Μελλοντικά παιχνίδια με θέμα τον Β! Παγκόσμιο Πόλεμο.

Ξεκίνησε από XARAMADAS, 09 Ιουλ 2009, 00:49:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jumbo

ωραια φαση παιδια,τα θεατρα μαχων του ειρηνικου οπως ειπε και ο φιλος ατσαλακωτος, και περα των ιαπονων ,ωραιες ειναι οι παραλαγες των πεζοναυτων,οπως και των βρετανικων δυναμεων Απο Ανατολης....... ;)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

GeR^PEZONAUTHS

αυτα τα βρισκουμε , ιαπωνικα ομως οπλα και στολες που θα τα βρουμε???

Siegfried

Παιδιά με προλάβατε. Ήθελα καιρό να ανοίξω σχετικό νήμα μιας και έχω ήδη αρχίσει να μπαίνω στη διαδικασία. Είχα και εγώ τους ενδοιασμούς μου να ανοίξω σχετική συζήτηση γνωρίζοντας ότι η αεροσφαίριση στην Ελλάδα είναι ακόμα στα σπάργανα και να ξεκινήσω συζήτηση για κάτι τόσο εξεζητημένο ίσως να θεωρηθεί τουλάχιστον άκαιρο. Αλλά βλέπω με ευχαρίστηση ότι υπάρχει ενδιαφέρον οπότε μπαίνω στο χορό!

Έχω δώσει περίπου 300 Ευρώ για την στολή Γερμανών αλεξιπτωτιστών Luftwaffe ΒΠΠ η οποία αποτελείται μέχρι στιγμής από χιτώνιο ρίψης, παντελόνι, καπέλο τύπου τζοκευ, κασκόλ,  ζώνη αξιωματικού, πουλάδα, δύο σμηναγόσημα εξαρτύσεις τύπου Υ θήκη Luger 2 τελαμώνες  για γεμιστήρες MP 40. Για συμπληρωθεί η στολή χρειάζομαι κράνος,  κάλυμμα κράνους, knee pads και γάντια. Φυσικά θα μπορούσα να πάρω και εσωτερικό χιτώνιο, τιράντες, ξιφολόγχη, καραβάνα, παγούρι και και και. Αλλά σε πρώτη φάση τα βασικά είναι απαραίτητα. Οπότε όποιος θέλει να μπει στη διαδικασία μπορεί σιγά σιγά να ξεκινήσει  από τα βασικά είδη ρουχισμού. Ως επί το πλείστον τις αγορές μου τις έχω κάνει από το www.epicmilitaria.com και το www.thehistorybunker.co.uk 

Θα ήταν πολύ ωραία να ξεκινούσαμε έστω και λίγοι να στήναμε κάτι. Δεν υπάρχει βιάση να τα έχουμε όλα στη εντέλεια. Ξέρω ότι οι περισσότερες ομάδες reenactors στο εξωτερικό έχουν θεσπίσει κριτήρια και uniform checklists για τα νέα μέλη τα οποία πρέπει να πληρούν για γίνουν δεκτά. Εμείς δεν χρειάζεται να ξεκινήσουμε με τόσο αυστηρά κριτήρια αρκεί να συμφωνήσουμε σε ένα μίνιμουμ προϋποθέσεων ώστε να ξεκινήσουμε υποτυπωδώς. Επίσης προς αποφυγή παρεξηγήσεων (φοβάμαι ότι η ελληνική κοινωνία με τα αγκυλωτικά της σύνδρομα δεν είναι έτοιμη) θα πρότεινα τουλάχιστον αρχικά να μην χρησιμοποιήσουμε στολές/διακριτικά Waffen SS (ξέρω για αρκετούς από σας είναι cult) γιατί άντε να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Υπάρχει ένα online μαγαζί που έχει  διακριτικά των SS χωρίς τους ρούνους.   

Το μόνο πρόβλημα (πέραν του οικονομικού) όπως επισημάνθηκε είναι ότι το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι για γερμανικές στολές. Πρέπει να υπάρχουν και αντίπαλοι αλλιώς θα καταλήξουμε να παίζουμε η Έβδομη Flieger Division εναντίων Ghost Reckons ;D

Ίσως θα ήταν σκόπιμο κάποια στιγμή μετά τις διακοπές  όσοι ενδιαφερόμαστε να συναντηθούμε κάποια στιγμή να συζητήσουμε το θέμα από κοντά.


