αγορα nightvision

Ξεκίνησε από MAYIOL, 29 Μαρ 2012, 23:32:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

MAYIOL

γεια σας ,θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν υπαρχει προβλημα με τελωνειο για εισαγωγη night vision  απο εξωτερικο. ευχαριστω

Birankai

Συνήθως ότι είναι εκτός ευρωζώνης και προέρχεται απο τρίτες χώρες (Ασία , Αμερική ) περνάει τελωνείο . Ειδικά αν είναι όπλο (μαχαίρι , ξίφος , σκοπευτικα , ομοιώματα όπλων , κτλ) σταματάνε τελωνείο .... Το γνωρίζω γιατί την έχω πατήσει ....
Φρόντισε απο εκεί που θα κανεις την παραγγελία να είναι ευρωπαϊκή χώρα και να χρησιμοποιήσεις ιδιωτική εταιρεία μεταφοράς π.χ  ups ...
Athens Core Omega Birankai [ACO/005]

Sierraxray

Κατ'αρχήν μιλάς για σκοπευτικό με nightvision ή μονόκυαλο τύπου Pulsar με δυνατότητα τοποθέτησης σε όπλο?
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

G.P.S.

Ο νομος ειναι σαφης, απαγορευονται οποιαδηποτε σκοπευτικα βοηθηματα ή μεσα καταδειξης στοχου.

mirrage

Νομίζω πως αν πρόκειται για πρώτης γενιάς μπορείς να κατέχεις.
Δεν είμαι σίγουρος οπότε ψάχτο.Μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Δες αυτό...
http://www.aktinion.gr/index.php?lang=gr&sec=115&ctg=365&cid=383

Sierraxray

@GPS
Δηλαδή κινδυνεύει ένα μονόκυαλο να σταματήσει στο τελωνείο? (ρωτάω γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι)
Και επιπλέον ερώτηση : τότε το μονοκυάλι με νυχτερινή όραση είναι σκοπευτικό ή βοήθημα κατάδειξης στόχου? Γιατί δεν μου ταιριάζει για κανένα...ή ο νόμος είναι αφημένος τόσο αόριστος επίτηδες για να σε μπαγλαρώσουν και με κυάλια με ενισχυντή ειδώλου αμα σε έχουν στο μάτι...
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

el.cind

παιδια εγω ενα ψαξιμω που ειχα κανει παλια βρηκα με τον αδερφω μου κιαλια νυχτερηνης ωρασης και δυπλο και μονο κιαλη σε μαγαζι εδω στην αθηνα απο saite
μαρκα δεν θημαμαι και μαγαζι αλλα θα ψαξω γιατι καπου το εχω συμιωση και θα κανω παλλη ενα post.... 8) 8)
αλλα αμα δυτε της τιμες θα προτιμησετε να παρετε 10 aeg παρα κιαλια νυχτερηνης ορασης το ποιο φτηνω ειχε 800.00 ευρο

mirrage

Βρίσκεις και με 250-300...Αλλά δεν είναι παρά 1st gen.

G.P.S.

Παράθεση από: Sierraxray στις  29 Φεβ 2012, 23:12:09 ΜΜ
@GPS
Δηλαδή κινδυνεύει ένα μονόκυαλο να σταματήσει στο τελωνείο? (ρωτάω γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι)
Και επιπλέον ερώτηση : τότε το μονοκυάλι με νυχτερινή όραση είναι σκοπευτικό ή βοήθημα κατάδειξης στόχου? Γιατί δεν μου ταιριάζει για κανένα...ή ο νόμος είναι αφημένος τόσο αόριστος επίτηδες για να σε μπαγλαρώσουν και με κυάλια με ενισχυντή ειδώλου αμα σε έχουν στο μάτι...
Κοιτα ετσι οπως ειναι ο νομος ακομα & ενας φακος προσαρτημενος στο AEG ειναι παρανομος.
Ο ιδιος φακος αν δεν ειναι πανω στο AEG ειναι νομιμος.
Τα κυαλια δεν προσαρμοζωνται στο AEG οποτε ΟΚ.
Ενα laser pen απο τους κινεζους ειναι νομιμο, αν το βαλεις με ταινια στο AEG παρανομο.
Ελπζω να σου εδωσα να καταλαβεις το πνευμα του νομου.

