ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΟΡΙΟ FPS

Ξεκίνησε από fanioles, 24 Μαΐου 2009, 19:11:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Στα πόσα fps πιστεύετε πρέπει να οριοθετήσουμε το συγκεκτιμένο πεδίο ?

Μέχρι 350
Χωρίς όριο

fanioles

Το ερώτημα απλούστατο με 2 μόνο επιλογές.

Ας απαντήσουν όσοι έχουν παίξει - δεί το πεδίο έστω και μία φορά.

Παρακαλώ να δικαιολογήσετε τις απαντήσεις σας.

fanioles

Ψηφίζω πρώτος λοιπόν και λέω μέχρι 350.

Δεν έχει νόημα να ματώνουμε και συνάμα να μή μπορούμε να πλησιάσουμε τα κτήρια. Χάνεται η γοητεία του urban.
Ακόμα και στα δασώδη σημεία που είναι μακρυά απο τα σημεία εμπλοκής, και τα 450 πάλι δε φτάνουν.

Θα έλεγα να βασιστούμε περισσότερο στις τακτικές μας σα παίχτες και όχι στη δύναμη του aeg.

Θάνος

350 ψήφισα κι εγώ, αν καί θα πρότεινα κάποια ελαστικότητα καί να ενισχύσουμε λίγο παραπάνω την προστασία μας, ειδικά στο κεφάλι.
keep safe distance...

fanioles

Παράθεση από: Θάνος στις  24 Μαΐου 2009, 19:36:03 ΜΜ
350 ψήφισα κι εγώ, αν καί θα πρότεινα κάποια ελαστικότητα καί να ενισχύσουμε λίγο παραπάνω την προστασία μας, ειδικά στο κεφάλι.

Φίλε Θάνο δώσε κάποιο παράδειγμα για την ελαστικότητα.. Δε το καταλαβαίνω.. Μήπως εννοείς αυτό που λέει ο Atsalakotos πιο πάνω ?

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ για να υπάρχει και ουσιαστική διαφορά στο ρόλο του ελεύθερου σκοπευτή.

Άλλωστε και σε σχετική ψηφοφορία για το urban του Σουνίου στο Hellas Airsoft αυτά τα όρια έχουν τεθεί.

Θάνος

Παράθεση από: fanioles στις  24 Μαΐου 2009, 19:57:37 ΜΜ
Φίλε Θάνο δώσε κάποιο παράδειγμα για την ελαστικότητα.. Δε το καταλαβαίνω.. Μήπως εννοείς αυτό που λέει ο Atsalakotos πιο πάνω ?

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ για να υπάρχει και ουσιαστική διαφορά στο ρόλο του ελεύθερου σκοπευτή.

Άλλωστε και σε σχετική ψηφοφορία για το urban του Σουνίου στο Hellas Airsoft αυτά τα όρια έχουν τεθεί.

Ναί, αυτό ακριβώς εννοώ φίλε fanioles:)
keep safe distance...

Shadow

Ψήφισα μέχρι 350 γιατί το πεδίο είναι Urban στην ουσία και πρώτα απ' όλα προέχει η ασφάλεια. Επίσης έτσι αποκτά ουσία κ ο ρόλος των sniper ως φόβητρο αλλά και ως τακτικής μονάδας.
Α last advance, one final chance it now shall be, no guts no glory...

dawg

Έχοντας παίξει δύο φορές στο πεδίο αυτό ψηφίζω 350 fps.

