Ν2168/1993/Α-147 Οπλα-Πυρομαχικά-Εκρηκτικές ύλες-κλπ.θέματα

Ξεκίνησε από ADINOWS, 26 Ιουλ 2011, 01:12:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ADINOWS

#20
Παράθεση από: wrangler στις  26 Ιουλ 2011, 17:20:04 ΜΜ
δηλαδη αν γινουν πεδιακια τυπου 5χ5 , η μεταφορα ρεπλικων  δε θα σταματησει να απαγορευεται ;

ο νομος απο οτι ειδα δεν αναφερει κατι για πεδια...
ΣΩΣΤΑ το θεμα δεν αφορα  συλλογους και πεδια...Διαβαστε ολοκληρο τον νομο.
1. Οτι εχει σχεση με airsoft θεωρειται αεροβολο-γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη

2.Δεν παυει ομως να ειναι και εμφανισιακα αντιγραφο-replica ενως αληθινου,υπαρχει αλλη παραγραφος οπου αναφερεται σε αλλα 2 σημεια μεσα στην νομοθεσια....

3.Εφοσον οπως προαναφερα με βαση οτι εχει σχεση με airsoft υπαγεται σιγουρα στα αεροβολα αρα η μεταφορα του δικαιολογειταια μονο απο τον τοπο κατοικιας προς σκοπευτηριο η για επιδιορθωση...αλλο προβλημα αυτο.

Εχετε καταλαβει οτι ο Νομος(αεροβολα) μας καλυπτει μονο για την κατοχη ανω των 18 και για τιποτα αλλο!
Οσο για το θεμα αντιγραφο-replica...ακομα χειροτερα.
COBRA TEAM

ROOKIEJO

για να μην τρελαθουμε γενικα .

απο πολυ νωρις απαγορευτηκε η πωληση και η κατοχη ακριβως αντιγραφων απο οποιαδηποτε υλη ,πλαστικα η αλλα και σταματησε η κατασκευη τους παγκοσμια .
απο την στιγμη εκεινη και καθως οι εταιριες ειδαν φως στην κατηγορια τα μετετρεψαν σε αεροβολα που εχουν νομικο καθεστως 300 και πλεον χρονων και βγαινουν τα πρωτα σπρινγκερ και ξεκινα το ερσοφτ.
στην ελλαδα ξεκινα με απαγορευση πωλησης κατω των 18 και αναγραφεται στο κουτι ΄'για ενηλικους μοντελιστες'.
αργοτερα επιτρεπεται η πωληση μονο απο καταστηματα κυνηγιου και ζητηται η καταγραφη τους στο αστυνομικο τμημα της περιοχης κατι που κανενας δεν εκανε.
τα τελευταια χρονια δεν απαιτηται αδεια για την αγορα ουτε υπαρχει υποχρεωση δηλωσης στο αστυνομικο τμημα.εξακολουθει ομως να υπαρχει αδεια πωλησης μονο σε συγκεκριμενα μαγαζια που πληρουν συγκεκριμενες προδιαγραφες ασφαλειας.
με την διαδοση της πωλησης και της κατοχης και της ενασχολησης τοσων παικτων υπαρχει κενο νομου που ομως σε καμια περιπτωση δεν απαγορευει την χρηση τους.
στο περασμα του χρονου το καθεστως ειναι ευνοικοτερο οσο αφορα την κατοχη τους και το ερσοφτ γενικοτερα
η προσεκτικη απο μερους μας μεταφορα και εμφανιση και εφοσον τηρουνται οι συνηστωμενοι και απο τα φορουμ κανονες ασφαλειας δεν δημιουργησε κανενα προβλημα ουτε σε μενα ουτε σε κανενα συμπαικτη.
το οτι τοσοι ανθρωποι των σωματων ασφαλειας ασχολουνται με το σπορ και οτι τοσοι δημοσιοι λειτουργοι δινουν αδεια χρησης χωρων ειναι ενδεικτικο οτι μπροστα παμε και οχι πισω .
μην τρελενομαστε και τρομαζουμε χωρις λογο.
οσο ειμαστε σοβαροι και υπευθηνοι και δεν κρυβομαστε αλλα σεβομαστε θα ειμαστε καλοδεχουμενοι.
σπορ κανουμε για να περναμε καλα και αυτο το μαθενουν ολο και περισσοτεροι φορεις καθε μερα  

ADINOWS

#22
Παράθεση από: ROOKIEJO στις  26 Ιουλ 2011, 18:33:59 ΜΜ
με την διαδοση της πωλησης και της κατοχης και της ενασχολησης τοσων παικτων υπαρχει κενο νομου που ομως σε καμια περιπτωση δεν απαγορευει την χρηση τους.

Γιαννη η χρηση ειναι ξεκαθαρη εφοσον θεωρουνται αεροβολα...Μονο για σκοπευτηριο!

Αρθρο 1
'Εννοια όρων - 'Εκταση εφαρμογής
1. Για την εφαρμογή του παρόντος νόμου:
γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.


