Νεοι παικτες, διοργανωτες, κανονες, πεδια

Ξεκίνησε από jumbo, 18 Απρ 2011, 19:51:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Horus

φιλε tristan το θεμα με τους μετρητες που δειχνουν διαφορετικες μετρησεις ειναι γεγονος! για αυτον ακριβως το λογο υπαρχει και το λεγομενο +5% που μας δινει το "πλασματικο" ανωτατο επιτρεπτο των 344 fps.

τα πραγματα ομως ειναι αυτο που λεμε "κουκια μετρημενα". οσο καιρο παιζω airsoft εχω δει 2 μετρητες: τον madbull και τον κινεζικο τον μαυρο (που νομιζω οτι πια δεν διατιθεται και εχω να τον δω σε παιχνιδι απο περυσι).

αν το οπλο σου γραψει, στον madbull ας πουμε, 315 fps με 20αρες ΠΑΝΤΑ bbs δεν υπαρχει περιπτωση να σου γραψει  340 fps με καποιον αλλο μετρητη.

αν το οπλο σου ομως γραψει 337 fps σε καποιον μετρητη, υπαρχει περιπτωση οταν το ξαναμετρησεις σε αλλο παιχνιδι να σου γραψει 352 fps και να μην παιξεις..

για να εισαι οσο το δυνατον πιο σιγουρος για το ποσο ριχνει το οπλο σου, μετρησε το 3 φορες και κρατα την υψηλοτερη τιμη. Αν εστω και 1 φορα το οπλο σου γραψει πανω απο 344, θα σου προτεινα να το υποβαθμισεις για να εισαι σιγουρος οτι θα παιζεις ΠΑΝΤΑ.

εγω θα προτεινα να "στηνουμε" το οπλο μας ωστε να ειναι κατω απο τα 328 fps για να μην εχουμε εκπληξεις. ουτως ή αλλως τα 15 - 20 fps παραπανω μονο ζημια κανουν και δεν θα δουμε κατι ουσιαστικο ως προς το βεληνεκες μας.

(το marui G36K , που επαιξα την κυριακη δεν εχει γραψει ουτε 290 fps, ριχνει πιο μακρυα απο ολα τα AEG μου)  
enemies..we need more enemies!!

sticker

tomas_m4 εχουμε πει οτι κατω απο 5 μετρα δεν ριχνουμε και αν γινει κατι τετοιο ριξε κατω απο την μεση αν γινετε η στο γιλεκο αν φοραει για να μην γινει κανα ατυχημα.
συμφωνω με τον horus στο θεμα μετρητη ενα καλο aeg μπορει να εχει καλυτερα αποτελεσματα αν βαλεις μια κανει ακριβειας η αλλαγη hop up  δεν σημενει οτι αν εχω πιο πολλα fps ειναι το καλυτερο οπλο

pipilas

διαβαζω για επιτροπες!!!
διαβαζω για σφραγειδες!!!!
διαβαζω για captains meeting !!!!
ειλικρινα ???   ποιοι θα ασχολειθουν με ολα αυτα πιστευετε????
οι περισοτεροι (συνχομπιστες) τιν εχουνε δει λεζαντες και οτι το airsoft ειναι καποιο ειδος πασαρελας!!!!!
μιλαμε ολοι μαζι και βαζω και τον εαυτο μου μεσα για τα ορια των fps και τα aeg που ξεπερνουν το οριο...συζητουσα τις προαλες με ενα νεο μελος και οταν του αναφερα το εξης μου ειπε: τι fps?? τι ειναι αυτο?? οταν λοιπον ξεκεινανε απο τα καταστηματα και πουλανε οτι να ειναι σε οτι fps να ειναι και δεν ενημερωνουν κανεναν τοτε δεν φτενε οι νεοι....
επεξα πριν μια εβδομαδα στο devils eye στην θεσσαλονικη με συνολικη συμετοχη 202 ατομα σας ενημερωνω δεν υπηρξε το παραμικρο προβλημα δεν ακουστηκε τπτ και το καλυτερο περασαμε υπεροχα χωρης γκρινιες!!!!!!!
για εμενα αν πετυχετε αυτο που αναφερετε θα ειστε top!!!
και θα εχετε την συμπαρασταση μου.....
καλο πασχα να εχετε ολοι ........

ROOKIEJO

κατα την ταπεινη μου γνωμη ,το οριο που εχει ψηφιστει στην συγκεντρωση των ομαδων μεσω εκπροσωπων τους ειναι το 1 jule [με 20αρες μπιλιες ταχυτητα εξοδου 328] και κακως αναμασατε τα τετελεσμενα μεχρι την επομενη συναντηση εκπροσωπων.
σε πριβε κανει ο καθενας οτι θελει αλλα σε δημοσια υποχρεουτε να εφαρμοζει τα συμφωνηθεντα.

