ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΟΡΙΟ FPS

Ξεκίνησε από fanioles, 24 Μαΐου 2009, 19:11:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Στα πόσα fps πιστεύετε πρέπει να οριοθετήσουμε το συγκεκτιμένο πεδίο ?

Μέχρι 350
Χωρίς όριο

VagBlack

Παράθεση από: nikos στις  25 Μαΐου 2009, 14:04:22 ΜΜ
Ψηφιζω χωρις οριο διοτι, το ΜΕΓΕΘΟΣ, η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ, και η ΔΟΜΗ του πεδιου (ΚΤΗΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ, ΔΙΑΔΡΟΜΟΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΚΑΤΑΦΥΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, κ.λ.π. ) θα χαραμιστουν με οριο στα fps. Σε καθε περιπτωση ομως, θα πρεπει να τηρουνται ΑΥΣΤΗΡΑ τα οροια εντος των κτηριων και αυτο προτιστως εναποκειται στην εντιμοτητα και στην ευσυνηδησια του καθε ενος ξεχωριστα.
Πεδία όπως το συγκεκριμένο, όλα τα σημεία ενδιαφέροντος είναι μέσα στα κτίρια. Με αποτέλεσμα όλες οι συμπλοκές να γίνονται μέσα στο αστικό κομμάτι του πεδίου.

Δεν είναι δυνατών εγώ να προσπαθώ να μπω μέσα σε κτίριο (να βρίσκομαι στο παράθυρο) και από μέσα να με κουμπώνουν με 450fps.

fanioles

ΠαράθεσηΔεν είναι δυνατών εγώ να προσπαθώ να μπω μέσα σε κτίριο (να βρίσκομαι στο παράθυρο) και από μέσα να με κουμπώνουν με 450fps.

Πολύ σωστά.  Όπως επίσης είναι εξίσου επικίνδυνο να βάλουμε έξω απο το παράθυρο προς τα μέσα σε αυτούς που κρατούν το κτήριο.

Όπως έγινε και τη Κυριακή να προσπαθούμε 5-6 άτομα με κανόνια απ'εξω να καθαρίσουμε τα παιδιά απο μέσα. Ακόμα και βολή κατα βολή οι αποστάσεις ήταν 5-8 μέτρα. Ευτυχώς που παρόλο το μόνο που εξείχε ήταν κεφάλι, καταφέραμε να τους βγάλουμε σε άλλα μέρη του σώματος και να μην έχουμε τραυματισμούς. Αραγε το "μέσα στα κτήρια" είναι πολύ σχετικό γιατι με τα κανόνια είμασταν απ'έξω.. Αντε να βρείς άκρη μετά.. Τι μέσα τι έξω.. Αν είναι απο τόσο κοντά!   ???

theon

Σε δύο παιχνίδια που έχω συμετάσχει στην Ελευσίνα έπαιξα με όπλα στα 350 και κατάφερα να βγάλω αρκετούς αντιπάλους και στις αστικές συμπλοκές και στα δασσικά κομμάτια!
Το συγκεκρίμενο όριο(350fps) βοηθάει τον παίχτη και ειδικά τον νέο ,να κάνει καλύτερη επιλογή τακτικών κινήσεων και θέσεων υπολογίζοντας την ευστροφία του και την ευστοχία του και όχι την δύναμη του όπλου!
Την Κυριακή έβγαλα παίχτη που έμπαινε στο κτήριο με 330fps στα 10 μέτρα, και με έβγαλε συμπαίκτης του που ακολουθούσε απο την ίδια απόσταση στα 450fps!
O πρώτος φώναξε ΕΞΩ και εγώ μετά έπιασα κάτι αποσπάσματα της Αγίας Γραφής για τις ΔΕΚΑ μπίλιες που άρπαξα >:(
Το όριο των 450 μπορεί να παίξει πιστεύω μόνο στα όπλα υποστήρηξης με την προσομοίωση σταθερού πολυβολείου και όχι στοιχείου εφόδου που ελλατώνει συνεχώς την απόσταση εμπλοκής!
Αντιθέτως το όριο των 550 για snipers μπορεί να γίνει το αντίμετρο εξουδετέρωσης πολυβολητών απο τους επιτιθέμενους, και των παραρατηρητών και προκεχωρημένων στοιχείων εφόδου του επιτιθέμενου, απο τους αμυνόμενους αντιστοίχως ;)
Περαιτέρω στοιχεία επι του πεδίου για καλύτερη προσαρμογή! ;) :) :)
ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ!

