Facebook που μολύνεται με τον ιό Koobface

Ξεκίνησε από Admax, 28 Οκτ 2010, 23:25:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Admax

Facebook που μολύνεται με τον ιό Koobface

Νέοι θεατές προσοχής: εκείνοι οι 5000 «φίλοι» που έχετε σε Facebook;
Να μην είναι πραγματικά οι φίλοι σας. Στην πραγματικότητα, μερικοί απ' αυτούς να είναι scammers προσπαθώντας να μολύνει τον υπολογιστή σας με έναν νέο ιό που μεταγλωττίστηκε «Koobface».


Το Koobface, που έκανε ήδη τους κύκλους σε MySpace, τώρα ο τρόπος του μέσω Facebook. Ο ιός Koobface χρησιμοποιεί το ιδιωτικό σύστημα μηνύματος Facebook για να μολύνει τους υπολογιστές μέσω ενός κοινού βίντεο. Οι ανυποψίαστοι χρήστες θα δουν μια τηλεοπτική σύνδεση (κοινή σε έναν μολυσμένο φίλο) με το μήνυμα, «φαίνεστε ακριβώς τρομεροί σε αυτόν τον νέο κινηματογράφο.» Χτυπήστε τη σύνδεση θα σας οδηγήσει σε μια εξωτερική περιοχή όπου έχετε την υποχρέωση ότι πρέπει να μεταφορτώσετε μια αναπροσαρμογή λάμψης, η οποία είναι πραγματικά ένα αρχείο ιών. Μόλις εγκατασταθεί ο ιός, θα προσπαθήσει να αρπάξει τα ευαίσθητα στοιχεία από το PC σας, όπως τους αριθμούς πιστωτικής κάρτας.

Με τέτοιο τρόπο ώστε αυτό ένας πολύ παλαιός ιός λειτουργεί σαν τα σκουλήκια μάζα-αποστολής που χρησιμοποίησαν για να μολύνουν τους καταλόγους USENET και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Αλλά είναι παρουσίαση αποδείξεων μια αποτελεσματική τακτική στα κοινωνικά δίκτυα όπου τα ιδιωτικά μηνύματα από τους φίλους φαίνονται πιό αξιόπιστα από το παραδοσιακό ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, το οποίο ακόμη και οι περισσότεροι neophyte χρήστες Ιστού έχουν έρθει να δυσπιστήσουν. Με περίπου 120 εκατομμύριο χρήστες του, Facebook είναι όχι μόνο ένας ενδεχομένως προσοδοφόρος στόχος, αλλά αυτό είναι καλά στην επικρατούσα τάση, το οποίο σημαίνει πιό αφελή, λιγότεροι Διαδίκτυο-καταλαβαίνω χρήστες για δημιουργός ιών στο θήραμα επάνω. Ο φύλακας ιών blog για τα εργαστήρια McAfee αναφέρει ότι Facebook γνωρίζει την επίθεση Koobface και λειτουργεί ήδη για να αφαιρέσει οι συνδέσεις από το σύστημά του. Αλλά με τις δωδεκάδες των παραλλαγών Koobface που είναι γνωστών για να υπάρχουν, McAfee προειδοποιεί ότι «η κατάσταση είναι πιθανό να πάρει χειρότερα προτού να πάρει καλύτερα.» Εάν μολυνθεί το PC σας το σκουλήκι Koobface, η ασφάλεια Facebook blog προτείνει τον κωδικό πρόσβασής σας και ενημερωμένο το λογισμικό αντιιών για να εξαγνίσει το σκουλήκι από το σύστημά σας.

Πηγή: Wired

Μόλις μου eygale μήνυμα το facebook ότι έχω μολυνθεί! (28-10-2010)  Άμεσος έβαλα σε Λειτουργία το Kaspersky Internet Security 2009 και το βρήκε με την μια!

Προσοχή παιδιά σε όλους! Προμηθευτείτε ένα καλο antivirus η ακόμα καλλίτερα ένα Internet Security όπως το δικό μου που είναι Top!

Προσωπικά είχα και μάη κρούση με Keyloger όπου μου είχαν πάρει του σ κωδικούς από ένα forum και το facebook και είχαν μπει μέσα στο face δημιουργώντας παρεξηγήσεις! Τότε είχα ένα μούφα αντιικό που δεν το βρήκε το Avast! :s

Ότι βοήθεια και απορία θέλετε πείτε μου