Εκκαθάριση Δωματίων

Ξεκίνησε από airsoftFTW, 22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Teacherdick

Παράθεση από: SAPPER στις  28 Δεκ 2010, 20:00:11 ΜΜ
Θα συμφωνήσω με τον Kaliostro και θα προσθέσω ότι δεν μπορεί ποτέ να προσομοιώσει ένα αληθινό πεδίο μάχης λόγω του ότι είναι απλά ένα παιχνίδι.
Δεν παράγει ψυχολογία στους παίκτες ότι ανήκουν σε κάποιο σώμα ασφαλείας ή στρατιωτική δύναμη γιατί πάντα οι αντίπαλοι και οι σύντροφοι των συμμετεχόντων στο Airsoft είναι στην πραγματικότητα μία μεγάλη παρέα χωρίς μίσος και αντιδικίες.
Δεν μπορεί να προετοιμάσει τους συμμετέχοντες για μια αληθινή μάχη διότι πάντα θα υπάρχει το συναίσθημα της ασφάλειας μεταξύ των συμμετεχόντων.
Δεν μπορεί να διδάξει χειρισμό/λειτουργία αληθινών όπλων καθώς στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία τεχνική ομοιότητα των AEG με τα αληθινά όπλα.
Δεν μπορεί να διδάξει στόχευση με αληθινά πυρά καθώς τα AEG δεν έχουν ούτε στο ελάχιστο τα ίδια ή και παρόμοια βλητικά χαρακτηριστικά με τα αληθινά όπλα.





Συμφωνώ και χωρίς να είμαι ειδικός, επαυξάνω:

Σε μια πραγματική κατάσταση υπάρχει το στοιχείο του αιφνιδιασμού.Χωρίς αυτό δε γίνονται πολλά πράγματα.Στο airsoft δύσκολα το έχεις.
Επίσης, στην πραγματικότητα αν κάποιος απο την ομάδα εφόδου χτυπηθεί σε χέρι, πόδι κλπ δεν είναι απαραίτητα εκτός μάχης και μπορεί να σκοτώσει τον αντίπαλο.Στο airsoft, όπου και να σε πετύχει η μπίλια είσαι νεκρός.
Τέλος, οι ομάδες εφόδου  χρησιμοποιούν πληθώρα ειδικού εξοπλισμού(αλεξίσφαιρα, καπνογώνα, flashbangs κλπ) που τους δίνει πλεονέκτημα απέναντι στον εχθρό.Αυτά στο airsoft δεν μπορούν να δουλέψουν.

Συμπέρασμα: Καλό να προπονείσαι στην εκαθάρισση δωματίων, αλλά πρέπει να δέχεσαι και το γεγονός ότι σε ένα παιχνίδι οι τακτικές αυτές δε θα δουλεύουν τις περισσότερες φορές.
Si Vis Pacem, Para Bellum.

tristan

να γεινω και εγω λειγω κακος φιλε ENGINEER με το σχολιοσου εσει καλιοπες στο στρατω δεν καθαρισες γοπες δεν μαζεψες ουτε μαγειρια πειγες ΑΝ ΟΧΙ μαλον σε βαλαν δεικιτι  η θα εισουνα γιοτας και η σφραγιδασου στα ποστ τα λεει ολα ποσω πατριοτις εισαι :-X :-X :-X
ΣΟΥ ΖΕΙΤΟ ΣΕΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟΣΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ και ελπειζο να γνοριστουμε σε καπιω πεχιδει για να δεις τι ανθροπος ειμαι ;) ;)
σου ευχομε καλι χρονια με υγεια και πολα πεχνιδεια
σηγνομι για την ωρθογραφιμου ;D ;D


nikos1990

Εχει δοκιμασει κανεις να κανει repel απο ταρατσα μικρου κτιριου και να μπει απο παραθηρο μεσα κατι τετειο δηλ. Blackops Breach and Clear εγω ναι την πρωτη επεσα πανω στο τοιχο ;D την δευτερη μπηκα με λιγη τυχη και ειναι πολυ καλος τροπος ευνιδιασμου
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

vales z-mak

Παράθεση από: nikos1990 στις  29 Δεκ 2010, 13:32:19 ΜΜ
Εχει δοκιμασει κανεις να κανει repel απο ταρατσα μικρου κτιριου και να μπει απο παραθηρο μεσα κατι τετειο δηλ. Blackops Breach and Clear εγω ναι την πρωτη επεσα πανω στο τοιχο ;D την δευτερη μπηκα με λιγη τυχη και ειναι πολυ καλος τροπος ευνιδιασμου
τι ακριβως να κανεις για να ξανα πες το?  ;D
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Engineer

#24
Παράθεση από: tristan στις  29 Δεκ 2010, 13:14:39 ΜΜ
να γεινω και εγω λειγω κακος φιλε ENGINEER με το σχολιοσου εσει καλιοπες στο στρατω δεν καθαρισες γοπες δεν μαζεψες ουτε μαγειρια πειγες ΑΝ ΟΧΙ μαλον σε βαλαν δεικιτι  η θα εισουνα γιοτας και η σφραγιδασου στα ποστ τα λεει ολα ποσω πατριοτις εισαι :-X :-X :-X
ΣΟΥ ΖΕΙΤΟ ΣΕΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟΣΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ και ελπειζο να γνοριστουμε σε καπιω πεχιδει για να δεις τι ανθροπος ειμαι ;) ;)
σου ευχομε καλι χρονια με υγεια και πολα πεχνιδεια
σηγνομι για την ωρθογραφιμου ;D ;D



Φίλε Tristan αν και έχουμε ειδωθεί σε πεδίο,δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.
Αλλα δεν μπορείς να την βλέπεις κομμάντο του airsoft κιόλας όταν σου έρχεται μπίλια απο άγνωστη κατεύθυνση και  κάνεις τον κινέζο.
Δεν μπορείς να την βλέπεις κομμάντο  όταν πέφτει χειροβομβίδα και κάνεις σαν να μην συνέβη τίποτα.
Δεν μπορείς να την βλέπεις κομμάντο όταν δεν έχεις το στοιχειώδη σεβασμό απέναντι στο συμπαίκτη σου
Δεν μπορείς να την βλέπεις κομμάντο όταν κλέβεις στης μετρήσεις  για να μην περάσεις τα όρια.
Όλα αυτά λέγονται παιδεία, όπως και πολλά αλλά ,που δυστυχώς δεν έχουμε.........
Λοιπόν..... πως χωρίς παιδεία  και χωρίς να γνωρίζεις τα στοιχειώδη θες να κάνεις και εκκαθάριση...?
Πως όταν ασχολείσαι με το παιχνίδι μόνο μερικούς μήνες....?
Πως με τον υπέρμετρο ενθουσιασμό που  σκότωσες μερικούς στο  black ops ή στο modern combat ?

Το που πήγα στρατό και πως έκανα την θητεία μου   δεν νομίζω οτι έχει ιδιαίτερη σχέση ......το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν απέκτησα καλπάζουσα φαντασία.......
Όσον αφορά την υπογραφή μου και τον πατριωτισμό μου όπως λες, άστο να το κρίνουν άλλοι που με ξέρουν.
Μην κρίνεις φιλοσοφίες τόσο επιφανειακά
γιατί κάλλιστα θα μπορούσα και εγώ να πω ,οτι και ο δικός σου πατριωτισμός φαίνεται στο οτι δεν γνωρίζεις ούτε το βασικό συντακτικό και ορθογραφία της Ελληνικής γλώσσας. 8)

nikos1990

Vales z-mak για σενενα που δεν καταλαβες ενας φιλος ειδε το βιντεο που εβαλα και προτεινε να το κανουμε δηλ.REPELαπο μια ταρατσα και ντου απο τα παραθηρα και το καναμε και οπως ειπα την πρωτη φορα επεσα πανω στο τοιχο την δευτερη το κανα αλλα παραλιγο θα ξανατρωγα τοιχο στην μαπα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

tristan

φιλε engineer δεικιμου και μονω δεικιμου γνωμι οτι το προειγουμενω ποστ που εγραψες τους βαζεις ολους σε ΄να τσουβαλι
οτι καπει δεν εχουν παιδεια+1000 και χαλανε το airsoft
προσοπικα εχω 7 πεχνιδια ουτε τον κινεζω εκανα οταν εφαγα ββς η οταν μου ηρθε χειροβομβιδα
ουτε τον κομμαντο επεξα ποτε και ουτε θα τον πεξω ποτεμου
εγω ξεκινισα το airsoft σαν χομπει και οχι για να πειγενο να παρω το κεφαλει καπειου πεχτι
για την υπογραφισου (το μιζερη πατριδα ) γνομιμου οτι δεν χριαζονταν
για την ορθογραφιαμου εχεις δεικεω ειναι απαραδεκτι ;D ;D
ελπειζω να βρεθουμε σε καπειω πεχνειδι καλι χρονια με υγεια σου ευχομε :D

