Ραβδωτές κάνες - νομοθεσία

Ξεκίνησε από ARIS LAMIA, 08 Ιουν 2012, 08:31:34 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ARIS LAMIA

Παράθεση από: liongreek στις  08 Ιουν 2012, 15:52:41 ΜΜ
Δεν έχει καμία σχέση η ραβδωτή καννη πυροβόλου όπλου με οτιδήποτε airsoft.

Η νομοθεσία δεν μιλάει για οτιδήποτε πλέον πυροβόλου όπλου, διότι σε αυτή τη κατηγορία και μόνο ο οπλισμός που έχει ραβδωτή κάννη περνάει σε στρατιωτικές προδιαγραφές που απαγορεύονται ρητά.


Οπότε σχετίκα με το θέμα μας, ισχυεί το παραπάνω;

Acidblack, λόγω της ιδιότητάς σου μπορείς να το επαληθεύσεις;


ExPBler

Παράθεση από: ACIDBLACK στις  11 Ιουν 2012, 16:30:55 ΜΜ
@ExPBler
Με εκπλησει η μνημη σου .....την προπονεις συχνα?μαλλον θα φταινε οι μπιλιες και τα χρωματα απο το πρωην σου αθλημα
Αλλα....ο γιος μου ειναι 9 και ο αλλος 2  οποτε λιγο χλωμο να παιζουν Αιρσοφτ.Στα δεκαξι και με επιβλεψη ισως ..σε 7 χρονια λοιπον θα σου απαντησω.
οποτε οταν γραφεις κατι σκεψου λιγο ...θα σου κανει  λιγο καλο.
Και σε ολους  εμας τους υπολοιπους θα γλυτωσει πολυτιμο χρονο που δεν εχουμε ,ενω εσυ εχεις αρκετο .....
Ομολογώ οτί δεν θυμόμουν καλά. Ίσως να είναι βλάβη από τις χρωμόσφαιρες.
Εγώ βέβαια δεν θα σου απαντήσω με ειρωνία αλλά με τα γραφόμενα σου στο παρακατω νημα :
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.0.html
Συγκεκριμενα :
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.msg75959.html#msg75959
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.msg75986.html#msg75986
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.msg76007.html#msg76007
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.msg76017.html#msg76017
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,7382.msg76063.html#msg76063

Δυστηχώς δεν δείχνεις ακόμα, αν και νομικός όπως δηλώνεις, να έχεις καταλάβει τον νόμο
και επιλέγεις να τον ερμηνεύεις κατά το δοκούν και το πως εσύ πιστεύεις οτί θα έπρεπε να είναι.

Καλέ μου συνχομπίστα, αυτά που γράφεις δεν στέκουν.
ΟΥΤΕ νομικά αλλα ΟΥΤΕ και πατρικά (έχω 2 γιούς και μπορώ να κρινω).

Για να είμαι βέβαια απόλυτα δίκαιος απέναντι σου, είδα μια βελτίωση.
Απο εκεί που θα περίμενες να φτάσει ο γιος σου 13-14 για να παίξει,
τωρα δήλωσες οτι θα περιμένεις να πάει 16 και ίσως, για να συμμετάσχει.

Φαίνεται, τότε θα είσαι λιγότερο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.
(Αυτο το τελευταίο ΝΑΙ ήταν ειρωνικο)

Koukos

παρακαλω να μην ξεφευγετε απο το θεμα..οποιος θελει να πει κατι υπαρχουν τα pm για αυτο το λογο...το συγκεκριμενο θεμα ειναι για τις ραβδοτες κανες και την νομοθεσια σε οτι αφορα αυτες..αν θελετε να αναφερθειτε στο θεμα ανηλικων να πατε στο καταλληλο νημα η να επικοινωνισετε μεσω pm..δεν το παιζω διαχειριστης αλλα βαρεθηκα να βλεπω απο τα 10 νηματα εδω στα 6 να λενε ασχετα θεματα με μονο σκοπο την κακη αντιπαραθεση..(γιατι το να κανεις πλακα νταξ δεν πειραζει σε ενα νημα.)

και το γραφω γενικα γιατι το βλεπω οσο καιρο ειμαι σε αυτο το φορουμ και δεν εχει γινει τιποτα να αλαξει αυτο κατα την ταπινη μου αποψη..
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

ACIDBLACK

αγαπητε συνχομπιστα
Αν ερμηνευω τον νομο κατα το δοκου μπορουν να το κρινουν συναδελφοι μου και το συμβουλιο επικρατειας.
και οχι καποιος ανωνυμος  σε ενα φορουμ αεροσφαιρισης.
επισης ο νομος μου δινει το δικαιωμα υπο επιβλεψη να επιτρεψω σε ανηλικο να χρησιμοποιησει αεροβολο οπλο σε ελεγχομενο χωρο.
Γραφω επιγραμματικά
Προτιμώ ο γιος μου να παιζει ΑΙΡΣΟΦΤ υπο την επιβλεψη μου η και μαζι μου καθε σαββατοκυριακο απο το να χαζολογα μπρος στον υπολογιστη και να αραζει με τους κολλητους ...( ο γιος μου ειναι 9 χρονων οταν θα παει 13-14 θα τον παρω μαζι μου ).
επισης
Αλλα....ο γιος μου ειναι 9 και ο αλλος 2  οποτε λιγο χλωμο να παιζουν Αιρσοφτ.Στα δεκαξι και με επιβλεψη ισως ..σε 7 χρονια λοιπον θα σου απαντησω.
Που το μεπτο και το παράνομο λοιπόν ?.
Την άλλη φορά που θα έχει κατι ουσιώδες να πεις είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε ....
και όχι να κανείς κριτική σε ανθρώπους που ασχολούνται με το ιδιο χομπυ με εσένα.
παρε και διαβασε τον νομο περι οπλως και εκρηκτικων με την ησυχια σου και οποτε θες να σου λυθει καποια απορια μιλα με καποιον νομικο να στην λυσει .
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