Εγω απλα θελω να ενημερωσω για το τι προβλεπει ο νομος,το ποσο  προσεκτικοι και σοβαροι ειμαστε σε αυτο το που κανουμε  ειναι αλλο θεμα σε αλλο νημα.
COBRA TEAM

wrangler

Παράθεση από: agent 47 στις  26 Ιουλ 2011, 17:33:10 ΜΜ
Ο νόμος μέχρι στιγμής ορίζει ώς παράνομες τις ρεπλίκες μας. Αν όμως δημιουργηθούν πεδία επί πληρωμή, τότε ο ιδιοκτήτης τους θα πρέπει να πληρώνει φόρο στο κράτος. Και έτσι θα αναγκαστεί να κάνει κάποιες παραδοχές ως την μεταφορά ή να τα νομιμοποιήσει. Αυτά βέβαια είναι εικασίες για το τι μέλλει γενέσθαι.....
Ο χρόνος θα δείξει... ;) ;)

δε νομιζω. . .

και τι ειναι δηλαδη ο εκαστοτε ιδιοκτητης πεδιου ; νομοθετης ειναι ; οχι βεβαια..
με αυτη τη λογικη και τη πρεζα αν την φορολογησει ενα μπακαλικο μπορει να την πουλαει ;
δε σημαινει οτι αν κατι το φορολογησεις το κανεις και νομιμο..
ΛΟΓΧΗ
                                      Hellenic Milsim Squad

ROOKIEJO

#24
δεν διαφωνω καθολου σε αυτο αλλα .......
μεχρι το 2000 δεν υπηρχε αναγκη για διαχωρισμο και αποσαφηνηση καθως πουθενα στον κοσμο δεν παιζοταν airsoft .
σημερα ομως ολος οκοσμος παιζει και αυτο κανει τον νομο αναχρονηστικο και εκτος πραγματικοτητας και οταν λεω ολος ο κοσμος το εννοω.
υπαρχουν εταιριες που εχουν κανει εκατομμυρια επενδυσεις και γινεται τζιρος εκατομμυριων για να σταματησει κατι εν μια νυχτι.
και οπως αναφερω πιο πανω τα προηγουμενα χρονια ηταν σαφως πιο δυσκολο ακομα και νατα εχεις στο σπιτι.
και πουθενα δεν λεω ουτε εννοω οτι δεν πρεπει αν προσεχουμε και να σεβομαστε
δεν εχουμε ρεπλικες εχουμε αεροβολα

agent 47

Παράθεση από: wrangler στις  26 Ιουλ 2011, 19:15:33 ΜΜ
δε νομιζω. . .

και τι ειναι δηλαδη ο εκαστοτε ιδιοκτητης πεδιου ; νομοθετης ειναι ; οχι βεβαια..
με αυτη τη λογικη και τη πρεζα αν την φορολογησει ενα μπακαλικο μπορει να την πουλαει ;
δε σημαινει οτι αν κατι το φορολογησεις το κανεις και νομιμο..

Δεν εννοούσα καν αυτό που κατάλαβες..... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν εξελιχθεί το airsoft και υπάρξουν πεδία  επι πληρωμη, τότε ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώνει κάποιο φόρο.
Εφόσον το κράτος θα έχει κέρδος από το airsoft (όχι οτι δεν έχει αυτή την στιγμή από την πώληση τους), δεν νομίζω να συνεχίσει να θεωρεί την μεταφορά ρεπλικων airsoft παράνομη (υπο κάποιες συνθήκες βέβαια). Είναι σαν να μου λές ότι ο paintballας που πάει στο πεδίο για να παίξει με τον εξοπλισμό του, άμα του κάνουν έλεγχο θα τον πάνε μέσα.....
Δεν είπα οτι το κάθε πεδίο - πεδιάρχης θα ορίσει τους νόμους.
Απλά το κράτος εφόσον θα έχει έσοδα από κάτι θα πρέπει να μετατρέψει την ισχύουσα νομοθεσία περί μεταφοράς όπλων ή να φτιάξει νέα κατηγορία στην υπάρχουσα νομθεσία που να διασαφινίζει ζητηματα όπως η μεταφορά, ο τρόπος μεταφοράς κ.α.
if you can't beat them
DIE TRYING!!!!

Rebels Airsoft Team

wrangler

Παράθεση από: agent 47 στις  26 Ιουλ 2011, 20:03:02 ΜΜ
Δεν εννοούσα καν αυτό που κατάλαβες..... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν εξελιχθεί το airsoft και υπάρξουν πεδία  επι πληρωμη, τότε ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώνει κάποιο φόρο.
Εφόσον το κράτος θα έχει κέρδος από το airsoft (όχι οτι δεν έχει αυτή την στιγμή από την πώληση τους), δεν νομίζω να συνεχίσει να θεωρεί την μεταφορά ρεπλικων airsoft παράνομη (υπο κάποιες συνθήκες βέβαια). Είναι σαν να μου λές ότι ο paintballας που πάει στο πεδίο για να παίξει με τον εξοπλισμό του, άμα του κάνουν έλεγχο θα τον πάνε μέσα.....
Δεν είπα οτι το κάθε πεδίο - πεδιάρχης θα ορίσει τους νόμους.
Απλά το κράτος εφόσον θα έχει έσοδα από κάτι θα πρέπει να μετατρέψει την ισχύουσα νομοθεσία περί μεταφοράς όπλων ή να φτιάξει νέα κατηγορία στην υπάρχουσα νομθεσία που να διασαφινίζει ζητηματα όπως η μεταφορά, ο τρόπος μεταφοράς κ.α.


