Θα πληρώνατε ή όχι για ένα πεδίο σαν του painball;

Ξεκίνησε από Overlord, 19 Ιουλ 2011, 12:40:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

reset

Παράθεση από: ROOKIEJO στις  20 Ιουλ 2011, 11:44:10 ΠΜ
δεν θα πληρωνα για να τα βαλει καποιος στην τσεπουλα του
θα πληρωνα σε ενα δημοσιο πεδιο για να διαμορφωθει καλυτερο και ασφαλεστερο
θα συμμετειχα οικονομικα σε λογικα επιπεδα σε κατι που θα απολαμβαναμε ολοι ελευθερα


συμφωνώ και επαυξάνω !! μην δούνε να  μαζευτεί κόσμος σε κάτι αμέσως  το οικονομικό όφελος να σκεφτούν ..

kaliostro

Θα πλήρωνα για συμμετοχή σε κάτι τύπου berget ή ακόμα κ σε κάτι του στύλ CQB house...στάνταρ έχετε πέσει επάνω σε κάποιο βίντεο στο youtube.
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

JAMES

Δεν θα πληρωνα για ενα παιχνιδι airsoft.Εφυγα απο το paintball διοτι ειχε καταντησει οικονομικα ασυμφορο.Ελπιζω να μην καταντησει ετσι κ το αγαπημενο μας χομπι...

UNSEEN

#23
Ούτε μισό ευρώ και θα το σνόμπαρα κιόλας. Θα έδινα με χαρά και 20 και 30 συμμετοχή σε κάποια ομάδα που θα οργάνωνε ένα πολύ καλό σενάριο σε κάποιο ελεύθερο πεδίο μέσα σε βουνά ή εγκαταλλελειμένα κτήρια και το σενάριο θα χρειαζόταν χρήματα για να αγοραστούν υλικά για το όποιο στήσιμο. Θα συνέβαλα λοιπόν ευχαρίστως για να συμμετάσχω σε κάτι καλό. Βέβαια ο κόπος δεν θα είχε αξία, αλλά στο υλικό κομμάτι που θα είχα τη δυνατότητα θα ήμουν μέσα. Οπως λένε και άλλοι φίλοι πιο πάνω, για ποντικότρυπες με σάπια αυτοκίνητα και στοιβαγμένα λάστιχα ούτε για αστείο.

Θεωρώ οτι το Airsoft είναι milsim και γι αυτό έχω σκάσει ένα σωρό λεφτά σε milsim εξοπλισμό για να το ευχαριστιέμαι σε όσο καλύτερη εξομοίωση γίνεται. Οπως και όλοι άλλωστε. Ενα πεδίο αστείων προδιαγραφών δεν ακολουθεί αυτές του εξοπλισμού μας έστω και ενός πλαστικού Μ4 των 100€ αι ενός ζευγαριού γυαλιά οπότε αυτόματα με λάστιχα και σαπίλες δεν είναι milsim αρα δεν έχω θέση εκεί. Αν ήταν να γίνεται κατ αυτό τον τρόπο πάμε στη χωματερή να παίξουμε που έχει πολλά σκουπίδια για κάλυψη.... Δεν ξέρω αν με βρίσκετε υπερβολικό αλλά αυτή είναι η δική μου τοποθέτηση.

spirosleon

Παράθεση από: UNSEEN στις  26 Νοε 2011, 14:40:40 ΜΜ
Ούτε μισό ευρώ και θα το σνόμπαρα κιόλας. Θα έδινα με χαρά και 20 και 30 συμμετοχή σε κάποια ομάδα που θα οργάνωνε ένα πολύ καλό σενάριο σε κάποιο ελεύθερο πεδίο μέσα σε βουνά ή εγκαταλλελειμένα κτήρια και το σενάριο θα χρειαζόταν χρήματα για να αγοραστούν υλικά για το όποιο στήσιμο. Θα συνέβαλα λοιπόν ευχαρίστως για να συμμετάσχω σε κάτι καλό. Βέβαια ο κόπος δεν θα είχε αξία, αλλά στο υλικό κομμάτι που θα είχα τη δυνατότητα θα ήμουν μέσα. Οπως λένε και άλλοι φίλοι πιο πάνω, για ποντικότρυπες με σάπια αυτοκίνητα και στοιβαγμένα λάστιχα ούτε για αστείο.