loubamboo

  Αγαπητοί φίλοι, επιτρέψτε μου να παρατηρήσω ότι το ερώτημα της ψηφοφορίας είναι άστοχο.
 Για ποιο λόγο η δεύτερη επιλογή είναι "χωρίς όριο"; Ουσιαστικά η δεύτερη επιλογή είναι άκυρη,
 διότι δεν μπορεί να υπάρξει παιχνίδι χωρίς όριο FPS. Η ασφάλεια των παικτών επιβάλλει να υπάρχει
 ανώτατο όριο FPS, είτε ενιαίο, είτε διαφοροποιημένο, ανάλογα με τους τύπους όπλων που χρησιμοποιούνται -
 assault rifles, support weapons, sniper rilfes, κ.λ.π..
   Η δεύτερη επιλογή θα έπρεπε να είναι: διαφορετικά όρια,  cqb 350fps, ανοιχτοί χώροι 450, snipers 550, δηλαδή
 τα διαφοροποιημένα  όρια που ίσχυσαν στο συγκεκριμένο πεδίο, σε όλα τα παιχνίδια που έχουν διοργανωθεί ως τώρα.
 Αναγκαστικά δεν θα ψηφίσω διότι η επιλογή "χωρίς όριο" είναι ουσιαστικά άκυρη.
   Θέλω εξάλλου να προσθέσω ότι εξ αρχής υποστήριξα τα διαφοροποιημένα όρια, όχι τυχαία, αλλά μετά λόγου
 γνώσεως. Τα διαφοροποιημένα όρια βοηθούν τους παίκτες να εξασκηθούν στις εναλλαγές όπλων - τιφέκιο εφόδου με
 υποπολυβόλο ή πιστόλι - και συντελούν στη συγκρότηση ομάδων cqb οι οποίες θα είναι επιφορτισμένες αποκλειστικά
 με τις επιχειρήσεις εκκαθάρισης ή υπεράσπισης κτιρίων.
 Στο χθεσινό παιχνίδι έγιναν σημαντικά βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση και πιστεύω ότι αν επιβάλλουμε ενιαίο
 όριο 350 FPS στο υπέροχο αυτό πολυμορφικό πεδίο, δυστυχώς αυτά τα βήματα προόδου θα πάνε χαμένα.

                                                                            Ευχαριστώ.
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

  Αγαπητέ φίλε Dulas,

  συμμετείχα και στα δύο σενάρια (BROKEN ARROW και NEMESIS) που διοργάνωσαν οι
GHOST RECON στο συγκεκριμένο πεδίο και μπορώ να βεβαιώσω ότι:

1) το γεγονός ότι και στις δύο διοργανώσεις δεν υπήρξαν τραυματισμοί από χτυπήματα
    με BBs ή από άλλο ατύχημα δεν είναι θέμα τύχης. Είναι αποτέλεσμα ορθολογικής
    σχεδίασης του σεναρίου και μελετημένης διαφοροποίησης των ορίων FPS.
2) Παρ' όλα αυτά, ο φίλος SAPPER, αποδεικνύοντας τον υψηλό δείκτη υπευθυνότητας
    που τον χαρακτηρίζει αποφάσισε και ανακοίνωσε ότι στις επόμενες διοργανώσεις που
    θα γίνουν στο συγκεκριμένο πεδίο από τους GHOST RECON θα ισχύσει γενικό όριο 350FPS.
    Θα υπάρξει πιθανότατα αυξημένο όριο 450FPS για όπλα υποστήριξης σε συγκεκριμένες θέσεις
    και όριο 550FPS για το όπλα μονής βολής των snipers.

