google Vs mask

Ξεκίνησε από akis, 08 Μαρ 2009, 03:23:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ti protimate k giati?

goggle (gialia)
mask (full face)

akis

dikaiologiste tin apantisi sas me basi tin prosopiki empiria sas , sxolia ektos 8ematos 8a diagrafonte xoris pro'i'dopiisi.

euxaristo poli.


;D ;D ;D ;D


psifisa "mask" dioti ime poli euxaristimenos apo tin prostasia pou parexi.


;D ;D ;D ;D ;D



Edit:
Έγινε συγχώνευση δύο διαδοχικών μηνυμάτων από το ίδιο μέλος.
WARLORDS

Gus



    Eγω ψηφιζω googles διοτι πιστευω οτι η μασκα περιοριζει την οραση συν το οτι ιδρωνει το προσωπο σου απο την ανασα και θολωνει. Βεβαια το καλο της μασκας ειναι η προστασια που παρεχει. Πλακα πλακα στο προηγουμενο παιχνιδι εφαγα μια γερη στο προσωπο ακομα δεν εχει φυγει το σημαδι. Εκει χρειαζομουν μασκα, αλλα τι να κανω αφου δεν με πολυβολευει...  :'(

SAPPER

Η μασκα με περιοριζει και θολωνει ευκολα σε αντιθεση με τα αντιβαλλιστικά γυαλιά.

kinmid

Ψήφισα goggles διότι τα στρατιωτικών προδιαγραφών βαλλιστικά γυαλιάπου έχω είναι σαφώς ανώτερα σε επίπεδο προστασίας (για τα μάτια) από οτιδήποτε άλλο στο airsoft.
Η μάσκα εκτός από το ότι θολώνει εύκολα, έχω διαπιστώσει στο πεδίο (σε άλλους) ότι περιορίζει υπό κάποιες συνθήκες την ακοή και μειώνει την ένταση της φωνής, οπότε κάποιες φορές έχεις πρόβλημα όταν κάποιος φωνάζει σε εσένα "είσαι έξω" για kill χωρίς βολή (5-10μ) και δεν τον ακούς ή του φωνάζεις εσύ "έξω" για να δηλώσεις ότι χτυπήθηκες και δεν σε ακούει.

Από την άλλη τα σημάδια στο πρόσωπο... άτιμα κουνούπια...  ;D

Προσωπική άποψη πάντα.


Υ.Γ.
Στο θέμα θόλωμα προσοχή οι χρήστες βαλλιστικών γυαλιών μην τα χαλάσουν κατά τον καθαρισμό. ;)

fanioles

Ψηφισα goggles γιατι είναι πολυ πιο ευχρηστα και βολικά απο τη μάσκα.

Βέβαια το θέμα του θολώματος σε εντονη δραστηριότητα είναι υπαρκτό και στα γυαλιά...

Θα ήθελα και μία μάσκα με ανεμιστηράκι παντως....

Spook

Ενώ τα googles είναι πρακτικότερα και πιό άνετα, ψήφισα μάσκα γιατί δεν έχω παίξει ούτε ένα παιχνίδι χωρίς να με κτυπήσουν στο πρόσωπο (λες και έχω στόχο στην φάτσα ένα πράγμα... ;D)... :-\
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

FanIsHere

Πιστεύω ότι τα γυαλιά σου προσφέρουν αρκετή προστασία για το συγκεκριμένο παιχνίδι, διότι μόνο τα μάτια διατρέχουν κίνδυνο βλάβης. Είναι και πιο άνετα και δε περιορίζουν ούτε την όραση, ούτε την ακοή, ούτε τη φωνή του παίχτη.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

pit

psifisa maska giati mporei na exei ta meionektimata tis  na tholwnei  alla sou parexei asfaleia se ena megalo pososto tou prwsopou :)

CostasV

#8
Μάσκα forever...