ACIDBLACK

Παράθεση από: ARIS LAMIA στις  12 Ιουν 2012, 08:58:27 ΠΜ
Οπότε σχετίκα με το θέμα μας, ισχυεί το παραπάνω;

Acidblack, λόγω της ιδιότητάς σου μπορείς να το επαληθεύσεις;
Παραθετω αυτουσιο το λημα του νομου οπως ειναι αναρτημενο στην εφημεριδα της κυβερνησεως.

β. Κυνηγετικά όπλα είναι τα επωμιζόμενα μονόκανα και δίκανα, επαναληπτικά και ημιαυτόματα όπλα, που έχουν το εσωτερικό της κάνης τους λείο και όχι ραβδωτό, μήκος κάνης τουλάχιστον πενήντα εκατοστών του μέτρου και συνολικό μήκος τουλάχιστον ενός (1) μέτρου, σταθερό, μη πτυσσόμενο κοντάκι, λειτουργούν με δύναμη που παράγεται από την καύση πυρίτιδας, προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για την άσκηση θήρας ή εξάσκηση στη σκοποβολή, φέρουν συνολικά μέχρι τρία φυσίγγια και δεν δύναται να δεχθούν περισσότερα από τρία φυσίγγια. Τα όπλα αυτά κατατάσσονται σε δύο κατηγορίες Α και Β. Στην κατηγορία Α υπάγονται όσα έχουν κάνη μήκους μέχρι 60 εκατοστών και στην κατηγορία Β τα λοιπά κυνηγετικά όπλα, στα οποία περιλαμβάνονται και λειόκανα όπλα μικρού διαμετρήματος τύπου FLOBERT.

Αν δεν ειναι Κυνηγετικά και αεροβολο  και χρησιμοποιει πυριτιδα οπως γραφει παραπανω και εχει χαρακτηριστικο την ραβδωτη κανη μπορει να θεωρηθει και πολεμικο οπλο πραγμα που απαγορευται ρητα ...
για αυτο συνηθως ζητανε την κριση του τμηματος οπλων κα εκρηκτικων της Ε.Α.

τα ΑΕG ,GBBR,GBB ,SPRING εμπιπτουν στην κατηγορια των αεροβολων οπλων.

γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.



ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

muninja

Παράθεση από: ACIDBLACK στις  13 Ιουν 2012, 16:16:47 ΜΜ
Παραθετω αυτουσιο το λημα του νομου οπως ειναι αναρτημενο στην εφημεριδα της κυβερνησεως.

β. Κυνηγετικά όπλα είναι τα επωμιζόμενα μονόκανα και δίκανα, επαναληπτικά και ημιαυτόματα όπλα, που έχουν το εσωτερικό της κάνης τους λείο και όχι ραβδωτό, μήκος κάνης τουλάχιστον πενήντα εκατοστών του μέτρου και συνολικό μήκος τουλάχιστον ενός (1) μέτρου, σταθερό, μη πτυσσόμενο κοντάκι, λειτουργούν με δύναμη που παράγεται από την καύση πυρίτιδας, προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για την άσκηση θήρας ή εξάσκηση στη σκοποβολή, φέρουν συνολικά μέχρι τρία φυσίγγια και δεν δύναται να δεχθούν περισσότερα από τρία φυσίγγια. Τα όπλα αυτά κατατάσσονται σε δύο κατηγορίες Α και Β. Στην κατηγορία Α υπάγονται όσα έχουν κάνη μήκους μέχρι 60 εκατοστών και στην κατηγορία Β τα λοιπά κυνηγετικά όπλα, στα οποία περιλαμβάνονται και λειόκανα όπλα μικρού διαμετρήματος τύπου FLOBERT.

Αν δεν ειναι Κυνηγετικά και αεροβολο  και χρησιμοποιει πυριτιδα οπως γραφει παραπανω και εχει χαρακτηριστικο την ραβδωτη κανη μπορει να θεωρηθει και πολεμικο οπλο πραγμα που απαγορευται ρητα ...
για αυτο συνηθως ζητανε την κριση του τμηματος οπλων κα εκρηκτικων της Ε.Α.

τα ΑΕG ,GBBR,GBB ,SPRING εμπιπτουν στην κατηγορια των αεροβολων οπλων.

γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.

Κάποιο λάθος κάνεις,ο περιορισμός στα φυσίγγια ισχύει μόνο σε όσους έχουν άδεια κυνηγού.Όσοι έχουν άδεια σκοπευτή μπορούν να βάλουν όσα χωράει η καραμπίνα.

