κινεζικα aeg

Ξεκίνησε από assassin..., 16 Μαρ 2010, 02:24:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιατι δεν αγοραζετε κινεζικα AEGs; (εχετε μεχρι 4 επιλογες, δεν ειναι αναγκη να τις εξαντλησετε ολες)

δεν τα θεωρω αξιοπιστα
θελω να ειναι φιρμα το aeg μου
χαλαει η βαφη
δεν ξερω αν θα λειτουργει σωστα οταν το αγορασω
κατι αλλο
λαθος. εχω αγορασει

assassin...

Ειχαν γινει παλαιοτερα πολλες τετοιες συζητησεις και ειπα τωρα να κανω μια ψηφοφορια να ξεκαθαρισει το πραγμα. Να μιλησουν και οι αριθμοι...  Αν καποιος εχει αγορασει μπορει να λεει και πόσα και εννοειται αν τελικα αξιζε.

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

ψηφησα γιατι ειναι αναξιοπιστα γιατι αυτο εχω διαπιστωσει ο ιδιος και γιαυτο κρατησα μονο τα επωνυμα που ειχα...πολλοι  τα αγοραζουν για τα fps  και την χαμηλη τιμη τους αλλα οσα fps και να εχουν ριχνουν οπου να ναι και χαλανε για πλακα οποτε η ταπεινη μου αποψη ειναι:ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Banath

Εγώ αν και έχω ακούσει πολλά να λέγονται για τα κινέζικα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το Dboys Kalash AK74....Και να αλλάξω aeg πάλι σε κινέζικο πιστεύω να πάω....Στην τελική όλο ακούμε τα κινέζικα και τα κινέζικα ,  αλλά και η ClassicArmy τι είναι;Ιαπωνική;Εκτός αν το Hong Kong θέλησε να κάνει ταξιδάκι..Επίσης αν δεν κάνω λάθος όλα τα Κινέζικα είναι κλώνοι TM οπότε όποια μετατροπή θελήσεις να τους κάνεις την δέχονται ακόμα και με Ιαπωνικά parts άρα ποιο το κόλλημα....;;;

Powerplant

To πρώτο μου όπλο ήταν D-boys. To δεύτερο Τokyo Marui. Τεράστια διαφορά ποιότητας μέσα-έξω.
Παρόλα αυτά δεν έιχα κανένα παράπονο από τον "Κινέζο" μου. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ξαναψωνίσω D-boys για την οικογένεια Μ4. Από όλες τις μάρκες τα χειρότερα σε σχέση κόστος-ποιότητα είναι τα Classic Army και τα θεωρώ υπερτιμημένα.  

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

Εγω εχω 1 ΑGM  στα 420 φπς το εχω 1 μηνα ειναι πολυ καλο εχω ριξει 2000 ββ κ δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα (το μονο προβλημα ειναι οτι τρωο πορτα στην βαση τις ελευσινας λογω φπς)
οταν πηγα στον αγωνα που εκανε ο zinjza το πηρα για να το μετρησω για να δω τι φπς βγαζει πραγματικα, κ με 0,25 ββ εβγαλε 380 κ ο κατασκευαστης δινει 420 με 0,20 ββ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον  σχεδιασμου του κ την ποιοτητα για κινεζικο κ σε ξενα σαιτ του δινουν βαθμολογια 5,5 αστερια απο τα 6 οποτε σαν παρτιδα ειναι πολυ καλο και γιατα λεφτα του.

Frostmeister

ΠαράθεσηΑπό όλες τις μάρκες τα χειρότερα σε σχέση κόστος-ποιότητα είναι τα Classic Army και τα θεωρώ υπερτιμημένα. 
+1 απο εμενα σ'αυτο, ειναι υπερτιμημενα και αναξιοπιστα...