Ειχα ενδιαφερθει & εγω αλλα τελικα δεν το προχωρησα.
Αν μπλεξεις με Τελωνεια - Αστυνομια δυσκολα ξεμπλεκεις.
Μπορει να σε ρωτησουν διαφορα που δεν νομιζω να εχουμε εγκυρες απαντησεις :
1) Τι το θελεις;
2) Αφου εχει δυνατοτητα προσαρτησης σε οπλο που ξερω οτι δεν θα το βαλεις;

Τι θα τους πουμε; Ειμαστε airsofter; E, και;
Στην καλυτερη να τους πουμε οτι ειμαστε παρατηρητες νυκτοβιων πουλιων  :P
αλλα αλλο ειναι να το πουμε εμεις & αλλο να μας πιστεψουν.

Επισης θεωρητικα ειναι αλλο να σε πιασουν σε ενα "πεδιο" με NV που βλεπουν τι κανεις με αυτο
& αλλο στο Τελωνειο αλλα & αυτο παλι θεωρητικα.

Οπως & να εχει πωλουνται NV στην Ελλαδα σε λογικες τιμες & με ατοκες δοσεις.
Γιατι να φερουμε κατι απο εξω τοσο ευαισθητο που θα υποστει μια Α μεταχειριση
& να μην το παρουμε απο Ελλαδα στηριζωντας τα τοπικα μαγαζια που θα μας παρεχουν εγγυηση;

Γενικα αν η διαφορα τιμων εξωτερικου & Ελλαδας ειναι μικρη να προτιματε Ελληνικα.
Τωρα αν καποιος ειναι απληστος & θελει κερδος 100% ας τον φαει η μαρμαγκα !!!  ;)

Sierraxray

#9
@ GPS
Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ ;)
Οσο για την Ελλάδα. Ναι. Εχεις δίκιο. Το ένα που με ενδιαφέρει (πάλσαρ) βρίκεται και εδώ στην ίδια τιμή. Δέν θα έμπλεκα σε εκείνη την περίπτωση με εξωτερικό. Περισσότερο σκεφτόμουν απ'έξω ένα ρώσικο που βρήκα σε καλή τιμή αλλά είναι λίγο περίεργη αγορά για να ρισκάρω χρήματα. Και ένα τρίτο  σκοπευτικό που με ενδιέφερε (μοιάζει με acog αλλά προσφέρει NV) φαίνεται κάργα ότι είναι σκοπευτικό οπότε απο την αρχή το απέκλεισα γιατί ήταν ξεκάθαρο ότι ρισκάρει να μην περάσει τελωνείο.
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

queef

Οτιδήποτε έχει αντάπτορα για rail δυνητικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατάδειξη ή στόχευση,άρα είναι παράνομο και θα έχεις πρόβλημα στο τελωνείο.Για ΔΝΟ δε νομίζω να έχεις θέμα,ειδικά αν είναι με την εξάρτηση κεφαλής.

Αν ρώσικες λες τις nightowl είναι πάρα πολύ καλές.
Δώσε στον στραβό μάτια κι εκείνος θα ζητήσει φρύδια ..

mirrage

Πολλοί χρησιμοποιούν nightvision για να πηγαίνουν νυχτερινές πεζοπορίες
να τραβάνε νυχτερινές φωτογραφίες κλπ.
Θεωρητικά υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το δικαιολογήσεις.Δεν σε παροτρύνω
να παρανομίσεις απλά σου λέω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μία τέτοια συσκευή.
Πχ αυτό που έδειξα στο 1ο μου post έχει adaptor για να μπει σε φωτογραφική.

Powerplant

Και για να συμπληρώσω τα γραφόμενα του Θάνου (GPS), να έχετε υπόψη σας ότι οι συγκεκριμένες συσκευές είναι ευαίσθητες και εννοείτε ότι αν κάτι χαλάσει δεν παίζει να το παίξουμε "μικρός επιστήμονας" οπότε η εγγύηση και ύπαρξη αντιπροσωπείας πρέπει να είναι βασική απαίτηση.

Τώρα όσο αφορά τις μάρκες, YUKON και PULSAR μονοπωλούν (σχεδόν) την αγορά σε αυτή την κατηγορία. Η PULSAR έχει 100% αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη με πλήρες service (έχω Pulsar και ξέρω) και 99% έχει και η YUKON (μου είπαν είναι ο ίδιος) αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Για να κλείσω το "συγκριτικό" αν τελικά έχει αντιπροσωπεία η YUKON επίλεξε την. Σαν μάρκες δεν έχουν διαφορές αλλά η YUKON έχει ένα κάρο after market accesories για να την εκμεταλλευτείς.

http://main.yukonopticsglobal.com/products/yukon-accessories.html

Πολλά από αυτά ταιριάζουν και σε άλλες μάρκες, κάποια άλλα όχι.

G.P.S.