  Εγώ προσωπικά υποστηρίζω τα διαφοροποιημένα όρια για λόγους που έχω αναπτύξει
  σε άλλα posts  αλλά σέβομαι την απόφαση του φίλου SAPPER. Άλλωστε όπως και εσύ
  γνωρίζεις παίζω με ένα CA M15A4 sportline στα 340 FPS.
Freedom is more important than peace. USMC!

VagBlack

Παράθεση από: loubamboo στις  25 Μαΐου 2009, 18:40:27 ΜΜ
1) το γεγονός ότι και στις δύο διοργανώσεις δεν υπήρξαν τραυματισμοί από χτυπήματα
    με BBs ή από άλλο ατύχημα δεν είναι θέμα τύχης. Είναι αποτέλεσμα ορθολογικής
    σχεδίασης του σεναρίου και μελετημένης διαφοροποίησης των ορίων FPS.
Εδώ είσαι λάθος. Γιατί το χέρι μου έγινε μπλε στην προσπάθεια μου να μπω σε κτίριο και αυτός που ήταν μέσα όπως είπα και πριν με κούμπωσε με 400+ fps. Και είδα αρκετούς με ματωμένα χέρια.
Παράθεση από: loubamboo στις  25 Μαΐου 2009, 18:40:27 ΜΜ
2) Παρ' όλα αυτά, ο φίλος SAPPER, αποδεικνύοντας τον υψηλό δείκτη υπευθυνότητας
    που τον χαρακτηρίζει αποφάσισε και ανακοίνωσε ότι στις επόμενες διοργανώσεις που
    θα γίνουν στο συγκεκριμένο πεδίο από τους GHOST RECON θα ισχύσει γενικό όριο 350FPS.
    Θα υπάρξει πιθανότατα αυξημένο όριο 450FPS για όπλα υποστήριξης σε συγκεκριμένες θέσεις
    και όριο 550FPS για το όπλα μονής βολής των snipers.
O Sapper αυτό το είπε στο τέλος του παιχνιδιού μετά από συζήτηση/παράπονα που έγιναν από την ομάδα Bravo 3 Zero, από τον Fanioles, και από τον Theon.

loubamboo

Παράθεση από: Helistas στις  25 Μαΐου 2009, 18:59:23 ΜΜ
Δεν εχουν υπαρξει τραυματισμοι ??????????????
Αυτο τοτε τι ειναι?

http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,685.80.html

Μηπως επρεπε να φυγει με το ΕΚΑΒ για να το θεωρησεις τραυματισμο? Η μηπως ειναι κατ εσε υπερβολικο το παιδι?

  Φίλε Helistas, κακώς μου επιτίθεσαι. Ο συγκεκριμένος τραυματισμός έγινε σε παιχνίδι που δεν είχε
διοργανωθεί από την ομάδα GHOST RECON.
  Εν πάσει περιπτώσει, δεν υπάρχει λόγος να διαπληκτιζόμαστε, αφού αποφασίστηκε τελικά να
εφαρμοστεί το όριο των 350fps.
 
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

  Φίλε Helistas, είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο θέμα της ασφάλειας και της εφαρμογής
  κανονισμών που την προασπίζουν, όμως:

  Πιστεύω ότι οι τραυματισμοί από χτυπήματα με BBs προκαλούνται από συνδυασμό πολλών παραγόντων και
όχι μόνο από τα αυξημένα FPS των όπλων μας.
  Οι παράγοντες αυτοί κατά την προσωπική μου ανάλυση είναι:

  1) απειρία παικτών
  2) περιορισμένη έκταση πεδίου
  3) πλημμελής σχεδίαση σεναρίου
  4) αυξημένα FPS, παραβίαση ορίων FPS