Τωρα σχετικα με τα China, εγω εχω περασει απο CYMA (all time favorite),  Boyi/DBoys, AGM, Tokyo Maruli (Χαιδευτικά το λεω, τα συμπαθω πολυ) και Classic Army.
Απ'ολα αυτα τη διαφορα την ειχε ο Japanεζος ΤΜ σε φινιρισμα, προσοχη στη λεπτομερια και γενικη ποιοτητα ΑΛΛΑ κατα την αποψη μου ειναι φτιαγμενα να μην δεχονται μετατροπες τοσο ευκολα οσο τα china, οποιος εχει ανοιξει gearbox TM, ξερει.
Οτι κινεζικα ειχα μου βγηκαν εξαιρετικα, εκτος απο το M4A1 Dboys που ειχε ενα θεμα με τους γεμιστηρες που δεν κουμπωναν αμεσως καλα και με κουρασε λιγο αλλα κατα τ'αλλα ηταν σκυλι.

Οσο για τα fps, με ενα ελατηριο κανεις οτι θες (upgrade ή downgrade) πολυ ευκολα.

Και οπως ειπε και ο Powerplant Classic Army = ουυυυ 666, ουυυ 666 !!! (το εννοω..!)

(Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη, δεν σκοπευω να την επιβαλλω σε κανενα, μην πεταχτει κανενας Labros και αρχισει το κραξιμο παλι...) ;D
"If it bleeds, I can kill it. If it broke, I can fix it"

pakatsao

όλα τα AEG μου είναι Κινέζικα  8), εκτός απο το άν θεωρείς το CA χονκονέζικο... Όλα είναι τέλεια. (εκτός του χονκονέζικου που μου έβγαλε την ψυχή)

Θάνος

Παράθεση από: pakatsao στις  16 Μαρ 2010, 16:59:55 ΜΜ
όλα τα AEG μου είναι Κινέζικα  8), εκτός απο το άν θεωρείς το CA χονκονέζικο... Όλα είναι τέλεια. (εκτός του χονκονέζικου που μου έβγαλε την ψυχή)
Κακίες....  :P ;D

Ένα αγόρασα κι ένα έχω ακόμη, της CA...επιβεβαιώνω ότι απογοητεύτηκα, σύμφωνα με τα χρήματα που διέθεσα (400 παρακαλώ...), ο Pakatsao γνωρίζει τα παθήματά μου..., με τα πολλά βέβαια, το συνέφερα καί προς στιγμήν δουλεύει άψογα (γι αυτό δεν παίζω τελευταία, φοβούμενος το κακό μάτι).  ;D :P
keep safe distance...

jumbo

Παράθεση από: pakatsao στις  16 Μαρ 2010, 16:59:55 ΜΜ
όλα τα AEG μου είναι Κινέζικα  8), εκτός απο το άν θεωρείς το CA χονκονέζικο... Όλα είναι τέλεια.
μια απο τα ιδια και εγω παιδια με τα κινεζικα μου :) :)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

cosvas

Το κινέζικό μου JG HK416 Full Metal, με κανονικά trademarks, ικανοποιητικότατο φινίρισμα, πολύ στιβαρό, ευθύβολο και εσωτερικά σίγουρα δεν δείχνει για κινέζικο! Εννοείται οτι άνετα το συστήνω. 'Α, και έχει ρίξει και πάνω από 5500 ΒΒs μέσα σε τρεις εβδομάδες (3000 0.20γρ και τα υπόλοιπα 0.25γρ) σε τρελούς ρυθμούς και 300άρες ριπές (για δοκιμή αξιοπιστίας) και μέχρι τώρα βγήκε παληκάρι.

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

οι περισσοτεροι ομως λενε ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το κινεζικο και δεν εχουν ριξει ποτε με καλο aeg...κι εγω μεχρι να παρω επωνυμα οπλα αυτα ελεγα...
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Banath

Παράθεση από: ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ στις  17 Μαρ 2010, 16:10:15 ΜΜ
οι περισσοτεροι ομως λενε ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το κινεζικο και δεν εχουν ριξει ποτε με καλο aeg...κι εγω μεχρι να παρω επωνυμα οπλα αυτα ελεγα...

