε προληπτικά γιά να προλάβουμε ζημιές?







Ζητώ συγνώμη γιά το μηδενισμό των ψήφων  :-[ (παρακαλώ ξαναψηφίστε), αλλά μετά την πρόταση του SAPPER, πρόσθεσα ακόμα δύο επιλογές, του 3μηνου καί του 6μηνου. Ευχαριστώ.
keep safe distance...

cgwolf

 Έβαλα το 1 φορά το μήνα,αλλά η αλήθεια είναι οτι συνήθως μετα απο κάθε παιχνίδι ανοίγω και το P90 και το L96 'εστω και για οπτικό
έλεγχο...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

fanioles

Παράθεση από: cgwolf στις  18 Ιουν 2009, 08:55:31 ΠΜ
Έβαλα το 1 φορά το μήνα,αλλά η αλήθεια είναι οτι συνήθως μετα απο κάθε παιχνίδι ανοίγω και το P90 και το L96 'εστω και για οπτικό
έλεγχο...

Ανοίγεις GearBox σε κάθε παιχνίδι ?!?!?! 

cgwolf

#3
 ''Κακή'' συνήθεια που μου έμεινε απο το Paintball...
Κακή συνήθεια και τάσεις μαζοχισμού μάλλον!!!

EDIT: δεν το λύνω ΚΑΘΕ φορά...αλλά λύνω το αεροβόλο και κάνω οπτικό έλεγχο σε όσα μπορώ στο gearbox
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

Θάνος

Η δικιά μου πρώτη φορά, μου πήρε ένα απόγευμα γιά να το ανοίξω, να το καθαρίσω, να του αλλάξω ρουλεμάν, να το λιπάνω καί να το ξανακλείσω. Σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει "εύκολα" μετά από κάθε παιχνίδι, ειδικά αν είσαι "πρωτάρης". Λογικά η δεύτερη φορά θα είναι πιό γρήγορη.  ;)
keep safe distance...

SAPPER

Παράθεση από: cgwolf στις  18 Ιουν 2009, 10:32:39 ΠΜ
''Κακή'' συνήθεια που μου έμεινε απο το Paintball...
Κακή συνήθεια και τάσεις μαζοχισμού μάλλον!!!

EDIT: δεν το λύνω ΚΑΘΕ φορά...αλλά λύνω το αεροβόλο και κάνω οπτικό έλεγχο σε όσα μπορώ στο gearbox
Είναι ηρωίδα η γυναίκα σου στο έχω πει... ;D ;D ;D

Εγώ ψήφισα ένα μήνα, αλλά καλύτερα να υπήρχε και επιλογή 3 η 6 μήνες γιατί και ο ένας μήνας που είναι κατά μέσο όρο 4 παιχνίδια είναι πολύ λίγο για να ανοιχτή ένα gearbox.

cgwolf

 Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο...η πρώτη φορά είναι και η πιο χρονοβόρα...
Babysteps....αργά αργά και με πολλή προσοχή...
Βέβαια και οι επόμενες δεν γίνονται βιαστικά...αν ρωτήσεις τη γυναίκα μου θα λιώσεις στο γέλιο...
Το τραπέζι της κουζίνας είναι κατειλλημένο για τουλάχιστον 2 ώρες κάθε φορά που ασχολούμαι με τα αεροβόλα...


(Και μετά σου λένε οτι η τρέλα πάει στα βουνά!!!)  :)
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

fanioles


Εγω μόνο όταν έχει πρόβλημα. κι αυτό μόνο πρόσφατα βρήκα το θάρος να το ανοίξω (φυσικά κατέληξε στο μάστορα να μου το μοντάρει! )   ;D

SAPPER

Ξαναψήφισα τους 6 μήνες που το βρίσκω λογικό γιατί προστέθηκαν νέες επιλογές στην ψηφοφορία και έγινε μηδενισμός τον προηγούμενον αποτελεσμάτων λόγο της αντίδρασης της αντιπολίτευσης και θα γίνει νέα ψηφοφορία έέέμμμ τι λέω  ???  Όντος cgwolf για αυτό πάμε στα βουνά... ;D

cgwolf

 Ρε Sapper δεν το είχα σκεφτεί έτσι...δίκιο έχεις...τα βουνά είναι φίλοι μας  :D
(καλά...εγώ έχω και άλλο λόγο...τι Λύκος θα ήμουν αμα δεν με τραβούσαν τα βουνά!)

Πίσω στο θέμα μας...2 links που ίσως βοηθήσουν (εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν/βοηθούν):
http://www.youtube.com/watch?v=R__kLzsNPAY

http://www.youtube.com/watch?v=znKHYFBMC-c
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

cgwolf

Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

skotostras

ego 8a anoikso to diko mou otan ginei provlima :D
gt den 8elo na to anoikso kai na dimiourgiso ego to provlima :D

Θάνος

Παίρνοντας σαν παράδειγμα το δικό μου, (παρόλο που είναι σχετικά ακριβό καί της CA), θα πρότεινα το πρώτο σέρβις, έλεγχος κ.λ.π., να γίνεται, μόλις το αγοράσετε!
keep safe distance...

Ripper

Παντως αν και πιστευω καθε 3 μηνακια καλο ειναι ενα λαδωματακι, αν δεν εχεις τα εργαλεια ή ειναι για καποιον πραγματικα ταλαιπωρια ή μπορει να γινει ζημια, ας μην κανει τιποτα!
Τωρα υπαρχουν και οι ........... που οταν δεν εχουν τι να κανουν λενε... "δεν ανοιγω το gb ετσι για να περασει η ωρα?"
Γιατι με κοιτατε?  ::)   οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται!!!!!  ΟΕΟ!!!

Θάνος

#14
Κατέβασα από torrent το manual γιά το gearbox v3. Όποιος το θέλει ας μου στείλει π.μ. γιά να του στείλω το torrent καί να το κατεβάσει. Το αρχείο είναι σε μορφή pdf καί έχει μέγεθος 6,4 mb.  :)
keep safe distance...

Henno

Mια φορα περιπου το εξαμηνο εκτος  αν προκυψει  καποιο θεμα


we bury our mistakes

Jocker

"Μιά φορά το εξάμηνο, καλά είναι...."

αν και σιγα μην το κανω εγω....(δεν εχω ακομα τετοια εμπειρια)
Βασιλακη... για ποιον χτυπα η καμπανα??? χαχαχαχχ ;D ;D ;D ;D ;D
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

BEAST

Μιά φορά το εξάμηνο, καλά είναι.

VasiliaS

Μιά φορά το εξάμηνο, καλά είναι  ;D

MARKSMAN