Powerplant

Παράθεση από: nikos1990 στις  29 Δεκ 2010, 15:25:11 ΜΜ
Vales z-mak για σενενα που δεν καταλαβες ενας φιλος ειδε το βιντεο που εβαλα και προτεινε να το κανουμε δηλ.REPELαπο μια ταρατσα και ντου απο τα παραθηρα και το καναμε και οπως ειπα την πρωτη φορα επεσα πανω στο τοιχο την δευτερη το κανα αλλα παραλιγο θα ξανατρωγα τοιχο στην μαπα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Σε αυτή την πίστα μόνο εκεί έχασες;

Φίλε μάθε να το λες, μετά μάθε τι είναι, μετά αν μπορείς μάθε το και μετά αν μπορείς καν'το. Είτε τα κάνεις, είτε όχι δεν με νοιάζει αλλά σταμάτα να μας ξυρίζεις και να σπαμάρεις. Ευχαριστώ!

chief

Δεν θα σχολιάσω τις διάφορες "τακτικές" που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά όμως έχω να πω το εξής.

Οι πλειοψηφία των ανθρώπων που τα κάνουν αυτά σε πραγματικές καταστάσεις (Military, Special Operations, ή απλά LEOs) ο συνολικός "εμπόλεμος" (Αν θέλετε να το πούμε έτσι) χρόνος θα δούνε στην καριέρα τους είναι 1% - 2%. Τον υπόλοιπο 98% του χρόνου τους τον περνάνε εκπαιδεύοντας για αυτό το 2%.

Έτσι λοιπόν μετά από χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης, ειδικά σαν ομάδες, το να κάνουν High Risk entry ή ότι άλλο εκπαιδεύονται να κάνουν είναι δεύτερη φύση (Η αλλιώς Muscle Memory).  Είναι σαν να οδηγάς το αυτοκίνητο, δεν το σκέφτεσαι απλά το κάνεις.

Άρα μην περιμένετε ποτέ μια ομάδα Airsoft, που το κάνει από Hobby, να φτάσει ποτέ τα επίπεδα μιας Tactical ομάδας εκτός αν το κάνετε για επάγγελμα.

Για εμένα έχει μεγαλύτερη σημασία να καταφέρει μια ομάδα να λειτουργεί ομοιόμορφα (Κινήσεις, επικοινωνία, εξοπλισμός, κτλ) και ας μην είναι Super Tactical κτλ.

Chief

vales z-mak

Φίλε μάθε να το λες, μετά μάθε τι είναι, μετά αν μπορείς μάθε το και μετά αν μπορείς καν'το. Είτε τα κάνεις, είτε όχι δεν με νοιάζει αλλά σταμάτα να μας ξυρίζεις και να σπαμάρεις. Ευχαριστώ!


ευχαρισστω. ;)και εγω αυτο ηθελα να πω αλλα του εδωσα την ευκαιρια να το ξανα σκευτει και να το διατηπωση απο την αρχη σωστα.
αλλα τπτ μαλλον ειναι μεγαλο κομαντο αφου με την δευτερη μπηκε απο το παραθυρο εγω οτι να πω θα ειναι περητο.
και ενα μνμ για το φιλο μου τον νικο.
επειδη μονο απο εγωισμο και περιεργεια θα το κανεις καποια στιγμη.να παρεις τα σωστα μετρα ασφαλειας το σωστο εξοπλισμο.μα8ε και 5 6 πραγματα πανω σε αυτο και καν το.μην παιζεις με αυτα.για το καλο σου.σου ευχομαι καλες γιορτες και καλα <<repel>>  ;D να εχεις.
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Falcon

Παράθεση από: nikos1990 στις  29 Δεκ 2010, 15:25:11 ΜΜ
Vales z-mak για σενενα που δεν καταλαβες ενας φιλος ειδε το βιντεο που εβαλα και προτεινε να το κανουμε δηλ.REPELαπο μια ταρατσα και ντου απο τα παραθηρα και το καναμε και οπως ειπα την πρωτη φορα επεσα πανω στο τοιχο την δευτερη το κανα αλλα παραλιγο θα ξανατρωγα τοιχο στην μαπα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μηπως εσυ δεν εχεις καταλαβει καλα? Παντως εχω αυτο που θες και σε προσιτη τιμη

----->

http://www.traditioncreek.com/storefront/images/products_supplies/lm110_repel_100.jpg