Θεωρώ οτι το Airsoft είναι milsim και γι αυτό έχω σκάσει ένα σωρό λεφτά σε milsim εξοπλισμό για να το ευχαριστιέμαι σε όσο καλύτερη εξομοίωση γίνεται. Οπως και όλοι άλλωστε. Ενα πεδίο αστείων προδιαγραφών δεν ακολουθεί αυτές του εξοπλισμού μας έστω και ενός πλαστικού Μ4 των 100€ αι ενός ζευγαριού γυαλιά οπότε αυτόματα με λάστιχα και σαπίλες δεν είναι milsim αρα δεν έχω θέση εκεί. Αν ήταν να γίνεται κατ αυτό τον τρόπο πάμε στη χωματερή να παίξουμε που έχει πολλά σκουπίδια για κάλυψη.... Δεν ξέρω αν με βρίσκετε υπερβολικό αλλά αυτή είναι η δική μου τοποθέτηση.


+1000000000000000000000000

mirrage

Παράθεση από: wrangler στις  19 Ιουλ 2011, 13:19:13 ΜΜ
για ενα πεδιο σαν του paintball οχι . διοτι ειναι μικρα και δεν πληρουν προυποθεσεις για σεναρια.


αντiθετως θα πληρωνα με μεγαλη ευχαριστηση ενα κοστος συμμετοχης για μια διοργανωση τυπου
berget !!!

Νομίζω πως αυτό είναι το πιο περιεκτικό post.
Το Berget (και ανάλογες διοργανώσεις) είναι το μέτρο
σύγκρισης για ένα παιχνίδι στο οποίο πληρώνεις συμμετοχή.
Αν δεν γίνει κάτι σαν αυτές δεν δίνω ούτε cent.

SAPPER

#26
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι μια ψηφοφορία που μπορείτε να συμμετέχετε http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,4398.0.html και να αιτιολογήσετε και για κάποιους να αλλάξετε την ψήφο σας αν έχουν κατά την γνώμη σας αλλάξει τα δεδομένα.

Η Δική μου άποψη είναι γνωστή σε όσους με ξέρουν αλλά για να μην επηρεάσω την ψηφοφορία δεν θα την πω εδώ.

Nameless

Νομιζω οτι η ερωτηση ειναι λιγο προβοκατορικη.....  ;D

Υπαρχουν πεδια και πεδια, παροχες και παροχες, επιχειρησεις και επιχειρησεις, επιχειρηματιες και επιχειρηματιες, καλως και κακως εννοουμενο κερδος  ;)

Τα οπλα και ο εξοπλισμος τον οποιον αγοραζουμε ειναι προιον καποιων επιχειρησεων οι οποιες θελουν να βγαλουν κερδος και τα οποια χρυσοπληρωνουμε για να αγορασουμε για να κανουμε το γουστο μας, ετσι δεν ειναι;

Ας μην μιλαμε λοιπον με στομφο για το αν θα πληρωναμε η οχι, ας μην κυρητουμε ανενδοτους και μην δαιμονοποιουμε τα ιδιωτικα πεδια και την επιχειρηματικοτητα γενικοτερα. Δεν ειναι τυχαιο οτι ανα τον κοσμο εχουν λυσει αυτα τα θεματα απο πολλου

Αυτο που μπορουμε να κανουμε και που πρεπει να κανουμε ειναι μια ΣΟΒΑΡΗ και ΕΝΤΙΜΗ κουβεντα για το ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ απο ενα πεδιο


Αν ηταν να πληρωνω για να παιξω στα καρουλια, η στα μπαλονια στο 100μΧ100μ, οχι, δεν θα πληρωνα και νομιζω κανενας σοφρων παιχτης δεν θα το εκανε.