ROOKIEJO

θα ελεγα να μην κολλησουμε στα ρουχα.το θεμα προσφερετε για χρηση μοντελων με ελατηριο ανεξαρτητος σχεδιου και κατεπεκταση ξεθαβει παλια αλλα αγαπημενα μοντελα ,στοιχιζει φτηνα και εχει ενδιαφερων.ιδεες για σεναρια θα προσφερα ανετα μολις καταφερω να συμμετεχω σε καποια αλλων συνχομπυστων καθοτι rookie ,και δω το σκεπτικο.ιστορια β ππ θα τολμουσα να πω οτι κατι ξερω

grenadier

#24
Εγώ αντιθέτως θα επιμείνω να κολλήσουμε ΚΑΙ στα ρούχα γιατί είναι και η βασική όσο και σημαντικότερη λεπτομέρεια που κάνει τελικά την διαφορά. Το να παίζουμε χρησιμοποιώντας μόνο τις κλασικές ρέπλικες των όπλων δεν λέει τίποτα.

Φυσικά για αρχή, σίγουρα μπορεί να παραβλεφθεί η πλήρης πιστότητα στην λεπτομέρεια και να δοθεί απλά βάρος στον κύριο εξοπλισμό, εννοώ τουλάχιστον χιτώνιο - άντε και παντελόνι - κράνος. Έτσι αυτό που θα φορά ο καθένας να παραπέμπει άμεσα τουλάχιστον στο τι είναι (πχ. Γερμανός πεζικάριος-αλεξιπτωτιστής κλπ κλπ ή Αμερικάνος ή Άγγλος ή Γιαπωνέζος ή δεν ξέρω τι).  Προσωπική γνώμη πάντα, πιστεύω ότι αν ο καθένας φορά οτιδήποτε άσχετο σε φαιοπράσινο ή παραλλαγή δεν προσθέτει κάτι, αντίθετα θα προκαλεί και γέλιο σε κάποιον που ξέρει δυο τρία πραγματάκια παραπάνω  από στολές Β΄Π.Π.  

Κλείνοντας να πω ότι είναι πολύ καλή η πρόταση του αξιότιμου φίλου Herr Siegfried κάποια στιγμή με το τέλος των διακοπών να βρίσκονταν όλοι οι σοβαρά ενδιαφερόμενοι να συζητήσουμε και να βάλουμε κάποιες βάσεις ώστε να ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο.  ;)

GeR^PEZONAUTHS

συμφωνω με τον grenadier, βασικα προτιμοτερο να υπαρχουν στολες εκεινης της εποχης και να μην αρκεστουμε απλως σε ενα κρανος η ενα πανωφορι, ολα η τιποτα (χατζηγιαννης) ;D ;D

Νέαρχος

Δηλώνω παρών και εγώ.

Η ύπαρξη, έστω και μιας βασικής, στολής έχει άλλο αέρα και είναι πιο ρεαλιστικό το όλο εγχείρημα.

Σαφώς και η αναπαράσταση μιας Γερμανικής μονάδας ή μιάς Συμμαχικής είναι πιο εύκολη (πληθώρα απο όπλα και στολές) αλλά το όνειρο μου είναι μια Ελληνική μονάδα του Β' ΠΠ!
Ίσως την 1 ΜΠ ή την Μεραρχία Ιππικού με πλούσια δράση κατά των Ιταλών αλλά και των Γερμανών.
Απλά φανταστείτε μια αναπαράσταση μάχης στην Ήπειρο, στα οχυρά της Γραμμης Μεταξά ή στην Κρήτη!
Και μην ξεχνάμε την ΙΙΙ Ορεινή Ταξιαρχία (με Αγγλικές στολές και όπλα) και τον Ιερό Λόχο.

passenger

Παράθεση από: Siegfried στις  15 Ιουλ 2009, 13:36:34 ΜΜ


Επίσης προς αποφυγή παρεξηγήσεων (φοβάμαι ότι η ελληνική κοινωνία με τα αγκυλωτικά της σύνδρομα δεν είναι έτοιμη) θα πρότεινα τουλάχιστον αρχικά να μην χρησιμοποιήσουμε στολές/διακριτικά Waffen SS (ξέρω για αρκετούς από σας είναι cult) γιατί άντε να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Υπάρχει ένα online μαγαζί που έχει  διακριτικά των SS χωρίς τους ρούνους.   