;) ;)


vales z-mak

#31
Μηπως εσυ δεν εχεις καταλαβει καλα? Παντως εχω αυτο που θες και σε προσιτη τιμη



http://www.traditioncreek.com/storefront/images/products_supplies/lm110_repel_100.jpg
[/quote]
νικο συγνωμη που σε κακολογησα δεν ηξερα οτι μηλουσες για αυτο το πραγμα που δειχνει ο παραπανω συνδεσμος.
;D.;D και τι ειναι το <<repel>> που μοιαζει με σωληναριο κολας για  να παθω και εγω.
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

WhiskeyX-ray

Παράθεση από: Falcon στις  30 Δεκ 2010, 15:01:31 ΜΜ
Μηπως εσυ δεν εχεις καταλαβει καλα? Παντως εχω αυτο που θες και σε προσιτη τιμη

----->

http://www.traditioncreek.com/storefront/images/products_supplies/lm110_repel_100.jpg

;) ;)
και κουνουπια τελος! ;D ;D
RESPECT!

vales z-mak

ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΣΟΛΗΝΑΡΙΟ.?????
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ


vales z-mak

Παράθεση από: Falcon στις  30 Δεκ 2010, 20:40:57 ΜΜ
Ειναι out of stock, βλεπεις το repel ειναι πολυζητητο, ισως ενδιαφερεσαι ομως γι' αυτο...

πωτε θα ερθει θελω να αγορασω 3 4 κοματια.
????
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Demon

Παράθεση από: chief στις  30 Δεκ 2010, 13:38:27 ΜΜ
Δεν θα σχολιάσω τις διάφορες "τακτικές" που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά όμως έχω να πω το εξής.

Οι πλειοψηφία των ανθρώπων που τα κάνουν αυτά σε πραγματικές καταστάσεις (Military, Special Operations, ή απλά LEOs) ο συνολικός "εμπόλεμος" (Αν θέλετε να το πούμε έτσι) χρόνος θα δούνε στην καριέρα τους είναι 1% - 2%. Τον υπόλοιπο 98% του χρόνου τους τον περνάνε εκπαιδεύοντας για αυτό το 2%.

Έτσι λοιπόν μετά από χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης, ειδικά σαν ομάδες, το να κάνουν High Risk entry ή ότι άλλο εκπαιδεύονται να κάνουν είναι δεύτερη φύση (Η αλλιώς Muscle Memory).  Είναι σαν να οδηγάς το αυτοκίνητο, δεν το σκέφτεσαι απλά το κάνεις.

Άρα μην περιμένετε ποτέ μια ομάδα Airsoft, που το κάνει από Hobby, να φτάσει ποτέ τα επίπεδα μιας Tactical ομάδας εκτός αν το κάνετε για επάγγελμα.

Για εμένα έχει μεγαλύτερη σημασία να καταφέρει μια ομάδα να λειτουργεί ομοιόμορφα (Κινήσεις, επικοινωνία, εξοπλισμός, κτλ) και ας μην είναι Super Tactical κτλ.

Chief

+1000 Απλά

Falcon

Παράθεση από: vales z-mak στις  30 Δεκ 2010, 21:18:18 ΜΜ

πωτε θα ερθει θελω να αγορασω 3 4 κοματια.
????

Το καινουργιο εμπορευμα θα μας ερθει γυρω στα μεσα του Ιανουαρη... Pre-order NOW !!! ... Οσο για αυτους που ειναι επιρρεπεις στο να αντιγραψουν σκηνες και κινησεις απο cod, counter strike, κλπ, και να διδασκονται απο αυτο, σας εχω σε καταπληκτικη τιμη τον μοναδικο οδηγο : "How to get Sandwich Trophy".

->

Funny Audition Tape To Be On Show The Tester

vales z-mak

εχει εδω μερες προσπαθω να κανω αυτο που δειχνει το παρακατω βιντεο ωστε να πετηχω μια σωστη εφοδο c.q.b. αλλα κολαω στον σημιο του ανιχτευτη μεταλων.επειδη εχω πλαστικο οπλο ο ανιχνευτησ δεν κανει μπιτ μπιτ  με αποτελεσμα να μην μπορω να αιφνιδιασω τουσ φρουρους. :(
αυτο ειναι το βιντεο.
Matrix 1 - Lobby Shootout
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Maleficus

Σου εύχομαι μία μέρα να τα καταφέρεις ! :P

Και τώρα πηγαίντε να ετοιμάστε να κάνετε το καθήκον στα οινοπνευματοποτία !
Εύχομαι το 2011 να σας βρεί ευτιχισμένους !