Αν απο την αλλη μιλαμε για ενα πεδιο επιπεδου Berget (To οποιο περα απο το ετησιο μεγα-σεναριο ειναι ανοιχτο ολο το χρονο για παιχνιδια), η επιπεδου Stirling airsoft, The Mall στο Reading, η το πεδιο στην παλια βαση πυραυλων στην Ουγγαρια, η ενα απο τα ποσα αλλα σοβαρα πεδια του εξωτερικου, τοτε ευχαριστως θα πληρωνα τα 15-20-30 ευρω για το παιχνιδι της Κυριακης, τα 50-60 ευρω για το διημερο "μεγαλο" σεναριο, η τα 150-200 ευρο για το μεγα-σεναριο με τα τανκς, τα αεροπλανα και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Οι τιμες λιγο πολυ αυτες ειναι.
Τα ελευθερα παιχνιδια ειναι 100% παρανομα. Πλην καποιων εξαιρεσεων οπου υπαρχει καποιας μορφης αδεια, η, εστω, ανοχη πχ απο το Δημο, συνιστουν ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ξενης περιουσιας, μια πραξη που οπως το δει καποιος δεν ειναι σωστη ουτε στα ματια του νομου, ουτε αν το δει καποιος απο αποψη ηθικης.

Σκεφτειτε, εσας θα σας αρεσε να ερθουν καποιοι μαντραχαλαδες ενα ΣΚ στο σπιτι σας στο χωριο, η στο περβολι σας και να παιζουν airsoft;

CTALKER

Έχω πάθει déjà vu με αυτή την ερώτηση... ::)

Έχοντας όμως συμμετάσχει προσωπικά στη οργάνωση και στο στήσιμο παιχνιδιών όπως Wasteland 2 και SERE, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το τελικό κόστος για αγορά υλικών και όλων τα παρελκόμενων ξεπέρασε κατά πολύ τα 1000€.

Γενικά πάντως αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί από αρκετά άτομα τα οποία 'αποτόλμησαν' να στήσουν σοβαρά LARP και milsim παιχνίδια...

queef

Παράθεση από: Nameless στις  27 Νοε 2011, 08:51:58 ΠΜ
Αν απο την αλλη μιλαμε για ενα πεδιο επιπεδου Berget (To οποιο περα απο το ετησιο μεγα-σεναριο ειναι ανοιχτο ολο το χρονο για παιχνιδια), η επιπεδου Stirling airsoft, The Mall στο Reading, η το πεδιο στην παλια βαση πυραυλων στην Ουγγαρια, η ενα απο τα ποσα αλλα σοβαρα πεδια του εξωτερικου, τοτε ευχαριστως θα πληρωνα τα 15-20-30 ευρω για το παιχνιδι της Κυριακης, τα 50-60 ευρω για το διημερο "μεγαλο" σεναριο, η τα 150-200 ευρο για το μεγα-σεναριο με τα τανκς, τα αεροπλανα και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Αντίθετα με πχ την Αγγλία που οι δασικές εκτάσεις ανήκουν στη βασιλική οικογένεια στην Ελλάδα οι αντίστοιχες εκτάσεις ανήκουν στους Έλληνες πολίτες,άρα το γεγονός ότι κάποιος παίζει στο βουνό σε μέρος που δεν ανήκει σε κανένα δεν καταπατά ξένη περιουσία.Αντίστοιχα στην Αγγλία θα τον είχαν μαντρώσει.

Τα ελευθερα παιχνιδια ειναι 100% παρανομα. Πλην καποιων εξαιρεσεων οπου υπαρχει καποιας μορφης αδεια, η, εστω, ανοχη πχ απο το Δημο, συνιστουν ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ξενης περιουσιας, μια πραξη που οπως το δει καποιος δεν ειναι σωστη ουτε στα ματια του νομου, ουτε αν το δει καποιος απο αποψη ηθικης.