Από την πρώτη φορά που πήρα μέρος σε παιχνίδι εκεί, είχα γράψει και στο post του παιχνιδιού εκείνου, ότι η γνώμη μου είναι ότι τα 450 fps για το συγκεκριμένο πεδίο, είναι πολλά.
Ένας λόγος που το πιστεύω αυτό είναι γιατί το πεδίο είναι καθαρά urban και αρκετές μάχες, καταλήγουν μέσα στα κτίρια ή πολύ κοντά σε αυτά. Άλλος λόγος είναι γιατί τις δύο φορές που έπαιξα εκεί, παρά τις οδηγίες των διοργανωτών να χρησιμοποιούνται μέσα στα κτίρια όπλα κάτω των 350 fps ή πιστόλια, αυτό δεν εφαρμόστηκε από αρκετούς παίχτες. Εμένα έτυχε να μου ρίξουν με κινέζικο όπλο 400+fps (στα πόδια ευτυχώς) σε απόσταση λιγότερο από 5 μέτρα. Καθώς έβγαινα από κτίριο υπήρχε παίκτης από την αντίπαλη ομάδα, ακριβώς έξω από το κτίριο, με το συγκεκριμένο όπλο και όταν με είδε μπροστά του μου έριξε ξαφνιασμένος. Δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία να σου έρχονται τόσα fps από τόσο κοντά !

Θα συμφωνήσω με κάποιους προλαλήσαντες, πως καλύτερα είναι να υπάρχει το όριο των 350 και να υπάρχουν και snipers.

mirrage

350 και να υπάρχουν και σκοπευτές με 450-550.
Το πεδίο είναι αστικό και δεν συμφέρει να παίζουμε σαν σε δάσος.

Κάποιος είπε για κράνη...Πάρτε όλοι παιδιά και δεν θα το μετανιώσετε!
Πόσοι από όσους δεν φορούν κράνος αδοιαφορούν για τα κλαδιά και
τις πέτρες?Εγώ πάντως με το κράνος δεν καταλάβαίνω τπτ και περνάω
από κλαδιά και προεξοχές χωρίς να ρισκάρω τραυματισμό ούτε στο
ελάχιστο!Αφήστε που και να σε πετύχουν δεν καταλαβαίνεις πόνο.

Ripper

Φιλε Χρηστο, η ελαστικοτητα μπορει να εχει πολλα!!!

     Π.χ. το εχω ξαναπει, μπορουν να υπαρχουν sniper στα 550. Σιγουρα αυτος δεν θα μπορει να μπει σε κτηριο, αλλα θεωρω θλιβερο το γεγονος να εξομοιωνουμε ενα sniper οπλο με AEGs. Ο "τρομος" του sniper χανει την αξια του!!!.

     Μπορουν να υπαρχουν οπλα υποστηρηξης οπως τα 249 και να παιζουν στα 450, γιατι αυτο ειναι ο ρολος του, καθηλωση των αμυνομενων ή καθηλωση των επιτιθεμενων με την ισχυ του. Παλι το 249 ειναι δυσκολο για δωματια. Και επειδη δεν κυκλοφορουν πολλα, αν οποιος το εχει ριξει απο τα 15 μετρα και κατω, θα τα ακουσει απ' ολους για τα καλα!!!

     Συμφωνω για 350 (αν και τα περισσοτερα που εχω ειναι 420-440), αλλα με πολυ κοσμο εκει, καποια στιγμη θα "θρηνησουμε" θυματα!!!! Ας το προλαβουμε!
 

fanioles

Φίλε Dula με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο και στα 2 προηγούμενα πόστ σου!  Και φυσικά η εμπειρία σου, σου επιτρέπει παρέμβαση και γνώμη σε κάθε θέμα του hobby μας

Αυτό με το 249 δε το είχα σκευτεί και είναι θεμιτό να υπάρχει πολυβόλο υποστήριξης ! (αν οχι απαραίτητο)
Απλά αυτό δε θα πρέπει οχι απλα να μη μπεί σε κτήρια, αλλα ούτε κοντά να περάσει. Για την επίθεση να καλύψει κάποια είσοδο δηλαδή, και για την άμυνα κάποια σημεία με δυνατότητα μετακίνησης αναλόγως του σημείου εισβολής.