και τα οπλα του pb ανηκουν στα αεροβολα δεν υπαρχει καμια διαφορα στο νομο.
και τα πεδια που επιτρεπουν στους ανηλικους να τα χρησιμοποιουν το κανουν με την ανοχη των αρχων.
οσο αφορα την οποια τροποποιηση του νομου αν αυτο γινει καλως να ορισει.
θα ηταν κουτο παντως να αλλαξει ο νομος μονο και μονο αν φτιαχτουν πεδια...
δηλαδη θα ειμαι νομιμος αν υπαρχουν πεδια ασχετα αν εγω δε παταω σε αυτα ;;
αυτο που μας ενδιαφερει πιστευω οπως ειπε και ο dulas ειναι να τα μεταφερουμε νομιμα!-αυτο ειναι
το θεμα που μας καιει και οχι να γινουν πεδια -πεδιακια για μαντρωμα... και να κονομανε μερικοι κλεφτοκοταδες.
ΛΟΓΧΗ
                                      Hellenic Milsim Squad

agent 47

Παράθεση από: wrangler στις  26 Ιουλ 2011, 20:14:57 ΜΜ
θα ηταν κουτο παντως να αλλαξει ο νομος μονο και μονο αν φτιαχτουν πεδια...

Αυτο ξαναπές το.  ;) ;) ;)
Απλα αν πάει προς τα εκεί  το πράγμα θα είναι πιο εύκολο να αλλάξει ο νόμος. (Προσωπική άποψη και εκτίμηση, όχι οτι επιθυμώ να γίνει έτσι...)

Παράθεση από: wrangler στις  26 Ιουλ 2011, 20:14:57 ΜΜ
αυτο που μας ενδιαφερει πιστευω οπως ειπε και ο dulas ειναι να τα μεταφερουμε νομιμα!-αυτο ειναι
το θεμα που μας καιει και οχι να γινουν πεδια -πεδιακια για μαντρωμα... και να κονομανε μερικοι κλεφτοκοταδες.

+100000
Προς το παρών ναι αυτό είναι  που μας καίει περισσότερο αν όχι όλους, τους περισσότερους από μας.
if you can't beat them
DIE TRYING!!!!

Rebels Airsoft Team

Dulas

Τι είναι το Airsoft? • Ορισμός: Το χόμπι αυτό αφορά τη συλλογή πραγματικών, μη θανάσιμων, γνήσιων αντιγράφων πραγματικών όπλων είτε για σκοπούς επίδειξης ή για τη συμμετοχή σε φιλικό ανταγωνιστικό παιχνίδι •

http://www.facebook.com/airsoft.club.greece?sk=app_174927749225665

Παιδιά όταν λέμε ότι όλα έχουν μία σειρά κάτι ξέραν και το έλεγαν κάποτε.
Ο ορισμός του airsoft έτσι ξεκινάει για όλους, συλλογή, επίδειξη, δηλαδή ντύνομαι και μοστράρω και καμαρώνω σαν γύφτικο σκεπάρνι με τα παρελκόμενα (γιλέκα, χειρομβοβίδες, πιστολετα κτλ) Και στα ψιλά γράμματα το παιχνίδι του ανταγωνισμού που αν θέλουμε το κάνουμε και σαν ποιος έχει την πιο πιστη αντιγραφή μονάδας αν θέλουμε, και ΟΧΙ το ότι πυροβολιόμαστε έστω με πλαστικές BBs.

Κάνουμε ένα σύλλογο έστω να καλύψει αυτό, την κατοχή, συλλογή, μεταφορά, δηλαδή από το σπίτι μου στο σπίτι του Βαγγέλη, Θανάση, Μάρκου, Κίτσου Mπουμπουριτσα... όπου ντυνόμαστε, φωτογραφιζόμαστε, και διαγωνιζόμαστε στο ποιος την έχει πιο μεγάλη, την κάννη στο AEG.

Έτσι ώστε για αρχή να μπορώ να δικαιολογήσω την μεταφορά του πλήρους εξοπλισμού, και του δικού μου και άλλων 10 από πίσω.

Δεν ξέρω αν πήρε κανένας χαμπάρι ότι η πόρτα που φάγαμε σαν σύλλογος, δεν ήταν το καταστατικό. Γιατί.
Όλοι σχεδόν οι σύλλογοι κακά τα ψέματα λίγο πολύ χρησιμοποιούμε κατά μεγάλο ποσοστό 99% το ίδιο στιλ στα καταστατικά μας, αλλάζουμε τα ονόματα και από εκεί που έλεγε paintball το κάνουμε airsoft, και επειδή σαν καταστατικά κάποτε γίνανε δεκτά, οπότε υπήρχε και το δικαστικό προηγούμενο που μπορούσε να επικαλεστεί ο επόμενος σύλλογος, που σημαίνει ότι το δικαστήριο έλεγε ότι επειδή υπάρχουν ήδη και άλλοι σαν αυτό που ζητάς να κάνεις, και για να μην το πολύ παιδεύουμε έχουμε και δουλειές, πέρνα πάρε το ok και εσύ.
Οποτε κάποια στιγμή μαζεύτηκαν κάμποσοι σύλλογοι paintball και σιγά σιγά και airsoft.

Δεν κάναμε κανένα κατόρθωμα, σαν Ελληνάρες που είμαστε το ξανά λέω, γιατί...

Σαν σύλλογοι, κανένας δεν δικαιολογεί την βολή κατά του συνανθρώπου μας που να βαράμε το κόλο μας κάτω. Αυτό για αρχή αρκεί να μην πάρει κάποιος άδεια λειτουργίας. Και είναι κάτι που όλα τα καταστατικά αποφεύγουν την εκτενή αναφορά το τι είναι αυτό που κάνουμε και τα φορτώνουμε με εθελοντικές πυρασφάλειες, σκάκι, μελέτη των τεχνικών μάχης μέσω των αιώνων κτλ.

Και εδώ έρχεται το παράδοξο για την περίπτωση του συλλόγου που πάμε να περάσουμε.

Πως αφού υπήρχαν δικαστικά προηγούμενα από άλλους συλλόγους και αφού όπως είπα όλοι αποφεύγουν και ουσιαστικά δεν αναφέρουν τι πραγματικά είναι το airsoft σαν παιχνίδι, άρα και η άδεια που παίρνουμε να λειτουργήσουμε δεν είναι για αυτό που λέμε ότι πρεσβεύουμε αλλα αυτό που παρουσιάσαμε στο δικαστήριο και έκανε δεκτό, πως στην περίπτωση μας αυτά που ζητάει το δικαστήριο τώρα είναι ότι θα ζήταγε ένας πάρα πάρα πολύ παλιός και άκρως ενημερωμένος παίχτης airsoft που κινείται με το γράμμα του νομου.

Δηλαδή δεν παίρνεις άδεια που να χτυπιέσαι.
Και αν δεν πάρεις εσύ τώρα, πως πήραν όλοι οι προηγούμενοι? αφού το ίδιο αντικείμενο ασχολίας έχετε.

Άρα ανάκληση αδειών λειτουργίας κάθε συλλόγου-σωματείου που πήρε άδεια λειτουργίας με ελλείπει ενημέρωση του καταστατικού για αυτού που πραγματικά κάνει, άρα και χωρίς αντίστοιχες μελέτες από αναγνωρισμένους φορείς κτλ κτλ...

και μετά βάζουμε όλοι τα AEG στο πατάρι μας να τα καμαρώνουμε.
Για αυτό μας είχαν μουδιάσεις τα χερια να γράφουμε "προσέξτε βάζουμε τα χερια μας και βγάζουμε τα ματια μας... διαβάζουν και άλλοι.... η πολύ διαφήμιση δεν κάνει καλο...

" Η το δικαστικό σύστημα επιτέλους κινήθηκε με σωστό τρόπο, πράγμα που αμφιβάλλω για τα Ελληνικά δεδομένα, αλλά που επίσης δεν θα απορούσα γιατί στη περίοδο που διανύουμε το τελευταίο που θέλουν είναι κόσμος δουλεμένος στο "αστικό ή ορεινό αγωνιστικό περιβάλλον" ή το χειρότερο που φαντάζομαι, το να τους άνοιξε τα ματια μάτια κάποιος επίτηδες από καπρίτσιο προς εμάς.

Γιατί αν δεις τι ζητάνε θα καταλάβεις ότι είναι σαν να γράφτηκαν από εμένα για παράδειγμα, και να είναι έτσι που να μην αφήνουν περιθώρια να το προχωρήσεις.

Πως ξαφνικά έρχεται το δικαστήριο και ζητάει ΑΓΙΟΥΣ, πραγματικά, και αναφορές που γίνονται στα φόρουμ, όχι στο καταστατικό που κατατέθηκε.

Για αυτό έλεγα χρονια τώρα να συγκεντρωθούμε πρώτα στην μεταφορά και αφήστε τα πεδία και τα πολλά πολλά, ένα ένα βήμα μπας και δούμε φως, δεν νομιμοποιείς κάτι έτσι απλά, καμιά φορά καλύτερα παράνομος, παρά να προσπαθήσουμε να νομιμοποιήσουμε κάτι και ενεργοποιήσουμε έτσι την πλήρη εφαρμογή του απαγορευτικού νομου ο οποίος ούτος ή άλλος ισχύει.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Predator

 Μου δίνεται η εντύπωση πάντως ότι δεν πρόκειται να νομοιμοποιηθεί η μεταφορά  και η βολή προς άλλο άτομο εάν δεν υπάρξουν συγκεκριμένοι χώροι για Airsoft.

Αν φορέσω τα γάντια του μποξ και βγω στο δρόμο και πλακώνω τον κόσμο στις μπουνιές είμαι παράνομος,αλλά εάν μπω μέσα σε ένα ρινκ και σε σακατέψω τότε όλα είναι οκ είμαι νόμιμος. Το ίδιο είναι και στο Airsoft, η βολή προς άλλον άνθρωπο θα είναι νόμιμη μόνο εντός συγκεκριμένου χώρου είτε μεγάλου είτε μικρού και μόνο τότε θα νομιμοποιηθεί και η μεταφορά ώστε να πας σε αυτόν τον χώρο.

Εκτός και αν μας τα κάνουνε χρωματιστα ή διάφανα και νομιμοποιηθεί η μεταφορα αφου πλέον θα δείχνουνε ψεύτικα αλλα δεν θα νομιμοποιηθεί η βολή προς άλλο άτομο.


Powerplant

Λοιπόν ο κύριος Dulas αρχίζει να μπαίνει σιγά σιγά στο ζουμί. Και βασικά δεν λέω ότι ανακάλυψε τον τροχό αλλά μας ενημερώνει για την υπαρξή του. Και αυτό το αναφέρω για να μην θιγούν κάποιοι ότι "εγώ το είπα πρώτος" και ο Powerplant γλύφει τον Dula.

Πριν λίγο καιρό, στα πλαίσια της απόσυρσης επαγγελματικών αυτοκινήτων η κυβέρνηση έβαλε όριο τα 2000 κ.εκ. για αγορά καινούργιου πετρελαιοκίνητου επαγγελματικού. Ο σύνδεσμος επαγγελματιών εμπόρων και ο αντίστοιχος εισαγωγέων παρενέβει για να αλλάξει στα 2500 κ.εκ. γιατί δεν υπήρχαν τέτοιας κατηγορίας οχήματα κάτω από 2500 κ.εκ. Μάλιστα ο νόμος ήταν ήδη στην επιτροπή της βουλής. Και ο νόμος άλλαξε. Ηλίθιοι σύνταξαν έναν νόμο με μυαλά του 1980 και κάποιοι που είχαν συμφέρον έκαναν ενέργειες και τους "άνοιξαν τα μάτια". Θα μου πείτε άσχετο αλλά περιμένετε.

Πάμε στα δικά μας. Για να ηρεμήσουμε (και δεν εννοώ να περάσουμε από την φάση να τα κρύβουμε στον πάτο μας στο να κυκλοφοράμε με τα AEG στο Σύνταγμα και να ρίχνουμε με το GBB στην Ανάσταση έξω από την εκκλησία) πρέπει να αλλάξει ο νόμος. Τα AEG με κάποιον τρόπο να μην χαρακτηρίζονται ΟΠΛΑ αλλά κάτι πιο ελαφρύ (παιχνίδια ή όργανα ή ψαροτούφεκα δεν μας νοιάζουν τα βαφτίσια τώρα) και έτσι να μπορούμε να τα μεταφέρουμε σε πεδία χωρίς να βασιζόμαστε στην καλή διάθεση του κάθε αστυνομικού που και αυτός βάζει το κεφάλι του στον ντορβά ουσιαστικά.

Πως αλλάζει ένας νόμος; Αν περιμένουμε από το κράτος μόνο του, τότε υπολογίζω το 2055 να μπει στην διαβούλευση αν κρίνω από ένα "νομικό πλαίσιο" που καθημερινά ερχόμαστε σε επαφή μαζί του. Ο ΚΟΚ πριν 5 χρόνια αφαίρεσε τα άρθρα για το πως πρέπει τα κάρα να διασταυρώνονται με τα τραμ οπότε αντιλαμβάνεστε. Ο άλλος τρόπος είναι ο πολίτης να ζητήσει από το κράτος να τροποποιήσει κάποιον νόμο αιτιολογώντας πάντα για ποιον λόγο (αδικία, ετεροχρονισμένος κτλ). Βέβαια αν παει ο Μπάμπης ο ψαρας ζήταγε αλλαγή του νόμου για το ψάρεμα τότε θα έπαιρνε και τα τρια (και όχι απο τα 3 το μακρύτερο), αν μαζεύονταν αρκετοί μπορεί και να έπαιζε αλλά αν γινόταν οργανωμένη παρέμβαση (οργανώσεις, σύλλογοι, μαζικότητα δράσεων) τότε κάτι θα γινόταν. Και σίγουρα δεν αφήνω υπονοούμενο ότι λειτουργεί η δημοκρατία στην Ελλάδα αλλά για ψηφοθηρικούς λόγους και για κονόμα.