Δεν είναι μόνο τα ελεύθερα παιχνίδια παράνομα,σύμφωνα με το νόμο απαξ και ρίξεις ΒΒ σε άνθρωπο παρανομείς.Για ποιο θεσμικό πλαίσιο μιλάμε που θα τροποποιήσει το νόμο;
Αν κάποιος θα μπορέσει να το κάνει αυτό είναι μόνο ένας σύλλογος ή ακόμα καλύτερα μια ομοσπονδία.Αν ίσχυαν όσα λες τότε θα είχε νομιμοποιηθεί το paintball εδώ και καιρό από τους πεδιάρχες.

..μια διευκρίνηση ανεξάρτητη από την ψηφοφορία.


Δώσε στον στραβό μάτια κι εκείνος θα ζητήσει φρύδια ..

SAPPER

Στο προηγούμενο μου post πιο πάνω ξέχασα να δώσω το link... τώρα προστέθηκε και μπορείτε να δείτε τι είχε γίνει σε παρόμοια συζήτηση πριν αρκετό καιρό και να συμμετέχετε...

Nameless

ΠαράθεσηΑντίθετα με πχ την Αγγλία που οι δασικές εκτάσεις ανήκουν στη βασιλική οικογένεια στην Ελλάδα οι αντίστοιχες εκτάσεις ανήκουν στους Έλληνες πολίτες,άρα το γεγονός ότι κάποιος παίζει στο βουνό σε μέρος που δεν ανήκει σε κανένα δεν καταπατά ξένη περιουσία.Αντίστοιχα στην Αγγλία θα τον είχαν μαντρώσει.

Τα δαση δεν ανηκουν στους Ελληνες πολιτες σαν ατομα, πχ στον Γιωργο, Νικο, Κωστα κτλ αλλα στους ελληνες πολιτες ΣΥΝΟΛΙΚΑ, καλως η κακως στο Ελληνικο ΔΗΜΟΣΙΟ, δια του υπουργειου περιβαλλοντος και την διευθυνση δασων. Υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα.

Αυτο σημαινει οτι ο Γιωργος, Νικος, Κωστας δεν μπορουν με το ετσι θελω να κανουν κατι μεσα στα δαση, καποια δραστηριοτητα, περαν της απλης επισκεψης χωρις την αδεια της διευθυνσης δασων. Ακομα και αν υποθεσουμε οτι μπορουσαμε να κανουμε κατι, ποιος θα εμποδιζε καποιους αλλους, Κωστες, Νικους και Γιωργους που θελουν να παιξουν paintball, τοξοβολια, η απλα να βολταρουν στον χωρο που εμεις θελουμε να κανουμε το δικο μας παιχνιδι; Θα κανουμε τσαμπουκα

Αφηνοντας στην ακρη τα δαση, ειναι νομιζω σαφες το καθεστος των αλλων πεδιων που χρησιμοποιουμε, παλαια στρατοπεδα, ξενοδοχεια και λοιπα εγκαταλλημενα  κτιρια

ΠαράθεσηΔεν είναι μόνο τα ελεύθερα παιχνίδια παράνομα,σύμφωνα με το νόμο απαξ και ρίξεις ΒΒ σε άνθρωπο παρανομείς.Για ποιο θεσμικό πλαίσιο μιλάμε που θα τροποποιήσει το νόμο;
Αν κάποιος θα μπορέσει να το κάνει αυτό είναι μόνο ένας σύλλογος ή ακόμα καλύτερα μια ομοσπονδία.Αν ίσχυαν όσα λες τότε θα είχε νομιμοποιηθεί το paintball εδώ και καιρό από τους πεδιάρχες.

