Εκκαθάριση Δωματίων

Ξεκίνησε από airsoftFTW, 22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

airsoftFTW

Επειδή είδα πολλούς να ζορίζονται σε βιντεο στο youtube σχετικα με το πως να καθαρίσουν ένα δωμάτιο, σας αναλύω την τακτική που η ομάδα του ξαδέρφου μ κάνει και στην οποία προπονούμαι αφου δεν ειμαι ακομα 18 χρονών. Λοιπόν...

Βασική εντολή ομαδάρχη: stack up (ή ελληνικά ετοιμαστειτε για εισοδο). αν ο αριθμος των μελών σας είναι ζυγός μοιραστειτε στις 2 μεριές της εισόδου, μισοι δεξια, μισοί αριστερά δηλαδη. αν ο αριθμός είναι μονός, ο ομαδαρχης παιρνει τους μισούς μαζί του και επιλέγει πλευρα, οι υπόλοιποι πάνε στην άλλη. Θυμηθείτε να τα κανονήσετε απο πριν τι θα κάνετε γιατι αλλιώς...
Αφου στοιχιθειτε σωστα η ομαδα αντιθετα απο τον πολυ χωρο μπαινει πρωτη. αν εχετε κανα flashbang ριχτε το πριν μπείτε. Ύστερα ακολουθεί η 2η ομαδα με τον τελευταίο της να κοιτά τα μετόπισθεν. μόλις μπειτε και καθαρίσετε το δωματιο ΟΛΟΙ πρεπει να πουν (οχι ταυτοχρονα) "ελευθερο" ή "clear".
Σημιώστε οτι αν υπαρχει καποιος μεσα και κοιτα την είσοδο μην διανοηθείτε να πατε και απο τις 2 μεριες γιατι οταν θα πάνε οι μισοί να πάρουν θέση θα τους ρίξει.
Αυτα είχα να πω. Αν καποιος διαφωνει με αυτη την τακτικη ή θελει να εκφρασει την αποψη του να θυμηθει οτι δεν ειναι ο πιο σωστος  τροπος να καθαρίζουμε ενα δωματιο αλλα η προσωπικη μ τακτική. Ευχαριστώ! ;D

VagBlack

#1
Παράθεση από: airsoftFTW στις  22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ
Επειδή είδα πολλούς να ζορίζονται σε βιντεο στο youtube σχετικα με το πως να καθαρίσουν ένα δωμάτιο, σας αναλύω την τακτική που η ομάδα του ξαδέρφου μ κάνει και στην οποία προπονούμαι αφου δεν ειμαι ακομα 18 χρονών.
Αφού δεν είσαι 18, τότε δεν θα έπρεπε να είσαι σε καμία ομάδα ούτε και να προπονήσαι.

Παράθεση από: airsoftFTW στις  22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ
Βασική εντολή ομαδάρχη: stack up (ή ελληνικά ετοιμαστειτε για εισοδο). αν ο αριθμος των μελών σας είναι ζυγός μοιραστειτε στις 2 μεριές της εισόδου, μισοι δεξια, μισοί αριστερά δηλαδη. αν ο αριθμός είναι μονός, ο ομαδαρχης παιρνει τους μισούς μαζί του και επιλέγει πλευρα, οι υπόλοιποι πάνε στην άλλη.
Λάθος. Αν η ομάδα μπει στο δωμάτιο έτσι τότε το μόνο που θα καταφέρουν είναι να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο. Το Stack Up γίνετε μόνο από την μία πλευρά. Οι περισσότερες πόρτες ανοίγουν προς τα μέσα όποτε το Stack Up γίνετε στην πλευρά που είναι οι μεντεσέδες.

Παράθεση από: airsoftFTW στις  22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ
Θυμηθείτε να τα κανονήσετε απο πριν τι θα κάνετε γιατι αλλιώς...
Αυτό ισχύει μόνο αν γνωρίζετε την μορφολογία του δωματίου.