Όταν λες "καλό" aeg τι εννοείς...Θέλω να πω ότι είτε ειναι κινέζικο είτε είναι ιαπωνικό είτε ταιβανέζικο τα BBs τα ρίχνει με τον ίδιο τρόπο,εκτός αν στα TM ο μηχανισμός είναι διαφορετικός....
Είδα σήμερα μπροστά μου M4 της TM να σπάει σε 3 κομμάτια γιατί έπεσε κάτω και το δικό μου DBoys να αντέχει χτυπήματα πεσήματα και άλλα πολλά!Μήπως γίνονται όλα για την αίγλη του ονόματος τελικά; Ρωτάω γιατί είμαι νέος στον χώρο του Airsoft και προς θεού δεν θέλω να το πάρεις αυτό που γράφω στραβά....

Ozymandias

#12
Εχοντας στην κατοχη μου και κινεζικα και ακριβα οπλα, θεωρω οτι η εν λογω ψηφοφορια ειναι ακυρη απο τη φυση της καθοτι επιχειρει να συγκρινει ανομοια πραγματα και στεκεται σε ορισμενα κοινοτυπα συμπερασματα που κυνηγανε τα κινεζικα οπλα απο την εμφανιση τους. Τα κινεζικα οπλα εχουν εξελιχθει από τοτε και οι σοβαρες μαρκες πλεον εχουν λυσει αρκετα από τα προβληματα τους. Υπαρχουν μαλιστα περιπτωσεις πουσε καποια πραγματα είναι καλυτερες από τις ακριβες εταιριες (πχ τα Gearboxes της JG)  Θα ηθελα λοιπον να επιστησω την προσοχη σε παιχτες με μικρη εμπειρια στο αθλημα και στο μαστορεμα των AEG να μην προβαινουν σε δηλωσεις και γενικευσεις που ενδεχομενως να μπερδεψουν τους συμπαιχτες τους και να τους οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα και λαθος αγορες. Ας μιλησουν καλυτερα τα μελη με μεγαλυτερη εμπειρια στο μαστορεμα.  

Οι κινεζικοι κλωνοι δεν μπορουν να συγκριθουν με τα αδελφακια τους απο την Ιαπωνια κτλ, με το ιδιο σκεπτικο που δεν μπορεις να συγκρινεις ενα ακριβο SUV των 100.000 ευρω με το Lada Niva.   Αν ηταν να τα συγκρινουμε με κατι τα κινεζικα, θα πρεπει να τα συγκρινουμε με τις "φτηνες" σειρες καποιων εταιριων (Sportline κτλ) οπου θα δουμε οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις τα κινεζικα υπερτερουν.

Στην δε περιπτωση της ΤΜ που αναφερει ο Banath θεωρω οτι ειναι υπερτιμημενη για αυτα που σου προσφερει, τοσο οσον αφορα τα εγωτερικα οσο και τα εσωτερικα της μερη. Περα απο το ονομα και το κυρος που αυτο σου προσδιδει το οποιο ειναι κατι αρκετα σημαντικο υπαρχει και η εκφραση value for money

Hornet

Εσπασε λογικα επειδη ειναι πλαστικο.... ;)το δικο σου ειναι κινεζικο μεταλλικο ομως και για αυτο αντεχει....εξαλλου ο τυπας με το μαρουι μπορει να το ειχε τσακισει και πιο πριν και να ηταν γενικα το οπλο ετοιμο για να σπασει....Δεν καταλαβαινω ομως το κολλημα εδω μεσα με τα classic army,τελεια σωματα ειδικα τα πλαστικα πολυ ανωτερα απο τα μαρουι και ριχνουν ακριβως το ιδιο τελεια,δεν τριζουν σαν τα μαρουι....και λενε οτι εχουν και κακα hop up....απλα βλακειες....αμα ριχνουν ετσι με χαλια hop up που να τους κανω και αναβαθμιση να μην με πιανει κανεις.... ;D ;D ;D ;D καλυτερα να παρεις ενα καλο να σου κρατησει 10 χρονια παρα ενα κινεζικο και να αλλαζεις καθε 3 χρονια και να μην ειναι και τελειο....απλα υπολογιστε χαμενα λεφτα....1 καλο με 350 πχ στα 10 χρονια και 3-4 η 2-3 κινεζικα με 250-280 ευρω στα 10 χρονια.... προσωπικη γνωμη ετσι δεν προσπαθω να την επιβαλλω....
you'll fire your musket but l'll run you through...

