Τακτικες μαχης και αποψεις παιχτων - Combat tactics and players' advices

Ξεκίνησε από Falcon, 19 Φεβ 2009, 14:45:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Falcon

Καταρχας καλησπερα σας,

Ανοιγω αυτο το θεμα για τον εξ' εις λογο :

Εκτος απ' το να λεμε για τα accesories των οπλων, ποσο χρονων ειναι ο καθενας, ψηφοφοριες και καθε αλλη λακαμια που κατεβαινει στου καθενος το κεφαλι, προτεινω ο καθενας μας να προτεινει εδω μερικες τακτικες και αποψεις, πραγματα που ειτε εχει διαβασει, ειτε τα εχει πειραματιστει ο ιδιος μεσα απ' τα παιχνιδια του airsoft ή ακομα και πραγματα που εχει μαθει στο στρατο. Οι απαντησεις ολων μας θα βοηθησουν αρκετα και παλιους, αλλά και νεους παιχτες ωστε κατα καποιο τροπο να προσανατολιστουν καλυτερα.
Με το να διαβαζουμε το red dot, φωτο, και αλλα, φτανουμε στο σημειο την Κυριακη οταν ειναι να πολεμησουμε να μην ξερουμε που ""παταμε"", να κανουμε βολτουλες και να μας σφαζουν σα τα γιδια.

Μια αποψη δικη μου (μιλω για τους αγωνες woodland), ειναι οτι πρεπει να δωσουμε βαση στον συντονισμο και στις επικοινωνιες, γιατι αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι με μερικους νεους παιχτες κι αλλους οχι τοσο, προχωραμε στο λοφο οταν κανουμε περιπολο και σκορπιζονται!!! Και το αλλο ακομα χειροτερο, ειναι οτι ενω ξερουν οτι υπαρχει 1 -2 ή 3 εχθροι πισω κι αντι να δωσουμε βαση  σ' αυτο προτιμουν να το αφησουν σα να μη τρεχει τιποτα. Και τελικα ειναι αυτοι οι 1 - 2 και 3 εστω παιχτες που καταφερνουν να μας βγαλουν ολους εκτος και χωρις να 'χουν και καμια ιδιαιτερη πειρα πανω στο airsoft. Το λαθος λοιπον ειναι οτι δε δινουμε βαση σε απλα πραγματα, με αποτελεσμα να ειμαστε εντελως ανοργανωτοι και να δινουμε την νικη ετοιμη στο πιατο του εχθρου.!

Οποιος εχει μια σωστη παρατηρηση να κανει (ειτε σχετικα με το post μου, ειτε οχι) και μια ιδεα να δημοσιευσει, ας το κανει.

Καλυτερα να αποφευγονται σε αυτο το θεμα spammings και ασχετες απαντησεις και post. Αν υπαρξει κατι ασχετο με το θεμα, θα παρακαλουσα θερμα τον Διαχειρηστη να το διαγραψει.

Και παλι ευχαριστω.

OYK347

Αγαπητέ, ίσως δεν θα ήταν κακό σαν ιδέα να μπορούσαμε να οργανώσουμε ομαδούλες για "εκπαίδευση" σε βασικά θέματα, όχι απαραίτητα κάτι ιδιαίτερο απλά βήματα, τρόποι για να στεκόμαστε, για να σημαδεύουμε ή και για να καλύπτουμε. κάποιοι που ξέρουν κάτι παραπάνω δεν θα ήταν κακό να δείξουν και σε όποιους θέλουν... ακόμα και μέσα στο παιχνίδι.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

fanioles

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα και των δυο προλαλησάντων.

Εγώ προσωπικά καθότι άσχετος απο όπλα, φροντίζω στα παιχνίδια να κινούμαι κοντά σε έμπειρους παίχτες για να ξεστραβώνομαι..
(theon, SAPPER (recon ghosts γενικότερα), Helista, Spaniard)  thanks guys !   ;D

Είναι πολύ καλή η ιδέα δημιουργίας "ημερίδων" εκπαίδευσης απο αυτους που έχουν τη γνώση και την όρεξη να μας μάθουν κατι παραπάνω..

Θα μπορούσαν να οργανωθούν και sessions πριν ή μετά τα παιχνίδια, ή ακόμα και τα Σάββατα για όσους έχουν χρόνο και όρεξη πάντα...

Falcon

Εχεις δικιο Χρηστο. Εγω παντως ειμαι ελευθερος τα Σαββατα, οσοι αλλοι θελουν, μπορουν να γινονται ''εκπαιδευτικα'' παιχνιδια απο εμπειρους γνωστες του αθληματος...

                                            Και παλι ευχαριστω.

el_ninio

nai se ayto tha simfwnousa kai egw giati oti proponhsh kanw thn kanw me empeirous paiktes mono sta games... kai pisteyw den einai arketh....