Kαλε μου queef, σε αυτο εχεις απολυτο δικιο. Η νομιμοτητα η οχι του παιχνιδιου μας καθεαυτου ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα. Αυτο που λεω ειναι να μην προσθετουμε στο βαθμο που μπορουμε να το αποφυγουμε, ενα ακομα εγκλημα, αυτο της καταπατησης ξενης ιδιοκτησιας στην ημιπαρανομια στην οποια ζουμε.  Αν ενας κακοηθης σας κανει μυνηση οταν παιζετε πχ στην Ελευσινα, η στην Καισαριανη, η ακομη περισσοτερο στο Hotel η στο Σουνιο,  τι μπορουμε να πουμε;

Σιγουρα, η δημιουργια ιδιωτικων (ή μαλλον επι πληρωμει) πεδιων δεν ειναι η λυση σε ολα τα προβληματα μας. Εχει την δυνατοτητα να εξελιχθει σε κατι πολυ καλο (βλ. εξωτερικο) η σε κατι πολυ κακο (βλ. Ελληνικα πεδια ΡΒ) Σε καθε περιπτωση ομως ειναι ενα θεμα με το οποιο πρεπει να ασχοληθουμε αργα η γρηγορα αντι να βαζουμε το κεφαλι μας στην αμμο και να παριστανουμε οτι τα πλερωτικα πεδια δεν υπαρχουν, ή δεν θα ερθουν αργα η γρηγορα.

salamine153

Παράθεση από: UNSEEN στις  26 Νοε 2011, 14:40:40 ΜΜ
Οπως λένε και άλλοι φίλοι πιο πάνω, για ποντικότρυπες με σάπια αυτοκίνητα και στοιβαγμένα λάστιχα ούτε για αστείο. Θεωρώ οτι το Airsoft είναι milsim και γι αυτό έχω σκάσει ένα σωρό λεφτά σε milsim εξοπλισμό για να το ευχαριστιέμαι σε όσο καλύτερη εξομοίωση γίνεται. Οπως και όλοι άλλωστε. Ενα πεδίο αστείων προδιαγραφών δεν ακολουθεί αυτές του εξοπλισμού μας έστω και ενός πλαστικού Μ4 των 100€ αι ενός ζευγαριού γυαλιά οπότε αυτόματα με λάστιχα και σαπίλες δεν είναι milsim αρα δεν έχω θέση εκεί. Αν ήταν να γίνεται κατ αυτό τον τρόπο πάμε στη χωματερή να παίξουμε που έχει πολλά σκουπίδια για κάλυψη....
Η θεση μου ειναι γνωστη - και το ιδιωτικο και το ελευθερο. Εδω ομως εισαγεις ενα αλλο ζητημα, αυτο των προδιαγραφων 8). Γενικα συμφωνω μαζι σου, αλλα εχω γραψει και παλαια οτι το μιλσιμ δεν εχει να κανει με αμαξια και λαστηχα αλλα με τη στρατιωτικη ΔΟΜΗ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΔΙΟΙΚΗΣΗ. Αμα δεν υπαρχουν αυτα, μικρη σημασια εχει ο εξοπλισμος, οπως εγινε se αρκετa παιχνιδια με προεξεχων φυσικα το CLEAR SKY :-X Επισης, θελεις να πεις οτι δεν εχει λαστιχα και αμαξια εκει οπου πανε και πολεμανε οι αλλοι ??? :-\ Δεν νομιζω λοιπον να κρινει μονο αυτο το αν ειναι με  η χωρις προδιαγραφες ενα πεδιο, αρκει αυτα να μην ειναι και τα μονα υλικα :P Το σωστο πεδιο θα ηταν αυτο εκτασης απο 5 στρεματα και βαλε (τοσα ειναι τωρα τα σπιτια της Ελευσινας), θα ειναι κυριως CQB - αυτο ευνοει το αιρσοφτ των 350φπσ - και τα εμποδια θα ειναι ορισμενα μονημα, ορισμενα μετακινουμενα οποτε στο σημειο αυτο τα λαστιχα μπορει να βοηθησουν
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