ACIDBLACK

φιλε ACIDBLACK
επετρεψε μου να σε αποκαλω ετσι αφου δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα επι του πρακτεου.
Προσοπικα ουτε εχω αγνοια του νομου ή της εφαρμογης του ή αν θες ακομα και των ποινων που επισειουν οι τυχον παραβασεις αυτου.
Για αυτο και αν προσεξεις απο το πρωτο μου ποσταρισμα στην αρχη του κιολας αναφερωμαι στον νομο με την επισυναψη του εν λογου νομου.
σκοπος μου λοιπον ηταν και παραμενει να εξηγησω στον φιλο μας την υπαρκτη διαφορα αντιμετωπισης, στην πραγματικοτητα αυτων των δυο κατηγοριων αεροβολων.
προφανως και ξερεις λογω της επαγγελματικης ιδιοτητας σου οτι η κειμενη νομοθεσια δεν τηρητε ευλαβικα στην δικια μας περιπτωση.... ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας....

Τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω 
και στο φιναλε επειδη το κουρασαμε λιγο το ολο θεμα, οσοι ξερουν τι γινετε καλως και το ξερουν, οσοι θελουν να μαθουν τη παιζει καλα κανουν και ρωτανε ( οι ερωτησεις δεν στοιχιζουν) και τελικα οσοι θελουν να μενουν στην αγνοια τους ας κατσουν εκει.

+1

ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

ACIDBLACK

@ ΜUNINJA
παρεθεσα τον νομο οπως ακριβως αναγραφεται στην εφημεριδα της κυβερησεως, εισαι σιγουρος οτι εχω κανει εγω το λαθος?
βεβαια παρερμηνευτικα μπορει να αναφερεσαι
στην
ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2003), όπως υπογράφηκε, η οποία ερμηνεύει και συμπληρώνει τον Νόμο 2168/1993 (Περί Όπλων, Οπλοφορίας και Οπλοκατοχής...).
που εκδοθηκε 10 χρονια μετα

http://homepages.pathfinder.gr/SSC/afieromata/ypoyrgikh.htm

ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

muninja

http://www.alfa-shooting.gr/kya_4325.htm

Ο περιορισμός των φυσιγγίων σε 3(2+1) ισχύει μόνο σε όσους έχουν κυνηγετικές άδειες.Οι σκοπευτές μπορούν να έχουν μέσα όσες δέχεται το τουφέκι,πχ 10 σε μια vepr..

Vangelis

Καλησπέρα σε όλους!

Με αφορμή αυτό το νήμα θα ήθελα να δώσω από πλευράς μου κάποιες φιλικές συμβουλές:

- Ας κρατούμε τα προσχήματα τουλάχιστον όσο άφορα την πιστή τήρηση των νόμων.
- Διαπιστώνω ότι οι πηγές που χρησιμοποιούνται (διαδικτυακοί χώροι και PDF αρχεία) είναι τουλάχιστον αμφιβόλου αξιοπιστίας!
- Όσοι είναι νομικοί και θέλουν να δώσουν μαθήματα νομικών γνώσεων ή απλά θέλουν να εντυπωσιάσουν τα υπόλοιπα μελή χρησιμοποιώντας την επαγγελματική τους ιδιότητας, ας έχουν τουλάχιστον την καλοσύνη να συνδεθούν πρώτα  στον λογαριασμό τους στον ΔΣΑ ή σε όποιον άλλο δικηγορικό σύλλογο είναι μέλη, να συνδεθούν με την βιβλιοθήκη και να αναζητήσουν από εκεί τα άρθρα των νόμων που τους ενδιαφέρει! (Μιας που κανείς ποια δεν διαβάζει το Νομικό βήμα!).
- Θεωρώ πολύ κακή και ίσως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και άκρως επικίνδυνη την πρακτική "ερμηνείας νόμων".
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι όλοι οι νομικοί δεν είναι παντογνώστες όλων των νόμων του διέπουν το Ελληνικό κράτος! Για αυτό τον λόγο υπάρχουν οι ειδικότητες καθώς και εξειδίκευση σε συγκεκριμένους κλάδους.
Για παράδειγμα ένας νομικός που έχει εξειδικευτεί στα Ναυτιλιακά δεν μπορεί να δικάσει εύκολα ποινικό!
- Όταν γίνεται μια νομική συζήτηση με αναφορά σε άρθρα και διατάξεις... είναι αυτονόητο ότι αυτή θα έχει νόημα μόνο αν όλα τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτή, διαθέτουν το ίδιο νομικό υπόβαθρο.
- Και κλείνοντας... πιστεύω ότι τα μέλη που είναι νομικοί δεν πρέπει να δηλώνουν δημόσια σε Forum(s), την επαγγελματική τους ιδιότητα. Οι λόγοι είναι προφανείς και αυτονόητοι.

Με φιλική διάθεση,
Vangelis

ΥΓ1. Οι παρατηρήσεις μου δεν είναι φωτογραφικές.
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

