ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΟΡΙΟ FPS

Ξεκίνησε από fanioles, 24 Μαΐου 2009, 19:11:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Στα πόσα fps πιστεύετε πρέπει να οριοθετήσουμε το συγκεκτιμένο πεδίο ?

Μέχρι 350
Χωρίς όριο

Haroth

Καταρχήν συμφωνώ με τον θάνο όσον αφορά την κατάλληλη προστασία που θα πρέπει να έχουμε όλοι μας σε κάθε τύπο παιχνιδιού (τουλάχιστον Full face mask), ώστε να αποφεύγονται ανόητα ατυχήματα.
Για το όριο των FPS θα προτείνω να ισχύει το 350 στο πεδίο αυτό  αλλα μόνο σε όσους δεν έχουν 2o όπλο (πιστόλι). Άν εγώ πχ που έχω το Μ15Α4 blowback της CA που βαράει γύρω στο 380-390fps αλλα το χρησιμοποιώ μόνο από απόσταση ασφαλείας ενώ άν μπαίνω στο κτίριο να βγάζω το πιστολάκι γιατί να μήν παίξω? θα μου πείτε ότι η συμπεριφορά του καθενός δεν ελεγχεται πριν την μάχη και δέν ξερεις τι θα σου βγεί ο άλλος ειδικά άν είναι καινούργιος στο χώρο. Σέ αυτό θα έχετε δίκιο και δέν μπορώ να απαντήσω, μακάρι όμως να βρεθεί ένας τρόπος ώστε να τηρούνται και τα μέτρα ασφαλείας και όσοι έχουν δώσει κάποια χρήματα για να παίξουν με τα όπλα της αρεσκείας τους να μπορούν να τα χαρούν σε όσο το δυνατόν περισσότερα σενάρια. Πρώτα απ όλα πάντως η ασφάλεια.

ZINJA

συνφωνω με τα 350 fps και γιατι το λεω!η γνωμη μου ειναι οτι αν θελεις να πηγενει μακρια το aeg βαζεις μια μεγαλητερη κανη!αν ειπα μ...........ια σορρυ αλλα εγω το εκανα και πετιχε εκτος αν ετιχε! :) :)
ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!!
                                                                                                               
                                Ι-4

http://i-4team.blogspot.com/

loubamboo

#42
Παράθεση από: ZINJA στις  26 Μαΐου 2009, 18:30:48 ΜΜ
συνφωνω με τα 350 fps και γιατι το λεω!η γνωμη μου ειναι οτι αν θελεις να πηγενει μακρια το aeg βαζεις μια μεγαλητερη κανη!αν ειπα μ...........ια σορρυ αλλα εγω το εκανα και πετιχε εκτος αν ετιχε! :) :)

  Φίλε μου ZINJA, έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ έχω διαπιστώσει αισθητή διαφορά στο βεληνεκές, ανάμεσα στο CA M15A4 sportline carbine (M4) που είχα και στο CAM15A4 sportline rifle (M16) που έχω τώρα.
  Ωστόσο, δεν μας ενδιαφέρει μόνο το βεληνεκές αλλά και η ορμή που έχει η μπίλια όταν χτυπάει τον παίκτη που σκοπεύουμε, έτσι ώστε να
αισθάνεται το χτύπημα και να βγαίνει. Γι' αυτό χρειάζονται περισσότερα fps στις μέσες προς μεγάλες αποστάσεις εμπλοκής.

  Φυσική λυκείου: Ορμή = Μάζα x Ταχύτητα   

  Εννοείται ότι σε καταστάσεις CQB, δηλαδή σε παιχνίδια ή σενάρια εντός κτιρίων, το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο πρέπει να είναι στα 350 FPS για
  λόγους ασφαλείας.
Freedom is more important than peace. USMC!

SAPPER

Παράθεση από: VagBlack στις  25 Μαΐου 2009, 18:53:26 ΜΜ
Εδώ είσαι λάθος. Γιατί το χέρι μου έγινε μπλε στην προσπάθεια μου να μπω σε κτίριο και αυτός που ήταν μέσα όπως είπα και πριν με κούμπωσε με 400+ fps. Και είδα αρκετούς με ματωμένα χέρια.

