ER:DBOYSKar98k

Ξεκίνησε από Aerosfairisths, 20 Αυγ 2011, 14:22:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Aerosfairisths

βασικά εγώ αγόρασα το kar98k και μπορώ να πω πως δεν το χορταίνω είναι απλά τέλειο... όμως έχω ένα πρόβλημα ...οι κάλυκες φθάρθηκαν μέσα σε μια μέρα..  το στόμιο τους αρχίζει και τσακίζει και και δεν ρίχνει... δεν ξέρω τι να κάνω...
1)
από την μια δεν ξέρω  που να αγοράσω νέους κάλυκες
2) 
από την άλλη σκέφτομαι γιατί βάλανε ένα τόσο όλκιμο μέταλλο στους κάλυκες.. και αν υπάρχουν καλύτερης ποιότητας
..σίγουρα πάντως δεν πρόκειται να μην τους αφήνω να πέφτουν ..οποιος ξέρει κάτι παρακαλώ βοήθεια ???
"Give them NOTHING...but take from them EVERYTHING"
Leonidas
G.O.A.T

Dulas

Για αρχή απόφυγε τα greeklish. Κατά δεύτερον καλός όρισες.

http://services.innoetics.com/greeklish/

Και τρίτον τι φθορά πάθανε οι κάλυκες όταν λες ότι τσάκισε το στόμιo, από πτώση ή χτυπάνε στη θαλάμη
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Aerosfairisths

#2
καλώς σας βρήκα.. έγινε όχι greekglish ::)... νομίζω ότι είναι από τις πτώσεις δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος .... απλά έχει τσακίσει το στόμιο και αν τις πιέσω  πολύ μέσα δεν εκτοξεύονται
"Give them NOTHING...but take from them EVERYTHING"
Leonidas
G.O.A.T

Dulas

Πιο εύκολα θα σου στράβωναν από πίεση και στραβοπάτημα με ζόρισμα να μπούν στην θαλάμη, παρά να έπεσαν κάτω και να στράβωσαν. Τσέκαρε αν κατά την είσοδο στη θαλάμη είναι ευθυγραμμισμένοι ή πρώτα βρίσκουν στην άκρη και μετά παίρνουν γραμμή να κουμπώσουν, γιατί φοβάμαι ότι είναι αυτό και όχι το πέσιμο του κάλυκα κάτω, που το βάρος του δεν είναι τίποτα αξιόλογο ώστε να χτυπάει με δύναμη και να στραβώσει.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Aerosfairisths

#4
ισχύει αυτό που λες ..βρίσκουν στο δεύτερο στόμιο μέσα στην κάννη .. εκεί που πρέπει να θηλυκώσουν..τι πρέπει να κάνω...το είδα αυτό περνώντας μια σφαίρα με το χέρι και σπρώχνοντας την από εκεί που πρέπει να κάτσει προς τα μέσα  
"Give them NOTHING...but take from them EVERYTHING"
Leonidas
G.O.A.T

Dulas

Είναι το σημείο που σου έχουν στραβώσει? Δηλαδή το στράβωμα προέρχεται από την κόντρα που τρώει?
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Aerosfairisths

Ναι παίζει.. γιατί μου τσακίζουν στην μύτη... δηλαδή θα έπρεπε να μπαίνει μέσα χωρίς κόντρα τελείως ευθυγραμμισμένα;;;
"Give them NOTHING...but take from them EVERYTHING"
Leonidas
G.O.A.T

Dulas

Μάλλον πιο "ευγενικά", μην βιάζεσαι να κάνεις όπλιση του κλείστρου, σιγά σιγά και ευγενικά.
Μπορεί να αργείς για δεύτερη βολή αλλά είμαι σίγουρος ότι θα γλιτώσεις τους κάλυκες σου.
Και κάνε το κόπο και φτιάξε μία ενιαία κάννη, η διαιρούμενη που φοράει σου στέλνει την βολή αλλού για αλλού.
Πάρε μία από AEG και φτιάξε τη σε ένα τόρνο ή καλύτερα σε ένα οπλουργό, θα δεις πολύ καλύτερα αποτλέσματα στην βολή σου ;)
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Aerosfairisths

#8
Δεν ξέρω..αν έχεις KAR98K και δεις μέσα θα προσέξεις πως η κάννη ξεκινά μετά το στόμιο που μου βρίσκουν οι κάλυκες :-\.. επίσης ξέρεις που μπορώ να βρω νέους κάλυκες... πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ;)  
"Give them NOTHING...but take from them EVERYTHING"
Leonidas
G.O.A.T

Dulas

Βασικά σου βρίσκουν οι κάλυκες στην είσοδο της θαλάμης.

Έχει περάσει από τα χέρια μου ένα, για αυτό σου είπα να προσέχεις κατά την όπλιση, να είσαι πιο "μαλακός" στην όπλιση.

Ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το βελτιώσεις γιατί έτσι είναι η δομή του.

Απλά δεν βιάζεσαι ανάμεσα σε κάθε βολή.
Η να βοηθάς με το χέρι το κάλυκα να περάσει και μετά να τον σπρώχνεις με το κλείστρο.

Κάλυκες από μία γρήγορη ματιά βρήκα για 8mm, για το δικό σου όχι, αν όμως κατά την νύχτα βρω κάτι θα σου στείλω PM.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα