Πως αντιλαμβανόμαστε το airsoft

Ξεκίνησε από Aquiline, 15 Ιουν 2009, 23:40:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πως αντιλαμβανόμαστε το airsoft

Χόμπυ-Παιχνίδι
41 (410%)
Σύνθετου είδους παιχνίδι
32 (320%)
Προσομοίωση
23 (230%)
Κάτι άλλο
2 (20%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 10

Aquiline

 Αγαπητοί airsofters,καλησπέρα

Με βάση τις τελευταίες συζητήσεις που έχουν λάβει χώρα στο forum θεωρώ οτι ένα καίριο ερώτημα που προκύπτει είναι τι αντίληψη έχει ο καθένας απο εμάς για το airsoft.
Θεωρώ,και γι'αυτό πήρα τη πρωτοβουλία να δημιουργήσω αυτή τη ψηφοφορία, οτι αυτό θα βοηθήσει να καταλάβει κανείς σε ποιο χώρο βρίσκεται και αν αντιλαμβάνεται το ίδιο με τους υπόλοιπους αυτό που κάνει ή αν υπάρχει χαώδης διαφορά στο πως αντιμετωπίζουμε την εν λόγω δραστηριότητα.
Αυτό ίσως να είναι σημαντικό ως προς την συννενόηση και την ομοιογένεια μεταξύ ομάδων-παικτών που βρίσκονται σε ένα πεδίο και πρέπει να συνεργαστούν.

Παρακαλώ αναλύστε όσο το δυνατόν την αντίληψη σας ανάλογα βέβαια με την ψήφο σας :)


Aquiline

 Όσον αφορά εμένα πάντως(για να κάνω και την αρχή)ψηφίζω την πρώτη επίλογη αφού θεωρώ το airsoft ένα χόμπυ υψηλού κόστους που όμως αξίζει την κάθε επένδυση αφού προάγει αρετές όπως η συνεργασία και η αλληλεγγύη.
Επίσης ενισχύει την αντίληψη και το ένστικτο και χρειάζεται συγκέντρωση και προσύλωση προσφέροντας παράλληλα έναν ωραίο τρόπο απόδρασης και εκτόνωσης απο την καθημερινότητα.
Ένα παιχνίδι δηλαδή που ο καθένας πρέπει να χαίρεται με ελεύθερη σκέψη αφού επενδύει χρόνο και χρήμα σε αύτο.

loubamboo

#2
 Δεν νομίζω ότι θα αιφνιδιάσω κανένα αποκαλύπτοντας ότι ψήφισα την επιλογή προσομοίωση.
Έχω συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις που αναφέρει ο φίλος Aquiline στην παρουσίαση
της ψηφοφορίας αυτής και οι απόψεις μου είναι γνωστές.

 Αντιλαμβάνομαι το airsoft σαν μέθοδο στρατιωτικής προσομοίωσης και ο λόγος είναι ότι
ο τομέας αυτός αποτελεί εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια ένα από τα κύρια ενδιαφέροντά μου.

 Ωστόσο, αναγνωρίζω ότι το airsoft, με απαραίτητη προϋπόθεση την αυστηρή εφαρμογή
των αναγκαίων μέτρων ασφαλείας (χρήση αεροβόλων χαμηλής ενέργειας) και τον κανόνων
του fair play μπορεί να είναι ένα εξαιρετικά διασκεδαστικό παιχνίδι που καλλιεργεί την
ομαδικότητα, τον ευγενή συναγωνισμό και την αγάπη για τη φύση.
 

 
 
Freedom is more important than peace. USMC!

VagBlack

Που 'ναι η μπάλα οεο

Το χάσαμε το κορμί πατριότες.

Το Airsoft δεν είναι τίποτα άλλο από ένα χόμπι - παιχνίδι.

Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Τώρα...
Το θέμα είναι πως θέλει να παίζει ο κάθε ένας. Κάποιοι θέλουν να παίζουν με πυρινοκήνιτα ψεκαστήρια, άλλοι θέλουν να παίζουν τακτικά. Και για τους μεν και για τους δε είναι ένα χόμπι.