-Knights of Avalon-

FanIsHere

Όντως, πολύ έξυπνη ιδέα. Εάν βέβαια θέλουν και μπορούν οι φαιρόμενοι ως έμπειροι.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Καλυτερα να τα ξεκινησουμε στην καισαριανη λογω ευκολιας κινησης και απλας, τα βασικα πχ σχηματισμους, απαγκιστρωσεις, σηματα με τα χερια, καλυψη-αποκρυψη, και πολλα αλλα για να μπορουν να γινονται αποτελεσματικοτερη οι παιχτες.
Εμεις κανουμε σεμιναρια και επαναληψεις καθε εβδομαδα στην ομαδα, ευχαριστως να αφιερωσουμε καποιες μερες σε οσους το θελουν.
Στειλτε pm οσοι ενδιαφερεσται, ετσι θα γνωριστουμε και καλυτερα.

Ozymandias

Kαι εμενα θα με ενδιεφερε κατι τετοιο.....

SAPPER

Για αυτήν την Κυριακή δεν θα μπορέσουμε γιατί θα είμαστε σε ένα μεγάλο σενάριο paintball όσοι θέλουν και μπορούν για την άλλη Κυριακή ας δηλώσουν συμμετοχή για να φτιάξουμε ένα team όπου θα μιλήσουν έμπειρα άτομα που έχουν υπηρετήσει ειδικές δυνάμεις  ;)
Προσοχή θα είναι συμβουλευτικού και επιμορφωτικού χαρακτήρα για να μπορείτε να κινήστε και να συνεννοείστε καλύτερα στα παιχνίδια, και σε καμία περίπτωση στρατιωτική η άλλη εκπαίδευση για οποιαδήποτε άλλη χρήση.
Όσοι θέλουν μπορούν να έχουν ερωτηματολόγιο σχετικό με ο airsoft, οποιαδήποτε άλλη ερώτηση δεν θα απαντηθεί.;)

FanIsHere

Κυριακές γίνονται τα παιχνίδια... Πως θα τα συνδυάσετε?
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Λιγο πιο πριν, λιγο πιο μετα η λιγο πιο περα. ;)

fanioles

Οι URBAN ASSASSINS  έκαναν μια προπονηση-σεμιναριο με μερικους Reckies και μερικούς απο τον Κύκλο τη περασμένη Κυριακή στο HOTEL.

Ήταν επιμορφωτικότατο και διασκεδαστικότατο ! 

Ανυπομωνούμε σαν ομάδα να κάνουμε σεμινάρια και στο δάσος με τη συνδρομή των εμπειροτέρων.

Έχω κινηθεί σε κάποια παιχνίδια woodland με τους Ghosts και έχουν πολλά να μας δείξουν !

Βασίλη άν έρθετε στο παιχνίδι αυτη τη Κυριακή, είναι μια ευκαιρία για ενα πρώτο σεμινάριο

grenadier

Πολύ ωραία ιδέα και πρωτοβουλία. Σίγουρα θα είναι μεγάλη βοήθεια σε μας τους νέους και άπειρους στο χώρο του αθλήματος.

Εγώ θα τολμούσα να πρότεινα και κάτι ακόμα πιο ριζοσπαστικό, (χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, χαλώντας σας τις ομάδες, τα σχέδια και τον κοινό τρόπο σκέψης και δράσης που έχετε αναπτύξει οι παλαιότεροι). Στα πλαίσια ίσως ενός εκπαιδευτικού παιχνιδιού ένας "πάλιακας" να "υιοθετεί" ή "χρεώνεται" έναν "νέοπα" με σκοπό να τον διδάξει το πως να κινείται και γενικότερα όλα τα μυστικά  ;)

CostasV

Το νέοπας απο ότι κατάλαβα, ειπώθηκε από νέο παίχτη και δεν είναι καθόλου παρεξηγήσιμο, ίσα ίσα έχει και έναν χιουμοριστικό χαρακτήρα που εμένα μου αρέσει...  ;D

Ο ρόλος του νέοπα θα είναι να μάθει το τρόπο που ένας έμπειρος παίχτης κινείτε και δουλεύει μέσα στο σενάριο... και θα δεχθεί να το κάνει με όρεξη από μόνος με σκοπό να μάθει κάτι παραπάνω.

Εάν βέβαια κάποιος αναφερθεί σε κάποιον νέο παίχτη και τον φωνάξει νέοπα ή ποντικαρα, μάλλον θα φάει την σακούλα με τα γαριδάκια στο κεφάλι.  :D
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

alexz

αυτό που θα μπορούσε να γίνει (& ίσως εγινε μερικώς στο παιχνίδι του Σουνίου) είναι να ''ενσωματώνονται'' σε ήδη σχηματισμένες ομάδες (πχ reckies, ghosts) και κάποιοι νεότεροι με απώτερο σκοπό την εκμάθηση όπως πολύ ωραία περιέγραψε ο φίλος CostasV προηγουμένως
Παράθεση από: Dulas στις  04 Mar 2009, 14:48:46 ΜΜ