Παράθεση από: mirrage στις  01 Mar 2012, 11:43:17 ΠΜ
Πολλοί χρησιμοποιούν nightvision για να πηγαίνουν νυχτερινές πεζοπορίες
να τραβάνε νυχτερινές φωτογραφίες κλπ.
Θεωρητικά υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το δικαιολογήσεις.Δεν σε παροτρύνω
να παρανομίσεις απλά σου λέω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μία τέτοια συσκευή.
Πχ αυτό που έδειξα στο 1ο μου post έχει adaptor για να μπει σε φωτογραφική.
Το θεμα ειναι ποσο θα γινει πιστευτo αυτο στο τελωνειο. ;)

ΓΛΑΥΚΟΣ

και να σε πιασουν στο πεδιο με οπλα παλασκες κρανοι αντε να τους πεις οτι εισαι οικολογος εναλακτηκος

cybercriminal

Φιλαρακι ειχα ρωτησει και εγω που με ενδιεφερε για νυχτος εχει το εξης αυτα που σου λεω τα εχω ρωτησει σε αστυνομικο τμημα, 1 απο εξω να φερεις εχεις προβλημα ειδηκα απο αμερικη και αλλες χωρες εκτος ευρωπης, 2 επιτρεπετε να παρεις νυχτος διοπτρα αλλα μεσα να μην εχει ματοσταυρο αν εχει ματοσταυρο και σε πιασουν εχεις 3 χρονια φυλακη, αν ομως ειναι σκετη νυχτος χωρις ματοσταυρο δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα!!!  στο λεω εχω ρωτησει σε αστυνομικο τμημα και σου λεω οτι μου ειπαν, διοπτρες μη νυχτος με ματοσταυρο δεν ξερω να σου απαντησω γιατι δεν ρωτησα, αλλα για  νυχτος χωρις ματοσταυρο κανενα απολυτος προβλημα! για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ευχαριστως να σε βοηθεισω...
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!!! ΤΟΛΜΗ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ,
ΑΡΧΗ ΓΑΡ ΤΟΥ ΝΙΚΑΝ ΤΟ ΘΑΡΡΕΙΝ ,ΤΟΥ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ Η ΤΥΧΗ ΒΟΗΘΑ,Η ΤΟΛΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ...

alphacharlie

Τα βασικα ειδη night vision ειναι 3. Generation1,Generation 2 και Generation 3.

Gen1:
Λειτουργουν ενισχυοντας μεχρι 1000 φορες το  φως απο τα αστερια.Ειναι παλια τεχνολογια και η αποτελεσματικοτητα τους ειναι συζητησιμη.

Gen2:
Αυτα εχουν ενσωματωμενο εναν IR φακο ή κατι παρομοιο που ενισχυει την φωτεινοτητα μεχρι 20.000 φορες περιπου και εχουν πιο καθαρη εικονα

Gen3:
Ειναι η τελευταια γενια.Μεσα στον ενσωματωμενο "φακο" εχουν καποια χημικα στοιχεια (ευγενη αερια) που βοηθανε στην ενισχηση του φωτος μεχρι 50.000 φορες

Επισης υπαρχουν και οι Gen2+ και Gen3+ που ειναι  ουσιαστικα πιο βελτιωμενες εκδοσεις των ανωτερω.Να ξερεις οτι οσο πιο καλο ειναι το night vision που θα παρεις τοσο και πιο πολυ ενεργεια θα καταναλωνει.Γι'αυτο και οι οδηγοι των HUMVEE τα συνδεουν με εξωτερικη πηγη ενεργειας απο το οχημα,ωστε να μην καταναλωνουν την μπαταρια.Τα "σοβαρα" επαγγελματικα εργαλεια στοιχιζουν απο $3000-$8000,αλλα 1)παραειναι πολλα για ενα χομπυ  :o και 2) Εγω αν ηταν να διαθεσω τοσα χρηματα θα προτιμουσα να παρω θερμικη καμερα   8)   8)   8)

