ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ξεκίνησε από jumbo, 02 Ιουλ 2012, 13:57:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παιχνιδια σχολειου ναι ή οχι

ναι συμφωνω
58 (92.1%)
οχι διαφωνω
5 (7.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

jumbo

επαναφερω ενα χιλιο συζητημενο θεμα μεταξυ συμπαικτων το οποιο αφορα τα επωνομαζωμενα παιχνιδια σχολειου.
Τα παιχνιδια σχολειου θα εχουν αποκλειστικο σκοπο την ασφαλη και υγιει μεταδοση γνωσεων και εμπειριων απο τους παλιοτερους στους νεοτερους παικτες.
υπευθηνοι για την διεξαγωγη των ως ανω παιχνιδιων θα ειναι ειτε οι υφισταμενες ομαδες ή παικτες με αποδεδειγμενη αξια και ποιοτητα χαρακτηρων εντος των πεδιων και οχι των πληκτρολογιων...
συμφωνητε ή οχι;
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

chrisdeggestin

Συμφωνω απολυτα με τετοια σεναρια και νομιζω οτι θα προσφερουν πολλα στους νεους αλλα και στους παλιους παιχτες!!!
Τα ατομα που θα διοργανωσουν κατι τετοιο θα πρεπει να εχουν τα χαρακτηριστικα που περιγραφει ο Λευτερης υπομονη ,σωστο τροπο μεταδοσης και αγαπη για το χομπι.
Ειναι σιγουρο οτι θα ακουστουν αποψεις οπως εχουν ακουστει και στο παρελθον οτι τετοιες ενεργειες δεν μπορουν να αποφερουν θετικα αποτελεσματα ,σεβαστες και οι αποψεις αυτες ομως εστω και ενας που θελει να μαθει σωστα αρκει για να ανεβασουμε ενα τετοιο σεναριο.
Τα σεναρια αυτα θα πρεπει να ανεβαινουν τουλαχιστον 1 καθε 2 μηνες για να προλλαβαινουμε τους νεους παιχτες.Εμεις ολοι που ηδη ασχολουμαστε με το χομπι καλο ειναι να κανονιζουμε να φερνουμε φιλους μας σε τετοια σεναρια για πρωτη φορα .

Μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια πρωτοβουλια και με μεγαλη μου χαρα και ενθερμα να την υποστηριξω...!!!!!!!!!!

Overlord

Γράφω μετά από πάρα πολύ καιρό και μάλον κάνω βλακεία αλλά δεν μπορώ, με τρώει... το χέρι μου.
Πολύ καλή η ιδέα του φίλου jumbo ... αλλά, γιατί υπάρχει πάντα ένα αλλά, ποια είναι αυτή ή αυτές οι ομάδες ή και τα άτομα που χαίρουν την εκτίμηση ΟΛΩΝ και έχουν αποδεδειγμενη αξια και ποιοτητα χαρακτηρων εντος των πεδιων και οχι των πληκτρολογιων...;
Θα μου πείτε... ''Κάτσε ρε φίλε , μη βάζεις τους πάντες στον ίδιο ντορβά'' και θα έχετε απόλυτο δίκιο.
Συγγνώμη που γίνομαι κακός, αλλά στο λίγο καιρό που παίζω έχω δει και έχω ακούσει ουκ ολίγες υπερβολές.
Δυστυχώς μια τέτοια ενέργεια είναι καταδικασμένη αργά η γρήγορα σε αποτυχία, γιατί οι περισότεροι μετά από 1 ή 2 σεμινάρια θα έχουν γίνει ξεφτέρια σε όλα.
Προσωπικά όσα παιγνίδια κι αν έχω παίξει ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου ''νιούφη'', αλλά έχω δει και νέους παίχτες που από το δεύτερο κι όλας παινίδι έχουν άποψη επί παντός επιστητού.
Μακάρι να βγώ λάθος αλλά η συγκεκριμένη προσέγιση στο θέμα έχει πολά κενά.
Στο χέρι μας είναι πάντως να αλλάξει.
Και για να προλάβω όλους αυτούς που θα πούν να δώσω προτάσεις, έχω να τους πώ μόνο αυτό : ας κοιτάξουμε πρώτα τα λάθη μας και ας γίνουμε όλοι, ξεχωριστά παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή
Φιλικά πάντα
Αν προχωρήσω, ακολουθείστε με...
Αν υποχωρήσω, σκοτώστε με...
Αν σκοτωθώ, εκδικηθείτε με...