Banath

Sorry αν ακούστηκα κάπως γενικός με αυτό που είπα πριν απλά όντας νέος έχω διάφορες απορείες...Δεν θα έλεγα πχ ποτέ οχι σε ένα καλό Ιαπωνικό ΑΚ με blowback κλπ αλλά όπως είπα και παραπάνω με το κινέζικό μου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος(με 1 AK47 της CYMA θα ευγνωμονούσα τους θεούς :P) και το λέω αφού έχω δοκιμάσει και G&G και CA που από όσο έχω δει θεωρούντε(και στην περήπτωση της G&G έιναι) καλές εταιρείες...

Sorry και πάλί για την άγνειά μου αλλά αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω ποτέ  ;)

Ozymandias

#15
Koιτα, δεν θα διαφωνησω με αυτα που λες για την Classic Army. Οσον αφορα τη σχεση τιμης - ποιοτητας ειναι αρκετα ψηλα, αν και εχει ενα μαλλον....βεβαρυμενο ιστορικο οσον αφορα την αξιοπιστια της. Παντως τα τελευταια μοντελα της δεν εχουν ακουστει να εχουν προβληματα.

Υπολογισε ομως οτι για ενα λιγο περιεργο μοντελο της CA  θα πρεπει να πληρωσεις γυρω στα 400 δολαρια οταν ενα αντιστοιχο μια καλης κινεζικης  μαρκας κανει 100 δολαρια. Το ερωτημα που σου θετω εγω ειναι το εξης.....το οπλο της Classic Army ειναι 4 φορες καλυτερο ωστε να δικαιολογει το τετραπλο κοστος; Η απαντηση ειναι οχι.

Αν παμε δε στην ΤΜ, εχουμε παρομοιο κοστος, και πλαστικα σωματα, και internals τα οποια θελουν αναβαθμιση απο το κουτι τους.

Η συμβουλη που δινω στους νεους παιχτες που δεν τους περισσευουν χρηματα ειναι η εξης.

1) Αγοραστε ενα αξιοπρεπες κινεζικο, πηγαινετε το στο μαστορα για shimming και γρασσο, και ριξτε το στα 320 να δειτε αν σας αρεσει το αθλημα (Αν ειστε βεβαιοι οτι σας αρεσει πατε κατευθειαν στο 2)

2) Αγοραστε ενα ακριβο full metal, ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΑΜΑ να παιζετε βρεξει-χιονισει (ή Κρατε'ιστε το πρωτο οπλο σας, αν σας βγει αξιοπιστο)

3) Ολα τα υπολοιπα σας οπλα παρτε τα κινεζικα. Βρειτε εναν καλο μαστορα  και κανετε σε αυτα ο,τι μοντες θελετε, αναβαθμισεις, καταβαθμισεις πατεντες κτλ. Ακομα καλυτερα, ανοιξτε τα οι ιδιοι και μαθετε να πειραζετε τα εσωτερικα τους.

Απο την αλλη αν σας περισσευουν τα $$$ κανετε ολα τα παραπανω με Systema  ;D

ΥΓ......εξαιρουνται τα οπλα της ΤΜ με το recoil. Εκει θα τα εδινα τα 600 δεδομενου οτι ειναι οτι πιο φρεσκο και τεχνολογικα out there κυκλοφορει στην αγορα

