Τακτικες μαχης και αποψεις παιχτων - Combat tactics and players' advices

Ξεκίνησε από Falcon, 19 Φεβ 2009, 14:45:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ZINJA

καλησπερα!αν θελετε μπορω και εγω να δωσω καποιεσ συνβουλες σε (νεουσ παιχτες)!!!!!!!!!μιλαω λογο εμπειριας! :) :) :)
ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!!
                                                                                                               
                                Ι-4

http://i-4team.blogspot.com/

loubamboo

  Χαιρετίζω και επικροτώ την πρωτοβουλία για καθιέρωση σεμιναρίων τακτικής.

  Η γνώση είναι δύναμη ή "Ισχύς Διά Της Γνώσεως" που λέμε και στο πυροβολικό.

  Θα ήθελα να επισημάνω μόνο ότι για την προστασία του κύρους των σεμιναρίων, θα
  πρέπει κατά τη γνώμη μου αυτά να συντάσσονται και να διενεργούνται από  πρόσωπα
  με πιστοποιημένες γνώσεις πάνω σε συγκεκριμένες ειδικότητες.

Freedom is more important than peace. USMC!

Falcon

#22
Εχω παρατηρησει πως ακομη ορισμενοι να ειμαστε αποσυντονιστοι και να κανουμε το περιπολο μπαχαλο.

Μηπως πρεπει να δωσουμε λιγη παραπανω βαση στο θεμα της οργανωσης του περιπολου και στον συντονισμο?? Μπορουμε να συνεχισουμε κι αλλα σεμηναρια?? Κι αυτη τη φορα με πιο δραστικη εκπαιδευση
( και οχι διαμαχες μεταξυ των εκπαιδευτων  :-X, ξερουν αυτοι.... ;) )  .

FanIsHere

Θέλει πολύ χρόνο, αλλά και προσωπική εξάσκηση, έτσι ώστε μια ομάδα να είναι συντονισμένη. Δε γίνεται μόνο μέσα από σεμινάρια και από την μια μέρα στην άλλη.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Θα υπάρξει μια θεωρητική συνέχεια συμβουλευτικού χαρακτήρα, για να μπορείτε να δουλεύετε ομαδικά και συντονισμένα όπως σε όλες τις αθλητικές ομάδες, και σε όλα τα ομαδικά αθλήματα  ;)

Παράθεση από: Falcon στις  11 Mar 2009, 13:50:39 ΜΜ
( και οχι διαμαχες μεταξυ των εκπαιδευτων  :-X, ξερουν αυτοι.... ;) )  .

Έχει γίνει επίπληξη στον Αντρέα για την συμπεριφορά του απέναντι στον LOU.

OYK347

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες,

θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι η παροχή συμβουλών πολλάκις απέχει από την εκπαίδευση.

Συμφωνώ με τον συναθλητή που ορίζει ότι καλύτερα να γίνονται εκπαιδεύσεις από πιστοποιημένους εκπαιδευτές (αν μιλάμε για εκπαίδευση) κάτι που φυσικά ίσως θα πρέπει να το πληρώσουμε κάπως...

Επειδή όμως μιλάμε για παιχνίδι, η καλύτερη "εκπαίδευση" είναι η κατά ομάδες προσπάθεια κοινής λειτουργίας, κίνησης, κάλυψης και απόκρυψης ώστε να επιτευχθεί συντονισμός κινήσεων και πραγματικά ομαδική δράση στο εκάστοτε πεδίο.

Θεωρώ ότι οι ομάδες μπορούν να ορίσουν τι ακρβώς θέλουν και ανάλογα να λειτουργήσουν.
   :)
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

SAPPER

Ο LOU μίλησε για διαφορετική πιστοποίηση πχ είναι από τους καταλληλότερους στην ομάδα για να μας δήξει μερικά πράγματα στον χάρτη αφιλοκερδώς, λόγο του ότι είναι τοπογράφος και ήταν και διεύθυνση πυρός στον στρατό, κάποιοι άλλοι έχουν γνώσεις σε κάτι άλλο, το οποίο το μεταφέρουν αφού το έχουν γνωρίσει και εκπαιδευτεί πάνω σε αυτό.
Είναι υπερβολή να μιλάμε για έμμισθους εκπαιδευτές στο airsoft, όπως πολύ καλά είπες είναι άθλημα, όποιος θέλει πιστοποίηση πάει να βγάλει ένα σχολειό στο εξωτερικό, όπως Βοσνία, Ισραήλ, κλπ. παίρνει την πιστοποίηση και πάει σε κάποιους "εργολάβους" όπως η Blackwater και κάνει το κέφι του στο Ιράκ.