Τάλων

Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Δεν νομίζω ότι θέλουμε τουλάχιστον εγώ αλλά πιστεύω και ο Jumbo αλλά και ο Papis να δημιουργήσουμε κέντρο νεοσυλλέκτων αλλού ούτε και να περάσουμε κανέναν ΠΕΝ.

Ο σκοπός μας είναι να μεταφέρουμε τους κανονισμούς, το fairplay, τους λόγους του 328fps, την ανάγκη των μέσων προστασίας.

Το πως θα παίξει ή θα κινηθεί κανείς σε ένα παιχνίδι τακτικά ή όχι δεν είναι επιδίωξη μας.
Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει.

jumbo

Παράθεση από: Τάλων στις  02 Ιουλ 2012, 16:36:46 ΜΜ
Ο σκοπός μας είναι να μεταφέρουμε τους κανονισμούς, το fairplay, τους λόγους του 328fps, την ανάγκη των μέσων προστασίας.

ακριβως αυτος ειναι ο σκοπος των παιχνιδιων σχολειου...
+1 στον Ταλων και στον papis που το ξανα ανοιξαν το θεμα σε αλλο  thread και σε ενα σημειο καμπη κατα την γνωμη μου για το παιχνιδι.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

leyteris

Νεος και εγω στον χωρο του airsoft και δεν μπορω να μην κρινω θετικα μια αφιλοκερδη προσπαθεια μεταδοσης γνωσεως και εμπειριας πανω σε θεματα ασφαλειας σχετικα με το airsoft.
Ειλικρινα εψαξα πολυ να βρω τι αρνητικο θα μπορουσα να βρω αναφορικα με το παραπανω και το μονο που κατεληξα ειναι ''κακια'' !!!
Ευχομαι στα παιδια που θα αναλαβουν το συγκεκριμενο project τα καλυτερα.

spyros_pap

Αυτο το σχολειο γινετε οπως ειναι το σωστο πριν απο καθε παιχνιδι.
Τωρα το να γινει ενα παιχνιδι που θα ειναι εξ`ολοκληρου εγω θα το ηθελα και θα πηγαινα να το παρακολουθησω!!
Always Faithful, Always Forward
Napalm son nothing else in the world smells like that.

Overlord

Παράθεση από: leyteris στις  02 Ιουλ 2012, 19:17:55 ΜΜ
Ειλικρινα εψαξα πολυ να βρω τι αρνητικο θα μπορουσα να βρω αναφορικα με το παραπανω και το μονο που κατεληξα ειναι ''κακια'' !!!
Τι ακριβώς ενοείς;
Αν προχωρήσω, ακολουθείστε με...
Αν υποχωρήσω, σκοτώστε με...
Αν σκοτωθώ, εκδικηθείτε με...

leyteris

Αναφερομαι στα γραφομενα μου και μονο και οχι σε καποιον συνχομπιτη και συγκεκριμενα οτι να ψαχνεις να βρεις κατι αρνητικο σε μια αφιλοκερδη προσπαθεια
μεταδοσης γνωσεως και εμπειριας πανω σε θεματα ασφαλειας ειναι μονο απο κακια και δεν νομιζω να διαφωνεις σε αυτο.