1) Ας μην είμαστε υπερβολικοί και δημιουργούνται εντυπώσεις, η απόπειρα σου έγινε στο κτίριο 1 όπου το στήσιμο της άμυνας στο κτίριο αυτό έγινε ορθά από τον Theon όπου έβαλε εντός τα 350- και εκτός τα 350+ AEG, από την άλλη η ομάδα όπου επιχειρήσατε την κατάληψη του κτηρίου ήταν αυτή που υπό την καθοδήγηση σας χτύπησε ο Theon με πάνω από 350 FPS και ενώ είχε πει "έξω" εξακολουθούσαν να του ρίχνουν.

2) Ειπώθηκε ότι ο Lou χτύπησε κάποιον με αρκετά FPS και θα σας πω ότι το όπλο του είναι μετρημένο στα 340 FPS άρα κάτω από τα όρια για CQB.

3) Ακούστηκε ότι υπήρχε θέμα αθάνατου, και όταν ρώταγα ποιος είναι? κανείς δεν ήξερε και δεν έλεγε, και μετά έμαθα ότι διευθετήθηκε prive.

4) Παρότι είχα response δεν το χρησιμοποίησα και έκανα βόλτες προς το τέλος του παιχνιδιού και άκουγα εντυπώσεις, έψαχνα για παραβάσεις, ρώταγα για αθάνατους, και άκουγα προτάσεις.
Ολα κατά την γνώμη μου πρέπει να λύνονται επιτόπου και όχι να βγάζουμε εκ' τον υστέρων την χολή μας πίσω από το πληκτρολόγιο.

Κάποιοι μου λέγαν για αθάνατο.. αλλά δεν λέγανε ποιος είναι, και αυτό είναι που με εκνευρίζει αφάνταστα να αφήνουμε υπονοούμενα και να μην τον ξεμπροστιάζουμε επιτόπου και παντελονάτα.

Κάποιοι άλλοι να κάνουν λες και τους κλέψανε το κουλούρι και να λένε "με τσουκσανε πάω να φύγω" αντί να μπούνε στην διαδικασία να λύσουν την παρεξήγηση.

Κάποιοι άλλοι πάνε και λένε παράπονα σε τρίτους και τους βάζουν μπροστινή, και κάνουν το λάθος οι "τρίτοι" να παίρνουν μέρος, και όταν τους ρωτάς ποιος στο είπε? σου λένε μου είπε να μην το πω και σου ξου μου... αυτά λοιπόν δεν μπορούν να χαρακτηριστούν σοβαρά πράγματα και επίσης δεν μπορούν να επιλυθούν έτσι προβλήματα παρά να δημιουργούνται διχόνοιες.

Σε γενικές γραμμές είδα πολύ παιδικές αντιδράσεις από μερικούς.

BoBKiD

Σίγουρα έχετε βαρεθεί να με ακούτε, αλλά θα συνεχίζω να το λέω: ( ;D 8) 8))

Πάνω από όλα η ασφάλεια!!

Εξάλλου, τα fps δεν κάνουν τον παίχτη. Δεν πα να έχεις Ferrari, αν δεν ξέρεις να οδηγάς, ή θα σκοτωθείς, ή θα σκοτώσεις κάποιον άλλο!  ;D
Ψηφίζω 350fps.

loubamboo

#45
  Αγαπητέ BobKid, έχεις απόλυτο δίκιο και κάνεις πολύ καλά που επισημαίνεις
ότι η ασφάλεια είναι η κύρια προτεραιότητα.
  Όμως, ο εύστοχος παραλληλισμός σου με το θρυλικό ιταλικό supercar,
μου δίνει λαβή (foregrip) για να διερωτηθώ: Τώρα που γέμισε ο τόπος
κινέζικες Ferrari με 400+ fps, πώς θα δοθεί η ευκαιρία στους ευτυχείς κατόχους τους
να εξασκηθούν στη χρήση τους, όταν στα περισσότερα πεδία της Αττικής
επιβάλλουμε όριο 350fps;
  Και αν εξαναγκαστούν να αλλάξουν τα ελατήρια και να υποβαθμίσουν τα
"Ferrari" AEG τους, σκέψου σε παρακαλώ, εσύ, αν είχες μια Ferrari, θα της
άλλαζες κινητήρα, από 4.943 liter V12 σε 1,8 lt. σε σειρά για να την κάνεις πιο
"ασφαλή" ή θα περνούσες όλες τις ελεύθερες ώρες σου σε μια κατάλληλη πίστα
δοκιμών, μέχρι να τη μάθεις;
  Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος, κάποιοι από τους φίλους μας που αγόρασαν πρόσφατα
κινέζικα AEG ή αναβάθμισαν τα CA ή TM τους, μη μπορώντας να τα χρησιμοποιήσουν
στα πεδία, λόγω ορίων FPS, να στραφούν προς αυθαίρετα, ανεπίσημα παιχνίδια, σε
ανεξέλεγκτους χώρους, με τους γνωστούς κινδύνους.
  Γνωρίζω και μπορώ να βεβαιώσω προσωπικά ότι τα μέλη της ομάδας GHOST RECON
και ειδικά ο SAPPER, κατέβαλαν κάθε ανθρώπινη προσπάθεια στα δύο σενάρια, BROKEN
ARROW και NEMESIS τα οποία διοργάνωσαν στη βάση της Μαγούλας για να κατατοπίσουν
πλήρως τους νέους παίκτες πάνω στην ασφαλή χρήση των AEG και των κανόνων ασφαλείας.
  Μόνο με τη συμμετοχή σε οργανωμένα, ελεγχόμενα παιχνίδια και σενάρια με συγκεκριμένα
όρια fps που καλύπτουν τα υπάρχοντα όπλα μπορεί να αποτραπεί το ενδεχόμενο ατυχημάτων.