Ikarus

Θέλω να γράψω και εγώ κάτι ως νέος στο airsoft.Ότι και να ειπωθεί  όσο φιλότιμες προσπάθειες και να καταβάλλονται απο κάποιες ομάδες και παίκτες, πάντα που και πού θα γίνονται ευτράπελα γιατί απλά κάποιοι θα θέλουν να παίξουν το παιχνίδι τους όπως αυτοί πιστεύουν. Αυτό έχω δεί στα διάφορα forums που έχω ψάξει..
Πιστεύω οτι είμαστε λίγο μακριά για να πάρει στα σοβαρά η πολιτεία το airsoft στην Ελλάδα (δεν ξέρω τι γίνεται έξω) και εύχομαι όταν με το καλό έρθω σε συνάντηση και παίξω να έχω την τύχη να βρεθώ με σωστούς παίκτες.
Σίγουρα έχει κάποια ελαφρυντικά κάποιος καινούργιος στο airsoft, αλλά γενικά, όταν θες να ασχοληθείς με κάτι πρέπει να το ψάξεις στα σοβαρά.Ότι και να δείξεις σε κάποιον που έχει έρθει απλά για να πυροβολήσει και να κρατήσει όπλο, θα πάει χαμένο.
Να είστε καλά παίδες.

ADINOWS

#25
Φιλαρακια Λευτερη,Νικο,Γιαννη και στα υπολοιπα παιδια καλησπερα.

Αναρωτιεμαι αν οι πιο πολλοι  που γραφουνε εδω μεσα στα ελληνικα forum για κανονες και ορια,περα απο την θεωρια και το πληκτρολογιο τους ΑΝ εχουνε κανει ποτε μια ερευνα απο αλλες χωρες η απλα λενε οτι τους κατεβει...

Εφοσον μερικες χωρες καταφερανε  μεχρι και να νομιμοποιησουν το airsoft,ας ενεργοποιηθουμε και να παραδειγματειστουμε απο αυτους(κανονες,μετρα ασφαλειας,διοργανωσεις το στησιμο πεδιων κ.τ.λ)


Ειμαστε ακομα στην εκκινηση ενω οι αλλοι εχουνε τερματισει...


COBRA TEAM

ROOKIEJO

ναι δεν λεω αλλα αυτοι επειδη δεν εχουν πλατεια ΟΜΟΝΟΙΑΣ την ομονοια και την συνεργασια την κανουν πραξη.
εμεις ομως που εχουμε πλατεια παμε και την χεζουμε

jumbo

#27
Παράθεση από: ADINOWS στις  20 Απρ 2011, 01:26:02 ΠΜ
Εφοσον μερικες χωρες καταφερανε  μεχρι και να νομιμοποιησουν το airsoft,ας ενεργοποιηθουμε και να παραδειγματειστουμε απο αυτους(κανονες,μετρα ασφαλειας,διοργανωσεις το στησιμο πεδιων κ.τ.λ)[/b]
Ειμαστε ακομα στην εκκινηση ενω οι αλλοι εχουνε τερματισει...

+1 απλα καποια στιγμη θα πρεπει να ορισουμε αυτο το ριμαδι το σημειο εκκινησης, και οταν το ορισουμε τελικα να το κρατησουμε,
και
Παράθεση από: ROOKIEJO στις  20 Απρ 2011, 08:22:12 ΠΜ
ναι δεν λεω αλλα αυτοι επειδη δεν εχουν πλατεια ΟΜΟΝΟΙΑΣ την ομονοια και την συνεργασια την κανουν πραξη.
εμεις ομως που εχουμε πλατεια παμε και την χεζουμε
εδω και αν ειμαι +1, καποια στιγμη θα πρεπει να βαλουμε το μυαλο μας να δουλεψει με την λογικη , παραμεριζοντας οποιους εγωισμους, εστω και αν δεν ειμαστε ολοι φιλοι με ολους , με μοναδικο σκοπο το καλυτερο αποτελεσμα για το χομπυ που ολοι πιστευω οτι αγαπαμε.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Demon

#28
Τότε αφου όλο για Captains Meeting λεμε και δε το εχει κάνει κανείς πέρνω εγώ την πρωτοβουλία και περιμένω απο τις υπόλοιπες ομάδες να δω ανταπόκριση και επιτέλους να δούμε και λίγο προκοπή στο αθλημά μας...