Από τις 10 φορές που με έχουν βγάλει έξω τις 7 τις έχω φάει στην μούρη και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σκάνε στα  μάγουλα μαυ...
Από την άλλη η μάσκα μου μέχρι πρωτινός θάμπωνε υπερβολικά... Μέτα τα πρώτα 10 λεπτά απλός δεν έβλεπα τίποτα.
Στο τελευταίο παιχνίδι βέβαια είδα μεγάλη βελτίωση γιατί κατάφερα να ρυθμίζω την αναπνοή μου... δλδ. να εκπνέω περισσότερο από την μύτη και όταν όταν δεν ήταν αυτό δυνατό, φύσαγα από το στόμα  δίνοντας μία κλήση προς τα κάτω...

Έτσι και αλλιώς εάν μάθουμε να καλύβουμε το σώμα μας δυστυχώς το μόνο που μένει εκτεθειμένο είναι το κεφάλι μας, οπότε με την παρούσα μικρή εμπειρία μου, συνήθως τα bb θα τα φάμε στη μάπα, Aρα.... γιατί να μην την έχουμε καλυμμένη?
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

kinmid

@CostasV

Κώστα τα σχόλια σου με αφήνουν πάντα άφωνο!  :P
Μιά χαρά το είπες, αλλά για να μην δημιουργούμε και πανικό σε νέους παίκτες ας προσθέσω ότι το να χτυπηθείς στο πρόσωπο δεν είναι και ο κανόνας, ασχέτως του στατιστικού διασκορπισμού ή συγκεντρωτισμού ανά παίκτη.
Π.χ. εγώ που παίζω σχεδόν κάθε εβδομάδα από τον περασμένο Ιούνιο έχω χτυπηθεί στο πρόσωπο μόνο τρεις φορές. ;D

akis

min xefeugete apo to 8ema mas

;D ;D ;D ;D ;D
WARLORDS

SAPPER

Παράθεση από: CostasV στις  12 Μαρ 2009, 22:39:13 ΜΜ
Μάσκα forever...

Από τις 10 φορές που με έχουν βγάλει έξω τις 7 τις έχω φάει στην μούρη και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σκάνε στα  μάγουλα μαυ...
8) τι ειναι ο πονος για τους αντρειωμενους ωρε!!! ;D

TOPGUN

...Παιδια, η Προστασία του Προσώπου και προπαντως των Ματιων θεωρώ πως ειναι υψιστης σημασίας....

....Ψήφισα ''γυαλια'' γιατι η μασκα αν και καλυτερη σε θεμα προστασιας δεν βολεθει και θολωνει οπως προανεφεραν και οι συμμαχητες σε προηγουμενα POST....

....Ομως δειτε να χρησιμοποιητε Καλα και αξιοπιστα γυαλια και οχι της πλακας των 10 Ευρώ.....

Εχω ρίξει σε συμπαιχτει απο 25 - 30 μετρα και σκυβοντς εκεινος για να αποφυγει τα ''πυρα'' του εσπασα τα γυαλια(ευτυχως δεν ειχαμε ατυχημα)....

Εγω συγκεκριμένα παρήγγειλα τα Γυαλια που φορά η ομαδα SWAT, τα οποια εχουν πολυ καλη ορατοτητα και πιστεψτε με δεν καταλαβαινουν τιποτα.....

....Για περισσοτερες πληροφορίες οποιος θελει τα συγκεκριμενα, ας μου πει.... ειναι λιγο Ακριβα αλλα αξιζει....

....Αξία 50 Ευρώ....
''Η Πραγματική δύναμη του Μαχητή, είναι ο Μαχητής που βρίσκεται Δίπλα του''

http://www.heraklion-airsoft.gr/

CostasV

@Kinmid
Με κολακέυεις  :P

Παράθεση από: SAPPER στις  13 Μαρ 2009, 01:10:29 ΠΜ
8) τι ειναι ο πονος για τους αντρειωμενους ωρε!!! ;D
Καλά... καλά... κορόιδευε... Να δεις την επόμενη φορά που θα βάζω στόχο μόνο το κεφάλι σου.... να δεις τι θα πάθεις... (φυσικά αστειεύομαι ε?):)

Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω στα αρνητικά της μάσκας είναι ότι δυσκολεύει λιγάκι την στόχευση σε περίπτωση που το όπλο πρέπει να τοποθετηθεί με το κοντάκι στον ώμο. Σίγουρα δεν δίνει την αίσθηση της αμεσότητας που έχουν τα γυαλιά...
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

akis

Παράθεση από: CostasV στις  13 Μαρ 2009, 15:45:11 ΜΜ
@Kinmid
Με κολακέυεις  :P
Καλά... καλά... κορόιδευε... Να δεις την επόμενη φορά που θα βάζω στόχο μόνο το κεφάλι σου.... να δεις τι θα πάθεις... (φυσικά αστειεύομαι ε?):)

Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω στα αρνητικά της μάσκας είναι ότι δυσκολεύει λιγάκι την στόχευση σε περίπτωση που το όπλο πρέπει να τοποθετηθεί με το κοντάκι στον ώμο. Σίγουρα δεν δίνει την αίσθηση της αμεσότητας που έχουν τα γυαλιά...

ean den dokimasis den mporis na xeris ,

i maskes tou airsoft ine idika meletimenes gia skopeusi me oplo , den exoun kamia sxesi me tis agarbes maskes paremferous paixnidiou.
WARLORDS

CostasV

Παράθεση από: akis στις  13 Μαρ 2009, 17:56:13 ΜΜ
ean den dokimasis den mporis na xeris ,

i maskes tou airsoft ine idika meletimenes gia skopeusi me oplo , den exoun kamia sxesi me tis agarbes maskes paremferous paixnidiou.

Όχι, όχι για airsoft είναι...ή τουλάχιστον για airsoft μάσκα μου την έδωσαν.
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

fanioles

Ειδα μερικες φωτο σε βιντεακια του utube , σημαδια απο airsoft και ειναι φρικη. !

Τι σπασμενα δοντια τι μελανιες στη κουρουπα ! (και εμεις τα καραφλά τι να κανουμε).. !!   ;D

Στο URBAN με μασκουλα μας βλεπω... !

Siegfried

Είμαι διχασμένος και δεν ψήφισα. Αλλά θα ήθελα να σχολιάσω. Στα 5 παιχνίδια που έχω παίξει μέχρι τώρα μία φορά με βρήκε η μπίλια στο πρόσωπο λίγο κάτω από το γυαλί (στο τελευταίο παιχνίδι) -ήρθε βέβαια από απόσταση 30 μέτρων και δεν πόνεσε ιδιαίτερα - και άλλη μια φορά θα την έτρωγα στο  δόξα πατρί αν δεν φορούσα κράνος.  Βέβαια η επίκληση της στατιστικής εδώ δεν είναι ιδιαίτερα παρήγορη γιατί μία φορά να σου κάτσει η στραβή την πάτησες.  Προσωπικά θεωρώ πιο άνετο το παιχνίδι  με γυαλιά μόνο για τους λόγους που προαναφέρθηκαν αλλά το συμβάν που περιέγραψα παραπάνω με προβλημάτησε.

kinmid

Παράθεση από: Siegfried στις  14 Μαρ 2009, 12:39:35 ΜΜ
Είμαι διχασμένος και δεν ψήφισα. Αλλά θα ήθελα να σχολιάσω. Στα 5 παιχνίδια που έχω παίξει μέχρι τώρα μία φορά με βρήκε η μπίλια στο πρόσωπο λίγο κάτω από το γυαλί (στο τελευταίο παιχνίδι) -ήρθε βέβαια από απόσταση 30 μέτρων και δεν πόνεσε ιδιαίτερα - και άλλη μια φορά θα την έτρωγα στο  δόξα πατρί αν δεν φορούσα κράνος.  Βέβαια η επίκληση της στατιστικής εδώ δεν είναι ιδιαίτερα παρήγορη γιατί μία φορά να σου κάτσει η στραβή την πάτησες.  Προσωπικά θεωρώ πιο άνετο το παιχνίδι  με γυαλιά μόνο για τους λόγους που προαναφέρθηκαν αλλά το συμβάν που περιέγραψα παραπάνω με προβλημάτησε.

Σε σχέση με την χρήση μάσκας ή γυαλιών έγγυται ο προβληματισμός;

Siegfried

Σε σχέση με τη χρήση της μάσκας. Παρόλο που αγόρασα μάσκα πριν το πρώτο μου παιχνίδι ποτέ δεν τη χρησιμοποίησα μέχρι τώρα, αλλά μετά το προχθεσινό το σκέφτομαι.