                                                           Με εκτίμηση,

                                                          Λεωνίδας
Freedom is more important than peace. USMC!

fanioles

Φίλε Lou νομίζω έγραψες με την επιχειρηματολογία. Το αποτυπώνεις πολύ σωστά.
Αραγε το ζητούμενό μας είναι να εκπαιδεύσουμε (τρόπος του λέγειν.. και σίγουρα οχι εγω αλλα οι διοργανωτες ) τους νέους οδηγούς στη σωστή χρήση του εργαλείου τους.

Παρόλα αυτά επειδή ακόμα εχουμε μεγάλη συνεχή εισροή νέων παιχτών που ο καθένας έρχεται (και με το δικιο του ) να κάνει το κέφι του, δε μπορούμε να φυτέψουμε σε όλους αυτά που εμείς έχουμε πλεόν κάνει βίωμα. ( fairplay, σωστή χρήση των δυνατων aeg κλπ)

Δε διαφωνώ κι εγώ με τα δυνατά όπλα, άλλωστε τα 2 απο τα 4 μου είναι +400 (τα άλλα 2 , 270 και 320). Παραμένω στην άποψη οτι τα Urban πεδία χρειάζονται μέχρι 350 για να χαιρόμαστε νέοι και παλιότεροι τη τακτική κίνηση εντός κτιρίων απροβλημάτιστα όπως και στο ξενοδοχείο.

Για τα δάση ούτε λόγος.. !  Ίσως θα έπρεπε οι νέοι "οδηγοί" να χαιρονται τα v12 φεραρι τους μόνο σε δάση.. ?!? (αντιφατικο ε ? :D  )

loubamboo

  Φίλε fanioles, σε ευχαριστώ για την απάντηση,

  η μόνη διαφορά μας είναι στο χαρακτηρισμό του πεδίου της Μαγούλας. Αντικειμενικά, το συγκεκριμένο πεδίο
είναι μικτό (urban+woodland) και όχι αμιγώς urban. Και το τεκμηριώνω ευθύς αμέσως:
Πρόκειται για πρώην στρατιωτική βάση σε δασική περιοχή (woodland) που συνίσταται σε ένα και μόνο κεντρικό δρομολόγιο και
δύο σειρές από κτίρια εκατέρωθεν. Ο όρος urban (αστική περιοχή) αναφέρεται σε δομημένη έκταση
με τουλάχιστον δύο κύρια, παράλληλα δρομολόγια και παρόδους έτσι ώστε να σχηματίζονται
οικοδομικά τετράγωνα.
  Με βάση την παραπάνω ανάλυση το συγκεκριμένο πεδίο μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια
με διαφοροποίηση ορίων fps, ως μικτό πεδίο (urban + woodland). Προϋπόθεση για την ασφαλή
λειτουργία με χρήση διαφοροποιημένων ορίων fps είναι η άρτια οργάνωση και επίβλεψη του παιχνιδιού
την οποία κατά τη γνώμη μου μπορεί να εγγυηθεί μια έμπειρη ομάδα σαν τη GHOST RECON, και αυτό
το έχει ήδη αποδείξει στις πρόσφατες διοργανώσεις, BROKEN ARROW και NEMESIS.
  Πάντως το θέμα του ορίου fps έχει κλείσει, αφού ο φίλος SAPPER αποφάσισε να εφαρμόσει το όριο
των 350fps για τα επόμενα παιχνίδια που θα γίνουν στο συγκεκριμένο πεδίο.
  Συνεπώς, πρέπει να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
 