Και ω εκ θαύματος, Οκτώβριος του 2010 (θυμίζω ο νόμος που αναφέρεται είναι του 1993) η κυβέρνηση ανακοινώνει δημόσια διαβούλευση για τον εν λόγω νόμο στα πλαίσια εναρμόνισης της ελληνικής νομοθεσίας με αυτήν της Ε.Ε. Προσωπικά επειδή κάποιοι εδώ μέσα ξέρουν να ποστάρουν μόνο και όχι να διαβάζουν, ας κάνουν μια αρχή να κοιτάξουν τον παρακάτω σύνδεσμο και να δουν αν ειπώθηκε κάτι, αν ναι από ποιον/ποιους και τι. Και ας βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το μέλλον και ας σταματήσουμε να γράφουμε λίγο και να σκεφτόμαστε πολύ. Πάντως μην περιμένετε 1000αδες airsofter να γράφουν και να ζητάνε αλλαγή εδώ και τώρα. Περισσότερα ποστ έχουμε δει "Θα τα σκάγατε σε ένα ιδιωτικό πεδίο;".

http://www.opengov.gr/yptp/?p=78

Σαν επίλογο θα γράψω ότι για να αλλάξει ένας νόμος μπορεί να γίνει και με άλλον τρόπο. Έχετε ακούσει για τις λεγόμενες "φωτογραφικές διατάξεις" του τύπου "Προκηρύσσουμε διαγωνισμό για πρόσληψη Διευθυντή. Απαραίτητη προυπόθεση να έχει nickname που να ξεκινάει από Power και να τελειώνει σε Plant χωρίς κάτι ενδιάμεσα". Αυτές συνήθως "ρυθμίζονται" υπογείως από άτομα που έχουν συμφέρον και όχι όποιο συμφέρον αλλά οικονομικό.

Απλά θα ήθελα να "μάθω" τα ερωτήματα που έθεσε το πρωτοδικείο στην τελευταία προσπάθεια για δημιουργία ενός ακόμα συλλόγου....


Mil.Sim.On

Dula κάτσε γιατί για περί μεταφορών αεροβόλων συζητάτε και εσύ τεκμηριώνεις περί συνομωσίας όσον αφορά του συλλόγου σας και μάλιστα σε επίπεδο δημοσιονομικό..και επειδή το θέμα αυτό ξέρεις πολύ καλά ότι έχω άμεση σχέση, απαιτώ  να μου παρέχετε λίαν συντόμως και ώς μέλος σας αλλά και ως εγγράφων του πρώιμου καταστατικού που είχατε ,διότι εάν εσείς αποφασίσετε να κινήσετε διαδικασία ανοίγματος φακέλων καταστατικών και ΦΕΚ συλλόγων χρωματοσφαίρισης και αεροσφαίρισης, δεν δύναμαι σε καμία περίπτωση να κινηθώ εκ των δημοσίων αρχών όσον αφορά έναν σύλλογο χρωματοσφαίρισης που υπήρξα προέδρος και που αδρανεί απο το 2007....δεν ξέρω τι θα κάνουν οι υπόλοιποι  σύλλογοι εν Ελλάδι,  αλλά απαιτώ να διαβάσω το καταστατικό σε τι μορφή το παραδώσατε στα δικαστήρια και πόσο διαφέρει απο το πρώιμο το προσωπικό μου και σε τι επίπεδα ομοιότητας υφίσταται με το υπάρχον της χρωματοσφαίρισης που συνετάχθη απο εμένα και κρίθηκε επαρκές απο Έλληνες δικηγόρους.Απο εκεί και πέρα θα έλθω σε επαφή μαζί σου διότι αν ενθυμούμαι καλά αυτα που μου λέγατε τότε περί τελικής μορφής του συλλόγου μάλλον δεν είναι όπως τα φαντάζεστε αλλά ως πολύ ορθά έθεσες βγάλατε τα μάτια σας μόνοι σας.....

Dulas

#32
@Predator

Νομίζω ότι είσαι από τις περιπτώσεις που το έπιασαν το νόημα που τραβάει το hobby.

Ώρες ώρες σκέφτομαι τι είναι καλύτερο???

Tο airsoft να λέμε ότι είναι "νόμιμο", και να έχω μαντρωθεί σε ένα 5x5 με ένα διαφανες ή πολύχρωμο AEG και φόρμα adidas με διαφημίσεις από χορηγούς επάνω της...

'Η να παραμείνω "παράνομος" και να περνάω τον ελεύθερο χρόνο όπως το κάνω τώρα, αλλά να φυλάγομαι σαν το διάολο το λιβάνι, και να κρύβομαι μέσα σε άσχετα πριβέ φόρουμ με περιορισμένη πρόσβαση μόνο για όσους κάνουν το ίδιο με εμένα, για συνεννόηση και να πάω χύμα για παράνομο παιχνίδι σε μέρη που δεν τα έχει ανακοινώσει κανένας στην κοινή εικόνα του airsoft...


"To be, or not to be"

Σίμο τηλέφωνο...
Σίμο τηλέφωνο...
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Falcon

Παράθεση από: Dulas στις  26 Ιουλ 2011, 22:14:14 ΜΜ


Ώρες ώρες σκέφτομαι τι είναι καλύτερο???

Tο airsoft να λέμε ότι είναι "νόμιμο", και να έχω μαντρωθεί σε ένα 5x5 με ένα διαφανες ή πολύχρωμο AEG και φόρμα adidas με διαφημίσεις από χορηγούς επάνω της...


Μακαρι να μην καταληξει ετσι...