Ψηφίζω σαν εκπρόσωπος της Cerberus Force  σαν υποψήφια ημερομηνία (η ημερομηνία ειναι ενδεικτική αν η πλειοψηφία θέλει αλλη ημερομηνία ευχαρίστως να ερθουμε τότε,απλα εφόσον κανείς δε πρότεινε κατι διαφορετικό πέρνω το θάρρος να δώσω εγώ ενα νούμερο αναμένοντας τις αποψεις και των υπολόιπων αρχηγών ομάδων) την 22α Μαιου του 2011 στο πεδίο της Ελευσίνας και ώρα 10.00 το πρωί να γίνει το 3ο C.M. οπου θα ψηφιστούν όλα τα φλέγοντα θέματα που αφορούν την πλειοψηφία της κοινότητας εφοσον περιπου το 80% απο εμας ανήκει σε κάποια ομάδα.

Αναμένω και τους υπόλοιπους leaders για να το επικυρώσουμε...

Μετα τιμής

Ghostrider

EDIT : Αν ενοχλεί τον φίλο jumbo to περίπου off topic μου πολύ ευχαρίστως να θα ανοίξω και σε καινούργιο νήμα με τίτλο 3ο C.M. ευχαριστώ και συγνώμη αν χάλασα τη ροή του νήματος :)

MAKISL

Παράθεση από: ROOKIEJO στις  19 Απρ 2011, 22:28:38 ΜΜ
κατα την ταπεινη μου γνωμη ,το οριο που εχει ψηφιστει στην συγκεντρωση των ομαδων μεσω εκπροσωπων τους ειναι το 1 jule [με 20αρες μπιλιες ταχυτητα εξοδου 328] και κακως αναμασατε τα τετελεσμενα μεχρι την επομενη συναντηση εκπροσωπων.
σε πριβε κανει ο καθενας οτι θελει αλλα σε δημοσια υποχρεουτε να εφαρμοζει τα συμφωνηθεντα.


σορρυ αλλα εκφραζω , την προσωπικη μουαοψη, ειτε public ειτε prive τουλαχιστον τα ορια fps καθοριζονται απο τον διοργανωτη και τους παικτες.... αν πχ, παω να παιξω εγω 10 φιλοι μου και μαζευτουν και αλλοι 15 αγνωστοι , που ομως ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟΥς ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, τοτε θα παιξουν με αυτους τους ορους και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα....
Εξαλλου , τι θα πει captains meeting? Εγω ο μεμονωμενος παικτης που δεν εχω ενταχθει σε ομαδα , αλλα παρολαυτα μου αρεσει το σπορ και ακολουθω τους κανονες (ειτε με κεφραζουν ειτε οχι ) ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ,KAI ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ, πως θα εκφραστω? ποιος δινει το δικαιωμα να μπαινουν κανονισμοι σε ενα δημοσιο σπορ που τους εχουν απο φασισει 10 20 ατομα δε μια συναντηση ?  Θελετε να βαγουν σωστοι κανονες που τους ακολουθουν ολοι? Βρειτε τροπο να ερωτηθουν και να ψηφισουν και ολοι.... δοξα το γιαραμπι , υπαρχει διαδικτυο φορουμ και δεν ξερω γω τι αλλο , μπορει να βρεθει ενας τροπος.... αλλα θεματα οπως μαζευτηκαμε 10 ομαδες και αποφασισαμε και αυτο ειναι ο νομς ... δεν νομιζω πως γινονται
Κιολα αυτα τα λεω ενω ειμαι υπερ των κανονισμων ασφαλειας και οριων κλπ....
απλα πιστευω οτι οι αποφασεις που λαμβανονται για να μην μπορει κανεις να τις προσβαλει και να τις αμφισβητησει πρεπει να περιλαμβανουντισ αποψεισ και τις γνωμεσ οσο το δυνατον περισοτερων ανθρωπων που ασχολουνται με το σπορ.... οσο και να δεν ειναι ευκολο αυτο
A.K.A.  ΑΝΩΔΥΝΟΣ

Chaplain

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να πω (πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να θίκσω απόλυτος κανένα) πως θέλω πάρα πολύ να παίκσω σε κάποιο σενάριο εδώ στην Ελλάδα...αλλά δεν έχω κατάλάβει ΑΠΟΛΥΤΟΣ κανένα κανόνα.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια - για την ακρίβεια 1 χρόνο και 6 μήνες - παίζω στην Αγγλία, μια και σπουδάζω εκεί και φυσικά εκεί έτυχε να μάθω και εγώ το Airsoft.

Από ότι έχω καταλάβει στην Ελλάδα οι κανονικοί κανόνες για το Airsoft δεν υσχίουν αλλά μόνο οι πόλυ βασικοί: Πάντα γυαλιά και προστατευτικό εκσοπλησμό, όχι όπλα με πάνω από 350fps ((+ -) 3-5%), αλλά υπάρχουν κανόνες τύπου House Rules ή Αυτοσχέδιοι στα Ελληνικά.

