Μέτρηση FPS με 0,25gr BB's

Ξεκίνησε από WASP LEVADIA, 08 Ιουν 2014, 10:10:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Μέτρηση FPS αντί των 0,20 με 0,25 gr ?

Ναι & γιατί ?
0 (0%)
Όχι & γιατί ?
4 (80%)
Ίσως σε περιπτώσεις ?
1 (20%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 5

Η ψηφοφορία έληξε: 08 Ιουλ 2014, 10:10:15 ΠΜ

WASP LEVADIA

Θα ξεκινήσω την ψηφοφορία αφού την ανέβασα κιόλας και λέω ΝΑΙ ,γιατί τα περισσότερα ΑΕG M4 όπλα στην αγορά (τουλάχιστον τώρα που αγόρασα εγώ το δικό μου και των φίλων μου) βγάζουν απο την μάνα τους 430fps με 0,20 gr .Δεν είναι κρίμα κάποιος που έχει δώσει τόσα χρήματα να πρέπει να δωσει και άλλα για να μειώσει τα FPS ??Απο θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει κάτι , έχουμε παίξει games και έχουμε δοκιμάσει τα 0,25gr με 370 FPS .
Περιμένω τις απαντήσεις σας ,ίσως κάνω και λάθος   
WASPS ARE COMING . . .

Tsitouras

fps (feet pes second) ειναι η ταχυτητα με την οποια η μπιλια φευγει από το αεροβόλο. Αυξάνοντας το βάρος στη μπίλιας, μειώνετε η ταχύτητα, αλλά η δύναμη παραμένει ίδια, οπότε δεν κερδίζεις τίποτα.
Ευχομαι αν σε κάλυψα. Εαν είπα κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.
Umbrella Trashsweepers

gioalex

Η 0,20 μπίλια με 340 fps αντιστοιχεί σε 1 Joule ενέργεια. Αυτό είναι το δεδομένο. Αν βάλεις βαρύτερη μπίλια αυτόματα σημαίνει ότι για 1 Joule ενέργεια θα έχεις μικρότερη ταχύτητα.

Ως εκ τούτου άκυρη η ψηφοφορία σου.

WASP LEVADIA

Πολύ σωστά αυτά που λέτε και οι 2 και τα γνωρίζω  ,αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί οι μετρήσεις γίνονται με 0,20gr . . . Σωστά η 0,20 μπίλια με 340 fps αντιστοιχεί σε 1 Joule ενέργεια ,τότε θα έπρεπε τα όρια να είναι 1 joule 1.4 joule κτλ κτλ  και όχι σε FPS .Και γιατί η ψηφοφορία να είναι ΑΚΥΡΗ ???
WASPS ARE COMING . . .

Tsitouras

Ειναι πολυ ποιο ευκολο να μετρηθει η ταχυτητα μιας μπιλιας, από την δυναμε με την οποια "σκαει" πανω σε καποια επιφανεια, και για αυτο οι μετρητες μετρανε fps. τωρα το γιατι με 0.20 και οχι 0.25 δεν το γνωριζω, αλλά στο google θα βρεις ευκολα τα fps που αντοιστηχουν στο 1 joule για τις μπιλιες 0.25g και εκει λυνετε το 8εμα σου.
(1 joule  με 0.25 ειναι περιπου 300 fps)
Umbrella Trashsweepers

gesored

Παράθεση από: WASP LEVADIA στις  08 Ιουν 2014, 18:56:39 ΜΜ
Πολύ σωστά αυτά που λέτε και οι 2 και τα γνωρίζω  ,αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί οι μετρήσεις γίνονται με 0,20gr . . . Σωστά η 0,20 μπίλια με 340 fps αντιστοιχεί σε 1 Joule ενέργεια ,τότε θα έπρεπε τα όρια να είναι 1 joule 1.4 joule κτλ κτλ  και όχι σε FPS .Και γιατί η ψηφοφορία να είναι ΑΚΥΡΗ ???

Ότι οι μετρήσεις γίνονται μόνο με 0.20g είναι ένα πρότυπο μη-επίσημο που έχει καθιερωθεί για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε δυο ρεπλίκες.
Αυτό ακολουθούν οι κατασκευαστές και εμείς στις μετρήσεις πριν το παιχνίδι.