Παράθεση από: airsoftFTW στις  22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ
Αφου στοιχιθειτε σωστα η ομαδα αντιθετα απο τον πολυ χωρο μπαινει πρωτη.
Επαναλαμβάνω ότι αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που γνωρίζετε την μορφολογία του δωματίου. Αλλά και πάλι είναι λάθος να μπουν δύο ομάδες στο ίδιο δωμάτιο.

Παράθεση από: airsoftFTW στις  22 Ιουλ 2009, 22:56:48 ΜΜ
Ύστερα ακολουθεί η 2η ομαδα με τον τελευταίο της να κοιτά τα μετόπισθεν.
Είσοδος δεύτερης ομάδας στο ίδιο δωμάτιο θα προκαλέσει μπάχαλο. Κανονικά πρέπει να είναι έξω από το δωμάτιο για περιμετρική άμυνα.

Παράθεση από: Atsalakotos στις  22 Ιουλ 2009, 23:23:09 ΜΜ
1) Που θα βρουμε τη flashbang σε airsoft?
Θα μπορούσε να είναι ένα δυναμιτάκι ή κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που το κάνει ρεαλιστικό.

Παράθεση από: Atsalakotos στις  22 Ιουλ 2009, 23:23:09 ΜΜ
2) Αμα μπουνε ολοι μαζι στεγνα, απλως θα τις αρπαξουν ολοι, και πολυ πιθανο 1-2 ατομα που θα ειναι στο δωματιο να τους βγαλουν ολους.
Λάθος. Το σωστό από τακτικής άποψης είναι η είσοδος να είναι γρήγορη και μαζική. Με σωστή προπόνηση και με τα κατάλληλα άτομα γίνετε.

Παράθεση από: Atsalakotos στις  22 Ιουλ 2009, 23:23:09 ΜΜ
3) Ειναι αναγκη να πουνε clear? Υπαρχουν περιπτωσεις που δε θελουν να ακουστει τιποτα ρε παιδι μου! Η σωστη τακτικη ειναι να γνωριζει η ομαδα τι κανει χωρις συνθηματα και διαλογο.
Ναι είναι ανάγκη να πουν CLEAR για να ξέρει το άλλο μέλος της ομάδας που είναι σε άλλο δωμάτιο ότι όλα είναι ΟΚ. Ούτως ή άλλος τα AEG θα έχουν ακουστεί. Η σωστή τακτική είναι να ενημερώνουμε τα συμπαίχτες μας για τις κινήσεις μας, τα άλλα μέλη της ομάδας έχουν άλλη δουλεία να κάνουν και πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι σε αυτό που έχουν να κάνουν, "αδιαφορώντας" για την δουλεία που έχω να κάνω εγώ π.χ.

Παράθεση από: Atsalakotos στις  22 Ιουλ 2009, 23:23:09 ΜΜ
Αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτα τα "Tactical", αλλα αυτες ειναι τακτικες απο στρατιωτικες και αστυνομικες μοναδες, που πολυ απλως δεν στεκουν στο airsoft!
Λάθος, αυτές οι τακτικές πολύ απλά στέκουν στο airsoft. Τόσες ομάδες τις ακολουθούν και πολύ πετυχημένα μάλιστα.

SAPPER

@ VagBlack  σαν δεν ντρεπόμαστε που είμαστε tactical άμα μπαίναμε με χαβαλέ φραπεδιά και κράζαμε λίγο θα ήταν διασκέδαση και θα ήμασταν αρεστοί, ειλικρινά κρίμα...  ;D

airsoftFTW

#3
Παράθεση από: VagBlack στις  23 Ιουλ 2009, 11:06:13 ΠΜ
Αφού δεν είσαι 18, τότε δεν θα έπρεπε να είσαι σε καμία ομάδα ούτε και να προπονήσαι.


Απάντηση: Κάνεις λάθος. Το οτι είμαι ανήλικος συμαίνει οτι:1) δεν μπορώ να αγοράσω ΑΕG μόνος μ, χωρις συνοδεία γονέα δλδ, και 2) οτι δεν μπορώ να συμμετέχω σε αγώνες. Επίσης δεν είπα οτι ειμαι σε κάποια ομάδα και γιατί είμαι ανήλικος αλλα και γιατί σίγουρα κανένας δεν θα ήθελε στην ομάδα του ενα στραβάδι σαν εμένα. Απλά η ομάδα του ΕΝΗΛΙΚΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ μου κάνει αυτή την τακτική και την εξήγησε και σε μενα. Διάβαζε σε παρακαλώ προσεκτικότερα πριν γράψεις οτιδήποτε άλλη φορά.