Καταρχάς στο Λονδίνο υπάρχει η λεγόμενη United Kingdom Airsoft Retailers Association (UKARA) Συνδεσμός πωλητών Αεροβόλων Ηνωμένου Βασιλείου όπου υπόγράφεις πώς είσαι Άνω των 18 ετών και πώς οφήλεις να τήρεις όλους τους κανονισμούς και πως αν δεν το κάνεις (είτε ξεχάστικές είτε μόνος σου) ο/οι αντίπαλοι και ο/οι διοργανοτές δεν φέρουν κανέμία ευθύνη για σοβαρούς τραβματησμούς)

Τώρα, τι θέλω να πώ:
α. Οσον αφορά τα FPS των όπλων, πάντα οι διοργανοτές ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ πως έιτε μόνο όπλα τύπου AEG είτε AEG/Gas/CO2 μαζί επιτρέπονται. Τι συμένει αυτό (όχι ότι παραπονούμε προς Θεού), έχω 1 όπλο με 440+FPS Gas/CO2 από την μάνα του. Σε παιχνίδια όπου επιτρέπονται μόνο AEG δεν επιτρέπετε (όχι δεν μπορώ) να παίκξω, σε παιχνίδια όπου επιτρέπονται AEG/Gas/CO2 μπορώ άλλα χώρις upgrades γιατί απαγορεύονται επιδεί αυκσάνουν τα FPS επικύνδινα, για ευθυβολια ναι με εκξερέσει του διοργανοτή και αν θέλει.

β." ΜΠΑΜ, Επίσημα έχει καταργηθεί, άρα να μην χρησιμοποιείται. Αντί αυτού ΜΟΝΗ Βολή στο κάτω μέρος του κορμού και όλα τα σχετικά" .Το ΜΠΑΜ! υσχύει, τώρα αν θες να το χρησιμοποίοισεις είναι δικό σου θέμα, επιπλέον σε CQB εγώ με 440+FPS αν ρίκσω σε κανένα στο μέτρο και λιγότερο, πρώτων απαγορεύεται δευτερων ειτε θα τον ξεράνω ή θα τον τραβματήσω. Για αυτό και ύπαρχει το ΜΠΑΜ! και τα πιστόλια ώπως και το Fair Play, αν σε CQB είτε ειδοποιεις τον αντίπαλο είτε αν είσαι με άλλον 1 ή και περισσότερους του ζητάτας να παραδωθεί.

γ. "Ηeadshots + Headshots με ριπή ,Σύσταση δημόσια στο τέλος του παιχνιδιού, στην δεύτερη φορά "ban" από τον διοργανωτή που θα βλέπει συμμετοχή του εν λόγω ατόμου ή μη συμμετοχή των υπολοίπων στο εν λόγω παιχνίδι" . Υσχύουν, αν ο αντίπαλος εσκεμένα κρίβεται και φαίνεται μόνο το κεφάλι του και/ή ρίχνει Ριπές -Suppressing Fire- χωρίς λόγο απλά γιατί φοβάται και άλλα μπορείς άλλα αποφέυγεται για λόγους ασφαλίας. Τώρα αν κάποιος για μαγκία το κάνει τότε υφίστατε κυρώσεις, στο Λονδίνο έχω δέι να κόβουν την συμετοχή σε άτομο μέχρι και 4 χρόνια.

δ. "Καμπέρωμα και φλάπα φλούπα, Εκεί δεν υπάρχει λύση, κάνουμε κάτι άλλο, πάμε να τους ξετρυπώσουμε", ναι δεν υπάρχει λύσει είτε τους αφύνεις είτε τους ξετρυπώνεις =D

ε. Όσον αφορά τον προστατευτικό εκξοπλισμό τα Googles - γυαλια τύπου μάσκας- , Vests - γιλέκα - , Helmets - κράνοι -, Masks - μασκες - είναι όλα ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΚΣΕΡΕΣΕΙΣ. Βέβαια αν κάποιος θέλει να πάικσει με το βρακί του (χωρις κράνος, μασκα,γιλέκο, κλπ) άλλα με ενα απλό γυαλί και τα βασικά και χτυπιθεί δεν κλέγετε άλλα κάνει τουμπεκί (συγνώμη για τις βαριές λέξεις) γιατί εσκεμένα παρέλιπσε τους κανόνες ασφαλέιας.

στ. Αν ο/οι διοργανοτές έχουν ανακοινώσει πχ: 12:00μμ και κάποιος κάποιοι έρθουν μέτα από 15λέπτα ή μέτα την μέτρηση των όπλον ΑΠΛΑ δεν παίζουν, τους λένε να ήταν στην ώρα τους όπως οι άλλοι όπως φυσικά παιχνίδι π΄ριν την ώρα ένερξεις δεν γίνετε, άλλιως οσοι το κάνουν πάιρνουν κάποιες κυρώσεις μέσα στο παιχνίδι, πχ: +2 λέπτα spawn. Επλιπλέον τα τύπου "full auto, οχι στο full auto μόνο semi και μπλα μπλα μπλααα" δεν παίζει, όλα τα όπλα παίζουν. Επίσεις αν οι παίχτες τον γράφουν στα πάλια τους τα παπούτσια τον διοργανοτή τότε μπορεί να πει ότι ακυρώνει το παιχνίδι και να συκοθεί να φύγει,΄μέτα τι θα κάνουν δεν ξέρω...  ???