ADINOWS

#34
Ολα τα υπολοιπα <<επικινδυνα>> αθληματα  (μποξ-ξιφασκια κτλ)  προερχονται απο συλλογους-σωματεια-ομοσπονδια-δελτιο αθλητη-υπουργειο αθλητισμου-εγκεκριμενους διαιτητες και σαφως:
O εξοπλισμος αποτελειτε απο  συγκεκριμενο αριθμο απο μερη προστασιας  με ISO και προβλεπομενος απο την παγκοσμια ομοσπονδια και το υπουργειο αθλητισμου.

Εδω εχουν κανει τροποποιηση σε καποιες παραγραφους αλλα οχι στην εξης που ισχυει ακομα...
http://www.opengov.gr/yptp/?p=78

Εμεις σημερα 26/7/2011 ανηκουμε ακομα ΕΔΩ:
Αρθρο 1
'Εννοια όρων - 'Εκταση εφαρμογής
γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.

Το λεω για τελευταια φορα-η μεταφορα αεροβολου επιτρεπεται μονο  απο τον τοπο κατοικιας προς στο σκοπευτηριο.(εννοειται οτι αν βαλεις προς θηραμα θελεις αδεια κυνηγου και προς ανθρωπο πας αυτεπαγγελτα φυλακη)

Το θεμα ειναι οτι ο νομος ΤΩΡΑ δεν μας καλυπτει ουτε εξω απο την πορτα μας....πρεπει να αποχαρακτηριστουν απο αεροβολα και ειναι καιρος να ενεργοποιηθουμε!
Ελεος με τις υποθεσεις και τα ασκοπα ποσταριματα,σηκωθειτε και απο το πληκτολογιο ρε παιδια καποια στιγμη!
COBRA TEAM

ADINOWS

COBRA TEAM

Revo

Εχουμε γνωση το τι πρέπει να κάνουμε ή είμαστε στο στάδιο του ψαχνουμε τι κάνουμε απλα ρωταω οκ μην παρεξηγηθω
Mors Ultima Ratio

Iskios

#37
Ελπίζω να κατανοήσουμε όλοι κάποια στιγμή ότι άλλο θέμα είναι το AIRSOFT σαν δραστηριότητα και άλλο το ακριβές αντίγραφο/ρεπλίκα  πυροβόλου όπλου.

Επαναλαμβανόμαστε και ρίχνουμε στο μίξερ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ θέματα. Μιλάμε και επιμένουμε κατά καιρούς για "ενέργειες" που πρέπει να κάνουμε... ποιες ενέργειες και τί να πετύχουμε συγκεκριμένα? Ότι υπάρχουν 4+ Ελληνικά καταστήματα που πωλούν νόμιμα αυτά τα είδη δεν είναι "νομιμοποίηση" ?

Δεν θεωρώ ότι κάποιος μπορεί έχοντας σώας τα ABS του να "αποχαρακτηρίσει" τις ρέπλικες πυροβόλων όπλων και να σου πει "πάρ' τα και πήγαινε να παίξεις όπου θες, όπως θες"... δεν μιλάμε για κουβαδάκια και βατραχοπέδιλα.






AIRSOFT > δραστηριότητα / extreme sport > Παρουσίαση σε "τοποθεσίες" σχετικές με εναλλακτικές δραστηριότητες και όχι σε "τσοντοκάναλα" μαζικής κατανάλωσης >>> Νέος κόσμος στο sport που κατανοεί την λέξη "ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ", ξέρει να σέβεται και να επενδύει σε μια δραστηριότητα που δεν έχει ημερομηνία λήξεως. Έτσι θα καθιερωθεί από μόνο του το AIRSOFT.

ΡΕΠΛΙΚΑ > ΠΡΟΣΟΧΗ και ΣΥΝΕΣΗ στην ΦΥΛΑΞΗ, ΜΕΤΑΦΟΡΑ και ΧΡΗΣΗ > > > ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ & ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ._


Dulas

Eχετε προσέξει το πόσα AEG κυκλοφορούν χωρίς να τα βλέπουμε στα πεδία?

Πουλήθηκαν πόσα και πόσα αλλα πουλιόνται, όλος αυτός ο κόσμος που είναι, τα AEG που κυκλοφορούν και κάτω από ποίες προϋποθέσεις, γιατί εμείς εδώ μπορεί να λέμε και να ξανά λέμε για μεταφορά, χρήση, κανόνες θεσπισμένους από εμάς για την ασφάλεια κτλ κτλ, αλλα...

Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που ούτε τι είναι τα φόρουμ και το internet τον νοιάζει, ούτε ασχολείται με το airsoft όπως εδώ, και που τα χρησιμοποιεί για παιχνίδι, όχι να τα καμαρώνει.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

jumbo

#39
Διαβάζω και ξανά διαβάζω το θέμα και παρατηρώ μια δικαιολογημένα αυξανόμενη ανησυχία φίλοι μου, ωστόσο κατά την γνώμη μου πρέπει να πιάσουμε το θέμα από την αρχή κατά την γνώμη μου.

Πάμε λοιπον:  

Άρθρο 1
'Έννοια όρων - 'Έκταση εφαρμογής
1. Για την εφαρμογή του παρόντος νόμου:
γ. Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν με συμπιεζόμενο αέρα ή με χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από μεταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.