ACIDBLACK

Αγαπητε Vaggelis Καλημερα
-Τα λινκ που έχουν δοθεί είναι στα αντίστοιχα site της Σκοπευτικής ΕΤΑΙΡΙΑΣ ,ΣΚΟΕ κτλ που ειναι και το ποιο κοντινό σε εμάς θεμα και συναινούν έστω και κάπως με το αντικείμενο μας .Μπορεις να τα συγκρινεις με ενα οποιοδηποτε αντιγραφο απο το Εθνικο Τυπογραφειο.
-Συγχώρεσε με αλλά δεν είμαι μέλος σε κανένα δικηγορικό σύλλογο και δεν ασκώ την δικηγορία .. δύστυχως δεν διαβάζω πια  ούτε το Νομικό Βημα .
-Ειναι προφανές οτι οταν προσπαθείς να εξηγήσεις κατΙ δυσκατανοητο και με τόσες πολλές απολήξεις όπως ο ελληνικός νομός το λιγότερο που χρειάζεσαι βοήθεια είναι το Συμβούλιο Τής Επικρατείας για την ερμηνεία κατά περίπτωση.
Δεν θα πρεπει ομως να απαιτουμε και να περιμενου απο τους συνομιλητες μας να ειναι γνωστες του νομου σε καθε λεπτομέρεια άλλωστε για αυτο εχουμε σπουδασει το αντικειμενο και ιδιαιτερα μετα τις εξοδο μας απο την σχολή και κατά την διάρκεια της πρακτικής μας εξάσκησης ,ειναι σίγουρο πάντως οτι αν ασχολούμαστε με Αστικό δεν μιλάμε για Ποινικό και ουτε καν σκεφτόμαστε το Ναυτικό , υπάρχει πάντα κάποιος συνάδελφος στον οποίο μπορούμε να αποτανθουμε για τις γνωσεις του.
-Για να μην μακρολογήσω θα σε παραπέμψω στην απάντηση που έδωσε ο JUMBO παραπανω ,η γνωση του νομου θα μας κανει να προασπισουμε το χομπυ μας .
-Το να προσπαθείς να δώσεις βοήθεια στο πεδίο των σπουδών σου δεν το θεωρώ καν μεπτο φτάνει να κατεχεις το θεμα και να γνωριζεις εκ πειρας πως επιβαλεται ο νομος σε αυτες τις περιπτωσεις.
επίσης το να δηλώνεις την ιδιότητα των σπουδών σου δεν εινα μεπτο , άσχετα αν τις έχεις ακολουθήσει επαγγελματικά η όχι .
καλή σου μέρα και πάλι.

φιλικα

Υ.Γ Αγαπητε Συντονιστη εχουν απαντηθει το αρχικο ποστ καθως και αλλα ερωτηματα  απο  ,ειμαστε μακραν πια εκτος θεματος και θα παρακαλουσα το θεμα να κλειδωθει.
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

Jimbo

#31
Παράθεση από: ACIDBLACK στις  13 Ιουν 2012, 16:01:31 ΜΜ
αγαπητε συνχομπιστα
Αν ερμηνευω τον νομο κατα το δοκου μπορουν να το κρινουν συναδελφοι μου και το συμβουλιο επικρατειας.
και οχι καποιος ανωνυμος  σε ενα φορουμ αεροσφαιρισης.
επισης ο νομος μου δινει το δικαιωμα υπο επιβλεψη να επιτρεψω σε ανηλικο να χρησιμοποιησει αεροβολο οπλο σε ελεγχομενο χωρο.

Που Λεει ο νομος οτι ανηλικος μπορει με επιβλεψη να κανει χρηση αεροβολου??
Αφου δεν γινετε πιο ξεκαθαρα να γραφτει στο νομο περι οπλων και εκρηκτικων, ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 18, και το λες και εσυ ο ιδιος σε αλλο topic ΑΛΛΑ και σε αυτο ακριβος στην αρχη..


Παράθεση από: ACIDBLACK στις  08 Ιουν 2012, 16:20:50 ΜΜ
Ολα τα οπλα αιρσοφτ θεωρουνται απο τον νομοθετη σαν αεροβολο οπλα

για την αγορα τους ειναι απαραιτητη η επιδειξη αστυνομικης ταυτοτητας και 18 ετη στην ηλικια
σε περιπτωση παρανομης οπλοφοριας και οπλοχρησιας με οπλο αιρσοφτ η και αεροβολο οπλο

ο νομος δεν κανει διακρισεις τουτεστιν σας αποδιδονται οι αναλογες κατηγοριες απο τον εισαγγελεα εδρας

για την οπλοχρησια 2 χρονια με αναστολη εξαγορασιμα για ασκοπους πυροβολισμους αλλα 2 χρονακια

και η οπλοφορια ειναι πια κακουργημα και διωκεται αναλογα.

που τα ξερω ολα αυτα ?..ειμαι νομικος!....καλο απογευμα !

Άρθρο 7: Κατοχή.

3. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.6. Οι κάτοχοι των ειδών, που αναφέρονται στο άρθρο αυτό, υποχρεούνται να λαμβάνουν τα αναγκαία μέτρα για την ασφαλή φύλαξή τους και να μην παραχωρούν αυτό σε τρίτα πρόσωπα. Οι αρμόδιες αστυνομικές αρχές δύνανται να υποδεικνύουν εγγράφως στους ενδιαφερόμενους τη λήψη των κατά την κρίση τους επιβαλλόμενων μέτρων ασφαλείας.


Άρθρο 10: Οπλοφορία.

11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

Οπος βλεπεις στο αρθρο 10 στο τελος λεει για την χρηση, που για να κανεις χρηση Πρεπει να εχεις συμπλήρωσει το 18ο και 16ο έτος της ηλικία, αντίστοιχα! 


Τετοια διαβαζουν τα πιτσιρικια και ακουνε και περνουν τα μυαλα τους αερα, και βαζουν σε ρισκο το εαυτο τους και τους γονεις τους, γιατι πολυ απλα τους ΔΙΝEΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!!