ζ. Και πόλλα άλλα...

Με λίγα λόγια τι θέλω να πώ...μάλλον τι έχω καταλάβει, δεν υπάρχει απολύτος καμία συνενόηση μεταξεί των παίκτων,όλοι θέλουν να κάνουν το κομάτι τους. Καλό θα ήταν να υπάρξει κάπια συνενόση μεταξέι τον πωλητών και να κάνουν ένα νόμο όπως στο Ηνωμένο Βασίλειο έτσι ώστε να μην υπάρχουν παρεξιγίσεις για θέματα ασφαλείας, κανόνων, κλπ.

Τώρα αν κάποιος νομίζει πως έιμαι λάθος εε τι να κάνω  ;D  διορθόστεμε  :D

ΥΓ: Συγνώμη για τα ορθογραφικά δεν έχω Ελληνικά Windows και το πληκτρολόγιο είναι στα Αγγλικα του Λονδίνο.

Arbiter

επιτελους και κατι ευχαριστο!!μπραβο ρε μαν!!να γιασει το στομα σου!!οταν θα παω να σπουδασω και εγω αγγλια θα παω σαν καμμενος να παιξω εκει μαζι τους!αν εχεις και καποια ιστοσελιδα που μιλας με αυτους στειλε μου ενα πμ αν δε βαργιεσε!
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


salonikios

 Οσο αναφορα την "αρχουσα νομοθετικη ταξη" που θεσπιζει και αποφασιζει δεν βρισκει συμφωνους το 70% των airsofters. Πιστευω ακραδαντα μεχρι να γινει κατι σοβαρο και με βασεις τυπου εξωτερικου να καθησουμε να απολαυσουμε αυτο το εξαισιο ΑΘΛΗΜΑ με κανονες του εκαστοτε διοργανωτη αναλογα το πεδιο.

Οπως ανεφερε και ο φιλοσ παραπανω στο παιχνιδι που εγινε στην Σαλονικα πριν λιγο καιρο 200 ατομα και οθτε ενα σκουξιμο δεν υπηρξε... Με ορια ΦΠΣ στο απειρο αλλα συναδελφικοτητα και συνεργασιμοτητα στο απειρο επισης.... Σκεφτειτε το


Best Regards
Salonikios

infidel

Η Αγγλία δεν αποτελεί και το καλύτερο παράδειγμα προς μίμηση. Πήγαινε να παίξεις και εδώ paintball σε ιδιωτική "πίστα" (μην ξεχνιόμαστε παράνομο και το paintball και η «πίστα») και θα δεις και εκεί πόσο "ωραία ατμόσφαιρα" είναι. Τήρηση κανόνων, αποβολή παικτών κτλ. Ειλικρινά στο λέω και χωρίς ειρωνεία. Αν θες κάτι τέτοιο, μπες στο φορουμ του άλλου καταστήματος και ψήφισε "ΝΑΙ" στο "αυθόρμητο" ερώτημα "Θέλετε ιδιωτικές πίστες στην Ελλάδα;". Πάντως δεν νομίζω να εμπιστευόσουν και να σου άφηνε πολλά περιθώρια όποια δραστηριότητα που θα ελέγχονταν από καταστηματάρχες που προφασιζόμενοι την «νοικοκυροσύνη» θα έκαναν ότι έκαναν με γνώμονα μόνο το κέρδος (βλέπε UKARA).

Μετά, κάνετε το λάθος και συγκρίνετε διαφορετικές χώρες και βασικά κατοίκους. Δείτε και στο ποδόσφαιρο. Παντού υπάρχουν λίγκες και οι ομάδες διοργανώνουν τα πρωταθλήματα. Κουτσά-στραβά όλοι πάνε μπροστά. Εδώ έχουμε μια ομάδα που έχει κλέψει μόνη της τόσα πρωταθλήματα, όσα έχουν πάρει όλοι οι άλλοι μαζί. Και μάλιστα είναι και περήφανη για αυτό. Μην ψάχνεις! Σε μια χώρα που η απάτη και η κλεψιά εις βάρος κάποιων άλλων θεωρείται μαγκιά και δείγμα ικανότητας, περιμένεις να βρεθεί εύκολα άκρη;

