Γεμιστήρες για G&G m4 low και mid cap

Ξεκίνησε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ, 27 Σεπ 2012, 16:26:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Γεια χαρά παίδες. Σαν νέος που είμαι στον χώρο θα ήθελα την συμβουλή σας. Το όπλο που πρόκειται να αγοράσω είναι ή το CM16 ή το GM16 της G&G. Από κει και πέρα και λόγω του ότι δεν μου αρέσουν οι high cap γεμιστήρες (κυρίως λόγω κουρδίσματος αλλά και λόγω του θορύβου που κάνουν τα bb's μέσα στο γεμιστήρα), θα ήθελα να πάρω 2-3 έξτρα low ή mid cap (θα προτιμούσα Low για λόγους ρεαλισμού, αλλά χωρίς ιδιαίτερο κόλλημα). Η G&G βγάζει δύο μοντέλα, ένα Low και ένα mid, αλλά πέραν του ότι είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές τους, δεν μου αρέσει το γεγονός ότι όταν τελειώνουν τα bb's πετάγεται έξω από τη γεμιστήρα ο τροφοδότης και χρειάζεται κάθε φορά να τον πατάς μέσα με το δάκτυλο. Μετά από μία μικρή έρευνα που έκανα βρήκα 2 μοντέλα οικονομικά και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

http://www.taiwangun.com/magazines/aeg-low-cap/m4-series-low-cap-magazine-for-60-bb-s-boyi.html
http://gunfire.pl/product-eng-1152195148-Magazine-for-the-M4-M16-replicas.html

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι 1) να μην υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδότηση και 2) να εφαρμόζει καλά πάνω στο όπλο και να μην "παίζει".
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν όλες οι γεμιστήρες είναι συμβατές ή αν υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα που να ταιριάζουν (τουλάχιστον για ένα εκ των δύο όπλων που σκέφτομαι να αγοράσω).

Έχετε κάποια άποψη για τις δύο που έχω παραθέσει ή να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη εσείς?
Ευχαριστώ.



spirosleon


dtz

εγώ δεν έχω γνώμη για τους 2 γεμιστήρες που αναφέρεις, απλά επειδή
κι εγώ με Μ4 της G&G παίζω, οι 150 άρηδες CYMA, με 10 €, παίζουν τέλεια.
Και επιπλέον έχουν αποδειχθεί πιο ανθεκτικοί σε τούμπες, από πολύ ακριβότερους.  ;)
Με της VFC (120 R με 18 €) έχω πικρή εμπειρία, και δεν τους ξανακουμπάω  :-\ :-\
Ετσι και "φταρνιστείς" στο κάτω μέρος, σπάσανε  >:(
don 't get mad, get even

Sierraxray

#3
Σε G&G με σωστό λάδωμα, καλή μπίλια και ίσως λίγη (μικρή) συμπιεση του ελατηρίου, λειτουργούν όλοι.
έχω και ARES και D-Boys και Cyma και Kings Arms (που ήταν οι πιό ζόρικοι αλλα τώρα είναι οκ). Δέ χρειάζεται να σκάσεις χρήματα για πανάκριβες..

Οι Ares κατά την άποψή μου είναι πολύ καλοί αν τους συμπιέσεις λιγάκι το ελατήριο οπότε τους αγοράζεις 85άρηδες το λιγότερο 60άρηδες και τους μετατρέπεις σε Lowcap. Απλά είναι σε γκρί χρώμα και με υφή σαπούνι...

Αν είναι να χρησιμοποιείς κακής ποιότητας μπίλιες, τουλάχιστον προσπάθησε να διαλέξεις κάποια MidCap με χαμηλή χωρητικότητα (κάτω από 90) για να μην μπαίνουν οι μπίλιες μία πλάι στην άλλη (όπως στα πιστόλια) αλλά μία κάτω από την άλλη. (όταν είναι διπλής σειράς κολλάνε πιό εύκολα άν οι μπίλιες δεν έχουν τέλεια επιφάνεια. <- αυτό το παθαίνουν πολύ οι kings Arms αλάδωτοι ή με κακής ποιότητας μπίλια , αν πάς να τους αγοράσεις με χωρητικότητα άνω των100bbs (νομίζω είναι 110?)
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

KRITIKOS

όταν με το κάλο πας και πάρεις το όπλο σου,στη δοκιμή ζητά να δοκιμάσεις κανα δυο γεμιστηρες.
εγώ που έχω g&g χρησιμοποιώ cyma 68 και είναι σούπερ δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Nick Babouinos

εγω παλι φιλε μ εχω το gr15 της g&g κ πηρα στην αρχη κινγκ αρμς τελικα ειτε ετσι ειτε αλλιως ποτε δε καταφερα να τους ταιριαξω,μετα επαιξα μπαλα σε ελεμεντ(τυπου μαγκπουλ) με λιγο ταινια γυρω γυρω ολα πηγαν καλα κ οταν εβαλα μυαλο πηρα τις κινεζικες πανφτηνες ολομεταλλες dboys που ειχα ακουσει τα χειροτερα κ αυτη τη στιγμη που εχουν πεσει 1000000000 φορες κατω λειτουργουν καλυτερα κ απο την μαμα γεμηστηρα.
ολες οι παραπανω εινα μιντ.
ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...

Jim21

εγω με king arms δεν εχω κανενα προβλημα ριχνουν ολες οι γεμηστηρες

kill or be killed