Ίσως θα ήταν σκόπιμο κάποια στιγμή μετά τις διακοπές  όσοι ενδιαφερόμαστε να συναντηθούμε κάποια στιγμή να συζητήσουμε το θέμα από κοντά.



αυτο ειναι και ο φοβος μου, για το θεμα αυτο στην ελλαδα.



Παράθεση από: grenadier στις  16 Ιουλ 2009, 09:22:54 ΠΜ

Φυσικά για αρχή, σίγουρα μπορεί να παραβλεφθεί η πλήρης πιστότητα στην λεπτομέρεια και να δοθεί απλά βάρος στον κύριο εξοπλισμό, εννοώ τουλάχιστον χιτώνιο - άντε και παντελόνι - κράνος. Έτσι αυτό που θα φορά ο καθένας να παραπέμπει άμεσα τουλάχιστον στο τι είναι (πχ. Γερμανός πεζικάριος-αλεξιπτωτιστής κλπ κλπ ή Αμερικάνος ή Άγγλος ή Γιαπωνέζος ή δεν ξέρω τι).



συμφωνο με τον απο πανω  ;D

ROOKIEJO

σαφεστατα δεν διαφωνω με την προοπτικη του θεματος με στολες και τα αλλα παρελκομενα ,αλλα το να τεθει σαν ορος νομιζω αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα και το απομακρινει απο το αμεσο μελον.αντιθετα αν πουμε οτι σεναριο β ππ προυποθετει μοντελα μονης βολης ,εκτος αν θελετε να παιζουμε ολοι με tomson mp40 mp44 γιατι με αυτα θα ερθουμε ολοι ,νομιζω οτι γινετε αμεσα και με πολλες συμμετοχες.απο αυτα που ξερω και στο θεμα μοντελων δεν υπαρχει μεγαλο περιθωριο επιλογης.tomson mp44 mp40 kar98 m1 m1a1 ειναι αυτα που ξερω εγω και δεν μου φενωνται πολλα

ROOKIEJO

διευκρινιζω προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι ειμαι ετοιμος να παιξω αυριο που λεει ο λογος

fatboy

θα ηθελα να αναφερω οτι και στη θεσσαλονικη εχει ωριμαση πλεον η ιδεα για παιχνιδι με εξοπλισμο β ππ
και ειδη υπαρχουν αρκετα ατομα που ειναι στη διαδικασια αγορας του ολου εξοπλισμου
εγω προσωπικα ετοιμαζω στολη αξιωματικου των ss
τελος εαν και οταν γινει το παιχνιδι θα μπορουσαμε να το πλαισιοσουμε με καποια οχηματα εποχης(jeep willys )
και εξοπλισμο

GeR^PEZONAUTHS

οταν την ετοιμασεις δειξε και καμμια φοτο οκ ????

SAPPER

Παράθεση από: ROOKIEJO στις  16 Ιουλ 2009, 20:03:18 ΜΜ
σαφεστατα δεν διαφωνω με την προοπτικη του θεματος με στολες και τα αλλα παρελκομενα ,αλλα το να τεθει σαν ορος νομιζω αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα και το απομακρινει απο το αμεσο μελον.αντιθετα αν πουμε οτι σεναριο β ππ προυποθετει μοντελα μονης βολης ,εκτος αν θελετε να παιζουμε ολοι με tomson mp40 mp44 γιατι με αυτα θα ερθουμε ολοι ,νομιζω οτι γινετε αμεσα και με πολλες συμμετοχες.απο αυτα που ξερω και στο θεμα μοντελων δεν υπαρχει μεγαλο περιθωριο επιλογης.tomson mp44 mp40 kar98 m1 m1a1 ειναι αυτα που ξερω εγω και δεν μου φενωνται πολλα
Θα έρθουν και sten  ;)

GeR^PEZONAUTHS


jumbo

οπως ειπε και ο φιλος νεαρχος, η ιδεα τις αναπαραστασεις του ελληνα στρτιωτη στον β ΠΠ ειναι πολυ καλη, με βρισκει απολυτα συμφωνω.Το μονο που δεν ξερω ειναι το ποσο ευκολο ειναι να βρεις στολη κ εξαρτηση κρανος και τα συναφη......( ιδιος αυτο το μαλινχερ που ειχαν τοτε) :-\
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Νέαρχος