Εδώ βλέπεις ότι έχουν δημιουργηθεί και κλίκες ομάδων που μερικές είναι συνδεμένες και με καταστήματα και προσπαθούν να μεγαλώσουν το κομμάτι στην πίτα, προσεταιριζόμενοι παίκτες και ομάδες. Και αυτή η μάχη είναι παρόμοια με τις συγκρούσεις των συμμοριών. Είσαι δικός μας; Κλέψε κάνε τα ρημάδια όλα, θα βγούμε και θα σε καλύψουμε και θα σε καλούμε στα πριβεδάκια μας που θα έχουμε και το θράσος (εκεί έχουμε φτάσει) να τα βγάζουμε στην φόρα με φωτό ή ανακοινώσεις ώστε να βρούμε και άλλα θύματα που θα ζηλέψουν την δόξα. «Πληρώνεις» την προστασία (βλέπε γλύψιμο στα fora «τι παικταράς, τι παιχνιδάρα, τι ομαδάρα»); Τότε κάνε και εσύ ότι νομίζεις και μπορεί να έχεις και τα τυχερά σου. Δυστυχώς το πιστεύω «αν φύγει από εμάς, θα πάει στους άλλους» δεν δίνει περιθώριο για αφορισμό καμίας συμπεριφοράς ενώ έχουμε δει και τα «εκεί που έφτυνα, τώρα γλείφω». Εννοείται ότι όσοι δεν θέλουν να συμμετέχουν σε αυτό το «στημένο» παιχνιδάκι απλά εξοβελίζονται και διαβάλλονται μέσω των φόρουμ από τα τσιράκια. Και μην είστε κοντόφθαλμοι. Δεν φταίνε οι μαγαζάτορες. Υπάρχουν αρκετοί μεγαλομανείς ανάμεσα μας, «βασιλικότεροι του βασιλέως».

Θέμα νοοτροπίας είναι όλα. Μην περιμένεις από τον τύπο που σε "κλέβει" όταν πας στο μαγαζί του, να έρθει στο airsoft και να γίνει τίμιος "για να περάσει όμορφα" την Κυριακή του. Μην περιμένεις από έναν, που πλασάρεται σαν ο ΙΝ τύπος και σούπερ-ντούπερ επιτυχημένος στον κύκλο του, να έρθει στο airsoft και να μην "διεκδικήσει" κάτι λιγότερο από αυτό. Και σίγουρα ο σούπερ-ντούπερ δεν θα βγαίνει έξω κάθε λίγο και λιγάκι και να "φαίνεται άχρηστος". Ούτε ο τυπάκος που μετά από 2-3 ώρες σε CoD και ΜοΗ πάει για καφέ με Shemagh και θήκη μηρού και συμπεριφέρεται λες και είναι operator και μόλις γύρισε από την μάχη. Περίμενε εσύ να βγουν σε 10 λεπτά, όταν κάνουν 30' να ντυθούν και έχοντας ρίξει 1000αρικα για να μοιάσουν στα είδωλα τους του PS. Kαι σε καμία περίπτωση δεν δαιμονοποιώ όποιον θέλει να έχει ένα συγκεκριμένο look αλλά τυπάκια που θέλουν να μεταφέρουν το Playstation στην ζωή γιατί ουσιαστικά μόνο μέσα στην κονσόλα είναι κάτι. Μόλις την κλείσουν είναι άτομα αδιάφορα για όλους μας και δυστυχώς αυτό δεν το αντέχουν. Έτσι στο airsoft πιστεύουν ότι είναι κάτι. Απλά δεν γίνεται να τελειώνουν την πίστα στην κονσόλα και να μην τελειώνουν το παιχνίδι airsoft και μάλιστα με High-Score.
Βάλε και το ιδιαίτερο γυναικείο χαρακτηριστικό που δυστυχώς το σύστημα προώθησε και το έχουμε ασπαστεί και σαν ανδρικό φύλο και είναι το "έχω μια γνώμη για όλα, τα ξέρω όλα και θα σχολιάσω τα πάντα άσχετα τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου". Σαν τους δημοσιογράφους που εκφέρουν άποψη επί παντός επιστητού και είναι γνώστες των πάντων. Γιατροί, πιλότοι, καθηγητές, προπονητές κτλ. Αν ζούσε ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα στην εποχή μας, θα τα είχε παρατήσει αφού από την μια θα τον κριτίκαραν ο Ευαγγελάτος, ο Πρετεντέρης και οι άλλοι "σοφοί" και από την άλλη στα φορουμ σχετικά με φυσική θα γράφονταν "Γειά σας με λένε Πίτουρα. Διάβαζα το καλοκαίρι ένα βιβλίο φυσικής, με τους φίλους μου από το Γυμνάσιο και θα ήθελα να πω την γνώμη μου. Νομίζω ότι η θεωρία της σχετικότητας είναι χαζή. Εμείς είμαστε όλοι άσχετοι και παρόλα αυτά βλέπουμε το φως" ή "Εμείς σπουδάζουμε στην Άνω-κάτω Βραχούλα και δεν χρειαζόμαστε την θεωρία σας γιατί εδώ όλα πάντα είναι υπέροχα".