Το πολυβόλο όμως να είναι όντως ενα 249 ή κατι παρόμοιο και οχι ενα δυνατο aeg..  (CostasV - Helistas σε μονομαχία   ;D  )

Θάνος

Προσωπικά πιστεύω, ότι θα πρέπει τα AEG βάσει του αληθινού όπλου που έχουν αντιγραφεί, να έχουν καί το ρόλο τους καί την εμβέλεια/δύναμη (fps). Γιά να μπορούμε να παίξουμε καί σωστά σενάρια καί σωστούς ρόλους στα σενάρια.
keep safe distance...

CostasV

#11
Παράθεση από: fanioles στις  25 Μαΐου 2009, 00:03:47 ΠΜΤο πολυβόλο όμως να είναι όντως ενα 249 ή κατι παρόμοιο και οχι ενα δυνατο aeg..  (CostasV - Helistas σε μονομαχία   ;D  )

Ποιος, τι, που?  Όπλο υποστήριξης εδώ!!! Παρών!

Η αλήθεια είναι ότι δέν θα μπορούσα να εκφέρω αντικειμενική άποψη γιατί είμαι κάτοχος όπλου που υπερβαίνει τα 350 και έχω συγκεκριμένο ρόλο. Το σίγουρο είναι ότι οι συμπλοκές στο συγκεκριμένο πεδίο πολλές φορές είναι πολύ κοντινές, και εκεί τα άνω τον 350 FPS σίγουρα είναι επώδυνα και προς θεού δεν χρειάζονται.

Από τη άλλη βέβαια ένα όπλο υποστήριξης θα πρέπει να έχει κάποιου είδους πλεονέκτημα απέναντι στα συμβατικά όπλα. Και δεν το λέω αυτό επειδή τυχαίνει να έχω ένα Μ249 αλλά επειδή είμαι λάτρης της προσομοίωσης. Αλλα δυστυχώς καταλαβαίνω, όχι από όλους αλλά από αρκετούς, ότι δεν υπάρχει η διάθεση να παίξουν ρεαλιστικά, όσο θα μπορούσαμε ποτέ σε ένα τόσο ευγενικό παιχνίδι σαν το Airsoft.

Από εκεί και πέρα το θέμα πέφτει στα χέρια της διάθεση του καθενός, κατά πόσο είναι θετικός να δεχθεί έναν αντίπαλο ή σύμμαχο με 100 FPS παραπάνω κουβαλώντας ένα τσιμεντόλιθο σε βάρος όπλο, ο οποίος θα έχει τον ρόλο ενός πολυβολητή και θα ακολουθεί τα όρια ασφαλείας, σχετικά με την απόσταση εμπλοκής.


Παράθεση από: Θάνος στις  25 Μαΐου 2009, 00:14:42 ΠΜ
Προσωπικά πιστεύω, ότι θα πρέπει τα AEG βάσει του αληθινού όπλου που έχουν αντιγραφεί, να έχουν καί το ρόλο τους καί την εμβέλεια/δύναμη (fps). Γιά να μπορούμε να παίξουμε καί σωστά σενάρια καί σωστούς ρόλους στα σενάρια.

Αυτό και εάν είναι μια γιγαντιαία συζήτηση φίλε μου η οποία ίσως θα μπορούσε να συνεχιστεί εδώ...
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,488.0.html

Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

Turelio

Psifizw yper tou oriou twn 350 fps gia tis symplokes alla nai tha ithela episis kai tin parousia oplwn sniper me orio 550 fps!

VagBlack

Το όριο πρέπει να γίνει 350fps, αυτό πιστεύω ότι δεν χοράει συζήτηση.

Επίσης θέλω και sniper στα 550fps. Αλλά ποιος;
Τώρα μπορεί να ακουστό λίγο σαν τον Dula ;), αλλά τα άτομα που θα παίξουν ως sniper θα πρέπει να είναι γνωστοί για το ήθος τους στο παιχνίδι.

OYK347

Αγαπητοί κύριοι,

πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας ότι τα  πεδία που χαρακτηρίζονται ως urban περιλαμβάνουν σίγουρα και καταστάσεις εμπλοκής εντός κτιρίων.