Overlord

Δε διαφωνώ απλά τονίζω ότι όσα σεμινάρια κι αν γίνουν θα γίνουν εις μάτην, δυστυχώς.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα; Ημέρα εκλογών, ενώ ήταν προγραμματισμένο παιγνίδι στο CQB τουρνουά, σηζητήθηκε μεταξύ του διοργανωτή και των συμμετοχόντων και αποφασίστηκε να αναβληθεί για την συγκεκριμένη μέρα και πολύ καλά έγινε κατά την γνώμη μου, ενώ έγινε αυτό με το σκεπτικό να μην τραβήξουμε την προσοχή και να μην δημιουργήσουμε πρόβλημα, κάποιοι άλλοι θεώρησαν να ανέβουν μέχρι την Ελευσίνα και να κάνουν παιγνίδι και ας ήξεραν ότι την συγκεκριμένη μέρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΑΥΣΤΗΡΑ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΟΠΛΟΥ  !!!
Άρα για ποιούς κανόνες μιλάμε; Ποιούς θέλουμε να νουθετήσουμε; Τους νέους ή τους παλιούς;
Γράφω γνωρίζοντας ότι θα ταγκαριστώ και ότι θα πέσουν να με φάνε, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δούμε το πρόβλημα κατάματα και να το αντιμετωπίσουμε.
Πρώτος εγώ θα έρθω να παρακολουθήσω τα σεμινάρια και να βοηθήσω όποιον ή όποιους αναλάβουν αυτή την πρωτοβουλία.
Δεν θέλω ούτε να το παίξω έξυπνος ούτε να βγάλω κακία, αλλά το πρόβλημα είμαστε εμείς οι ίδιοι
Αν προχωρήσω, ακολουθείστε με...
Αν υποχωρήσω, σκοτώστε με...
Αν σκοτωθώ, εκδικηθείτε με...

Condor

Το κλειδί νομίζω είναι ο ένας να διορθώνει τον άλλο και ο καθένας τον εαυτό του, χωρίς να νομίζουμε οτι παλιώσαμε, και "ποιός είναι αυτός που θα διορθώσει εμένα που παίζω απο τότε που βγήκε το Airsoft" κτλ κτλ... Τα "σεμινάρια" που λένε οι συνχομπίστες μας (στα οποία συμφώνησα κι εγω) πιστεύω στοχευουν στα πιο απλά πράγματα και βασικά του αγαπημένου μας χόμπυ, όπως στο να μην ξαναφάω ριπή περίπου 8 βολών στο πρόσωπο και στα γυαλιά προστασίας, ή στις τυφλές βολές ή στο φιλικό περιβάλλον του αθλήματος και οχι στο ανταγωνιστικό και τέλος πάντων όλα αυτά που αναφίμβολα ξέρουν πάρα πολύ καλά οι πιο παλιοι παίκτες. Όπου έχω λάθος με διορθώνεται, ευχαριστώ...
Φιλικά πάντα  ;)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Τάλων

#11
Φίλε Overlord φυσικά και το πρόβλημα είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Αυτό που θέλουμε και που θα προσπαθήσουμε είναι να δώσουμε μια γενική παιδία του airsoft αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έτσι.

Τώρα για τον κακό παίχτη ή μάλλον τον ζαβολιάρη έχω να σου πω ότι αργά ή γρήγορα θα τον αποβάλει το σύστημα ή το ίδιο το παιχνίδι. Ξέρεις πόσοι πέρασαν και μάλιστα πρωταγωνίστησαν και τώρα είναι άφαντοι ;

Εξάλλου αυτοί έτσι ήταν πάντα από μικρή στην μπάλα που έπαιζαν στην γειτονία τους στο γκρινιάρη αργότερα με τα αδέλφια τους μέχρι και στο σχολείο με τα σκονάκια και τέλος σήμερα με το playstation.

Αυτούς δυστυχώς σε όσα σεμινάρια, συλλόγους ή ομάδες και να τους εντάξεις δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Το θέμα είναι λοιπόν οι υπόλοιποι που έχουν να δώσουν και να πάρουν από παιχνίδι και παίχτες.