  Σε ένα μικτό πεδίο (urban+woodland), όπως η βάση της Μαγούλας δίνεται σε όλους μας μια σπάνια
  ευκαιρία να εξασκηθούμε σε τεχνικές εναλλαγής όπλων (πρωτεύον σε δευτερεύον) καθώς επίσης
  και στην εξειδίκευση ρόλων υποομάδων. Όταν ισχύει διαφορετικό όριο FPS για το εσωτερικό των
  κτιρίων από αυτό που ισχύει στους εξωτερικούς χώρους της βάσης και στο δάσος, είναι απαραίτητη
  η συγκρότηση ομάδων cqb οι οποίες θα είναι επιφορτισμένες αποκλειστικά με την εκκαθάριση ή
  υπεράσπιση των κτιρίων.
    Αυτή η εξειδίκευση των αρμοδιοτήτων δεν έχει επιτευχθεί ακόμα αλλά στο NEMESIS έγιναν πολύ
  σημαντικά βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Ο παίκτης που χτύπησε το φίλο VagBlack με 400+ fps, δεν έπρεπε να βρίσκεται μέσα στο κτίριο
  σε ρόλο υπερασπιστή του κτιρίου. Έπρεπε να ενεργεί αποκλειστικά στους εξωτερικούς χώρους, εφόσον
  δεν είχε δεύτερο όπλο με απόδοση κάτω από 350 fps.
   
Freedom is more important than peace. USMC!

fanioles

Φίλε Lou έμαθα οτι εσυ έκανες τη ριπή στο παιδί που χτύπησε.  ΔΕ μου το είπε ο ίδιος όσες φορές κι αν τον ρώτησα, αλλα κάποιοι άλλοι παρευρισκόμενοι.
Μπορεί να είναι παραπληροφόριση και σε αυτή τη περίπτωση ζητώ συγνώμη.

Μήπως λοιπόν να είμαστε λίγο πιο ελαστικοί στις δηλώσεις μας περι εμπειρίας ευαισθησίας κλπ. ? 

Και άλλωστε όταν ο παίχτης δεν έχει την εμεπιρία και τη συνήδειση, τι σχέση έχει ποιος το διοργάνωσε ???    ???

Ωραία η εναλλαγή οπλισμού αλλα για εμένα κι εσένα και καποιους σαν κι εμας. Ο άλλος που έρχεται πρωτη δευτερη φορά και δε ξερει περι τινος πρόκειται ή ΔΕΝ έχει τόσο milsim διάθεση, δε νομίζω να μπεί στο κόπο να σκευτεί-αναλύσει τέτοια θέματα.

Μην εκλάβεις την απάντηση μου σαν επίθεση. Διαλεκτική διάθεση έχω και ειδικά με άτομα που έχουμε παίξει πολύ μαζί όπως εσύ.

Ο Vagblack ήταν ενα απο τα δεκάδες παιδιά που τραυματίστηκαν εχτές (βαρύ το τραυματίστηκαν όταν μιλάμε για μελανίτσες με λίγο αίμα)
και οι περισσότεροι (συντριπτική πλειοψηφία) ήταν επιτιθέμενοι που βάλονταν απο κρυμένους πίσω απο ντουβάρια.

loubamboo

#29
  Φίλε fanioles, στο παιχνίδι που λέγεται airsoft όλοι μας θα χτυπήσουμε πολλούς και
θα χτυπηθούμε από πολλούς.
  Κανείς μας δεν έχει πρόθεση να τραυματίσει κανένα συμπαίκτη του.
 
  Εγώ έχω χτυπηθεί κατ΄επανάληψη στο λαιμό και στο πρόσωπο και δεν διαμαρτυρήθηκα
σε καμία περίπτωση, διότι εφόσον τηρούνται τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας και υπάρχει
καλή θέληση μεταξύ των παικτών, όλα τα χτυπήματα είναι "μέσα στο παιχνίδι".
  Άλλωστε, παίζουμε airsoft, που είναι παιχνίδι δράσης, δεν παίζουμε τένις.
  Και το λέω αυτό και πάλι μετά λόγου γνώσεως γιατί παίζω και τένις από ηλικίας 8 ετών.

