Ποιό είναι το αγαπημένο σας Shotgun (pump action)?

Ξεκίνησε από Vangelis, 31 Μαΐου 2010, 01:35:57 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Μέχρι στιγμής έχω μόνο ένα ASG Franchi, flex-stock (3x10 Βολές) .

http://yfrog.com/9eshotgunj

Το έχω στην κατοχή μου περίπου 1 χρόνο και μπορώ να πώ οτι του έχω κάνει αρκετά μεγάλη χρήση.
Μου έχει βγεί καλό (μέχρι στιγμής..) πάντα στη βάση τιμής/απόδοσης.

Το επόμενο που θα πάρω θα είναι το SPAS12, που είναι πραγματικά πολύ καλό!
http://airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=44&products_id=220
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

exogiinosjim


               Αν χρησιμοποιεις σαν primary τα shotgun και  γουσταρεις το να οπλιζεις και να πετιουνται τα shells,τοτε ,ισως αξιζει να δεις κατι σαν το Tanaka M870 Scatter Gun (18inch) .Αν το χρησιμοποιεις μια-δυο φορες το χρονο ,τοτε σιγουρα δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα!

plwtarxhs

εχω ακριβως την ιδια καραμπινα (την κραταω στην φωτο μου κιολας  ;D ) και ηθελα να ρωτησω πως γινεται να την ανοιξω γιατι θελω να τις αλλαξω ελατηριο.

Vangelis

Παράθεση από: plwtarxhs στις  04 Σεπ 2010, 00:23:11 ΠΜ
εχω ακριβως την ιδια καραμπινα (την κραταω στην φωτο μου κιολας  ;D ) και ηθελα να ρωτησω πως γινεται να την ανοιξω γιατι θελω να τις αλλαξω ελατηριο.

@plwtarxhs,

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ!  :(

Προσπάθησα να το ανοίξω προκειμένου να του αλλάξω το ελατήριο (Downgrade), αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Έψαξα και στο Internet μήπως σταθώ τυχερός και βρω κάποιο σχετικό video με οδηγίες αρμολόγησης, αλλά δεν στάθηκα τυχερός.

Το αεροβόλο το έχω αγοράσει από κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και για αυτό τον λόγο δεν μπορώ να έχω την οποιαδήποτε τεχνική βοήθεια!  :-\

Το μόνο που μου μένει είναι να έρθω σε επαφή με το κατάστημα στο Π.Φάληρο (δεν αναφέρω την επωνυμία του για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) που εμπορεύεται το ίδιο όπλο, μήπως και μπορούν να βοηθήσουν.

Για τους παραπάνω λόγους αγόρασα το Franchi A3 που κυμαίνεται στα ~0.7 Joule



ΥΓ. Σήμερα το παρέλαβα και δεν έχω προλάβει καν να το δω ποιο προσεκτικά.
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

plwtarxhs

με βλεπω και γω να κανω το ιδιο γιατι αν δεν κανω λαθος, τουλαχιστον θα μπορεσω να αξιοποιησω τα φυσιγγια του μεγαλου που ειναι ιδια (ή να παρω την μεγαλη καραμπινα με το full stock που ειναι και 3-burst αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατα τα φυσιγγια) παντως οπως και να χει οι καραμπινες ειναι πορωση!!

Vangelis

Παράθεση από: plwtarxhs στις  04 Σεπ 2010, 15:53:10 ΜΜ
με βλεπω και γω να κανω το ιδιο γιατι αν δεν κανω λαθος, τουλαχιστον θα μπορεσω να αξιοποιησω τα φυσιγγια του μεγαλου που ειναι ιδια (ή να παρω την μεγαλη καραμπινα με το full stock που ειναι και 3-burst αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατα τα φυσιγγια) παντως οπως και να χει οι καραμπινες ειναι πορωση!!

Μην το κάνεις!!!

Πραγματικά έπαθα σοκ όταν άνοιξα το κουτί και το έπιασα στα χέρια μου.  :o

Είναι ότι ποιο άχρηστο έχω δει ποτέ!!!  >:(

Η ποιότητα κατασκευής είναι απαράδεκτη!!!
Δεν έχει καμία σχέση με το ASG Shotgun Franchi flex-stock.

Είναι απίστευτο αλλά όσο ποιο πολύ το κοιτάζω τόσο ποιο πολύ μου θυμίζει αυτά που βλέπεις στα πανηγύρια, τι να πω... πραγματικά κρίμα!
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

plwtarxhs

ευτυχως που μου το πες γιατι ειχα σκοπο να το παραγγειλω!  Κριμα να παει πεταμενο το 40αρι.