@ FlyingDragon

Παράθεση από: Τάλων στις  02 Ιουλ 2012, 16:36:46 ΜΜ
Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Δεν νομίζω ότι θέλουμε τουλάχιστον εγώ αλλά πιστεύω και ο Jumbo αλλά και ο Papis να δημιουργήσουμε κέντρο νεοσυλλέκτων αλλού ούτε και να περάσουμε κανέναν ΠΕΝ.

Ο σκοπός μας είναι να μεταφέρουμε τους κανονισμούς, το fairplay, τους λόγους του 328fps, την ανάγκη των μέσων προστασίας.

Το πως θα παίξει ή θα κινηθεί κανείς σε ένα παιχνίδι τακτικά ή όχι δεν είναι επιδίωξη μας.
Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει.

jumbo

οπως πολυ σωστα λεει ο Ταλων τα παντα ειναι θεμα παιδειας και χαρακτηρα ενος ατομου.
Αυτο που οφειλουμε να συνειδητοποιησουμε ειναι οτι αυτο που ειμαστε στην πραγματικη μας ζωη ειμαστε και στο χομπυ μας.
εαν λοιπον εχουμε μαθει να κλεβουμε, να εξαπαταμε, να χλευαζουμε κλπ το ιδιο πραγμα θα κανουμε και στο χομπι.

Σκοπος λοιπον των παιχνιδιων σχολειου για αλλη μια φορα οφειλω να ξεκαθαρισω προς καθε κατευθηνση, ειτε αυτη προερχεται απο θετικη οπτικη γωνια, ειτε απο αρνητικη, ειναι η εμπεδωση θεμελιωδων κανονων ασφαλειας που διεππουν το χομπυ και σε καμια περιπτωση η εκμαθηση τακτικων που μπορουν να χρησιμοποιηθουν κατα την διαρκεια παιχνιδιων.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

WARBRO

συμφωνω απολυτα και με jumbo Και με  ταλων ειναι θεμα χαρακτηρα του ατομου αν δεν θελει να ακολουθησει τους κανονες οσα σεμιναρια και να κανουμε οτι και να λεμε παλι τα ιδια θα κανει
Στον τυμβο τους αθανατους
οι μουσες τραγουδανε
εδω χορευουν σταυραετοι
κλαματα δεν χωρανε

Palladin

Λευτέρη και Τάλων εγώ προσωπικά σαν Palladin και φαντάζομαι και οι υπόλοιποι ΜΑΤ θα είναι χαρά μας να βοηθήσουμε όπου νομίζετε ή και να διοργανώσουμε κάποιο παιχνίδι. Όποτε θέλετε είμαστε στη διάθεση σας.

Admax

Πιστεύω πως έτσι κιαλιος κάθε game είναι παιχνίδι σχολειό για τον καθένα νέο και παλιό καθώς όλοι μας ανταλλάσσουμε εμπειρίες και τους κανόνες του airsoft στους νέους! τι ακριβώς εννοείς? :\

jumbo

αυτο εννοω :

ειναι η εμπεδωση θεμελιωδων κανονων ασφαλειας που διεππουν το χομπυ και σε καμια περιπτωση η εκμαθηση τακτικων που μπορουν να χρησιμοποιηθουν κατα την διαρκεια παιχνιδιων.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Sierraxray