Falcon

Παιδια θα διοργανωσετε κι αλλα σεμηναρια?

Παράθεση από: FanIsHere στις  11 Mar 2009, 16:55:58 ΜΜ
Θέλει πολύ χρόνο, αλλά και προσωπική εξάσκηση, έτσι ώστε μια ομάδα να είναι συντονισμένη. Δε γίνεται μόνο μέσα από σεμινάρια και από την μια μέρα στην άλλη.

1) Τον "χρονο" τον αφιερωνουμε καθε Κυριακη που ερχομαστε και παιζουμε.

2)Τι ακριβως εννοεις? με το προσωπικη εξασκηση, ερχεσαι στα λογια μου, για τα σεμηναρια. Τωρα αν εννοεις την προσωπικη εξασκηση μιας ομαδας αυτο γινεται και αν καμια καθημερινη...

3) Σαφως και δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη, ειπα κατι τετοιο??

FanIsHere

#28
1) Το χρόνο που θα αφιερώσεις πολλές Κυριακές.

2) "Σεμηνάριο" = ομαδική εξάσκηση. Ατομική/Προσωπική είναι η εξάσκηση που κάνει ο καθένας μόνος του.

3) Ανέφερες πως είμαστε ασυντόνιστοι κ.ά. Το κάθε πράγμα θέλει το χρόνο του... ;)


Βλέπε την ουσία των posts. Μη στέκεσαι στις λέξεις...
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Sniper_Gr

Λοιπόν...

Σαν airsofter με τρία μεγάλα παιχνίδια αλλά πολλά τοπικά παιχνίδια στην πλάτη μου έχω εστιάσει σε πάρα πολλά πράγματα τα οποία θα πρέπει να γίνουν έτσι ώστε να μπορούμε να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτεροι παίχτες..
Θα προσπαθήσω να απαριθμήσω τα σημαντικά κατά την γνώμη μου παράλληλα προτείνοντας και κάποιες λύσεις τις οποίες τις έχουμε δοκιμάσει κατά καιρούς άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε με αποτυχία γιατί δεν εφαρμοστήκανε όπως εγώ θα ήθελα..

Ξεκινάω...

Ομαδάρχης...
Ο ομαδάρχης που επιλέγεται από την ομάδα είναι καλό να έχει μια σχετική εμπειρία στο αντικείμενο και στο πως να φερθεί σε μια κατάσταση κρίσεως κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και να μπορεί (πολύ σημαντικό) να επιλέγει σχέδια δράσης αναλόγως των περιστάσεων επίσης είναι πάρα πολύ καλό και χρήσιμο να μπορεί να νοιώσει τις ανάγκες της ομάδας του ανά πάσα στιγμή και ποιος παίχτης κουράστηκε ή βαρέθηκε ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...
Μην ξεχνάτε μιλάμε για παιχνίδι πολλών ωρών και πολύ περπάτημα/τρέξιμο και ορθοστασία..

Επικοινωνίες
Οι επικοινωνίες ορίζονται από τον εκάστοτε ομαδάρχη πως θα λειτουργήσουν...
Καλό είναι βέβαια για τον λόγω ότι η αντίπαλη ομάδα μπορεί να "κρυφακούει" (εξάλλου pmr χρησιμοποιούμε όλοι μας με 8 κανάλια δεν είναι και τόσο δύσκολο να μπορέσεις να κάνει μια ανίχνευση αν και καλό θα είναι να αποφεύγονται τέτοιες τακτικές εφόσον δεν προβλέπονται απο το σενάριο) να μην χρησιμοποιούμε ονόματα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον "αντίπαλο" να ξέρεις ποιος παίχτης είναι δίπλα τους.
Μια πρόταση είναι η αριθμοδοσία (την χρησιμοποιώ ευρέως και αποφέρει τρελά αποτελέσματα) δηλ..
1 Ομαδάρχης και μετά αναλόγως τα μικρά ονόματα της ομάδας ξεκινώντας αλφαβητικά δίνουμε τα υπόλοιπα νούμερα ..π.χ.
2 Δημήτρης
3 Νίκος
4 Πάνος και πάει λέγοντας...
Εάν υπάρχει πάνω απο ένα όνομα ίδιο π.χ. 2 Δημήτρης τότε χρησιμοποίουμε τα επίθετα
Εαν υπάρχουν επίθετα με ίδιο αρχικό γράμμα π.χ. το Κ τότε χρησιμοποιούμε ζώα με ισχυρότερο ζώο τον ομαδάρχη...
π.χ.
Λύκος
Αλεπού
Κουνάβι
και πάει λέγοντας...