VagBlack

Παράθεση από: airsoftFTW στις  23 Ιουλ 2009, 18:43:51 ΜΜ
Απάντηση: Κάνεις λάθος. Το οτι είμαι ανήλικος συμαίνει οτι:1) δεν μπορώ να αγοράσω ΑΕG μόνος μ, χωρις συνοδεία γονέα δλδ, και 2) οτι δεν μπορώ να συμμετέχω σε αγώνες. Επίσης δεν είπα οτι ειμαι σε κάποια ομάδα και γιατί είμαι ανήλικος αλλα και γιατί σίγουρα κανένας δεν θα ήθελε στην ομάδα του ενα στραβάδι σαν εμένα. Απλά η ομάδα του ΕΝΗΛΙΚΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ μου κάνει αυτή την τακτική και την εξήγησε και σε μενα. Διάβαζε σε παρακαλώ προσεκτικότερα πριν γράψεις οτιδήποτε άλλη φορά.

Εσύ είσαι για άλλη μία φορά λάθος.

Το ότι είσαι ανήλικος σημαίνει:
1. Δεν μπορείς να αγοράσεις AEG
2. Δεν μπορείς να φέρεις AEG
3. Όποιος σου δίνει AEG παρανομεί
4. Ο ενήλικος ξάδερφος σου, εφόσον σου επιτρέπει να συμμετέχεις σε προπονήσεις της ομάδας του παρανομεί
5. Εξήγησα γιατί η τακτική που ακολουθεί η ομάδα του ξαδέρφου σου είναι λάθος

Διάβαζε σε παρακαλώ προσεκτικότερα πριν γράψεις οτιδήποτε άλλη φορά.

Ripper

Τελος παντων, δειτε ενα εξυπνο βιντεακι που βρηκε ενας απο την ομαδα για το θεμα μας.
http://www.youtube.com/watch?v=hfBffSr1udk&feature=related

Sniper_Gr

Ας μην ξεκινήσουμε ποιός είναι παράνομος και ποιός όχι σε αυτό το κατα τα άλλα ωραίο post...
Όλοι μας είμαστε λίγο πολύ "outlaws"...
Είτε φορώντας διακριτικά τα οποία πολλές φορές δεν έχουμε περάσει κάν σχολεία για να έχουμε το δικαίωμα να τα φοράμε (άσε που εφόσον δεν είμαστε στρατιωτικοί απαγορεύεται)...
Είτε οργανώνοντας παιχνίδια σε σημεία που δεν επιτρέπεται και ανακοινώνοντας παιχνίδια με άτομα που δεν επιτρέπεται και γενικότερα εμπλέκοντας στρατιωτικούς πρώην ΚΑΙ ΝΥΝ για να μας παρακολουθούνε...

Καμμία προσωπική νύξη σε οποιονδήποτε ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ.....

Όσο για την αγορά aeg's παρουσία γονέα τι να το κάνεις ρε μεγάλε την στιγμή που θα έρθεις να παίξεις και μόλις δείξεις ταυτότητα θα φας πόρτα..;;

Δεν μπορείτε εσείς οι κατά τα άλλα ορεξάτοι παίχτες να καταλάβετε ότι μέχρι "να πατήσετε" τα 18 δεν μπορείτε να μας  παίξετε...;;

Κρατηθείτε μέχρι να είστε καθ'όλα νόμιμοι και τότε είμαι σίγουρος ότι θα είστε "more than welcome" σε οποιοδήποτε παιχνίδι διοργανώνεται...

Και μην ξεχνάμε....

Δεν χρησιμοποιούμε αστυνομικές ή στρατιωτικές τεχνικές (γιατί οι πονηροί καραδοκούν στην γωνία να μας την φέρουν) στο παιχνίδι μας....
Απλά προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι...