Και βαση της ''αποψης'' σου με τα γραφομενα σου απο πολλα topic αναλογου θεματος και απο τα φορουμ αλλα και απο τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, ενας θεος ξερει το τι γινετε εκει με τους ανηλικους και γενικοτερα με τους κανονισμους της αεροσφαιρισης, και τι παραθυρακια βρεθηκαν και τι δικαιολογιες για οπιοδηποτε λογο, αυτη η εντυπωση μου διδετε εμενα προσωπικα, και ευχομαι απλα να ειναι δικες σου προσωπικα αποψεις ολα αυτα, και οχι της κοινοτητας σας σαν συνολο.


Τωρα οσο για το πραγματικο θεμα του topic.  ;D ;D

Παράθεση από: liongreek στις  08 Ιουν 2012, 15:52:41 ΜΜ
Τώρα στο θέμα απόδοση. Η Tanio Koba, περί την οποία ο λόγος μιας και είναι η μόνη ραβδωτή, έχει εξαιρετικά αποτελέσματα συγκέντρωσης βολής και απόστασης, υπό προυποθέσεις. Π.χ. το γυροσκοπικό φαινόμενο βοηθάει σε ταχύτητες εξόδου εως το πολύ 350 fps. Στα αρνητικά, λόγω του ότι δεν είναι tightbore, μπορείς άνετα να την αποφύγεις την μπίλια όταν φτάνει το μέγιστο βεληνεκές. Είναι "αργή" κάννη.

Την έχω σε διάφορα μήκη και σ διάφορα όπλα μου σχεδόν σε όλα όσα έχω χαμηλά fps, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Πριν αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις περί σφαρίδιου και ραβδώσεων, η κάννη στηρίζεται στην ομοιόμορφη κατανομή του αέρα πίσω και πάνω από την μπίλια, ώστε αυτή να μην προβαίνει σε μεγάλη ταλάντωση μέσα στην κάννη και να διατηρεί στο έπακρο την κινητική της ενέργεια από την ταχύτητα εξόδου. Αυτά ήταν γενικά τα λόγια των κατασκευαστών. Στην πράξη έχω ξεπεράσει με 330fps πολλά 400άρια σε απόσταση, αλλά όχι σε ταχύτητα...

+1000000000  8)

ExPBler

Απλά επικίνδυνος για το χόμπυ μας.

ACIDBLACK


@JIMBO

-Διαβασε την υπουργικη αποφαση για την σκοποβολη και γραφει αναλυτικα για την χρηση αεροβολων οπλων απο ανηλικους υπο την επιβλεψη ενηλικου . πάρε την σοβαρά υπόψη καθώς είναι η συμπληρωματικη του νομου  και αναιρει-συμπληρωνει  πολλα αρθρα .
-Σε παραπεμπω στο καταστατικο της ομαδας μου στην οποια αναφερεσαι και στους κανονες ασφαλειας η οποιοι τηρουνται κατα γραμμα.Σε περιπτωση που δεν μπορεις να τα βρεις λογο πολυπληθων ποστ στο εχω στειλει και σε πμ. Ελα οποτε θες να παιξεις σε οποιοδηποτε παιχνιδι διοργανωνει η κοινοτητα ακολουθωντας ρητα τους κανονες ασφαλειας για να το διακρινεις εξ ομμασι.
-Η μονη δηλωση που εχω κανει ειναι οτι οταν με το καλο οι γιοι μου πανε στην ηλικια των δεκαεξι ετων και εφοσον ενδιαφερθουν μπορουν να ερθουν μαζι μου για να παιξουν μαζι μου και υπο την επιβλεψη μου .
προς το παρον ερχονται και παρατηρουν μαζι μου απο το SAFE HOUSE οταν δεν παιζω.
Την επομενη φορα που θα ετοιμαστεις για παιχνιδι αναλογισου ποσες φορες εχει παραβει τον νομο και ποσες φορες θα τον παραβεις κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.Επειτα μπορουμε να μιλησουμe για παραβατικοτητα και Αιρσοφτ.
-όλα τα υπόλοιπα μπορούμε καλιστα να τα συζητήσουμε στο δικό σας φόρουμ....

ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

Jimbo

Θα προσπαθήσω να απαντήσω τμηματικά σε ότι μου φαίνεται ότι αντιμάχεσαι...

Πρώτα - πρώτα αυτό που με έχει ενοχλήσει περισσότερο είναι ότι ανακινείς ένα θέμα το οποίο οι κανόνες μας το έχουν λύσει και δίνεις πάτημα σε κάθε έναν με ελεύθερο χρόνο και πληκτρολόγιο να δημιουργεί προβλήματα στην ελληνική κοινότητα αναμοχλεύοντας κάθε κανονισμό που δεν ταιριάζει με το ζώδιό του.

Δεύτερον, το συμπέρασμά μου για την σεβαστή κοινότητά σου μου έρχεται φυσικά διαβάζοντας τις δημοσιεύσεις με τις απόψεις σου που τόσο σθεναρά υπερασπίζεσαι. Επίσης γνωρίζω πόσο ενεργό μέλος είσαι στο ένα χρόνο σου παρουσίας στα πεδία του airsoft και με παραξενεύουν τα γραφόμενά σου... Ακόμα το ότι δεν υπάρχει άλλος εκπρόσωπος της κοινότητάς σου που να λέει κάτι αντίθετό ή να διευκρινίζει καταστάσεις και θέματα, και από αυτό καταλαβαίνω ότι έχεις τη σιωπηρή έγκρισή τους. Στους κανόνες σας που είχες την καλωσύνη να μου στείλεις ξεχνάς ότι τους γράψαμε στο forum που δραστηριοποιούμαστε αρκετό καιρό πριν τους χρησιμοποιήσετε ως πρότυπο. Πήρα μέρος κι εγώ στις συζητήσεις. Εκεί γράψαμε ξεκαθαρά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΗΛΙΚΟΙ στα παιχνίδια μας, και πρέπει να σου πώ ότι χαίρομαι που το διατηρήσατε. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να δικαιολογήσεις κάτι που ή ίδια σου η κοινότητα το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ.

