Ερώτηση για το Σκοπευτικό

Ξεκίνησε από Manolaros, 09 Απρ 2012, 12:13:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Manolaros

Γειά σας παίδες,

Είμαι καινούργιος στο χώρο και έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα μια γνώμη.Όχι πολύ καιρό πριν αγόρασα ένα ΕΟΤECH 552 replica απο το εξωτερικό και παρότι δουλεύει κανονικά και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, η φωτεινότητα είναι πολύ μικρή δηλαδή μέσα σε κλειστό χώρο φαίνεται μια χαρά αλλά σε εξωτερικό ειναί κάπως αχνό..Λοιπόν αυτό είναι πρόβλημα του σκοπευτικού ή έτσι έπρεπε να είναι..Ααα να σημειώσω εδώ οτι χρησιμοποιώ άλλες μπαταρίες όχι τις δικιές του που είναι κατι κινέζικες no name..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

chrisdeggestin

Το προβλημα αυτο ειναι γεγονος γι αυτο και τα περισσοτερα σκοπευτικα εχουν επιλογη χρωματος ,δεν γνωριζω για το συγκεκριμενο αλλα αν εχει για εξωτερικους χωρους επελεξε την πρασινη αποχρωση θα σε βοηθησει περισσοτερο.
Θα βρεις πολλα σκοπευτικα μια Κυριακη σε σεναριο ωστε να το συγκρινεις αν εχεις διαφορα υπαρχει θεμα ....

el.cind

#2
το συνηθηζουν τα κινεζικα να το παρουσιαζουν αυτο... :-\
εγω εχω της king arms και ειναι πολλη καλητερα τα πραγματα αλλα τσουζουν στα ευρο.. :P
παντα φιλικα el.cind

indianos

Καταρχάς καλισπερα  :)
Φίλε μου όσων αφορά αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ και το αντιμετώπισα φτιάχνοντάς κάτι σαν καπελάκι..
Αυτό το έκανα τοποθετώντας ένα κομμάτι ψιλό χαρτόνι  ανάμεσα στην διόπτρα και στο επάνω μεταλλικό κάλημα εκεί που έχει το κενό ανάμεσα στα δύο μέταλλα!!!
Το χαρτόνι θα πρέπει να καλύπτει την διόπτρα περιμετρικά όσο γίνετε και να εκτίνει προς τα μπροστά!!!
Εγώ που το εφάρμοσα είδα μια ικανοποιητική διαφορά!!!

Πιστεύω να σε βοηθήσει αυτό  :) :) :)

Manolaros

Αυτό είναι το θέμα τα λεφτα βασικα :( Δοκίμασα να βάλω το κάλυμα που είχε μέσα στο κουτί.Τώρα θα δούμε στο επόμενο παιχνίδι..Λέτε να φταίει η δίοδος?Αν την αλλάξω κάπως μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα?

O.Y.K.1985

Στα δικά μου σκοπευτικό η ένταση αυξομειώνεται με τα κουμπιά . Το προσπάθησες ? Οχι συνεχομενο πάτημα αλλα επαναλλαμβανόμενο.
PEACE IS ALWAYS OBTAINED THROUGH SUPERIOR FIREPOWER

Horseman

#6
Kαλξσπέρα και απο μένα,,

Συνήθως  τα φτηνά σκοπευτικά βοηθήματα ΔΕΝ εχουν δυνατές κουκίδες ή σχετικά άλλα φωτειζόμενα (σταυρούς- κύκλους κ.λ.π)
Ιδιαίτερα τα ανοιχτού τύπου  reflex , holosight replica είναι ακόμη πιο επιρεπή στο να μη τα βλέπεις την ημέρα.

Επειδή έχω αρκετά απο αυτά , δύσκολα θα βρει κάποιος ένα που να φαίνεται και την ημέρα (σε έντονο ήλιο ειδικά)

Οπως σωστά ειπώθηεκ πιο πάνω , μόνο με δοκιμή για να βρείς κάποιο που να σου κάνει .

Γενικά όμως θα έλεγα και εγω ότι

1. το πρασινο χρώμα κουκίδας είναι καλύτερο για την ημέρα (στα δικά μου μάτια ετσι είναι τουλάχιστον)

2. τα σκοπευτικά τύπου σωλήνα (tube type) σαν να λέμε Aimpont , κ,λ.π φαίνονται πιο ευκολα την ημέρα (για την ίδια ενταση κουκίδας) επειδη η κουκίδα σχηματίζεται μέσα στο εσωτερικό του σωλήνα και είνια σε πιο σκιασμένο χώρο εξ' αρχής.

3. δεν παιζει τόσο ρόλο πόσες σκάλες ρύθμισης φωτεινότητας έχει το σκοπευτικό σου όσο ΠΟΣΟ δυνατή είναι η τελική  θέση , οκ ?

4. μεγάλο ρόλο στο να την βλέπεις (αν μιλάμε για κουκίδα π.χ) είναι και το μέγεθος της κουκίδας . Μεγαλύτερη κουκίδα θα φαίνεται καλύτερα απο μικρότερη (για την ίδια φωτεινότητα)
Πριν πει κάποιος κάτι θα πω ότι , ναι, η μεγάλη κουκίδα (πόσο μαεγάλη πια ?) αφαιρεί μέρος τηε ακρίβειας (μιας και καλύπτει μεγαλύτερο μέρος του στόχου απο την μικρότερη) αλλά αυτο έχει  πραγματικά  ένοια σε μεγαλύτερες-ρεαλιστικές αποστάσεις και όχι στις  μικρές αποστάσεις του Airsoft.
Υπάρχουν σκοπευτικά που εκτός της ρύθμισης φωτεινότητας , αλλαγή χρώματος ή και αλλαγή  τύπου κουκλιδας > αλλαζουν και το μέγεθος της κουκίδας, κάτι  το οποίο και θεωρώ πολυ σημαντικο και το έχω βιώσει στην πραξη.


Μιας και τόφερε η συζήτηση >>  που θα βρώ Hurricane dots ?
Πουλάει κανείς εδώ ?


Αυτά ,, στην  διάθεση σας


Hiorseman