  Και η προσπάθειά σου να με κατηγορήσεις αβάσιμα για τον τραυματισμό παίκτη είναι
εξίσου άστοχη με το ερώτημα της δημοσκόπησής σου. Επαναλαμβάνω ότι η δεύτερη
επιλογή που δίνεις στη δημοσκόπηση είναι άκυρη. Δεν μπορεί να υπάρξει ασφαλές παιχνίδι
airsoft χωρίς όριο FPS. Επομένως η παρούσα δημοσκόπηση είναι άκυρη, αν δεν διορθωθεί
η δεύτερη επιλογή. 

 
Freedom is more important than peace. USMC!

fanioles

Να την αλλάξω ευχαρίστως. Τί προτείνεις ?  Να βάλω το 450 σαν μέγιστο ?  Δεν υπαρχουν ανάμεσα μας δυνατότερα aegs γι αυτό το άφησα ανοιχτό.
(οκ μπορεί να υπάρχουν αλλα πλέον δεν είναι aeg αλλα φονικά υβρίδια)

Η επισήμανση μου δεν είναι κατηγορία. Απλά θέλω να τονίσω οτι ασχέτως εμπειρίας, παίζοντας με τόσο πολλά fps σε τόσο κοντινές αποστάσεις (αλλα και μακρύτερες) είναι πολύ εύκολο να χτυπήσουμε.  Φαντάσου λοιπόν τα πολύ δυνατά όπλα σε λιγότερο έμπειρα χέρια τι κακό μπορούν να κάνουν!


EDIT : Εννοείται οτι μιλάμε για πρόθεση σε καμία περίπτωση.. Αυτό θα έχρηζε ψυχιατρικής παρέμβασης !

loubamboo

  Φίλε μου, σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

  Αν και το θέμα του ορίου FPS έχει κλείσει, δεδομένου ότι ο SAPPER ανακοίνωσε ότι στα επόμενα
παιχνίδια που θα οργανωθούν από τους GHOST RECON στη βάση της Μαγούλας θα ισχύει γενικό όριο
350 fps για assault rifles, αν θέλεις, βάλε σαν δεύτερη επιλογή τη διαφοροποίηση των ορίων
που ίσχυε μέχρι χθες, δηλαδή:

  1η επιλογή: όριο 350 fps
  2η επιλογή: εντός κτιρίων (cqb) 350fps, εξωτερικοί χώροι: assault 450fps, snipers: 550 fps

 
Freedom is more important than peace. USMC!

cgwolf

 Ψήφισα κι εγώ χωρίς όριο ΑΛΛΑ πρέπει να εξηγήσω με ποιά λογική...
Το πεδίο είναι πολύ μεγάλο...αν χρησιμοποιηθεί όλο...σε αυτή την περίπτωση,ο κανόνας των 350/450/550 είναι που με βρίσκει σύμφωνο.

ΑΝ χρησιμποιηθούν ΜΟΝΟ τα κτίρια τότε συμφωνώ οτι το όριο θα πρέπει να ''πέσει'' στα 350fps...αλλά και πάλι αν ο άλλος κάνει τη μ.....ια του
μπορεί και με πιστολι ακόμα να περιμένει πάνω στην ταράτσα και να την ρίξει στο κεφάλι στον άλλο απο κάτω σε απόσταση λιγότερο απο 3 μέτρα.
Εκεί και springer να έχει,το σημάδι δεν το γλιτώνουμε με τίποτα.

Σαν sniper το κλασσικό ''ο sniper δεν μπαίνει σε κτίριο'' το ακούω κάπως...αν ο sniper έχει μαζί του ένα AEG<350fps ή ένα AEP,γιατί να μην μπεί?
(φυσικά δεν νοείται να κυκλοφορεί και να ρίχνει με το κυρίως όπλο μέσα στο κτίριο ή σε οποιαδήποτε περίπτωση σε κανέναν σε απόσταση μικρότερη
των 25 μέτρων)
Έχωντας παίξει στην ταράτσα δίπλα στον πύργο,φυσικά και δεν έβαλλα κατά κανενός που ήταν σε απόσταση μικρότερη των 20 μέτρων.
Λειτουργούσα όμως σαν spotter για κάποιους με AEGs που έβαλλαν μέσα απο το κτίριο.