Αυτό αμέσως σημαίνει την πολύ κοντινή επαφή και την αντανακλαστική, πολλές φορές, αντίδραση - ριπή από πολύ κοντινή απόσταση. Επίσης η εναλλαγή όπλου (πιστολιού ή χαμηλώτερης σε fps ικανότητας τυφεκίου ή αυτομάτου) δεν είναι εφικτή είτε γιατί δεν μπορούμε να υποχρεώνουμε όλους να φέρουν δεύτερο όπλο, είτε γιατί για λόγους ταχύτητας ή μη δημιουργίας θορύβου (ή για πολλούς άλλους λόγους) δεν συμβαίνει.

Θα ήθελα να τονίσω ότι τα όρια που έχουν θεσπιστεί από τους ίδιους τους παίχτες, έχουν βγει από πολλά παιχνίδια με πολύ σκέψη και σύνεση και με πολλά να έχουν συμβεί και να  αποδεικνύουν την απαιτητή τήρησή τους.

Πολλοί, ιδιαίτερα νέοι παίχτες, χωρίς εμπειρία στο airsoft (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου στα πρώτα μου βήματα) δεν μπορούν να αντιληφθούν πόση διαφορά θα κάνει αν κάποιο όπλο υπερβαίνει το όριο των 350 fps κατά 5% ή 10%. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί και να μην κάνει καμία διαφορά.

Όμως γνωρίζουμε όλοι ότι η μη τήρηση των κανόνων και ή "απαλλαγή " ή η "εξαίρεση" κάποιων όπλων απλά καταστρατηγεί τον κανόνα και βάζει σε κίνδυνο το σύνολο των παιχτών, του παιχνιδιού και κατά συνέπεια και του airsoft γενικότερα.

Έχοντας υπόψη τα παραπάνω και θέλοντας να συμβάλουμε όλοι στην διατήρηση και ανάπτυξη του airsoft στην Ελλάδα πρέπει να κατανοήσουμε την ανάγκη της αυστηρής τήρησης των κανόνων που πιστοποιούν την ασφάλεια των παιχτών και εξασφαλίζουν το απρόσκοπτο της συνέχισης της αεροσφαίρισης στη χώρα μας.

Καλημέρα σε όλους και εύχομαι πολλά, καλά και με ασφάλεια ΒΒς.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

SAPPER

Κύριοι μετά από 4 παιχνίδια στον συγκεκριμένο χώρο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το όριο στις επόμενες διοργανώσεις μας θα είναι στα 350 FPS, και αυτό μετά από την διαπίστωση ότι πολλοί δεν μπορούν να ελέγξουν τα αισθήματά τους κάτω από πίεση, είναι ανθρώπινο και συνήθως επιφέρει φίλιες "απώλειες" η θέτει τον παίχτη με μαθηματική ακρίβεια σε λανθασμένες κινήσεις και εκτός "μάχης"

Τα παραπάνω με εμπειρία και την σωστή καθοδήγηση από έμπειρους παίχτες βελτιώνουν τον παίχτη αλλά κάθε βδομάδα έχουμε και περισσότερους νέους παίχτες, όπως και αυτήν την Κυριακή, και δεν είναι εφικτή η εγγύηση της τήρησης των κανόνων με εναλλαγές παρά μόνο σε prive παιχνίδια με έμπειρους παίχτες και ομάδες.

Ποιο πολύ λειτούργησα σαν παρατηρητης σε αυτό το παιχνίδι, δίνοντας περισσότερη έμφαση στο πως κυλάει και δουλεύει το σενάριο και ζητώντας τις εντυπώσεις των παιχτών, ρωτώντας για παράπονα, και μη τήρηση των κανόνων.