Οι όροι στρατός ή αστυνομία ή λιμενικό ή πυροσβεστική ή εκαβ ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο για εμάς υπάρχουν μόνο σαν έννοιες...
Στο airsoft ουδεμίά θέση έχουν..

Βαγγέλης - Λαμία

airsoftFTW

Polu wraio to video p vrhkan oi dikoi sou! Good Job!

SAPPER

Παράθεση από: Sniper_Gr στις  02 Αυγ 2009, 01:57:53 ΠΜ
Ας μην ξεκινήσουμε ποιός είναι παράνομος και ποιός όχι σε αυτό το κατα τα άλλα ωραίο topic...

------------------------------------------------------------------

Καμμία προσωπική νύξη σε οποιονδήποτε ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ.....

Όσο για την αγορά aeg's παρουσία γονέα τι να το κάνεις ρε μεγάλε την στιγμή που θα έρθεις να παίξεις και μόλις δείξεις ταυτότητα θα φας πόρτα..;;

Δεν μπορείτε εσείς οι κατά τα άλλα ορεξάτοι παίχτες να καταλάβετε ότι μέχρι "να πατήσετε" τα 18 δεν μπορείτε να μας  παίξετε...;;

Κρατηθείτε μέχρι να είστε καθ'όλα νόμιμοι και τότε είμαι σίγουρος ότι θα είστε "more than welcome" σε οποιοδήποτε παιχνίδι διοργανώνεται...

Και μην ξεχνάμε....

Δεν χρησιμοποιούμε αστυνομικές ή στρατιωτικές τεχνικές (γιατί οι πονηροί καραδοκούν στην γωνία να μας την φέρουν) στο παιχνίδι μας....
Απλά προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι...

Οι όροι στρατός ή αστυνομία ή λιμενικό ή πυροσβεστική ή εκαβ ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο για εμάς υπάρχουν μόνο σαν έννοιες...
Στο airsoft ουδεμίά θέση έχουν..

Βαγγέλης - Λαμία
Edit by Admin.
Μπα καθόλου ιδέα σου, δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει flame το topic.  ???

VasiliaS

Μη γραφετε οτι θελετε για τακτικες που νομιζετε!!Αποτελουν αποψη,θεωρια κ πραξη για καποιους που δεν γνωριζουν κ θελουν να μαθουν!

Dadias

Παράθεση από: Atsalakotos στις  22 Ιουλ 2009, 23:23:09 ΜΜ
1) Που θα βρουμε τη flashbang σε airsoft?

υπάρχει στο Redwolf κρότου,χωρίς να προκαλεί βλάβες η λοιπές δυσλειτουργίες στον άνθρωπο,μόνο ένα ήχο ο οποίος σου αποσπά την προσοχή ψάξε και θα βρείς  ;)

tasostsakonas

#11
Edit by Admin.

Κατόπιν παράκλησης πολλών μελών τα Greeklish απαγορεύονται.

Όσοι δυσκολεύονται να γράφουν Ελληνικά, μπορούν να απευθυνθούν εδώ:

http://services.innoetics.com/Greeklish/

Post γραμμένα σε Greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση

salonikios

#12
Υπαρχουν πολλες τακτικες εκαθαρισης οικιας-δωματιου και λοιπον χωρων. Ολοι βασιζονται στις σταθερες παραμετρους που ειναι ο αριθμος της ομαδας που θα το επιχειρησει ο οπλισμος που διαθετει και η συσταση της. Μεταβλητες παραμετροι ειναι η μορφολογια του χωρου η υπαρξη σχετικων κολλυματων η αντιπαλη δυναμη( εκπαιδευση-συσταση-ταξη) καθως και ο συγχρονισμος.
 Δεν υπαρχει στανταρ τακτικη και οποιος λεει πως υπαρχει σφαλει βασικα. Καθε ομαδα αναπτυσει την δικια της τακτικη με βαση την συσταση και τις ιδιομορφιες και μετα απο εξαντλητικες δοκιμες και προπονησεις με αυστηρη κατανομη των μελων της στις αναλογες αρμοδιοτητες και πειθαρχια στον συγχρονισμο και τυποποιημενων κινησεων της στον χωρο.
 Υπαρχουν καποιες βασικες τακτικες των 2 ατομων βεβαια αλλα και αυτες χρειαζονται τρομερη εκπαιδευση και συγχρονισμο με τα ατομα τα οποια θα επιχειρησουνε.