Παράθεση από: jumbo στις  17 Ιουλ 2009, 22:12:50 ΜΜ
οπως ειπε και ο φιλος νεαρχος, η ιδεα τις αναπαραστασεις του ελληνα στρτιωτη στον β ΠΠ ειναι πολυ καλη, με βρισκει απολυτα συμφωνω.Το μονο που δεν ξερω ειναι το ποσο ευκολο ειναι να βρεις στολη κ εξαρτηση κρανος και τα συναφη......( ιδιος αυτο το μαλινχερ που ειχαν τοτε) :-\

Η στολή του Έλληνα στρατιώτη στον Β'ΠΠ είναι μια πρόκληση. Μεγάλη πρόκληση, αλλά αυτά μας αρέσουν, σωστά;
Το κράνος είναι παρόμοιο με το Ιταλικό (υπήρχαν και Αγγλικά ΜΚΙ).
Στα όπλα, εκτός απο το Tomson, το χάος.
Πάντως η ΙΙΙ Ο.Τ. είχε Αγγλικό οπλισμό και στολές όπως και ο Ιερός Λόχος.

Μια Γερμανική ή Αμερικανική μονάδα είναι σαφώς πιο εύκολη.Άς κάνουμε την αρχή απο εκεί.

jumbo

Παράθεση από: Νέαρχος στις  17 Ιουλ 2009, 22:57:59 ΜΜ
Η στολή του Έλληνα στρατιώτη στον Β'ΠΠ είναι μια πρόκληση. Μεγάλη πρόκληση, αλλά αυτά μας αρέσουν, σωστά;
Το κράνος είναι παρόμοιο με το Ιταλικό (υπήρχαν και Αγγλικά ΜΚΙ).
Στα όπλα, εκτός απο το Tomson, το χάος.
Πάντως η ΙΙΙ Ο.Τ. είχε Αγγλικό οπλισμό και στολές όπως και ο Ιερός Λόχος.

Μια Γερμανική ή Αμερικανική μονάδα είναι σαφώς πιο εύκολη.Άς κάνουμε την αρχή απο εκεί.
Παράθεση από: Νέαρχος στις  17 Ιουλ 2009, 22:57:59 ΜΜ
Η στολή του Έλληνα στρατιώτη στον Β'ΠΠ είναι μια πρόκληση. Μεγάλη πρόκληση, αλλά αυτά μας αρέσουν, σωστά;
Το κράνος είναι παρόμοιο με το Ιταλικό (υπήρχαν και Αγγλικά ΜΚΙ).
Στα όπλα, εκτός απο το Tomson, το χάος.
Πάντως η ΙΙΙ Ο.Τ. είχε Αγγλικό οπλισμό και στολές όπως και ο Ιερός Λόχος.

Μια Γερμανική ή Αμερικανική μονάδα είναι σαφώς πιο εύκολη.Άς κάνουμε την αρχή απο εκεί.


και παλι συμφωνο φιλε μου...οντως απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε και αν ειναι ας ξεκινησουμε απο καπου ευκολα σχετικα... :) θα ηθελα ομως να παραθεσω και μια προσοπικη μου αποψη ομως...Καποια στιγμη πρεπει να ασχοληθουμαι και με τον ελληνα στρατιωτη που εχει να επειδηξη αμετρητες μαχες στον ΒΠΠ και οι περισσοτερς κερδισμενες ωστε να αποδωσουμε και καποια αιγλη στο ενχειριμα μας..... :)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

GeR^PEZONAUTHS

#37
βασικα ο ελληνικος στρατος τοτε ειχε τυφεκια και αραβιδες Μannlicher Schonauer και μερικα πολυβολα hotchkiss ,  και οτι λαφυρα επαιρναν απο τους Ιταλους οπως πολυβολα Breda και κανα υποπολυβολο Berreta m1938 , αλλα κανενα απο αυτα δεν πρεπει να υπαρχει σε airsoft

και αργοτερα μετα την απελευθερωση οι συμμαχοι  θυμηθηκαν να μας δωσουν οπλα , και βασικα μας δινανε ποιο πολλα οταν τρωγομασταν μεταξυ μας στον εμφυλιο , να δειτε τι διπροσωποι κερ@τ@δες ηταν , και ειδικα οι Εγγλεζοι

ROOKIEJO

Θα έρθουν και sten  Κλείσιμο ματιού ποτε και ποσο για  να κανω κρατηση

SAPPER

Θα γίνει ενημέρωση από το site του καταστήματος.