  Let's play airsoft!
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

  Φίλε, Atsalakotos, είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε παίκτη να ρυθμίσει
την απόδοση του όπλου του, σύμφωνα με τις ανάγκες του, όπως ο ίδιος
τις αντιλαμβάνεται.
  Όμως εγώ πιστεύω από την άλλη πλευρά ότι τα περισσότερα φαινόμενα
αθανασίας δεν οφείλονται σε δόλο αλλά απλά στο γεγονός ότι ο παίκτης
δεν έχει νιώσει το χτύπημα διότι η μπίλια δεν είχε αρκετή ορμή τη στιγμή
που τον χτύπησε.
  Γι' αυτό, όσο μεγαλύτερα όρια fps μπορούμε να εφαρμόζουμε, δίχως να
προκαλούμε έλλειμμα ασφάλειας, τόσο το καλύτερο για το παιχνίδι μας.
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

  Φίλε, Helistas, εδώ κάνουμε μια γόνιμη συζήτηση με σκοπό να πάμε μπροστά
το airsoft.
  Όσον αφορά το πεδίο στη βάση της Μαγούλας, έγινε δεκτό το όριο urban-cqb
στα 350fps.
  Και σχετικά με τις κατηγορίες περί καπελώματος, μην ανησυχείς φίλε μου.
Καμία κατηγορία δεν μπορεί να σταθεί εναντίον ανθρώπων που αποδεδειγμένα
ασχολούνται και μοχθούν για το άθλημά μας ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ.
Freedom is more important than peace. USMC!

BoBKiD

Παράθεση από: loubamboo στις  28 Μαΐου 2009, 18:09:42 ΜΜ
  Αγαπητέ BobKid, έχεις απόλυτο δίκιο και κάνεις πολύ καλά που επισημαίνεις
ότι η ασφάλεια είναι η κύρια προτεραιότητα.
  Όμως, ο εύστοχος παραλληλισμός σου με το θρυλικό ιταλικό supercar,
μου δίνει λαβή (foregrip) για να διερωτηθώ: Τώρα που γέμισε ο τόπος
κινέζικες Ferrari με 400+ fps, πώς θα δοθεί η ευκαιρία στους ευτυχείς κατόχους τους
να εξασκηθούν στη χρήση τους, όταν στα περισσότερα πεδία της Αττικής
επιβάλλουμε όριο 350fps;
Πολύ απλά Λεο, θα οδηγήσεις τις Ferrari εκτός πόλεως, όπου και δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό!  ;)

loubamboo

  Φίλε BobKid, μια Ferrari είναι παντού μια Ferrari. Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ.

  Watch this, please:

http://www.youtube.com/watch?v=MJKktFsY1XY&feature=PlayList&p=F218FF5931B74F9F&playnext=1&playnext_from=PL&index=11
Freedom is more important than peace. USMC!

Haroth

Αφού διάβασα όλα τα post αυτού του topic θα συμφωνήσω με τις απόψεις και την επιχειρηματολογία του φίλου loubamboo. Άποψη και δική μου είναι ότι χαραμίζεται το πεδίο με όριο 350 και η θέσπιση ορίων δημιουργώντας την εντύπωση σε νέους παίχτες ότι όσο και επιθετικοί και αν γίνουν αν έχουν όριο 350 τότε είναι όλα καλά και βούρ στον πατσά είναι τουλάχιστον επικίνδυνο. Ένα καλό σενάριο διαμορφωμένο έτσι ώστε να εκμεταλλεύεται όλο το πεδίο(κάτι που τα νούμερα των συμμετοχών το επιτρέπει) αλλα και η προσπάθεια των διοργανωτών με την βοήθεια των παλιών παιχτών πρός τους καινούργιους σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να παίζουν νομίζω ότι θα ανεβάσει το επίπεδο του game. Άν προσθέσουμε σε αυτό και τα απαραίτητα μέτρα προστασίας που όλοι πρέπει να έχουμε τότε νομίζω ότι σιγά σιγά και ποιό ποιοτικό παιχνίδι θα γίνεται χωρίς τραυματισμούς. Άς μάθουν λοιπόν οι νέοι (και οι παλιοί ;D) παίχτες να φοράνε μάσκα (να απαντήσω εδώ στο επιχείρημα -έχεις φάει από κοντά στο πρόσωπο με 400+ AEG? - , Ναί έχω φάει στο πρώτο μου κι όλας game που είχε διοργανώσει ο Ζninja ο Ιος και το Εμβόλιο, αλλα φορούσα καλή μάσκα και δεν χαμπάριασα), κράνος και να μάθουν να παίζουν με βασικό όπλο και sidearm στα κοντινά.