Τώρα στην υπουργική απόφαση που αναφέρεις γράφει χαρακτηριστικά.
"ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ"
Όχι για το airsoft, οχι για το κυνήγι, όχι για το ψάρεμα αλλά για την ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ!
Τώρα σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις, νομικά, πώς γίνετε να χρησιμοποιήσεις προς υπεράσπισή σου ένα δημόσιο έγγραφο το οποίο δε σε περιλαμβάνει σαν πρόσωπο ενδιαφέροντος. Καθώς σκοπευτές ΔΕΝ είμαστε. Αν είμασταν θα είχαμε όλοι Αρ.ΔΕ.ΣΚ. και θα είχε φροντίσει η ΣΚΟΕ για τους κανονισμούς, τα πεδία, τους αγώνες και ότι άλλο θα της απέδιδε κέρδος. Όσο για τους ανήλικους, αυτοί είναι πιστοποιημένοι αθλητές με Αρ.ΔΕ.ΣΚ. και ετήσια συνδρομή σε αναγνωρισμένη ομοσπονδία του κράτους. Εμείς είμαστε "χομπίστες" και όχι άθλητες.

Η δήλωσή σου για τα παιδιά σου (να σου ζήσουν!) σε δείχνει τελείως "εκτός". Επειδή θα είσαι "παλιός" την μελλοντική εκείνη στιγμή σου δίνει το δικαίωμα να καταστρατηγείς τους κανόνες; Αν δε μπορείς να σεβαστείς τον κανόνα που απαγορεύει τους ανήλικους σήμερα, αύριο που δε θα σου αρέσουν τα 350fps στα κτίρια θα παίζουμε μόνο με 450άρια αεροβόλα; 
Οι κανόνες είναι ξεκάθαροι. Τους έχουμε βάλει εμείς για μας και για το καλό της ενασχόλησής μας.

Μου γράφεις:
ΠαράθεσηΤην επομενη φορα που θα ετοιμαστεις για παιχνιδι αναλογισου ποσες φορες εχει παραβει τον νομο και ποσες φορες θα τον παραβεις κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.Επειτα μπορουμε να μιλησουμe για παραβατικοτητα και Αιρσοφτ.

Όταν κάνω κάτι παίρνω την ευθύνη ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ γιατί είμαι ΕΝΗΛΙΚΑΣ. Δεν το παίζω ενήλικας... ΕΙΜΑΙ.
Αν με τσιμπήσουν γιατί σου "έριχνα" με το 330fps αεροβόλο μου θα πάρουν εμένα μέσα και κανέναν άλλον.
Όταν έρθει ο ανήλικος και τσιμπήσουν αυτόν και τον πατέρα του που "συνοδεύει" το βλαστάρι του θα πάρουν μαζί και όλους τους υπόλοιπους παρευρισκόμενους (κατά προτίμηση "αγκαζέ") καθώς είναι μάρτυρες αδικήματος που περιγράφεται στον 2168 και δεν το αναφέρουν στις αρμόδιες αρχές. Μπορεί και να κάνω και λάθος! Απλώς προτιμώ να μη το ανακαλύψω...

Και σα νομικός που είσαι και ξέρεις πόσες φορές παραβαίνεις το νόμο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού γιατί συνεχίζεις; Ξέρεις καλύτερα τις συνέπειες του νόμου αλλά συνεχίζεις να παίζεις. Έτσι κι εγώ παίρνω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ την ευθύνη για τον εαυτό μου και συνεχίζω. Και όχι μόνο στη Κρήτη αλλά και αλλού στην Ελλάδα. Μαζί με άλλους τόσους που το αγαπάνε το hobby και προσπαθούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να δημιουργούν εντάσεις σε κεφάλαια με άλλο θέμα.

Δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι να προσθέσουμε στο δικό μας ή στο δικό σας forum. Το θέμα άρχισε εδώ και θα τελειώσει εδώ. Στα παιχνίδια μας κοιτάμε να ΤΗΡΟΥΜΕ ευλαβικά τους κανόνες, να παιρνάμε ΚΑΛΑ για να αντιμετωπίσουμε την ερχόμενη εργατική εβδομάδα

batrax

-CERBERUS-

ACIDBLACK

@JIMBO

-Mιας και ασχολησαι ενθερμα απο τα τελη του  2008 με το χομπυ οπως το ονομαζεις και εγω μονο ενα χρονο να σου υπενθυμισω τα παρακατω τα οποια επεσαν στην αντιληψη μου:
Το χομπυ προυπαρχει απο την δεκαετια του 70 με πληρη αναπτυξη απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 και μετα απο τοτε υπαρχουν διαφορες προσπαθεις να θεσμοθετηθει και επι το πλειστον πετυχημενες ακομα και σε αυταρχικα καθεστωτα και δεν ειναι τυχαιο οτι μονο στην Ελλαδα δεν εχει καμμια νομικη υποσταση και βρισκεται σε καθεστως απολυτης παρανομιας με την ανοχη του Επισημου κρατους και της Αστυνομιας .
Δεν ειναι τυχαιο οτι στις περισοτερες χωρες υπαρχουν διαχωρισμΟΙ σε JOULE και ηλικιες .Ακομα και στο Iζραηλ που εχει το ποιο δυσκολο νομικο καθεστως στο δυτικο κοσμο εχουν οργανωθει και εχουν καταφερει σε εθνικο επιεπεδο(GIRIT) σε συνεργασια με την σκοπευτικη ομοσπονδια .Εσεις που ασχοληστε τοσο χρονια τι εργο εχετε να δειξετε για την θεσμοθετηση ενος νομικου πλαισιου  ανοχης?
Στην ΕΛΛΑΔΑ εχουμε κατορθωσει με τους εγωισμους και επιπεδο μας και φυσικα το "ξερεις ποιος ειμαι εγω " να κατακρινουμε ακομα και προσπαθειες που βαινουν προς το καλο μας και φυσικα να μην ξεχασουμε το συνδρομου Παλιου και Νεου.
-Το οτι συμμετειχες στην διαδικασια επεξεργασιας των κανονισμων που χρησιμοποιουνται σε αυτην την μερια της Ελλαδας σου δινει τα ευσημα σε εσενα που συμμετειχες στην συζητηση και στην κοινοτητα του AIRSOFT CRETE και τις ομαδες που αποτελουντο εκεινη την χρονικη στιγμη ,ειναι σιγουρο οτι η επεξεργασια διεθνων κανονισμων για να ερθουν σε τοπικο επιπεδο αξιζει ενα μπραβο .Αυτο δεν σημαινει οτι εισαι ουτε αλαθητος ουτε οτι οι κανονισμοι δεν ειναι προς διαβουλευση αλλωστε καθε ομαδα διαμορφωνει τους κανονισμου αναλογα με τα πεδια και τις δυνατοτητες της.
-Θα ηθελα να σε υποδειξω οτι αφου δεν βλεπεις να δηλωνω την ομαδα που ανηκω και ενασχολουμε με το AIRSOFT οτι οι αποψεις μου ειναι καθαρα προσωπικες και τιθονται δημοσια προς κριτικη και επεξεργασια .θα επρεπε να το ειχες καταλαβει απο τη αρχη αλλα μιας και δεν το καταλαβες να στο κανω ποιο ξεκαθαρο.
-Επειδη διατεινεσαι οτι εισαι ενηλικος δυο φορες μαλιστα να σε ενημερωσω οτι εχουμε μια αισθητη διαφορα ηλικιας ασε με εμενα λοιπον να σκεφτομαι σαν 40αρης και εσενα σαν 28χρονος,σου ευχομαι σε 12 χρονια που θα εχει φτασει στην ηλικια μου να εχει το σθενος ,τον χρονο και το χρημα να ασχολησε με το χομπυ σου ,αν σε αφηνουν φυσικα οι υποχρεωσεις της εγγαμης ζωης του επαγγελματια και του γονεα .
Παμε λοιπον στην ελληνικη πραγματικοτητα σε Νομικο επιπεδο και αφου ζητησες την γνωμη μου.
-Το Νομικο υποβαθρο του Αιρσοφτ σταματα εκει που αναφερει στην Νομιμη κατοχη αεροβολων οπλων ,ολα τα υπολοιπα ειναι παραβασεις τους νομου, οι εσωτερικοι κανονες τις ενασχολησης αυτης ουδενα ενδιαφερον μπορουν να προκαλεσουν στον νομοθετη και στην εξουσια οτι και να κανεις δηλαδη οπως και να το θεσμοθετησεις η δραστηριοτητα ειναι παρανομη το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εχει καποια ελαφρυντικα και αυτα αποκλειστικα στην προσωπικη κριση του Εισαγγελεα Εδρας που θα σου απαγγειλει κατηγοριες σε περιπτωση συλληψης.
-το Αιρσοφτ λοιπον δεν εχει κανενα νομικο υποβαθρο και καταπατα τους νομους περι οπλων και εκρηκτικων κατα συναυτουργια και κατα εξακολουθηση το γνωριζω απο την πρωτη μερα που ασχοληθηκα και εχω αναλαβει της ευθυνες μου σε αυτο οπως και ολοι μας και συνεχιζω και παιζω εχω σιγουρα να ρισκαρω αρκετα πραγματα ,εσυ ?
-Σαν νομικος γνωριζω πολυ καλυτερα απο εσενα τις ευθυνες μου και τις αναλογες ποινες πιστεψε με μπροστα σε ενα κακουργημα(Οπλοφορια κατα εξακολουθηση και κατα συρροη ,Οπλοχρησια κατα εξακολουθηση και κατα συρροη ,Ασκοποι πυροβολισμοι κατα συροη,Κατοχη και αγορωπωλησια διαβαθμισμενου Στρατιωτικου Υλικου κατα συρροη,κατοχη και χρηση πυροτεχνηματων κατα συροη και εξακολουθηση) που περικλειει το ΑΙΡΣΟΦΤ το πταισμα της Αμελειας Επιβλεψης Ανηλικου ειναι ψυλλοι στα αχυρα .
-Για να σου δωσω να καταλαβεις καλυτερα για ποιον λογο σου υπεδειξα την υπουργικη αποφαση την οποια και προφανως δεν γνωριζες μια και να ανατρεχει στον νομο  το νομο δεν σου δινει και την να το παρακολουθησεις πως εξελισεται  η συγκκριμενη σου δινει ενα εναυσμα για να εχει ενα ελαφρυντικο για να αποφυγεις το παραπανω πταισμα και τιποτα αλλο φτανει να εισαι μαζι με το παιδι σου.
-Στην περιπτωση που ο μη γενοιτω μας καταγγελει καποιος και ερθουν και συλλαβουν ολοι μας θα ειμαστε ισοι απανεντι στο νομο εμενα θα μου απαγγειλουν τις κατηγοριες μου και εσενα τις δικες σου.
-Τι σε κανει να πιστευει οτι αν παιζουν ανηλικοι στα παιχνιδια μαζι με τους κηδεμονες τους θα εχετε προβληματα με τον νομο ενω αν παιζουν μονο ενηλικες δεν θα εχετε προβλημα ...φτανει ενας να σφυριξει στην ασφαλεια οτι ειναι κατι τυποι στο δασος και κανουν ασκησεις με οπλα και θα γελασει και το παρδαλο κατσικι .
-Πιστευεις οτι θα σου επερυφθουν ευθυνες οταν ενα ανηλικος 16+ ειναι παρων μαζι με τον νομιμο κηδεμονα και υπευθυνο για αυτον σε ενα παιχνιδι?.
-Το συγκεκριμενο νημα ονομαζεται ΚΑΝΕΣ-ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.Αν θεωρεις οτι ειμαι εκτος θεματος εγω δεν το νομιζω η πρωτη μου απαντηση ηταν σχετικα με το θεμα και την νομιμοτητα των αεροβολων μας  και οι υπολοιπες αφου προκληθηκα απο μελη για ποσταρισμα μου σε αναλογο ποστ με κατηγορια μαλιστα οτι πηρα τα ανηλικα παιδια μου σε παιχνιδι πραγμα που δεν εχει συμβει . (ειναι 9 και 2 ),το ποστ δεν εχει σχεση αν οι ραβδωτες κανες ειναι καλες η οχι .
-Ειναι σιγουρο οτι σε ολοι την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχουν ανηλικοι που παιζουν ΑΙΡΣΟΦΤ και μαλιστα μονοι τους χωρις κανονες ασφαλειας η με ελλειπεις κανονες και ποιος ξερει τι μετρα ασφαλειας με μια γρηγορη αναζητηση μπορω να σου υποδειξω μερικες,Κατε εμε ειναι προτιμοτερο να παιζουν ελεγχομενα μετα απο το οριο των 16 ετων με την παρουσια του κηδεμονα τους παρα να παιζουν δεξια και Αριστερα μονοι τους και χωρις καμμια επιβλεψη ειναι μια διεθνεις πρακτικη που σε περιπτωση που το ασταθες νομικο πλαισιο θεσμοθετηθει θα μας γλυτωσει απο πολλα μπερδεματα.
Ειναι πραγματικα γελοιο να λεμε οχι ανηλικοι στα παιχνιδια με επιβλεψη κηδεμονα κανονισμους και ασφαλεια και στην αλλη ακρη της πολη σε να λιοφυτο μερα παραμερα να παιζουν μπιλιες 12-14 χρονα  μονα τους ...ΠΩς νομιζεις οτι εφτασε καθε μαγαζι με κυνηγετικα να πουλα και μπιλιες αιρσοφτ?
Αμα τα μαζεψουν κανα απογευμα γιατι ενοχλησαν καμμια Γειτονισα να δεις που ουτε εγω ουτε εσυ θα προλαβουμε να κανουμε κιχ. Και η πλακα ξερεις πια ειναι ?δεν θα εχουμε παιξει καν μαζι τους ....
Χαιρετίσματα στην ιδιαίτερη μου πατρίδα.

