Οικολογικό σενάριο - Πεδίο Καισαριανής

Ξεκίνησε από kinmid, 15 Mar 2009, 22:34:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να παίξουμε την επόμενη Κυριακή στην Καισαριανή ένα οικολογικό σενάριο;

Ναι, είμαι μέσα με τα χίλια !!!
18 (75%)
Ας το συζητήσουμε ...
5 (20.8%)
Όχι, δεν πας καλά μου φαίνεται ...
1 (4.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 4

kinmid

Λοιπόν σκέφτηκα για κάποια επόμενη Κυριακή να ετοιμάσω και εν συνεχεία να παίξουμε ένα καθαρά οικολογικό σενάριο στο πεδίο της Καισαριανής.

Μόνο μην βαράτε δυνατά αφού διαβάσετε...  :P
Το σενάριο θα είναι τύπου "capture the flag" με πολλαπλές "σημαίες", και με αντικειμενικό σκοπό την συγκέντρωση "σημαιών" για πόντους νίκης και παράλληλα την εξουδετέρωση της αντίπαλης ομάδας.

Για την ακρίβεια το σενάριο θα είναι "capture the garbage":o

Οι σημαίες θα είναι σακούλες απορριμάτων που θα φέρει έκαστο μέλος της κάθε ομάδας, και θα τις γεμίζει με τα σκουπίδια που θα εντοπίζει στο πεδίο, ώστε στο τέλος να τις μεταφέρει στο safehouse για να πάρει πόντους νίκης η ομάδα του.
Λεπτομέρειες στην ανακοίνωση του συγκεκριμένου σεναρίου, αν και εφ'όσον ψηφιστεί από τον κόσμο, διαφορετικά το ξεχνάμε.  ;D

Βέβαια μπορούμε εδώ να συζητήσουμε παράλληλα το πως και το γιατί, αλλά και το αν και κατά πόσο θα μας ενδιέφερε κάτι τέτοιο ως ιδέα... το οποίο είναι βασικά και ο σκοπός του νήματος, για αυτό θα αφήσω την ψηφοφορία ανοικτή.

fanioles

Ψηφισα ΝΑΙ, περισσοτερο για την ουσια που ειναι το μαζεμα των σκουπιδιων και λιγότερο για το παιχνιδι.
Αλλωστε θα ειναι μαλλον δύσκολο να γινουν αυτα μαζι.

Θα προτεινα επισης αν κάποιος φίλος έχει ενα ημιφορτηγακι ή βανάκι να το χρησιμοποιήσουμε για να απομακρύνουμε όλα τα μπάζα  και οτι αλλο εχει εκει γυρω

FanIsHere

Κι εγώ μέσα είμαι, αν και δε νομίζω να μπορέσω να παρευρεθώ εάν διοργανωθεί μέσα στους επόμενους δύο (2) μήνες, όπως και σε άλλα παιχνίδια.


Πολύ έξυπνη πάντως ιδέα Νίκο. Τα συγχαρητήριά μου!
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Μάλιστα μπορούμε να το κάνουμε πριν από ένα παιχνίδι κάνοντας μια "σκούπα" κατά μήκος στην περιοχή και μετά να ξεκινήσουμε.
Έτσι θα βρεθούν και πολλά χαμένα πράγματα συναθλητών που έχουν χαθεί κατά καιρούς.

kinmid

Πάντως (όπως έχει αναφερθεί και σε άλλα νήματα) πριν ξεκινήσουμε τον καθαρισμό από τα χοντρά σκουπίδια και μπάζα, και αν θέλουμε να καθαρίσουμε όλο τον χώρο και όχι μόνο επιφανειακά μερικά λίγα πραγματάκια, θα πρέπει να έχουμε εξασφαλίσει όχημα και σκαπτικά-κοπτικά.
Με τα σκαπτικά-κοπτικά θα πρέπει να καθαρίσουμε πρώτα όλες τις τσουκνίδες ώστε να μπορούμε μετά να μαζέψουμε τα μπάζα που κείτονται ανάμεσα, ενώ το όχημα θα πρέπει τελικώς να μεταφέρει και αποθέσει όχι μόνο τα μπάζα & σκουπίδια αλλά και τις τσουκνίδες.

Τώρα για τον λόφο επειδή τα σκουπίδια είναι πολλά και μικρά-μεμονωμένα, απαιτείται χρόνος και καλό ψάξιμο που ίσως μας φάει 1-2 ώρες στο νερό (π.χ. υπάρχουν πολλά σπασμένα γυαλιά και μπουκάλια), ενώ και εκεί θα χρειαστούμε γάντια και ίσως κανένα μικρό σκαπανικό.
Ένα παιχνίδι αναζήτησης συνδυάζοντας τα δύο σε αυτή την περίπτωση ήταν το σκεπτικό μου, ώστε και η δουλειά να γίνει και να καθαρίσουμε λιγάκι.

kinmid

Ίσως δεν το έθεσα σωστά το θέμα εξ'αρχής.