kaliostro

Για ένα πεδίο του στύλ CQB City ( CQB City Airsoft 7/2/11 Headquarters ) πολύ ευχαρίστως να πλήρωνα... Γιατί δεν είναι μόνο το να σου διαθέσει κάποιος τον χώρο (κόστος αγοράς-ενοικίου), είναι κ τα υλικά που έχει μέσα (δεν θα τα έχει πάρει όλα τζάμπα απο σκουπιδαριό), το στήσιμο του χώρου (κάποιοι κουράζονται για να το φτιάξουν), το καθάρισμα του χώρου όπως κ τα λειτουργικά έξοδα (ρεύμα, νερό, υπάλληλοι).
Όσοι έχουν έστω κ μια φόρα στην ζωή τους αναλάβει τα οικονομικά του σπιτιού τους ξέρουν τί πάει να πει ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ έξοδα (δεν λέω τα οικονομικά ενώς καταστήματος). Τώρα το να έχει ο όποιος κάνει κάτι τέτοιο κ κάποιο κέρδος δεν είναι κ κακό. Χάνει τον χρόνο του για να στήσει κάτι που θα περάσουμε εμείς καλά (χρόνος που θα ξόδευε για να δουλέψει αλλού να βγάλει τα προς το ζείν).
Αλλά οι Ελληνάρες όταν κάνουμε κάτι για να βγάλουμε χρήμα το θέλουμε γρήγορα κ εύκολα οπότε αναζητάμε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κέρδος κ μάλιστα ΓΡΗΓΟΡΑ.
Όπως επίσεις ο Ελληνάρας που έχει μάθει στο τζάμπα (καλή μας ώρα) ακόμα κ ΑΝ (το τονίζω..ΑΝ) κάποιος κάνει τέτοια κίνηση, ακόμα κ με πολύ μικρό κέρδος για την επιχείρηση του, ΔΕΝ θα το στηρίξουμε γιατί είμαστε ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΕΣ.
Για να καταλάβετε για τι μιλάμε ψάχτηκα λίγο μέσω γνωστού μου μεσίτη να δώ πόσο είναι το κόστος μιας τέτοιας αποθήκης.
ΑΓΟΡΑ : απο 1 εώς 2,5 εκατομμύρια ευρό (1000-2000 τ.μ. κλειστού χώρου)
ΕΝΟΙΚΙΟ : απο 25.000 εώς 100.000 ΤΟΝ ΜΗΝΑ (αντίστοιχα τετραγωνικά)
Έξοδα για υλικά υπολογίζω περίπου άλλα 50.000 - 100.000 ευρό. Για να γίνει ο χώρος σαν δωμάτια-διαδρόμους κλπ.
Έξοδα εγκατάστασεις κλιματισμού περίπου 10.000
Λειτουργικά έξοδα (νερό-ρεύμα) 1500-2000 ευρο το μήνα.
Σκεφτήτε οτι για να λειτουργήσει μια τέτοια επιχείρηση στην Ελλάδα πρέπει κάθε μέρα να έχει παιχνίδι με 50 άτομα το λιγότερο κ ένα κόστος περίπου 20 ευρό το άτομο.
Απλά κ μόνο για να τα βγάλει πέρα με ένα κέρδος της τάξης των 1000 ευρό τον μήνα...Δεν έβαλα μέσα ΦΠΑ, ΤΕΒΕ, άδεια λειτουργίας κλπ χαράτσια γιατί τότε το χάσαμε το κορμί πατριώτη.
Υ.Γ. Το τονίζω...μιλάω ΠΑΝΤΑ για CQB πεδίο. Γιατί απλά, ΑΥΤΟ λείπει απο το Ελληνικό αιρσοφτ.
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

Nameless

ΠαράθεσηΑλλά οι Ελληνάρες όταν κάνουμε κάτι για να βγάλουμε χρήμα το θέλουμε γρήγορα κ εύκολα οπότε αναζητάμε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κέρδος κ μάλιστα ΓΡΗΓΟΡΑ.

Aυτο ειναι το μεγαλο κακο με τους Ελληνες επιχειρηματιες

ΠαράθεσηΌπως επίσεις ο Ελληνάρας που έχει μάθει στο τζάμπα (καλή μας ώρα) ακόμα κ ΑΝ (το τονίζω..ΑΝ) κάποιος κάνει τέτοια κίνηση, ακόμα κ με πολύ μικρό κέρδος για την επιχείρηση του, ΔΕΝ θα το στηρίξουμε γιατί είμαστε ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΕΣ.

Αυτο παλι ειναι το μεγαλο κακο με τους Ελληνες γενικοτερα.

Αναμεσα στα δυο κακα, δεν βλεπω πολυ μελλον


batrax

-CERBERUS-

Sierraxray

#36
Ο μόνος λόγος να πληρώσω θα ήταν αυτό:

Αλλιώς δεν βρίσκω κανέναν άλλο λόγο να πληρώσω κάτι πιό κάτω από αυτό.... εκτός...... από μιά εφάπαξ εισφορά,
δηλαδή θα δεχόμουν άν υπήρχε ομοσπονδία ή σύλλογος που να ενδιαφέρεται να χτίσει κάτι ημιμονιμο σε υπάρχον πεδίο να συνεισφέρω.
(πχ αν μαζευτούν 1000 άτομα και δώσουν από 10€ τότε μπορείς σε ένα υπάρχον πεδίο ιδιωτικό όπως ένα χωράφι να κάνεις διάφορα , αλλά μετά το πεδίο να παραμένει ανοικτό προς όλους.) Ισως αν υπήρχε ομοσπονδία να το καταφέρναμε και σε δημόσιο πεδίο (ελευσίνα κλπ), ή να πετύχαινε "παραχώρηση χρήσης" ενός χώρου από κάποιον ιδιώτη (είναι εφικτό σε συλλόγους).
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.

g.r.b

συμφωνώ απόλυτα  με τον reset
{ πάνω στη  δεύτερη σελίδα στην αρχή }


alphacharlie

Για ενα πεδιο που το εχουν φτιαξει 2-3 αερητζηδες μονο και μονο για την 'κονομα φυσικα και δεν θα πληρωνα. Δυστυχως ο Ελληνας νομιζει οτι ο κοσμος ειναι κοροιδα και με το να πεταξει μια λαμαρινα απο εδω,ενα λαστιχο απο εκει και ενα σαραβαλο στη μεση, ολα αυτα σε 50 τετραγωνικα χωρο,ο κοσμος θα κανει ουρες για να παιξει. Αν αντιθετως γινει μια σοβαρη δουλεια σε εναν μεγαλο χωρο,που να σου παρεχει τα παντα (απο χωρους για να ετοιμασεις τον εξοπλισμο σου,τουαλετες,κυλικειο,ενοικιαση εξοπλισμου,χωρο πρωτων βοηθειων και ΠΛΗΡΕΣ  και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ πεδιο,τοτε ναι θα πληρωνα. Δεδομενης ομως της οικονομικης στενοτητας ολων μας αυτο τον καιρο,ο ιδιοκτητης θα επρεπε (τουλαχιστον για οσο διαρκει η κριση) να εχει ενα εντελως συμβολικο αντιτιμο γυρω στα 2 ευρω αν θελει να εχει στανταρ πελατεια σε μονιμη βαση.Τωρα θα μου πειτε,"τοσο λιγο"? Ναι,γιατι θα βγαζει και απο αλλα (αναλωσιμα,φαγητα-ποτα,ενοικιαση-πωληση εξοπλισμου). Πολλοι μπορει να διαφωνειτε αλλα αν εγω ειχα σκοπο να πηγαινω εκει σχεδον καθε σαββατοκυριακο θα το εκρινα ασυμφορο να πληρωνα παραπανω.
Στην Αγγλια που ειναι οργανωμενοι (εχουν φτιαξει και ομοσπονδια http://www.ukara.org.uk/ ) οι τιμες στα οργανωμενα πεδια (για τα μη μελη) ειναι 15 στερλινες μαζι με την ενοικιαση του εξοπλισμου,για παιχνιδι απο τις 9πμ εως τις 5μμ.

Πιο κατω παραθετω ενα βιντεακι με το ειδος του πεδιου για το οποιο θα πληρωνα:

Gunzone.dk
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!