Πέρα από την κήρυξη του πεδίου σε URBAN καθαρά όριο FPS θα συμμετάσχω στην ψηφοφορία και θα ψηφίσω για τους παραπάνω λόγους όριο 350 FPS επιπλέον θα εξετάσω το ενδεχόμενο των 450 FPS μόνο για πολυβόλα π.χ. τύπου SAW M249 series και μόνο σε βάσεις πυρός σε συγκεκριμένα σημεία και τους SNIPERS με τα 550 FPS σε συγκεκριμένες ζώνες ευθύνης.

VagBlack

Παράθεση από: SAPPER στις  25 Μαΐου 2009, 12:12:33 ΜΜ
... και τους SNIPERS με τα 550 FPS σε συγκεκριμένες ζώνες ευθύνης.
:-\

Κατώτατη απόσταση συμπλοκής;
Και πως θα ξέρουμε ότι το άτομο θα το τηρήσει ή τουλάχιστον θα προσπαθήσει :-\.

Πάλι σαν τον Dula ακούγομαι. Και για όσους πουν ότι τον αντιγράφω...Ο Dulas ήταν το πρώτο άτομο που γνώρισα στο πεδίο την πρώτη φορά που έπαιξα airsoft και ήταν και ο πρώτος που μου έδωσε συμβουλές και μου εξήγησε το τι, πως, και γιατί. Οπότε με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις 8).

batista

egw psyfizw na kraththoun ta wroia opos einai kai na mhn allaksoun kai auth pou exoun megala fps as paroun deutero oplo ama mporoun h na exoun pistoli
BATISTA

nikos

Ψηφιζω χωρις οριο διοτι, το ΜΕΓΕΘΟΣ, η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ, και η ΔΟΜΗ του πεδιου (ΚΤΗΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ, ΔΙΑΔΡΟΜΟΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΚΑΤΑΦΥΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, κ.λ.π. ) θα χαραμιστουν με οριο στα fps. Σε καθε περιπτωση ομως, θα πρεπει να τηρουνται ΑΥΣΤΗΡΑ τα οροια εντος των κτηριων και αυτο προτιστως εναποκειται στην εντιμοτητα και στην ευσυνηδησια του καθε ενος ξεχωριστα.
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΕΜΕΙΣ, (ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ. "ΑΙΣΧΥΛΟΣ"

SAPPER

#19
Παράθεση από: VagBlack στις  25 Μαΐου 2009, 12:23:03 ΜΜ
:-\

Κατώτατη απόσταση συμπλοκής;
Και πως θα ξέρουμε ότι το άτομο θα το τηρήσει ή τουλάχιστον θα προσπαθήσει :-\.

Πάλι σαν τον Dula ακούγομαι. Και για όσους πουν ότι τον αντιγράφω...Ο Dulas ήταν το πρώτο άτομο που γνώρισα στο πεδίο την πρώτη φορά που έπαιξα airsoft και ήταν και ο πρώτος που μου έδωσε συμβουλές και μου εξήγησε το τι, πως, και γιατί. Οπότε με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις 8).

Φίλε VagBlack πιστεύω ότι έχεις διαμορφώσει προσωπικότητα αυτόν τον λίγο καιρό στο Airsoft, και δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογείς με το όνομα του Dulas.
Ειλικρινά δεν ακούγεσαι σαν τον ίδιο και χρειάζεται πολύ εμπειρία και καιρός για να πλησιάσεις στο οργανωτικό και εμπειρικό επίπεδο του.

Στην ερώτηση σου τώρα, υπάρχουν σημεία που μπορούμε να πούμε ότι οι Snipers θα σταματούν εκεί και η θα παίζουν με άλλο όπλο αν έχουν, η θα λειτουργούν σαν κάλυψη και παρατηρητές στις ομάδες εφόδου.

Επίσης θα μπορούμε να πούμε ότι οι παραβάτες θα κάνουν Response, και αν δούμε ότι δεν τραβάει θα μπαίνουν μόνο έμπειρα άτομα για αυτήν την δουλειά.