Αναφορικα (Leap frog- follow the leader- pie cutting)

Πιστευω να σας εδωσα μια μικρη εικονα. Ειναι το πιο δυσκολο κομματι του Urban Warfare αυτο το οποιο θιχτηκε στο συγκεκριμενο θεμα.

Κλεινοντας 3 πραγματα πρεπει να αποτελεσουν την ραχοκοκαλια οτιδηποτε και αν σχεδιαζεται να κανετε στον συγκεκριμενο τομεα

ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ ΚΙΝΗΣΕΩΝ-ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΟΥ-ΣΥΝΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ


Best Regards
Salonikios

tristan

#13
Καλησπέρα να πω και εγώ την δικιά μου γνώμη.
Τα Κτίρια και τα δωμάτια μπορούνε να εκκαθαριστούν από τον αντίπαλο με πολλούς τρόπους. όμως παίζουνε ρόλο πολύ παράγοντες (αριθμός εχθρού, θέσεις εχθρού, διαρρύθμιση κτηρίου κ.τ.λ ) για όλες της ταχτικές μπορούμε όλοι να τα δούμε στο διαδίκτυο και να τα εφαρμόσει η κάθε ομάδα όπως θέλει ;) ;)

2) Για να μην μπερδεύεστε το Airsoft δεν είναι ΣΤΡΑΤΟΣ, σε κανένα παιχνίδι που έχω πάρει μέρος καμιά από αυτές της ταχτικές δεν είχε πλήρη επιτυχία.

3) Οι καινούργιοι παίχτες πρέπει πρώτα να μάθουν τους κανόνες ασφαλείας και μετά έρχονται και τα υπόλοιπα ;) ;)

4) Το Airsoft είναι χόμπι διασκέδαση δεν πας ούτε να σκοτώσεις ούτε να πάρεις το σκάλπ του συμπαίχτη σου με αυτά πρώτα πρέπει να σεβόμαστε το συμπαίχτη μας και την ασφάλεια του ;) ;) ;) :D :D :D

Καλή χρονιά με καλά και ασφαλή παιχνίδια.



MAKISL

Παράθεση από: tristan στις  28 Δεκ 2010, 16:12:06 ΜΜ


2) Για να μην μπερδεύεστε το Airsoft δεν είναι ΣΤΡΑΤΟΣ, σε κανένα παιχνίδι που έχω πάρει μέρος καμιά από αυτές της ταχτικές δεν είχε πλήρη επιτυχία.





οι τακτικες αυτες δεν εχουν απολυτη επιτυχια ουτε καν εξω in the real world. Αν ειχαν τοτε στις επιχειρισεις της  εκαστοτε Αστυνομιας η στρατου θα υπηρχαν θυματα μονο απο την μερια των "κακων"... Σε ολα παιζει ρολο και η τυχη , και η τακτικη......

A.K.A.  ΑΝΩΔΥΝΟΣ

kaliostro

Στο αιρσοφτ δεν υπάρχει ο φόβος του "να μην πεθάνω"...εφόσον δεν υπάρχει αυτό ο αντίπαλος που είναι μέσα στο κτήριο θα την πέσει σε μια γωνιά με το σκεπτικό "όσους πάρω μαζί μου για καφέ"...και πίστεψε με...πέρνει την μισή ομάδα εφόδου μαζί του στο safe house απλά κρατόντας την σκανδάλη για 3-4 δευτερόλεπτα και το όπλο του σταθερό.
Γενικά με τις τακτικές...κάποιες έχουν εφαρμογή σε πολύ επιλεκτικές περιπτώσεις όμως...
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