Ας σοβαρευτούμε λίγο και ας αφήσουμε τον κάθε ένα να παίζει όπως θέλει και να κάνει ότι είδους προπόνηση θέλει. Δεν μας πέφτει λόγος.

chief

Παράθεση από: VagBlack στις  16 Ιουν 2009, 00:04:31 ΠΜ
.....
Κάποιοι θέλουν να παίζουν με πυρινοκήνιτα ψεκαστήρια......
Ελιωσα....  ;D

BoBKiD

Παράθεση από: VagBlack στις  16 Ιουν 2009, 00:04:31 ΠΜ
Που 'ναι η μπάλα οεο

Νομίζω ότι κάτι είδα στα δεξιά του δρόμου όπως ερχόμουνα από την Σαλαμίνα το Σάββατο....


Όπως είπε και ο VagBlack, το airsoft ήταν, είναι και θα είναι ένα χόμπυ/παιχνίδι.
Εκεί που μπερδεύονται οι περισσότεροι είναι στον όρο mil sim. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι ακριβώς σημαίνει, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν σημαίνει παίρνω-ένα-όπλο-airsoft-φοραω-στολη-γιλέκο-κράνος-αρβύλες-και-παίζω. Παίζω σχεδόν 5 χρόνια airsoft και από όλους τους παίχτες που έχω γνωρίσει, μόνο το 5-10% είναι πραγματικά mil-sim-άδες.

loubamboo

#6
  Το airsoft είναι extreme sport, όπως και το paintball, οι καταδύσεις, η ορειβασία,
το rappel, το bungee jumping, το paragliding, το motocross,
κ.λ.π.. Αυτό που λέω ισχύει σε όλες τις σοβαρές χώρες, όπου σοβαροί sportsmen/
women κάνουν airsoft με σοβαρότητα, υπευθυνότητα και προπαντός, δίχως ατυχήματα.
 Αν νομίζετε ότι χαρακτηρίζοντας το airsoft σαν παιχνίδι δημόσια, προστατεύετε το
χόμπι σας ή  τους εαυτούς σας από τις συνέπειες των ατυχημάτων που έχουν γίνει
ήδη ή που μπορεί να γίνουν στο μέλλον εξαιτίας οργανωτικής αμέλειας, κάνετε
λάθος μεγάλο και οικτρό.
 Όσο πιο σύντομα αποφασίσουμε όλοι να δούμε το χόμπι μας σοβαρά, τόσο το
καλύτερο για όλους μας, και το πρώτο βήμα είναι να συμφωνήσουμε ότι δεν είναι παιχνίδι,
είναι extreme sport, πράγμα που σημαίνει ότι απαιτείται η αυστηρή τήρηση συγκεκριμένων όρων
ασφάλειας και κανόνων αθλητικής συμπεριφοράς έτσι ώστε κατά τη διάρκεια
των αυναντήσεων airsoft να αποφεύγονται οι προσωπικές διενέξεις και τα
ατυχήματα.

 Τώρα, σαν πολίτης μιας δημοκρατικής χώρας έχω το δικαίωμα να εκλαμβάνω
το airsoft και σαν μέθοδο προσομοίωσης, δίχως να προσπαθώ να επιβάλω
αυτήν την άποψή μου σε κανένα. Και δεν επιτρέπω εξάλλου σε κανένα να με
ειρωνεύεται. Δεν πρόκειται ποτέ να χάσω τη μπάλα, γιατί απλά κάνω airsoft
και έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια το ποδόσφαιρο.
Freedom is more important than peace. USMC!

assassin...

Εγω πιστευω οτι ειναι η εμπειρια της μαχης στην οποια μπορεις και πρεπει να εμπιστευεσαι τους συμπολαμιστες σου και να βιωνεις οτι αρετες αποκτουν εκεινοι που βλεπεις σε διαφορες ταινιες ή παιχνιδια και να χαιρεσαι πανω απο ολα την συνεργασια και την επικοινωνια με τους καταπληκτικους συμπολεμιστες οποιοι κι αν ειναι. (δηλαδη εχω ψηφισει προσομοιωση)

SAPPER

#8
Εγώ θα έλεγα ότι είναι ένα συνθέτου τύπου παιχνίδι που πολλές φορές χρησιμοποιεί διάφορα σύνθετα μέσα για να υλοποιηθεί ανάλογα και με το σενάριο.

Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν οχήματα, στολές εποχής η φαντασίας, σκάφη και γενικός διάφορα μέσα.

Από την άλλη υπάρχουν και ομάδες, οι μεμονωμένου παίχτες που θέλουν να ντύνονται σαν περίπτερα με ότι αξεσουάρ υπάρχει, και άλλοι που έρχονται σαν Αφγανοί αντάρτες, άλλοι προχωρούν τακτικά by book και άλλοι άτακτα και απρόβλεπτα, μέσα σε όλη αυτή την διαφορετικότητα είναι που υπάρχει και το ενδιαφέρον.

Υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν πολεμικές ταινίες και έρχονται την άλλη μέρα να παίξουν ντυμένου και με το ύφος του Γιαννάκη του Rambo, και άλλοι που έρχονται περίπατο, φεύγουν ότι ώρα θέλουν, και κάνουν χαβαλέ.

Ο καθένας έχει ένα δικό του τρόπο που έχει φιλοσοφήσει το παιχνίδι και δεν θα επιβάλουμε εμείς πως θα το βλέπει, αυτό που οφείλουμε μόνο να διασφαλίσουμε είναι τους κανόνες ασφαλείας και την ευγενή άμιλλα.


loubamboo

Freedom is more important than peace. USMC!

alekoukos_kalashnikov

εγω ψηφισα χομπυ-παιχνιδι,συμφωνω με τον sapper και πιστευω ακομα πως ειναι πολυ καλη γυμναστικη και εκτονωση.
why so serious...?

cgwolf

 Άν και ψήφισα την πρώτη επιλογή,θα έλεγα οτι το Airsoft είναι ένα χομπυ-σύνθετο είδος παιχνιδιού προσομοίωσης....
Τρέχα γύρευε δλδ...
Στην ουσία είναι ένα Extreme Game προσομοίωσης μάχης που έχουμε επιλέξει σαν χόμπυ.
Η ορθότερη τοποθέτηση θα έλεγα οτι είναι του Sapper...καλύπτει τα πάντα...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

ZINJA

H γνωμη μου ειναι,το ΑΙΡ ΣΟΦΤ ειναι ενα απλο παιχνιδι.ενα χομπυ <ακριβο>.εγω βασικα το κανω για να φευγω απο την καθιμερινοτητα.δεν μου ειναι τροπος ζωης.παιζω αιρσοφτ απο 12 χρονων με σπρινγ οπλα με τα αδελφια μου και το φιλακιο-8!παντα θα το βλεπω σα παιχνιδι αδρελαλινον και τιποτα αλλο.
ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!!
                                                                                                               
                                Ι-4

http://i-4team.blogspot.com/

loubamboo

  Σε όσους χαρακτηρίζουν ακριβό χόμπυ το airsoft, έχω να πω ότι στο paintball
πληρώνεις σε όλα τα πεδία 10EURO συμμετοχή (νομίζω αυξήθηκε πρόσφατα), αν
έχεις δικό σου εξοπλισμό. Αν δεν έχεις δικό σου εξοπλισμό, τότε πληρώνεις από
25EURO το φτηνότερο πακέτο με εξοπλισμό και λίγες μπίλιες (περίπου 200) για να
ξεκινήσεις. Και οι μπίλιες πουλιούνται σε κούτες των 2.000 για 60EURO.
  Όσο για τα αεροβόλα paintball είναι κατά μέσον όρο 50% ακριβότερα από
τα airsoft και δεν υπάρχουν ακόμα κινέζικα αεροβόλα paintball.
  Μιλάμε για πολλά λεφτά στο paintball, Άρη... :'(
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

  Με αφορμή την είδηση για πιθανή απαγόρευση του airsoft και του paintball
στη Γερμανία (τελικά φαίνεται ότι ευτυχώς οι σχετικές εισηγήσεις απορρίφθηκαν)
θα ήθελα να σημειώσω ότι:
 1) Η πρόταση αυτή στηρίχτηκε στο επιχείρημα ότι το airsoft και το paintball είναι
     παιχνίδια που προάγουν τη βία.
 2) Είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι ένα παιχνίδι που θα χαρακτηριστεί ως
     βίαιο και επικίνδυνο μπορεί να απαγορευθεί. Ένα άθλημα ή extreme sport
     δεν μπορεί να απαγορευτεί γιατί δεν απευθύνεται σε παιδιά αλλά σε
     ενήλικες οι οποίοι επιδίδονται σε αυτό με γνώση των πιθανών
     κινδύνων.
Freedom is more important than peace. USMC!