Νομίζω ότι είναι υπερβολή η διοργάνωση τέτοιων παιχνιδιών (Δέν χρειάζεται δηλαδή όχι ότι θα εμπόδιζα κάτι τέτοιο).
Παρατηρήσεις:
1) Αφιερώνεται αρκετός χρόνος σε κανόνες τόσο μέσα στα φόρουμ, όσο και κατά τα Briefing. Όποιος απο εκεί δεν τα πιάνει είναι γιατί δεν θέλει να τα πιάσει και δεν θα τα πιάσει ούτε με το σχολείο.
2) Ελλείψει συλλόγου ή ομοσπονδίας, κάθετί που διδάσκεται στο σχολείο θα μπαίνει σε αμφισβήτηση (περισσότερο από τους κανόνες που προτείνονται σε ένα Briefing) ακριβώς γιατί θα πλασάρεται σαν γενικός κανόνας ενώ δεν θα είναι (πχ όρια FPS). Θα προκαλέσει αναταραχές....
3) Θα είναι αρκετά καθυστερημένη η επίδραση της εκπαίδευσης, καθώς πολύ πιθανόν όταν συμμετέχουν οι παίκτες στο "σχολείο" να έχουν  ήδη "σφυριλατηθεί" σε παιχνίδια αποκτώντας τις δικές τους ιδέες για το θέμα της ασφάλειας, με όποιους κινδύνους μπορεί να επιφέρει αυτό. Δύσκολο εκ των υστέρων να πείσεις για την αλλαγή. Από την άλλη θα ήταν ψιλοχαζό πάμε να διορθώσουμε τον κίνδυνο αυτό απαιτώντας παρακολούθηση σχολείου πρίν πάρει την άδεια ο άλλος να μπεί σε παιχνίδι.. θα ήταν ηλίθιο.
4) Για να μη μιλάω χωρίς εναλλακτικές, πιστεύω ότι είναι πιό αποτελεσματικό, να παραδίδεται εκτενές φυλλάδιο οδηγιών για αυτά τα θέματα, με ημερομηνία ανανέωσης και το οποίο θα δίδεται με την αγορά ΚΑΘΕ όπλου σε φωτοτυπία συντεταγμένο ΜΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ των 3-4-5 καταστημάτων. Ειτε το θέλουμε είτε όχι ΑΥΤΑ παραμένουν (πλήν του νόμου) υπεύθυνα για τη σωστή "διάχυση" του χόμπυ στην Ελλάδα. Το φυλλάδιο αυτό ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ, αλλά : α)θα το αντιμετωπίσει με περισσότερη προσοχή ο νέος στο χόμπυ , β) δέν θα μπορεί να το αποφύγει καθώς θα βρίσκεται στο κουτί του όπλου από την πρώτη ΩΡΑ κιόλας, γ) θα έρχεται αμέσως μόλις μπαίνει στο χόμπυ δίνοντας του κατευθυντήριες και όχι αφού έχει παίξει ένα-δύο παιχνίδια ,οπότε μπορεί να έχει ήδη υιοθετήσει παρεκκλίνουσες ιδέες για την ασφάλεια.

Να τονίσω ότι στη φωτοτυπία θα αναφέρονται και οι διαφορετικές οριοθετήσεις των FPS και θα αναφέρονται και όσες το δυνατόν περισσότερες τοποθετήσεις υπάρχουν σχετικά με τα θέματα ασφάλειας. ΔΕΝ είναι ομοσπονδία τα καταστήματα, ΟΜΩΣ μετράει ο λόγος τους και αυτά που θα προτείνουν ώς "ΣΥΣΤΗΝΟΜΕΝΑ" μεταξύ των τοποθετήσεων θα γίνουν  σίγουρα ο κανόνας για πολλούς.
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

alphacharlie

#18
Συμφωνω στα περισσοτερα με τα οσα εγραψαν οι Overlord και Sierraxray.

Θεωρω κατι τετοιο εντελως περιττο απο την στιγμη που πριν απο καθε παιχνιδι γινεται briefing και θεωρω επισης οτι θα αποτελεσει την αιτια για παρεξηγησεις και αντιζηλιες του στυλ "Γιατι να πας εσυ και οχι εγω? Ποιος νομιζεις οτι εισαι? Kοιτα αυτους,την εχουν δει μουρες Αποσκοπεις στο να βγαλεις λεφτα,κλπ κλπ κλπ Δυστυχως οσο αγνες προθεσεις και να εχεις,παντα υπαρχουν αυτοι που εχουν εξω εξω τον καλο λογο...
Ξεκαθαριζω οτι αν και παιζω απο το '98 ουτε θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια στο αιρσοφτ ουτε θα με ενδιεφερε να παρω μερος σε μια τετοια πρωτοβουλια.Χωρις ομως και αυτο να σημαινει οτι σε περιπτωση που παρει σαρκα και οστα θα ειμαι απεναντι της.