Τώρα σε μια χώρα που δεν έχει νομικό και θεσμικό πλαίσιο για να υπάρχει μια βάση να ξεκινήσεις, στο μόνο που μπορείς να στηριχθείς είναι η καλή διάθεση και διάθεση συνεννόησης αλλά και τήρησης όσων συμφωνηθούν. Και όλα αυτά πέρα από προσωπικά συμφέροντα και επιχειρησιακές / μικρο-ομαδικές σκοπιμότητες. Κάτι που εκ πείρας σας λέω δεν ισχύει. Το εγχείρημα έγινε και μόλις κάποιοι έφυγαν από το 1ο CM κιόλας έκαναν οτιδήποτε άλλο από αυτό που είπαν ή στην τελική αποφάσισε η πλειοψηφία. Δεν είναι της κουβέντας αν οι αντιρρήσεις ήταν δικαιολογημένες ή πιο σωστές από αυτά που αποφασίστηκαν. Το θέμα είναι ότι από τις ομάδες (συντριπτική πλειοψηφία) δεν υπάρχει διάθεση ούτε για ρίξης ούτε για ζόρια. Τους λόγους τους ανέφερα παραπάνω.

Επειδή λοιπόν ο χώρος είναι περιτριγυρισμένος από άτομα με συμφέροντα και τα τσιράκια τους, μην περιμένετε καμία εξέλιξη, καμία πρόοδο και καμία συμφωνία. Αφήστε τα CM και τις κάθε είδους συμφωνίες κυρίων. Δεν μπορεί να πιστεύετε ότι θα κάνετε συνέλευση για να αποφασίσετε κάτι κοινό και αυτό να τηρηθεί με συμμετοχές από τον Παλαιοκώστα, τον Ιούδα, τον Εφιάλτη, τον ηλίθιο και τον πανηλίθιο (για να είμαστε Political Correct και «δημοκρατικοί»)  και να καταφέρετε  με καλή διάθεση να τους πείσετε. Είναι ουτοπικό άσχετα αν είστε 90 και είναι 10.


Για τα υπόλοιπα συζητάμε όταν θεσμοθετηθεί κάτι. Και επί ευκαιρίας οι 2 σύλλογοι τι ακριβώς έχουν κάνει μέχρι τώρα, ώστε να νομιμοποιηθεί το airsoft; Και η έγκριση καταστατικού για σύλλογο δεν θεωρείται κάτι τέτοιο. Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος επίσημα; Είχαν σαν σύλλογοι επαφές με δημόσιους φορείς για αυτόν τον σκοπό; Γιατί από όσο κατάλαβα αυτός ήταν και ο σκοπός της ίδρυσης τους. Το καλό του airsoft.........

Κύριοι καθίστε και σκεφτείτε αρχικά μόνοι σας. Τι ταιριάζει σε εσάς; Που θέλετε να ανήκετε; Σε μια παρέα μεγάλη ή μικρή ή σε έναν «στρατό» που θα άγεται και θα φέρεται κεκαλυμμένα για τα συμφέροντα κάποιων; Θέλετε να μείνετε στον χώρο γιατί το γουστάρετε ή  θα είστε περαστικοί; Ότι και αν αποφασίσετε πάντως, σας εύχομαι καλά παιχνίδια, με ασφάλεια και θα σας παρακαλέσω να σεβαστείτε αυτή την δραστηριότητα γιατί δεν είστε μόνοι σας και η κάθε σας απόφαση και ενέργεια επηρεάζει όλους τους υπόλοιπους.

Arbiter

θαθελα να απαντησω σε πολλα απο αυτα που ειπες γιατι μερικα με προσβαλουν κιολας αλλα δεν πειραζει,χαλαλι,απλα αν μπορουσες δειξε μου να καταλαβω τι ειναι για εσενα ο τελειος παιχτεις αιρσοφτ και πως μπορουμε να πετυχουμε κατι χωρις απλα να κανουμε τιποτα,λογο του οτι τον τελευτεο καιρο εχω πετυχει αυτη την αντιδραση του ελληνα σε πολιτικα θεματα πιο πολυ αν και δεν τασωμε με κανενα κομμα,απλα τοχω απορια αυτο το ρημαδι μανα εξουρανου.συγνωμη κιολας γιατι στην αρχη μου αρεσαν τα λογια σου αλλα με μπερδεψες πολυ μετα,και ναι στην αγγλια ειναι πολυ καλυτερα,μπορεις να το δεις κιολας στα βιντεο στο ιντερνετ,ας μην φτασουμε και στην αποψη να μην πιστευβουμε και τα ιδια μας τα ματια,ειναι κριμα να κλειδωνουμε το μυαλο μας
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


Horus

ενα σεντονι μετα και το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το: "what a bunch of bullcrap!!!"

