ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΩΝ GREEKLISH στο forum?

Ξεκίνησε από fanioles, 12 Αυγ 2009, 12:40:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΩΝ GREEKLISH στο forum?

Συμφωνώ να απαγορευτούν
Να μην απαγορευτούν
Να συνεχισουμε να κανουμε συστασεις και αν φιλοτιμηθεί κανεις...

fanioles

Μιας και συζητιέται και είναι ενα θέμα που μας αφορά όλους, πρέπει να το λύσουμε κάποια στιγμή.

Είναι προφανές οτι το 99%  προτιμά να διαβάζει και να γράφει ελληνικά.

Είναι μεμονομένα τα περιστατικά χρηστών που εξακολουθούν παρα τις παρακλήσεις των υπολοίπων να αντιδρούν επικαλούμενοι τους κανονισμούς του φόρουμ.

Ας δώσουμε εγγράφως λοιπόν στη διαχείριση τη κοινή μας γνώμη και ίσως αυτό να θεσπιστεί και με κανόνα.


Ψήφισα να απαγορευτούν.

Falcon

Αν και ψηφισα να απαγορευτουν, καθοτι βρισκομαστε σε ελληνικο φορουμ πρωτον και πρεπει να τηρουμε καποια πραγματα γιατι σε λιγο θα ξεχασουμε και τη γλωσσα μας :P και δευτερον δεν μπορουν να διαβαστουν ευκολα με αποτελεσμα να γινονται σπαστικα, θα 'ταν καλυτερο να φιλοτιμηθουν οι χρηστες των greeklish να τα σταματησουν.

VagBlack

Τα greeklish πρέπει να απαγορευθούν.

Οι λόγοι που επικαλούνται οι λάτρεις της χρήσης των greeklish έχει αποδειχθεί ότι δεν ευσταθούν.

1. Ορθογραφία.
    Αυτό διορθώνεται με την χρήση ενός εργαλείου ελέγχου ορθογραφίας.

2. Ταχύτητα.
   Αν σου πάρει μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω δεν έγινε και τίποτα.

3. Δυσλεξία.
   Η χρήση των greeklish από δυσλεκτικούς δεν ευσταθεί. Όταν είσαι δυσλεκτικός έχεις δυσκολία στην            γραφή και στην ανάγνωση σε οποιαδήποτε γλώσσα. Είται είναι ελληνικά, είται είναι αγγλικά, είται είναι greeklish, είται είναι δεν ξέρω και εγώ τι. Παρακαλώ να μην αρχίσουν αντιπαραθέσεις πάνω σε αυτό το θέμα, διότι ξέρω περισσότερο από τον κάθε ένα τι είναι δυσλεξία και πώς να λειτουργείς "πάσχοντας" από αυτή τη δυσλειτουργία.

Αν και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα λόγια μου η χρήση των greeklish είναι τεμπελιά και έλλειψη σεβασμού προς τους λοιπούς χρήστες του forum.

fanioles

Παράθεση από: Falcon στις  12 Αυγ 2009, 12:56:46 ΜΜ
Αν και ψηφισα να απαγορευτουν, καθοτι βρισκομαστε σε ελληνικο φορουμ πρωτον και πρεπει να τηρουμε καποια πραγματα γιατι σε λιγο θα ξεχασουμε και τη γλωσσα μας :P και δευτερον δεν μπορουν να διαβαστουν ευκολα με αποτελεσμα να γινονται σπαστικα, θα 'ταν καλυτερο να φιλοτιμηθουν οι χρηστες των greeklish να τα σταματησουν.

Το ίδιο σκεπτικό έχω κι εγώ και επειδή το φιλότιμο είναι δυσεύρετο στις μέρες μας, η μόνη λύση είναι η απαγόρευση.

Θάνος

Θα συμφωνήσω κι εγώ στην απαγόρευση....δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο, με έχουν καλύψει όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής.
keep safe distance...

liongreek

Απαγόρευση. Είμαστε ίσως η μοναδική χώρα παγκοσμίως που θελημένα μπασταρδεύουμε την γλώσσα μας. Ας βάλουν οι υπόλοιποι Ελληνικούς χαρακτήρες και ας ονομάσουν την γλώσσα τους...Hellenicish...

Συν τοις άλλοις μας βγάζει τα μάτια...και πέφτουν και οι πωλήσεις σε πληκτρολόγια με Ελληνικούς χαρακτήρες...τι θα κάνει ο Bill Gates, θα πεινάσει; Ντροπή!!!

Dadias

Παράθεση από: liongreek στις  12 Αυγ 2009, 13:43:27 ΜΜ
Απαγόρευση. Είμαστε ίσως η μοναδική χώρα παγκοσμίως που θελημένα μπασταρδεύουμε την γλώσσα μας. Ας βάλουν οι υπόλοιποι Ελληνικούς χαρακτήρες και ας ονομάσουν την γλώσσα τους...Hellenicish...

Συν τοις άλλοις μας βγάζει τα μάτια...και πέφτουν και οι πωλήσεις σε πληκτρολόγια με Ελληνικούς χαρακτήρες...τι θα κάνει ο Bill Gates, θα πεινάσει; Ντροπή!!!

απλά επικό! συμφωνώ!

alexz

Παράθεση από: fanioles στις  12 Αυγ 2009, 13:17:20 ΜΜ
Το ίδιο σκεπτικό έχω κι εγώ και επειδή το φιλότιμο είναι δυσεύρετο στις μέρες μας, η μόνη λύση είναι η απαγόρευση.


Αφού δεν μπορεί να επικρατήσει η λογική μέσω της συζήτησης και των συστάσεων και κάποιοι συμορφώνονται μόνο με απαγορεύσεις.....ΟΚ....

Falcon

#8
Απο οτι φαινεται, το 72% ειναι υπερ των απαγορευσεων... Εχω μια απορια ομως. Με το να γινει μια ψηφοφορια πανω σε αυτο, σημαινει πως οντως τελικα θα απαγορευτουν; 'Η μηπως απλά εγινε για να δουμε ποιοι και ποσοι ειναι υπερ ή κατα της απαγορευσης ;

MitsoS_O_Yakuza

sry p tha sas to xalaso alla ego psifisa n min apagoreftun telios gia prosopiko logo!an k simfono apolita me tis tekmiriomenes etiologisis sas gia n apagoreftun
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

tag21

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

ΓΑΣΤΟΥ


GeR^PEZONAUTHS

να απαγορευθουν , γιατι ολο στραβονομαστε οταν τα διαβαζουμε

Hornet

Φυσικα να απαγορευτουν,η γλωσσα μας εχει γινει... :( :( :(,και δεν μπορεις και να διαβασεις... :-\
you'll fire your musket but l'll run you through...

jumbo

φυσικα και να απαγορευτουν...καθε φορα ξεστραβωνομαστε για να καταλαβουμε τι λεει ο καθενας
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

elricd

Εγω βασικα ψηφισα να μην απαγορευτουν γτ απλα ετσι εχω συνηθισει ρε παιδια..Απλα συμωρφονομαι με τους κανονες του φορουμ :)
'Well, you know huntin' wabbits, like?... well it's the same 'xept dem wabbits fire back at ya

JIM-ETA


Θάνος

keep safe distance...

Dharry

Αν και καθυστερημενα λογω διακοπων...,ψηφιζω την καταργηση.

Τελικα,ο επιμενων...Ελλη-Νικα!!!!!

SAPPER

Το θέμα λοιπόν θεωρείται λήξαν.

Ο κύβος ερρίφθη.