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Παράθεση από: Banath στις  17 Μαρ 2010, 16:36:50 ΜΜ
Όταν λες "καλό" aeg τι εννοείς...Θέλω να πω ότι είτε ειναι κινέζικο είτε είναι ιαπωνικό είτε ταιβανέζικο τα BBs τα ρίχνει με τον ίδιο τρόπο,εκτός αν στα TM ο μηχανισμός είναι διαφορετικός....
Είδα σήμερα μπροστά μου M4 της TM να σπάει σε 3 κομμάτια γιατί έπεσε κάτω και το δικό μου DBoys να αντέχει χτυπήματα πεσήματα και άλλα πολλά!Μήπως γίνονται όλα για την αίγλη του ονόματος τελικά; Ρωτάω γιατί είμαι νέος στον χώρο του Airsoft και προς θεού δεν θέλω να το πάρεις αυτό που γράφω στραβά....
την ποιοτητα του aeg δεν την βλεπεις απο το ποσο ευκολα σπαει...ανοιξε ενα marui να δεις την διαφορα ποιοτητας στα υλικα που χροισημοποιουν οι εταιριες...αν δεν παιξεις με καλο οπλο δεν μπορω να στο δωσω να το καταλαβεις..το οτι και το marui και το κινεζικο πεταει μπιλιες ειναι αυτονοητο,το θεμα ειναι πως τις πεταει,με τι ακριβεια,τι hop up εχει και πως δουλευει το gear box του..οτι πληρωνεις παιρνεις..
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Παράθεση από: Kaberhs στις  17 Μαρ 2010, 16:55:40 ΜΜ
Εσπασε λογικα επειδη ειναι πλαστικο.... ;)το δικο σου ειναι κινεζικο μεταλλικο ομως και για αυτο αντεχει....εξαλλου ο τυπας με το μαρουι μπορει να το ειχε τσακισει και πιο πριν και να ηταν γενικα το οπλο ετοιμο για να σπασει....Δεν καταλαβαινω ομως το κολλημα εδω μεσα με τα classic army,τελεια σωματα ειδικα τα πλαστικα πολυ ανωτερα απο τα μαρουι και ριχνουν ακριβως το ιδιο τελεια,δεν τριζουν σαν τα μαρουι....και λενε οτι εχουν και κακα hop up....απλα βλακειες....αμα ριχνουν ετσι με χαλια hop up που να τους κανω και αναβαθμιση να μην με πιανει κανεις.... ;D ;D ;D ;D καλυτερα να παρεις ενα καλο να σου κρατησει 10 χρονια παρα ενα κινεζικο και να αλλαζεις καθε 3 χρονια και να μην ειναι και τελειο....απλα υπολογιστε χαμενα λεφτα....1 καλο με 350 πχ στα 10 χρονια και 3-4 η 2-3 κινεζικα με 250-280 ευρω στα 10 χρονια.... προσωπικη γνωμη ετσι δεν προσπαθω να την επιβαλλω....
σωστος,εγω εχω το ακριβο AK-47SLR105 ΤΗς CLASIC ARMY και το οπλο δεν παιζεται,απο εμφανιση,ξυλα foul metal+marks τρομερο hop up,ευθυβολια ταχυβολια και αποσταση βολης με μονο 325 fps...προφανως μιλανε για τα sportline της CA...
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Ozymandias

Ας μην παραλεμε για τα εσωτερικα της Marui...... ;D

vipergr

Επιτρέψτε μου να παραθέσω και γω μια, πονεμένη, ιστορία με πρωταγωνιστή ένα Dboys. Αρχικά το όπλάκι έριχνε στα 390fps οπότε άλλαξα ελατήριο για νε πέσω στο όριο τον 350. Mετά άρχισαν τα προβλήματα καθως φτιάχνοντας το ένα χαλούσε κάτι άλλο, με αποτέλεσμα ποτέ να μην ξέρω αν το οπλάκι θα δεχτεί να παίξει ολόκληρο παιχνίδι.... με τα πολλά εχω αλλάξει σχεδόν ολόκληρο το gearbox,hopup καννη, έχω δώσει περισσότερα λεφτα για ανταλλακτικά από τα οποια τα περισσότερα είναι μη συμβατά ακόμα και για το ίδιο τύπου όπλου και ακόμα όλο και κάτι καινούριο χαλάει....Αποτέλεσμα θα συμφωνήσω 100% με τα λεγόμενα του Ozymandia, ότι αγοράζοντας ένα φτηνό όπλο τις περισσότερες φορές 8α το πληρώσεις χρυσό....