Εδώ λοιπον κατατάσσονται τα aeg,springer aep και τα gbb, όπως επίσης ξέρουμε ότι απαγορεύετε ρητά η χρήση τους κάτω των 18

2. 'Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείμενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άμυνα.

Όπλα λοιπον ο νομοθέτης βλέπει ως όπλα τα πάντα, από ένα κομμάτι σωλήνα που μπορεί να κουβαλάς επάνω σου ή διπλά σου στο χειρόφρενο μέχρι ένα πραγματικό όπλο, άρα λοιπον δεν εξετάζει το μέσο αλλά την πρόθεση του άτομου.

ε. Απομιμήσεις (REPLICA) πυροβόλων όπλων, εφόσον αυτές είναι δυνατό να μετατραπούν σε πραγματικά όπλα, ως και μη λειτουργούντα, λόγω ουσιώδους έλλειψης ή βλάβης, πυροβόλα όπλα.

Το επιμαχο σημειο που μας αφορα ολους..
Replica: θεωρηται ένα πυροβολο οπλο το οποιο μετα τον παροπλισμο του, επανεργοποιετε μεσω διαφορων τροπων.
Αρα αν εγω παρω ένα Μ1 από σκραπ και το μετατρεψω σε aeg ειμαι παρανομος. Απλα.
Ολοι ξερουμε ότι ένα aeg δεν μπορει να μετατραπει σε κανονικο οπλο επειδη δεν αντεχουν τα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει κατά την κατασκευη τους . Πως μπορουμε να το ποιστοποιησουμε αυτό;
Λογικα ο εκαστοτε καταστηματαρχης εφοσον εχει παρει την αδεια εμποριας και εισαγωγης  aeg,aep,gbb, springer κ.ο.κ, θα πρεπει να εχει και μια γνωματευση ότι όλα τα ως ανω αναφερομενα δεν μετατρεπονται σε πραγματικα.
Αρα λοιπον η μπορουμε να ζηταμε ένα αντιγραφο του εγγραφου κατά την αγορα ενός aeg,aep,gbb,springer κ.ο.κ  ή να αναρτηθει στα φορουμ και από εκει να τα εκτυπωνουμε , και να ειμαστε εν μερει καλυμενοι.
Εάν τωρα δεν υπαρχει κατι τετοιο εχουμε δυο δρομους που μπορουμε να ακολουθησουμε, εκ των οποιων των ένα τον ξερω για να τον προτεινω, ενώ στον άλλο πιθανον θα χρειαστουμε βοηθεια από καποιο συνχομπιστα που γνωριζει καλυτερα.
Παμε λοιπον στον πρωτο τροπο :
Στελνουμε στο τμημα αντοχης υλικων του Ε.Μ.Π ένα από όλα τα χρησιμοποιουμενα ειδη από εμας, μαζι με ένα φακελο συνταγμενο από έναν Μηχανολογο μηχανικο, με συγκεκιμενες ερωτησεις, και μετα από λιγο καιρο το Ε.Μ.Π μας απαντα με επισημο εγγραφο επι των ερωτησεων που εχουμε υποβαλει. Σημειωστε ότι τα πορισματα που εκπονει το Ε.Μ.Π θεωρουνται επισημα και εχουν απολυτη νομικη ισχυη.
Δευτερος τροπος:
Να απευθηνθουμε σε έναν  οπλουργο συνεργαζομενο με την αστυνομια πιθανος ή με καποιον αλλα δημοσιο φορεα, ώστε να εχουμε  παλι μια επισημη απαντηση επι του θεματος.

'Άρθρο 6
Εμπορία-Διάθεση
4. Δεν απαιτείται άδεια για την εμπορία:
β. Κυνηγετικών όπλων κατηγορίας Β και αεροβόλων όπλων, μόνο σε άτομα που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους.
γ. Απομιμήσεις πυροβόλων όπλων, ως και μη λειτουργούντων πυροβόλων όπλων, μόνο σε άτομα που έχουν άδεια κατοχής όπλων για συλλογές ή για τη χρησιμοποίησή τους σε κινηματογραφικά έργα

Και πάλι εδώ ο νομοθέτης βλέπει τις ρεπλίκες και όχι τα aeg τα όποια ούτος ή άλλως είναι χαρακτηρισμένα ως αεροβόλα.

Για μένα το μεγάλο πρόβλημα παραμένει στην μεταφορά τους, εφόσον δεν έχουμε αναγνωρισμένα πεδία άσκησης/άθλησης και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε και να βρούμε μια λύση.
Από εκεί και πέρα πάντα κατά την γνώμη μου, τα παιδία που καλώς κατ'εμε ασχολούνται με τους συλλόγους θα πρέπει να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων και μαζί τους όλοι μαζί, ώστε να αρχίσουμε να δείχνουμε ένα δομημένο ,αρραγές και συμπαγές σύνολο, ώστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε νόμιμα πεδία από την τοπική αυτοδιοίκηση, και γιατί όχι να μας αντιμετωπίσει σοβαρά αργότερα ο νομοθέτης.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