Δεν αναφέρομαι σαν ιδέα στην καθαριότητα του πεδίου συνδυασμένη με ένα παιχνίδι σεναρίου, όπου η καθαριότητα είναι και ο αντικειμενικός σκοπός.
Αναφέρομαι σε ένα παιχνίδι σεναρίου στο οποίο ο αντικειμενικός σκοπός θα είναι η συλλογή αντικειμένων βάσει σεναρίου, τα οποία όμως δεν θα είναι από δική μας έμπνευση ή κατασκευή διασκορπισμένα στον χώρο, αλλά τα ήδη ευρισκόμενα στον χώρο του πεδίου μικρο-αντικείμενα και σκουπίδια.

Το πρώτο δεν το σκέφτηκα καν, αφού θεωρώ ότι η καθαριότητα αυτή καθ'εαυτή του πεδίου όπως την έχουμε συζητήσει κατά καιρούς είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση που απαιτεί χρόνο και κατάλληλα μέσα για να γίνει σωστά.
Το δεύτερο θα είναι ένα παιχνίδι και μόνο, όπου αντί για "σημαίες" και "σημεία" ή "υλικά" θα έχουμε σακούλες και απορρίματα-μικροαντικείμενα πού θα μαζεύουμε από το πεδίο, και έτσι στο τέλος του σεναρίου θα έχουμε παίξει και φυσικά καθαρίσει σε κάποιο βαθμό τον χώρο.

Ελπίζω να είναι πιο κατανοητό τώρα.

Falcon

#6
Ok, κατανοητο, κι εγω ψηφισα ναι, γιατι οσο χαλια και να φαινεται σε πρωτη οψη, σκεψου πως πρωτον δεν θα ειναι προκαθορισμενο απο σεναριο και χαρτη (δηλαδη κανεις δε θα γνωριζει την ακριβη θεση των απορριματων) και δευτερον ειναι μια δυσκολη αποστολη το να πολεμας και να προσπαθεις ταυτοχρονα να συλλεξεις αντικειμενα ζωτικα για την αποστολη σου ΚΑΙ οτι ετσι καθαριζεις το μερος και βοηθας το περιβαλλον.

Οσοι παιξουμε ομως, ας συγκεντρωθουμε στο main objective, κι οχι στο να εχουμε τη "φαγουρα στη σκανδαλη". :D

Νικο, πες μου αν μπορω να ερθω, και τι πρεπει να κανω..

kinmid

#7
Εδώ βασικά συζητάμε την ιδέα και τα περί αυτήν.
Το σενάριο αυτό καθ'εαυτό είναι under construction ακόμη.
Φυσικά σε όλα τα σενάρια είναι πάντα καλό να είμαστε ομαδικά συγκεντρωμένοι-αφοσιωμένοι και στους αντικειμενικούς σκοπούς του σεναρίου πλην της κατανάλωσης BB's.
Πάντως αν και εφ'όσον ετοιμαστεί το σενάριο και υπάρχει πρόθεση συμμετοχής από κόσμο, και φυσικά εφ'όσον ανακοινωθεί από εμένα το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα ισχύει και το όριο ηλικίας για συμμετοχή.

CostasV

Πάρα πολύ καλή ιδέα!!!

Μέσα και εγώ..... Αντί σε ρόλο πολυβολητή με βλέπω σε φάση ναρκ(σκουπδο)αλιευτή.

Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

SAPPER

Και για καλύτερη αποτελεσματικότητα οποία ομάδα συλλέξει τα περισσότερα σκουπίδια θα είναι η νικήτρια  ;)

grenadier

Κι εγώ ψήφισα μέσα σε ότι και αν καταλήξουμε τελικά. Σίγουρα πρωτεύον θέμα αποτελεί το (όσο το δυνατόν καλύτερο) καθάρισμα της περιοχής από τα σκουπίδια. Αν τώρα ο φίλτατος Νίκος κατορθώσει να το μετατρέψει σε μια ευχάριστη ασχολία συμπεριλαμβάνοντας και παιχνίδι ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντως θα είμαι παρών και πρόθυμος για όποια βοήθεια μπορέσω να προσφέρω.  :)

RAMIREZ

αλήθεια με χαροποιούν τέτοιου είδους πρωτοβουλίες και εννοείται ότι θα συμμετέχω σε κάτι τέτοιο.
Με την ευκαιρία αυτής της οικολογικής πρωτοβουλίας θα ήθελα να προτείνω τουλάχιστον για το πεδίο της Καισαριανής να χρησιμοποιούμε βιοδιασπώμενα bb's.
Θέλω να πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο συμβάλουμε ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος ειδικότερα στον χώρο που δραστηριοποιούμαστε. :)

kinmid

BUMP

Αλλά για μην το κάνω μόνο σε στύλ spam...

Μόνο δώδεκα ψήφοι...  :-[
Δεν το βλέπω να παίζεται το σενάριο, αφού μάλλον δεν θα έχει και συμμετοχή απ'ότι φαίνεται.  :'(

CostasV

Και μόνο με δέκα παίχτες μια χαρά παιχνίδι θα κάνουμε.... χεχεχε κλέβω ατάκες ε?

Δεν μπορώ να ξαναψηφίσω κιόλας ρε γμτ ... μέσα, μέσα, μέσα!!!  ;D
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!