VagBlack

#15
Από ότι βλέπω η μπάλα βρέθηκε!!!!

Όλοι συμφωνούμε ότι είναι ένα χόμπι, πλην του Lou αλλά δεν έχει και άδικο διότι το airsoft είναι extreme.

Από την άλλη όμως πως είναι δυνατών να είναι άθλημα/sport αφού δεν υπάρχει κάποιο ας πούμε πρωτάθλημα. Το snowboard για παράδειγμα είναι extreme sport διότι υπάρχουν πρωταθλήματα.

Οπότε, πιστεύω, ότι το airsoft είναι ένα extreme χόμπι/παιχνίδι. Τώρα, το αν μπορεί να γίνει άθλημα είναι μία άλλη συζήτηση.

Παράθεση από: BoBKiD στις  16 Ιουν 2009, 12:01:35 ΜΜ
Νομίζω ότι κάτι είδα στα δεξιά του δρόμου όπως ερχόμουνα από την Σαλαμίνα το Σάββατο....
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό, για όσους τους αρέσει το ποιοτικό κλοτσοσκούφι!

loubamboo

  Φίλε Vag, συμφωνώ ότι είναι χόμπι, δεν συμφωνώ ότι είναι παιχνίδι, και
τεκμηρίωσα την άποψή μου.
 Επικρότησα την επιλογή του SAPPER, ότι το airsoft είναι σύνθετου τύπου
παιχνίδι γιατί είναι η πλησιέστερη επιλογή που μπορεί να επικρατήσει
στην ψηφοφορία και που κατά τη γνώμη μου εξυπηρετεί καλύτερα
την εξέλιξη του airsoft στη χώρα μου.
 Υπάρχει πανελλήνιο πρωτάθλημα airsoft.
 Μήπως έχω δίκιο ότι το airsoft είναι extreme sport; Μήπως κρατάω
πολύ γερά τη μπάλα στα χέρια μου, σαν τερματοφύλακας που ήμουν
στη σχολική ομάδα;
Freedom is more important than peace. USMC!

SAPPER

Παράθεση από: Atsalakotos στις  16 Ιουν 2009, 19:13:28 ΜΜ
Ενδιαφέρον αυτό που λες, ευτυχώς το airsoft στην Ελλάδα απευθύνεται σε ενήλικες, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα?

Όχι δεν υπάρχει, πέρα του περιορισμού στο 1 Julle όπως στην Αγγλία.

VagBlack

@Lou
Δεν διαφωνούμε.
Το αρχικό μου σχόλιο για την μπάλα δεν πήγαινε σε εσένα, καθότι αν δεις την ώρα των αρχικών μας post θα καταλάβεις ότι έγιναν σχεδόν μαζί, οπότε διάβασα το δικό σου σχόλιο αφού έκανα το δικό μου.

Το σχόλιο ήταν για όλη την κατάσταση που επικρατεί τις τελευταίες μέρες και για διάφορα σχόλια που έχουν ειπωθεί.

Όταν λες Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τι εννοείς;
Θα γίνω κουραστικός τώρα, αλλά πια αρχή το διοργάνωσε;
Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Μακάρι να γίνει άθλημα, αλλά μέχρι τότε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Firestriker

Nα εκφρασω κι εγω  με την σειρα μου τις αποψεις τοσο των μελων της ομαδας μου ("lost infantry division"), καθως και την δικη μου, οτι βλεπουμε τον αεροσφαιρισμο μονον ως χομπυ παιχνιδι, για να εκτονωμαστε και να ξεφευγουμε απο την καθημερινοτητα μας! Το ζητουμενο ειναι η καλη διαθεση, (οχι η πορωση), το γελιο, ο χαβαλες, το τζερτζελο και το καλαμπουρι!
α) Ο θεος να σε φυλαει απο τυφλου ραβδι και απο κουτσου γ......σι!
β) Ο κουφος και ο κλανιαρης πανε διπλα στα νταουλια!