Συμφώνω με τον lou όμως ότι σαν επιλογή το ''χωρίς όριο'' (σαν όρος θα έλεγα) θα πρέπει να διορθωθεί.

Και πάλι εξαρτάται απο το σενάριο....Αν θα καλύπτει μόνο το urban κομμάτι (ΜΟΝΟ κτίρια) ή αν θα παίζεται καλύπτωντας ΟΛΗ τη βάση...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

ARMAGEDDON

εγώ που πήγα μία άσχετη μέρα (χωρίς AEG (λες και έχω), είμουν περαστικός) και είδα το πεδίο πρέπει να στα 385/390 fps και μέσα στα κτήρια και έξω από τα κτήρια . εξαιρούνται οι sniperades με 500 max (για μένα) .
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Henno

Eγω ψηφιζω 350 fps . Και στα δυο παιχνιδια στη ΒΑΣΗ επαιξα με ενα FN FNC στα 370 fps δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα  στο να φτασω το απεναντι κτιριο
και οταν χρειαστηκε να μπω σε κτιριο χρησιμοποιησα GBB .
Αντιθετα αντιμετωπισα προβλημα οταν ερχοταν ΒΒς με 450 μεσα στο ιδιο κτιριο και μαλιστα με την μορφη ριπης .
  Θα ηθελα να συμφωνησω με τον  loubamboo ως προς τη χρηση δευτερου AEG ή GBB αλλα η μεχρι τωρα εμπειρια
μου λεει οτι σε παιχνιδια με πολυ και <<ασχετο>> κοσμο αυτο ειναι ανεφικτο διοτι οι περισσοτεροι παιχτες
που ερχονται σε ενα ανοιχτο παιχνιδι με ενα AEG το οποιο <<αγορασαν χτες και θελουν να το χρησιμοποιησουν σημερα>>
δεν εχουν την διαθεση ουτε για τακτικες ουτε για τιποτα αλλο εκτος απο το να <<παιξουν>>.  ::) ::) ::) ::)


we bury our mistakes

loubamboo

  Αγαπητέ medic 1, σε ευχαριστώ για την απάντηση, και επίτρεψέ μου να σημειώσω ότι τόσο
το BROKEN ARROW, όσο και το NEMESIS ήταν σενάρια και όχι ανοικτά παιχνίδια και ότι
στο post ανακοίνωσης ο διοργανωτής αναφέρει ρητά ότι όσοι συμμετάσχουν, το κάνουν
με προσωπική ευθύνη και με πλήρη γνώση των κανονισμών που ισχύουν.
  Όσοι χρησιμοποίησαν όπλα των 400+ fps σε κλειστούς χώρους ή από θέσεις εντός κτιρίων
εναντίον αντιπάλων που επιχειρούσαν είσοδο, παραβίασαν το ισχύον όριο fps, δηλαδή βασικό
κανονισμό του σεναρίου.
  Έπρεπε να υπάρχει σαφής και αυστηρός διαχωρισμός χώρων ευθύνης των υποομάδων έτσι
ώστε οι παίκτες με όπλα στα 400+ fps σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο να μην εισέρχονται
σε κτίρια.
  Το γεγονός ότι τα παραπάνω δεν εφαρμόστηκαν απόλυτα δεν σημαίνει ότι το σύστημα των
διαφοροποιημένων ορίων fps είναι λάθος. Πίστεψέ με, υπήρξε σημαντική πρόοδος από το
BROKEN ARROW στο NEMESIS. Δυστυχώς η πρόοδος αυτή θα αναχαιτιστεί, εφόσον στο
εξής θα ισχύσει το όριο των 350fps στο πεδίο.
  Η εφαρμογή χαμηλού ορίου fps είναι η προφανώς ασφαλέστερη λύση, όμως δεν είναι η λύση
που συμβάλλει στην αναβάθμιση του επιπέδου των παικτών. Από την άλλη πλευρά έχω
την αίσθηση ότι το χαμηλό όριο fps δίνει υπερβολική αυτοπεποίθηση στους παίκτες διότι
δεν έχουν μεγάλο φόβο τραυματισμού, με αποτέλεσμα να συμπεριφέρονται πιο επιθετικά
και τελικά να προκαλούν περισσότερα ατυχήματα. Φοβάμαι δηλαδή, ότι με την εφαρμογή
του ενιαίου ορίου των 350fps στο πεδίο της Μαγούλας, τελικά θα συμβούν περισσότεροι
τραυματισμοί από BBs.
Freedom is more important than peace. USMC!