Καλο σου βραδύ.

ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

muninja



Ρε μάγκες δεν λύνετε τις διαφορές σας με μηνύματα μπας και μάθουμε τίποτε κι εμείς οι νέοι σχετικό με τον τίτλο;Δεν είναι δυνατόν να μπαίνω με όρεξη να μάθω και να βλέπω 2 άτομα να την λέει ο ένας στον άλλο.. :-\ :-\ :-\

ARIS LAMIA

Κύριοι επειδή άρχισα το topic σας ενημερώνω ότι το topic ήταν πολύ συγκεκριμένο δλδ "επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία τις ραβδωτές κάνες στα αεροβόλα όπλα;"
Τίποτα περισσότερο δε μένει να διευκρινιστεί,
καθώς η ερώτηση έχει απαντηθεί όλα τα άλλα είναι περιττά και εκτός θέματος από τη στιγμή που αποτελούν
πληροφορίες-απόψεις γενικότερα πάνω στη νομοθεσία και το airsoft.

Θα ήταν καλό λοιπόν το θέμα να κλειδωθεί!

WARBRO

Παράθεση από: muninja στις  16 Ιουν 2012, 22:22:39 ΜΜ


Ρε μάγκες δεν λύνετε τις διαφορές σας με μηνύματα μπας και μάθουμε τίποτε κι εμείς οι νέοι σχετικό με τον τίτλο;Δεν είναι δυνατόν να μπαίνω με όρεξη να μάθω και να βλέπω 2 άτομα να την λέει ο ένας στον άλλο.. :-\ :-\ :-\
+100000000000000000000000000000000000000000000000
Στον τυμβο τους αθανατους
οι μουσες τραγουδανε
εδω χορευουν σταυραετοι
κλαματα δεν χωρανε