δηλαδη επειδη ειμαστε ολοι διεφθαρμενοι σε ολα τα επιπεδα, οπως και τα παντα σε αυτη τη χωρα, δεν θα πρεπει να γινει καμια προσπαθεια για επικοινωνια μεταξυ των ενδιαφερομενων, καμια προσπαθεια για συγκλιση αποψεων και εξευρεση λυσεων.
ειναι μαλλον καλυτερα να σπασουμε, να καψουμε και να χεσουμε καθε τι που μας αρεσει στο airsoft ...επειδη ο ολυμπιακος κλεβει πρωταθληματα.
enemies..we need more enemies!!

kaliostro

Εγώ πάλι θα ήθελα να ήξερα ποιος κρύβετε πίσω απο τον infidel...
Αν πατίσετε στο όνομα του θα δείτε ημερομηνία εγγραφής σήμερα στις 2 περίπου το μεσημέρι.
Αλήθεια ποιός δεν έχει τα @@ να βγεί κ να πεί τα πράγματα αυτά με το όνομα που είναι γνωστός σε όλους μας?
Τα λόγια αυτού του "μηδενιστή" δεν έχουν καμία αξία γιατί πολύ απλά όταν μηδενίζεις/απαξιώνεις τα πάντα είσαι ακριβώς μια απο τα ίδια.... ΕΝΑ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΑΞΙΟΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ.
Πόσο μάλλον όταν κρύβεσε πίσω απο 2α-3α-4α προφίλ.
Αν βάζει ο καθένας ένα λιθαράκι κάθε φορά (απο καθαρισμό κάποιου πεδίου μέχρι οργάνωση κάποιου συλλόγου) όλο κ κάτι καλύτερο θα γίνει.Όσο απαξιώνεις κ εκφράζεις ενδιαφέρον με αποχή δεν γίνετε τίποτα.
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

Arbiter

το ειπα και πριν παιδες,ειναι της αποψης για να πας μπροστα απλα δεν κανεις τιποτα η' πας και πισω,και περιμενεις το μανα εξουρανου!!και μολις αυτο ερθει τι θα βγει να πει??-τααααααα λεγα εγω!!!θυμηθηκα τον λιακοπουλο τωρα!!χαχα καλυτερα φιλε ινφιντελ μην ερθεις καθουλου για αιρσοφτ αφου βαργιεσε να μας βλεπεις με τις στολες!
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


pipilas

εγω παλι πιστευω πως ειναι ενας καηλας ο τυπος που μαλλον δεν ξερει τι εστι airsoft και απο το να κοιταει το pc του λεει δεν γραφω μια μαλακια να περασει η ωρα??????
σε καποια συμφωνησα μαζι του αλλα σε παρα πολλα διαφωνησα
και οπως προ αναφερατε δεν εχει τα κοτσια να βγει και να πει ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!
αρα infidel κανε καλυτερα αυτο που εκανες τοσο καιρο και μην μπεις στον κοπο να απαντησης!!!!! ;) ;)

sticker

Πες τα ρε horus ....
Ξαφνικα βγαινει καποιος και λεει το κοντο του και το μακρυ του.
επειδη εχω βαρεθη να ακουω ολο τα ιδια και τα ιδια και μονο λογια και οχι πραξεις .
Δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ο φιλος που εγραψε σημερα. Με ενδιαφερουν οι πραξης και η ασφαλεια και η βελτιωση του airsoft και οτι αλο ειναι αυτο.
Αυτο που μου αρεσει να κανω εγω στην ζωη μου προσπαθω να το κανω καλα και οσο μπορω σωστα
Ενα απο αυτα ειναι και το χομπι μου ,το airsoft  που μεσα απο αυτο εχω γνωρισει πολυ κοσμο που αξιζουν για οτι εχει γινει και εχει φτασει το airsoft εκει που εχει φτασει και θα βοηθησω οσο μπορω και εγω
Και χαμηλα fps  και κανονες ασφαλειας και σωστα σεναρια και καθαρισμος στο πεδιο που παιζουμε και συναντηση με αλλους αρχηγους απο αλλες ομαδες κ.α.
και επειδη εχουμε μαθη στην ζωη μας να τα ριχνουμε ολα στους αλλους ειναι καιρος να μπουν καποια πραγματα σε μια σειρα. Ξ Υ Π Ν Η Σ Τ Ε !
οσοι με ξερουν , ξερουν οτι ειμαι ατομο που κανω περισοτερο πραξης παρα λογια
Παντα φιλικα ο sticker