loubamboo

Παράθεση από: Atsalakotos στις  25 Μαΐου 2009, 23:34:25 ΜΜ
350 FPS είναι λίγα και όσο επιθετικά και αν παίζει ο παίχτης, δε πρόκειται να έχουμε τραυματισμούς. Έχω φάει ριπή στο μπράτσο (Γυμνό) από τα 5-7 μέτρα με 310 FPS και μετά από 10 λεπτά δεν είχα καν σημάδια... Εκτός βέβαια οι παίχτες την δουν Counter-strike, Battlefield, call of duty η τέλος πάντων κάποιο βιντεοπαιχνίδι, και χτυπάνε στο κεφάλι (Headshots). Που εγώ προσωπικά το έχω πάθει στο Hotel. Χάζευα το PMR μου ακίνητος και χωρίς καν κάλυψη και κάποιος βλάκας αποφάσισε ότι επειδή φοράω γιλέκο ;D ;D, θα ήταν πιο αποτελεσματικό να μου ρίξει 2 ΒΒ στο κεφάλι. Που και πάλι έτσουξα αλλά δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο...

  Αγαπητέ μου Atsalakotos, εγώ τις περισσότερες κόκκινες τρυπούλες σε μάγουλα, πιγούνια και μύτες παικτών τις έχω δει στο hotel, όπου
πολύ ορθά ισχύει το όριο των 350fps.
  Γι' αυτό πιστεύω ότι το πρόβλημα των τραυματισμών από BBs δεν οφείλεται  μόνο στα αυξημένα όρια fps.
  Η συνταγή για ένα επιτυχημένο παιχνίδι ή σενάριο airsoft δίχως δυσάρεστα απρόοπτα είναι μια πολυπαραμετρική εξίσωση, κύριοι.

 
Freedom is more important than peace. USMC!

fanioles

#37
Είναι εμφανές οτι οι απόψεις διίστανται με συντριπτική πλειοψηφία στη θέσπιση ορίου στα 350.
Μακάρι να γινόταν σε ανοιχτα παιχνίδια να εχουν όλοι την εγκράτεια- εμπειρία-σύνεση-σεβασμο στο συμπαίχτη και να το εφαρμόζαμε.
Δυστυχώς τα εως τωρα παιχνίδια έχουν αποδείξει το αντίθετο.
Σε ενα κλειστό παιχνίδι των 15 ατόμων ίσως να ήταν ευκολότερο.
Θεωρώ πως η χρήση πολυβόλων με +400 θα ήταν αρκετή γιατι ειναι αδυνατον να ελεγχθεί ο παιχτης την ώρα του παιχνιδιού για το ποιο όπλο του κρατάει και με ποιο μπαίνει στο κτηριο. (ή δε μπαινει το να είσαι απεξω και να βαρας μέσα είναι το ίδιο.)
Απορώ γιατί κάποιοι επιμένουν να είμαστε ξέφραγκο αμπέλι στο βωμό του ρεαλισμού.
Ισα ισα ο ρεαλισμός προτάσει αυτο που είπαμε για τα πολυβόλα.
Επίσης ξέρω καμια 25αρια άτομα απο τους παλαιότερους που δε πρόκειται να ξαναπατήσουν αν συνεχιστεί η υπάρχουσα κατάσταση, και εγώ προσωπικά θα παροτρύνω όσους μπορώ στο να κάνουν το ίδιο.

Επίσης θα ήταν μεγάλη @@ρια να αλλάξω τις υπάρχουσες επιλογές όπως προτείνει ο λου γιατι παλι στα ιδια θα καταλήγαμε.
ΙΣΩΣ θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και 3η επιλογή αλλα θα ήταν άδικο για τα ως τώρα αποτελέσματα.

ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΝΕΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΜΕ ΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΘΕΛΕΙ.
Το αποτέλεσμα το ίδιο θα ήταν φυσικά γιατί οι ακραίες απόψεις είναι μετρημένες και η πλειοψηφία συντρηπτική.

Εγω είμαι απο τους παίχτες που βγαίνω με τη μούρη απέναντι σε οποιδήποτε όπλο.
ΝΑ σας δώ εσας που επιμένετε στα δυνατά, όταν σας γαζώσουνε κάποια στιγμή στη μούρη.

Και η πιπίλα με τις τακτικές μας έχει ζαλίσει. ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΝ ΠΑΙΧΤΗ !!!!  Οποιος έχει τακτική είναι αποτελεσματικός και με 270  πόσοι έχουν περάσει μπροστά απο καημένο μου sportline και την έχουν γλυτώσει

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ξεκαμπερώσουν κάποιοι, θα το καταλάβουν !


EDIT - ΠΡΟΣΘΗΚΗ

Επειδή εκεί δε διοργανώνουν μόνο οι Ghosts.  Αυτα που θεσπίζουμε σα κοινότητα ελπίζω να καταλαβαίνουν όλοι οτι ισχύουν για ΟΛΟΥΣ όσους διοργανώνουν παιχνίδια.

Εκτός αν πρέπει να καβατζώνουμε το πεδίο απο Κυριακή βράδυ με ανακοίνωση για την επόμενη Κυριακή, για να έχουμε το καφαλάκι μας ήσυχο.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΚΑΝΑ ΜΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ?????????????

Το έχουν πει και οι παλιότεροι του χώρου για τα fps (Dulas - Bobkid)

loubamboo

  Φίλε fanioles, δίχως λόγο στρέφεσαι και πάλι εναντίον μου. Εγώ δεν διαφώνησα ποτέ
με το όριο των 350 fps για τη βάση της Μαγούλας. Άλλωστε, υπενθυμίζω για πολλοστή
φορά ότι παίζω με ένα CA M15A4 sportline στα 340fps.

  Απλά, στα πλαίσια ενός γόνιμου πολιτισμένου διαλόγου υποστήριξα από την αρχή
το σύστημα των διαφοροποιημένων ορίων. Και στήριξα την προτίμησή μου
σε συγκεκριμένη επιχειρηματολογία.

  Εννοείται ότι σέβομαι την απόφαση για εφαρμογή του ενιαίου ορίου 350 fps.
  Εξάλλου, με συμφέρει οικονομικά γιατί εφόσον σε τρία από τα τέσσερα επικρατέστερα
  πεδία της Αττικής (Σούνιο, Hotel, βάση Μαγούλας) θα ισχύει το όριο των 350fps,
  δεν χρειάζεται να αγοράσω επειγόντως άλλο ισχυρότερο όπλο.
Freedom is more important than peace. USMC!

Ripper

       Ειναι συνηθες στα πεδια καποιος ή καποια ομαδα να αναλαμβανει την οργανωση.
Καλλιστα ο καθενας μπορει να ανακοινωνει τις προδιαγραφες του παιχνιδιου του. Αν πχ οι Β3Ζero πουμε παιχνιδι με 350 fps, οποιος ερθει με 350+ δεν προκειται να παιξει οσο κι αν χτυπιεται. Αν, οι δεν ξερω ποιοι πουν 450 fps στο δικο τους παιχνιδι, ειναι στην διακριτικη γνωμη του καθενος αν θα παει σε αυτο το σεναριο ή οχι.

     Που θελω να καταληξω, πως θα αναγκαστει καποιος στο παιχνιδι που θα διοργανωσει στη βαση να βαλει οριο 350???
Μονο ο υπολοιπος κοσμος που δεν θα παει εκει. Κι ομως, κοσμος πηγαινε, πηγαινει και θα πηγαινει σε τετοια παιχνιδια οσο και αν φωναζουμε.

Κι οσο για το αν γινει η στραβη? Διαβαστε την θεωρια του Χαους!!!