Επισης θεωρω ασκοπο να γινονται μαθηματα για κανονες που δεν ειναι στανταρ και που μπορουν να αλλαζουν απο παιχνιδι σε παιχνιδι(fps,κλπ).Οι βασικοι κανονες του airsoft υπαρχουν στα σαιτ και στα φορουμ ολων των καταστηματων.Οποιος νεος παικτης ενδιαφερεται πραγματικα να μαθει,ας τους διαβασει.Οπως εγραψα και παραπανω ολες οι αποριες μπορουν να λυθουν (και λυνονται) στα briefing.

Φιλικα παντα,
alphacharlie
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

Vangelis

Καλησπέρα Λευτέρη,

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή και άκρως εποικοδομητική.  Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα δημιουργηθούν διαμάχες, όπως πολύ σωστά το επεσήμανε και ο alphacharlie.

Θα ήθελα όμως να προχωρήσω την ιδέα σου ένα βήμα ποιο μπροστά και να προτείνω να δημιουργηθεί ένας διαδικτυακός χώρος που θα φιλοξενεί όλες τις πληροφορίες που αφορούν το Airsoft.

Τα άτομα που θέλουν να συμμετέχουν σε μια τέτοια προσπάθεια θα είναι στην ουσία αρθρογράφοι και συντάκτες άρθρων που αφορούν την αεροσφαίριση.
Θα έχουν την δυνατότητα αν το επιθυμούν να υπογραφούν τα άρθρα τους (επώνυμα ή ανώνυμα).
Θα υπάρχει η δυνατότητα για χρήση video για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν στα άρθρα τους οπτικοακουστικό υλικό.

Να υπογραμμίσω ότι δεν θα είναι Forum αλλά μια μεγάλη  «διαδικτυακή  βιβλιοθήκη» μη
κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Μια τέτοια προσπάθεια απαιτεί υλικοτεχνική υποδομή.

Εγώ από μεριάς μου έχω την δυνατότητα να προσφέρω στην κοινότητα αυτή την παροχή.
Είμαι σε θέση να προσφέρω πλήρη υλικό-τεχνική υποδομή (διαδικτυακές σελίδες)  και να καλύψω προσωπικά ότι απαιτείται προκειμένου να δημιουργηθεί ένας τέτοιος διαδικτυακός εκπαιδευτικός χώρος.

Έχω στην διάθεσή μου ανθρώπους που χωρίς «καμία ανταμοιβή ή όφελος» μπορούν να ασχοληθούν με όλα τα «WEB γραφικά».  Εγώ επίσης μπορώ να σας βοηθήσω στην καλή σύνταξη και απόδοση.

Το μόνο που χρειάζεται είναι άτομα που θα αφιερώσουν λίγο από τον χρόνο τους προκειμένου να «δημιουργήσουν  και να συντηρούν αυτή την γνώση».

Τα σεμινάρια εύκολα ξεχνιούνται... τα γραπτά όμως είναι παντοτινά.

Κάποια στιγμή είχα δει από κάποια παιδιά μια ομολογουμένως καλή προσπάθεια κινηματογράφησης των βασικών όρων & εννοιών. (Ζητώ συγγνώμη  που δεν θυμάμαι που το είδα και από ποια ομάδα)! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν βιντεοσκοπημένο στο Ελαιουργείο.

Αν ο καθένας που τον ενδιαφέρει το Hobby του Airsoft αποφασίσει να προσφέρει εθελοντικά προσφέροντας  «γνώση, εμπειρίες» ή ότι εκείνος κρίνει ότι μπορεί....  τότε πραγματικά το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.

Λευτέρη (Jumbo) πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Σε πρώτη φάση θα μπορούσαν να συμμετέχουν όσες ομάδες το επιθυμούν, αλλά και ανεξάρτητοι παίκτες που θα συνεισφέρουν με την εμπειρία τους.

Φιλικά,
Vangelis
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.