SAPPER

Θα συμφωνήσω με τον Kaliostro και θα προσθέσω ότι δεν μπορεί ποτέ να προσομοιώσει ένα αληθινό πεδίο μάχης λόγω του ότι είναι απλά ένα παιχνίδι.
Δεν παράγει ψυχολογία στους παίκτες ότι ανήκουν σε κάποιο σώμα ασφαλείας ή στρατιωτική δύναμη γιατί πάντα οι αντίπαλοι και οι σύντροφοι των συμμετεχόντων στο Airsoft είναι στην πραγματικότητα μία μεγάλη παρέα χωρίς μίσος και αντιδικίες.
Δεν μπορεί να προετοιμάσει τους συμμετέχοντες για μια αληθινή μάχη διότι πάντα θα υπάρχει το συναίσθημα της ασφάλειας μεταξύ των συμμετεχόντων.
Δεν μπορεί να διδάξει χειρισμό/λειτουργία αληθινών όπλων καθώς στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία τεχνική ομοιότητα των AEG με τα αληθινά όπλα.
Δεν μπορεί να διδάξει στόχευση με αληθινά πυρά καθώς τα AEG δεν έχουν ούτε στο ελάχιστο τα ίδια ή και παρόμοια βλητικά χαρακτηριστικά με τα αληθινά όπλα.



Υ.Γ. Μετά από όλα αυτά περιμένω με αγονία την τοποθέτηση των "ειδικών" που δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα...  ;D ;D ;D 

el.cind

γεια σας και απο μενα η εκκαθαριση δοματιων εχει πολλους τροπους και πεζουν και πολλα πραγματα τον ρολο τους γεια να εχει επητηχεια..
> οποιος συνχομπιστας θελει να δει τακτικες γεια εκαθαριση δωματιων ας μπει στο youtube και να δει το ακολουθω video.
MSATO AIRSOFT TACTICAL APPLICATIONS COURSE ( sory ειμαι λυγω ασχετος να ρηξω ο ειδιος το videaki στο forum ) θα μαθει πολλα πραγματακια.. ;D ;D ;D
> φιλε Dadias μπορης να κανει και την Τornado χειρομβοβιδα κροτου αν ψαξης στο youtube
θα βρεις το καταληλω video και ειναι οτι πρεπει για δοματια πρην μπει μια ομαδα μεσα στο δοματιο ( βαζη ενα ενα πλαστικο απο κατο της χωρης της ΒΒs μεσα και απλος σκαει το πλαστικο με το αεριο.... λεπτομεριες στο video ) αρχηστε το ψαξιμω.. ;D ;D
> φιλε sapper συνφονω και εγω μαζι σου με 1000

Engineer

.......Εγώ θα γίνω λίγο κακός .........Οι περισσότεροι δεν έχετε την παιδεία να ακολουθήσετε  τους κανονες του Fair play και πόσο μάλων να χειριστείτε τα όπλα σας ...... μερικοί απο εσάς  στο στρατό στα μοναδικά πράγματα που κάνατε εκκαθάριση ήταν η Καλλιόπη άντε και κάνα ταψί στο μαγειρείο ...... την είδαμε και κομμάντα τώρα.
Κύριοι αλλο πραγματικότητα αλλο AIRSOFT
Μάθετε πρώτα 5 βασικα πραγματάκια και προπάντων να είσαστε σωστοί παίκτες.
Η θεωρία απο την πράξη απέχει πααααααρα πολύ.

salonikios

#19
Αν μιλουσαμε για ρεαλιστικες καταστασεις οντως πολυ λιγοι θα ηταν ικανοι να ανταπεξελθουν. To airsoft ομως ειναι αθλημα και παιχνιδι οποτε και επιτρεπονται οι πειραματισμοι... και παλι ομως γιατι να μην γινει σωστα?! καθε ομαδα πρεπει να ψαχτει και να εκπαιδευτει με τους κανονες που προαναφερθηκαν. εξαλλου επαγγελματιας δεν ειναι αυτος που κανει κατι γιατι ειναι η δουλεια του αλλα γιατι το κανει σωστα. Οπως πρεπει δλδ.



Best Regards
Salonikios