hitman47

Airsoftηστες και airsoftιτησες Γειά χαρά!
Με μεγάλη υπομονή διάβασα όλων τις μέχρι τώρα απόψεις, και αυτό γιατί ενώ είχα εξ αρχής αποψή, για κάτω από 350fps, ήθελα να δω κάποια αποψη που θα με έβαζε να το ξανασκεφτόμουν! Τα διάφορα θέματα που ειπώθηκαν περι:

1) Αθανάτους, λόγω της μη αισθησης του χτυπηματος, θεωρώ οτι η συγκεκριμένη περιπτωση είναι σπάνια έως απίθανη! Πολυ περισσοτερο κανει την παλαβη ::) παρά δεν καταλαβε το χτύπημα! Η μεγαλη απόσταση και τα πολλα ατομα, στο συγκεκριμένο χώρο, δινουν αυτή τη "κάλυψη". Άρα προσωπικά θεωρώ καλύτερο <350fps που θα αναγκάσει σε κοντυνοτερες συμπλοκες και λιγότερους αθανατους!!!

2) Δεν θεωρώ σωστή τη λογική να φτιάχνονται σεναρια "ειδικά" για να μην τραυματιστουμε, αν και το συγκεκριμένο είναι και θέμα τύχης, όπως τα αριστα παραδειγματα των GHOST RECON, με την λογική των πολλών fps! Άποψη μου είναι οτι περιορίζουν την φαντασια των παιχτών και την δυνατότητα να κινηθεί ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε!

3) Η λογική να πάρουν οι νέοι στο χώρο χαμηλά fps ενώ εμπειρότεροι περισσότερα, αυτό από μόνο του πόσες πιθανότητες δίνει στους νέους παίχτες :P Και εάν ο νέος παιχτης "παλιώσει" (ένα ερωτημα είναι το πότε θα συμβεί αυτό και ένα δεύτερο ποιος θα κρατάει "λογιστικά" των παιχτών?) ξαφνικά πάρει στα χέρια του πρώτη φορά πολλά fps, ούτε τότε θα έχει την εμπειρία αυτού που κρατάει!

4) Η εναλλαγή δύο όπλων φάνταζε σαν λύση αλλά ποιος θα αλλάξει όπλο όταν πυροβολεί κατά στόχων σε μεγάλη απόσταση και του βγεί απότομα στην επόμενη γωνία στόχος με το όπλο στραμένο προς το μέρος του :P

5) Στον αντίποδα βρίσκω πολύ καλή την περίπτωση "αναβάθμισης" των υποτιμημένων μέχρι τώρα sniper, οι οποίοι προσπαθούσαν να βάλλουν σε παίχτες με περίπου ιδιο βεληνεκές με μονές, μετρημένες βολές απέναντι σε τρελές ταχυβολίες και hicapa!!! Εντελώς αντιρεαλιστηκό! Σε καμία περιπτωση απλός-κοινός πεζικάριος δεν έχει τέτοια πλεονεκτήματα σε πραγματική μάχη! Αντίθετα σχεδόν δεν έχει μέλλον...

6) Τελευταίο αφησα το σημαντικότερο που είναι η ασφάλεια. Όσο δεν έχουμε "ατυχή" περιστατικά, τόσο περισσότερο θα απολαμβάνουμε "ανενόχλητοι..." αυτό που γουστάρουμε! Αυτό είναι και το κίνητρο να εισέλθουν στο χώρο νέα άτομα!


Σίγουρα κάτω από 350fps

Sorry αν σας ζάλισα αλλά νομίζω οτι τεκμηρίωσα την αποψη μου

Υ.Γ. Στην έκθεση είχα 19  ;D ;D ;D
G36 I am happy with my trigger, you are not!

Jocker

μεχρι 350 γιατι εκανα downgrade το οπλο μου!!!
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Jocker

Παράθεση από: Big Boss στις  25 Ιουν 2009, 02:37:55 ΠΜ

Δηλαδή άμα δεν είχες κατεβάσει τη δύναμη στο όπλο σου θα ψήφιζες 450?