Η πωληση τους ειναι ελευθερη καθως χρησιμοποιουνται και απο πεζοπορους,ναυτικους,ορειβατες,κλπ. Kανονικα οι διοπτρες για εναν βλακωδη λογο,που μονο στην Ελλαδα υπαρχει και που αμφιβαλλω αν αυτος που τον εβγαλε ξερει το γιατι,απαγορευονται.Η πωληση τους επιτρεπεται μονο σε σκοπευτες που εχουν ειδικη αδεια.Οποτε βασιζομενος σε αυτο πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και με τα night vision.Αν κανουν μεγεθυνση επι του στοχου,τοτε θα θελουν και ειδικη αδεια διοπτρας.Γενικα οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια,ο νομος ειναι πολυ ασαφης.
Σε γενικες γραμμες αν παρεις κατι απο Αμερικη θα περασει απο τελωνειο.Αν το παρεις απο ευρωπαικη ενωση δεν θα πληρωσεις φορους και αν το παρεις απο Ασια,τοτε εκει εχει να κανει κυριως με τις διαστασεις του πακετου....Αν ειναι μεγαλο θα περασει.Επειδη ομως οι Ασιατες βαζουν παντα μικροτερη αξια στα συνοδευτικα απο αυτη που πληρωνεις,ειναι που πιθανο να την γλυτωσεις ή να πληρωσεις το ελαχιστο που ειναι 3 ευρω.
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

Faceman

Παράθεση από: alphacharlie στις  28 Μαΐου 2012, 14:46:27 ΜΜ
Τα βασικα ειδη night vision ειναι 3. Generation1,Generation 2 και Generation 3.

Gen1:
Λειτουργουν ενισχυοντας μεχρι 1000 φορες το  φως απο τα αστερια.Ειναι παλια τεχνολογια και η αποτελεσματικοτητα τους ειναι συζητησιμη.

Gen2:
Αυτα εχουν ενσωματωμενο εναν IR φακο ή κατι παρομοιο που ενισχυει την φωτεινοτητα μεχρι 20.000 φορες περιπου και εχουν πιο καθαρη εικονα

Gen3:
Ειναι η τελευταια γενια.Μεσα στον ενσωματωμενο "φακο" εχουν καποια χημικα στοιχεια (ευγενη αερια) που βοηθανε στην ενισχηση του φωτος μεχρι 50.000 φορες

Επισης υπαρχουν και οι Gen2+ και Gen3+ που ειναι  ουσιαστικα πιο βελτιωμενες εκδοσεις των ανωτερω.Να ξερεις οτι οσο πιο καλο ειναι το night vision που θα παρεις τοσο και πιο πολυ ενεργεια θα καταναλωνει.Γι'αυτο και οι οδηγοι των HUMVEE τα συνδεουν με εξωτερικη πηγη ενεργειας απο το οχημα,ωστε να μην καταναλωνουν την μπαταρια.Τα "σοβαρα" επαγγελματικα εργαλεια στοιχιζουν απο $3000-$8000,αλλα 1)παραειναι πολλα για ενα χομπυ  :o και 2) Εγω αν ηταν να διαθεσω τοσα χρηματα θα προτιμουσα να παρω θερμικη καμερα   8)   8)   8)

Η πωληση τους ειναι ελευθερη καθως χρησιμοποιουνται και απο πεζοπορους,ναυτικους,ορειβατες,κλπ. Kανονικα οι διοπτρες για εναν βλακωδη λογο,που μονο στην Ελλαδα υπαρχει και που αμφιβαλλω αν αυτος που τον εβγαλε ξερει το γιατι,απαγορευονται.Η πωληση τους επιτρεπεται μονο σε σκοπευτες που εχουν ειδικη αδεια.Οποτε βασιζομενος σε αυτο πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και με τα night vision.Αν κανουν μεγεθυνση επι του στοχου,τοτε θα θελουν και ειδικη αδεια διοπτρας.Γενικα οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια,ο νομος ειναι πολυ ασαφης.
Σε γενικες γραμμες αν παρεις κατι απο Αμερικη θα περασει απο τελωνειο.Αν το παρεις απο ευρωπαικη ενωση δεν θα πληρωσεις φορους και αν το παρεις απο Ασια,τοτε εκει εχει να κανει κυριως με τις διαστασεις του πακετου....Αν ειναι μεγαλο θα περασει.Επειδη ομως οι Ασιατες βαζουν παντα μικροτερη αξια στα συνοδευτικα απο αυτη που πληρωνεις,ειναι που πιθανο να την γλυτωσεις ή να πληρωσεις το ελαχιστο που ειναι 3 ευρω.


+1000 γιατι το εψαξα και εγω και τελικα ειναι οτι βασταει η τσεπη του καθενα μας  ;)

ACIDBLACK

παρε ενα ΥUKON να κανεις τον χαβαλε σου ....και αμα πεσει  και χαλασει θα εχει service τα υπολοιπα ειναι επιπεδου στρατιωτικου υλικου και σε περιπτωση στραβης θα τρεχει και δεν θα φτανεις ....
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

greekf

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :) :)ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΠΕΔΙΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΑΛΑΡΗ ΒΟΛΤΑ ΔΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ  http://www..com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002071_N0000002072_N0000002073_N0000002517_P0000000763
alea iacta est