Ανταλλαγή πυρών
Κατά την διάρκεια της κίνησης για να εμπλακούμε με την αντίπαλη ομάδα είναι φρόνιμο εαν δεν έχουμε καθαρό πεδίο βολής πάνω απο 60% να μην ρίχνουμε μπίλιες...
ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΛΑ
Παρατηρήθηκε στο NORTH KOREA ότι δεν βλέπαμε καλά τον στόχο και εφόσον ρίχναμε προδίδαμε και τις θέσεις μας...
Δεν ρίχνουμε και γενικώς δεν αντιδράμε σε σπασμωδικές βολές των αντιπάλων γιατί πολύ απλά να μας "ψαρώνουν"¨για να αποκαλυφθούμε...
Θυμόμαστε τον χρυσό κανόνα εμπλοκής...
Δεν ρίχνουμε εμείς εαν δεν ρίξουν απευθείας σε εμάς και να νοιώσουμε τα πυρά γύρω μας...
Προσπαθούμε να είμαστε εμείς αυτοί που όταν θα αρχίσουμε να ρίχνουμε τότε θα είμαστε αυτοί εμείς που θα πρέπει να βγάλουμε όσο το δυνατόν περισσότερους αντιπάλους..

Αντιπερισπασμός
Απο μόνης της αυτή η λέξη σηκώνει πάρα πολύ ανάλυση...
Δεν πάμε σαν τα γίδια...
Τα γίδια είναι για τους τσοπάνηδες..
Πάνε κάποιοι παίχτες σαν δόλωμα και οι υπόλοιποι κάνουν την εκκαθάριση..

Κίνηση επί του πεδίου και επίθεση
Φεύγουν μπροστά το λιγότερο 2 ανιχνευτές ...
Η συχνότητα μένει καθαρή για να επικοινωνεί ο ομαδάρχης με τους ανιχνευτές ...
Οι ανιχνευτές προσπαθούν να μείνουν κρυμμένοι συλλέγοντας πληροφορίες και μεταδίδοντας στον ομαδάρχη.
Ασχέτως αν ακούν και τα άλλα μέλη της ομάδας ο ομαδάρχης είναι αυτός που θα εκπονήσει το σχέδιο της επίθεσης εφόσον , λάβει όσες πληροφορίες μπορούν να συλλέγουν οι ανιχνευτές , μαζί με τα άλλα μέλη της ομάδας βέβαια και αυτός θα είναι ο μόνος και αποκλειστικά υπεύθυνος για να γίνουν οι όποιες αλλαγές.

Οπισθοφυλακή ομάδας
Ικανός αριθμός ατόμων ορίζεται να φυλάσσει τα νώτα της ομάδας για τυχών προσβολή αυτής από πίσω..
Δεν αφήνουμε ακάλυπτα τα νώτα μας.

Οπισθοχώρηση
Ο ομαδάρχης έχει το δικαίωμα να ζητήσει από την ομάδα του να επιστρέψει στο safe zone για οποιονδήποτε λόγο κρίνει αυτός αναγκαίο ακόμα και για να γεμίσουμε εκ νέου μπίλιες...
Δεν αντιδικούμε με τον ομαδάρχη για την απόφασή του επί του πεδίου μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα ήρεμα αλλά πάντα στο safe zone..
Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και ο ομαδάρχης είναι άνθρωπος.

Και το βασικότερο για μένα...

Σήματα με τα χέρια - Hand Signals
Μπορώ να αναλύσω πολλούς και διάφορους λόγους που πρέπει η ομάδα να είναι κοντά μεν σε συγκέντρωσης αλλά όχι τόσο κοντά έτσι ώστε να είναι αυτό που λέμ "μια ριπή".
Δεν σταματάμε να κοιτάμε γύρω μας ...
1ον για να παρατηρούμε τα πάντα
2ον για να μην σπάμε από την ομάδα και τρέχουν οι άλλοι να μας ξελασπώσουν
3ον για να μπορούμε να μιλάμε με σήματα χεριών.

Σήματα χεριών εννοούμε τις κινήσεις που κάνουμε δείχνοντας κάτι ή υποδεικνύοντας κάτι.
Παρατηρήθηκε στο NORTH KOREA να είμαι αναγκασμένος να σφυρίσω σε άτομα της ομάδας που δεν είχαν ασύρματο για να μπορέσω να προκαλέσω την προσοχή τους και να με δούνε για να τους πω κάτι με σήματα χεριού.

Παιδιά αυτά τα ολίγα από μένα και εννοείται πως περιμένω να δω και διορθώσεις οι άλλες προτάσεις στα γραφόμενά μου εαν αυτό κριθεί σκόπιμο απο κάποιον airsofter..

Βαγγέλης - Λαμία.

SAPPER