εγινε λαθος διατυπωση, και ζητω συγνωμη...


μεχρι 350 γιαυτο εκανα downgrade το οπλο μου!!!

μια λαθος λεξη αλλαξε ολο το νοημα του ποστ μου...

ηθελα να γραψω οτι συμφωνω με τα 350...(αυτο ψηφισα)
και επειδη συμφωνω εκανα downgrade το οπλο μου
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

JAMES

Μεχρι 350 πιστευω πως ειναι οκ απο τη στιγμη που το μερος ειναι για αστικες μαχες αρα κ κοντινες επαφες.Εγω παιζω με 250...

SAPPER

Παράθεση από: Big Boss στις  25 Ιουν 2009, 02:37:55 ΠΜ

Δηλαδή άμα δεν είχες κατεβάσει τη δύναμη στο όπλο σου θα ψήφιζες 450?
Προς τι η ερώτηση ?

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ψηφίσει ότι θέλει, δεν θα δώσει και εξηγήσεις γιατί ψήφισε ότι ψήφισε.

Cataphract

Παράθεση από: SAPPER στις  29 Ιουν 2009, 11:06:35 ΠΜ
Προς τι η ερώτηση ?

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ψηφίσει ότι θέλει, δεν θα δώσει και εξηγήσεις γιατί ψήφισε ότι ψήφισε.

Σκοπός νομίζω είναι να γίνει και κουβέντα όμως πάνω σ'αυτό. Με αυτή τη λογική ας βάλουμε όλοι 600 fps και αμα ρωτήσουν, "γιατί έτσι".

Δεν του επιτίθεται, απλώς θέλει να μάθει το σκεπτικό του.

Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η εμπάθεια και η μικροπρέπεια.

loubamboo

  Αγαπητοί φίλοι,

  γνωρίζω ότι το θέμα του ορίου FPS για τη βάση του Ασπροπύργου έχει συζητηθεί κατά κόρον,
ίσως σε μεγαλύτερη έκταση και ένταση από τη δέουσα.
 
  Δεν γνωρίζω, αν θα έχουμε την ευκαιρία να ξαναπαίξουμε σε αυτό το υπέροχο, πολυδιάστατο
πεδίο, με δεδομένη την είδηση που πρόσφατα έγινε γνωστή ότι ο χώρος ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί
για την προσωρινή στέγαση μεταναστών ή / και άλλων ατόμων που χρήζουν βοηθείας.

  Θεωρώ ωστόσο χρήσιμο να αναφέρω ότι τρία γνωστά μου άτομα που είχα παροτρύνει να
ασχοληθούν με το airsoft και αγόρασαν AEG της κατηγορίας  [400+], από τη στιγμή που
πληροφορήθηκαν την επιβολή ενιαίου ορίου 350+ σε συνδυασμό με το ύφος της σχετικής
συζήτησης που έγινε, δεν έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για συμμετοχή σε συναντήσεις
airsoft.

  Θα καταθέσω για μία ακόμα φορά ότι το airsoft δεν είναι άθλημα "full contact" ούτε
καν "close contact". Είναι άθλημα που καλλιεργεί την τακτική συνεργασία των
παικτών μεταξύ τους καθώς επίσης και μια σχετική σκοπευτική ικανότητα, σε
αντιδιαστολή με το paintball που είναι όντως άθλημα "close contact".

  Γι' αυτό είναι σκόπιμο να αξιοποιείται μέσα πάντα στα πλαίσια των όρων
ασφάλειας η μέγιστη απόδοση των αεροβόλων έτσι ώστε να επιτυγχάνονται
κατά το δυνατόν μεγάλες αποστάσεις εμπλοκής.

  Αν θέλουμε να χτυπιόμαστε από τα 5 μέτρα, μπορούμε να παίζουμε μόνο
με πιστόλια (AEP ή GBB) στα 250-300 fps.

  Επαναλαμβάνω ότι σέβομαι και υποστηρίζω τα ισχύοντα όρια:

  urban, cqb: 350 fps,   woodland: 450 fps

  Θεωρώ ωστόσο αδιανόητη κάθε απόπειρα αναθεώρησης των ορίων αυτών
επί το ασθενέστερο ή επιβολής του ορίου urban/cqb σε πεδία woodland.
Freedom is more important than peace. USMC!