Αυτό που λες είναι εφικτό σε παιχνίδια του Σαββατοκύριακου, σε πιο μεγάλες διοργανώσεις είναι λίγο προβληματάκι γιατί τότε και οι παλιότεροι έχουν σκοπό να δουλέψουν ζόρικα και εντατικά να φέρουν αποτέλεσμα και είναι σχετικά δύσκολο να κανεις και σεμινάριο μαζί, κάτι το οποιο είναι πολύ εύκολο να μαζευόμαστε όσοι μπορούμε και εκτος Κυριακής, ένα Σάββατο για παράδειγμα, να μαζευόμαστε όσοι έχουν χρόνο για να δείξουν 5 πραγματάκια όχι τίποτα ζοριλίκια και ταρζανιές, να έχουμε το χρόνο να κάνουμε δοκιμες χωρίς να πιεζόμαστε από το ποτε θα ξεκινήσει το game, καθαρά προπόνηση σεμινάριο, με μικρές δοκιμες και με επαφές (BBs να πέφτουνε δηλαδή).
Ώστε και οι νεότεροι να μπούνε στην έννοια του παιχνιδιού πιο γρήγορα, και οι παλιότεροι να μην κάνουν περίπατο και σκοποβολή, και γενικότερα να ανεβεί το επίπεδο του παιχνιδιού και ο βαθμός δυσκολίας για όλους.
[/color]

πολύ καλή πρόταση επίσης

CostasV

Μωρέ όλοι μας έχουμε διάθεση να μάθουμε, να διδαχθούμε, η ακόμα και σε κάποια στιγμή να διδάξουμε και εμείς από την πλευρά μας. Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι υπάρχουν  παιδιά που νοιάζονται για το άθλημα - hobby και έχουν την διάθεση να σε διδάξουν κάτι παραπάνω για να νιώσεις και εσύ ότι αυτό που κάνεις το κάνεις σωστά.

Το να νιώθεις υπολογίσιμος σαν εχθρός είναι από τα καλύτερα συναισθήματα στο airsoft, νιώθεις αυτοπεποίθηση ότι θα καταφέρεις να βγάλεις το απέναντι σου έξω, και θα το κάνεις με έξυπνο και σωστό τρόπο, τώρα εάν τελικά θα το καταφέρεις είναι άλλο θέμα, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις που παν' τα τέσσερα .

Ειλικρινά μένω έκπληκτος από το γεγονός του ότι η γνώση που έχει έρθει σε κάποια άτομα από την εμπειρία τους στο airsoft ή από τη θητεία τους μοιράζεται απλόχερα. Και χαίρομε γιατί αυτό γίνετε για έναν και μοναδικό λόγο. δλδ για να φτάσουν όλοι οι παίχτες στο ίδιο επίπεδο...να μην υπάρχουν μυστικά, κόλπα, ή κλίκες, αλλα΄να δουλεύει μόνο το μυαλό.
Αυτό για εμένα είναι ομαδικότητα και ευγενής άμιλλα, ασχέτως εάν στο σενάριο θα ανταλλάσσουμε τα bbs μας μέσα από τις θυμωμένες μας κάννες.  8)
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

SAPPER

Αγαπητοί φίλοι και συναθλητές !!!
Μετά από αρκετά pm και ενδιαφέρον, αυτήν την Κυριακή θα κάνουμε το πρώτο σεμινάριο στην Καισαριανή λόγο ευκολίας καθότι θα ξεκινήσουμε από τα βασικά και αν υπάρχει θέληση και ενδιαφέρον θα το καθιερώσουμε.
Θα ανακοινωθεί σύντομα η ώρα συνάντησης στο γνωστό σημείο και το χρονοδιάγραμμα ώστε να μην επηρεαστεί το είδη ανακοινωμένο παιχνίδι του συναθλητή kinmid.
Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο post...
Προσοχή θα είναι συμβουλευτικού και επιμορφωτικού χαρακτήρα για να μπορείτε να κινήστε και να συνεννοείστε καλύτερα στα παιχνίδια, και σε καμία περίπτωση στρατιωτική η άλλη εκπαίδευση για οποιαδήποτε άλλη χρήση.
Όσοι θέλουν μπορούν να έχουν ερωτηματολόγιο σχετικό με ο airsoft, οποιαδήποτε άλλη ερώτηση δεν θα απαντηθεί.

From GHOST RECON Team.

FanIsHere

Καλό θα ήταν να γίνει πριν αρχίσει το παιχνίδι, γιατί μετά οι περισσότεροι θα είναι κουρασμένοι και δε θα 'χουν τόσο πολύ όρεξη και δεν είναι στάνταρ η ώρα διάρκειας του παιχνιδιού.

Εγώ πάντως, αν καταφέρω να παρευρεθώ στο παιχνίδι, θα 'θελα να συμμετάσχω και στο σεμινάριο. :D
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

kinmid

Εννοείται βρε συ ότι πριν αρχίσει το παιχνίδι θα γίνει, εξ'άλλου το γράφει και ο Βασίλης. ;)
Όσοι πιστοι προσέλθετε λοιπόν!!!

fanioles