ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ AIRSOFT

Ξεκίνησε από fanioles, 08 Mar 2009, 17:40:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πρεπει να θεσπίσουμε τη χρήση ΜΟΝΟ βιοδιασπώμενων BBs στα παιχνιδια μας ?

Σιγουρα ΝΑΙ
69 (313.6%)
ΟΧΙ
11 (50%)
Δε με πολυπειράζει...
10 (45.5%)
Θα μας τα πληρώνεις εσύ τα οικολογικά μπαλάκια ?
22 (100%)
Παλι γκρινιάζει αυτος...
13 (59.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 22

FanIsHere

Εγώ ψήφισα "Θα μας τα πληρώνεις εσύ τα οικολογικά μπαλάκια ?" μόνο και μόνο γιατί δεν έχω την οικονομική ανεξαρτησία/ευχέρεια ακόμα. Από το καλοκαίρι που θα βγάζω τα δικά μου χρήματα, σίγουρα θα αλλάξω τη ψήφο μου.

Η προστασία του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας!! ;)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Παράθεση από: Helistas στις  09 Mar 2009, 21:13:19 ΜΜ
Εγω ψυφισα την τελευταια επιλογη, μονο και μονο για να σου την σπασω ;D ;D
Και εγω  :P :-* :P
Αλλά επειδή είχα δυο ψήφους δικαίωμα ψήφισα και ΝΑΙ, :D γιατί πέραν της πλάκας έχει δίκιο και του βγάζω το κράνος :D

skotostras

omg pali mas ta prizei me ta oikologika balakia  xD

Falcon

Αν δε μας τα πρηξει αυτος, ποιος θα το κανει. Καποιος πρεπει να μας τα πρηξει...
Παντως, Χρηστο, μπραβο για τη πρωτοβουλια που παιρνεις.

z_snap

Παρόλο που έθιξα το θέμα και των αερίων airsoft που δεν είναι αθώα για το περιβάλλον δεν βλέπω σχόλια.

Η οικολογική μου ευαισθησία και συνείδηση με κάνει να μη βλέπω και σταματώ στα BBs. Και εδώ που τα λέμε και όλα τα BBs να μαζέψουμε απ' όλα τα games που έχουν παιχτεί και να τα βάλουμε το ένα δίπλα στο άλλο σε σειρές, δεν νομίζω να γεμίσουμε μισό γήπεδο μπάσκετ!!! (Ούτε μισό γήπεδο μπάσκετ δεν είναι το μέγεθος του προβλήματος που συζητάμε...)

...pointman


...re-think and do
   (pointman)

FanIsHere

Νομίζω ότι δεν πρέπει να βλέπουμε το μέγεθος του προβλήματος, αλλά πως θα το συρρικνώσουμε όσο κι αν είναι αυτό.

Και το θέμα που θίγεις είναι εξίσου σημαντικό, αλλά δε γνωρίζουμε τρόπους αντιμετώπισής του (εκτός του να χρησιμοποιούμε μόνο AEPs και όχι GBB pistols).
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Μπα ούτε AEP ούτε AEG, γιατί δουλεύουν με μπαταρία και για να φορτίσει καταναλώνουμε ρεύμα, το όποιο για να παραχθεί δημιουργούνται ατμοσφαιρικοί ρίποι από τους σταθμούς παραγωγής του, επιπλέον όταν χαλάσει η μπαταρία τα συστατικά της μολύνουν το έδαφος με τοξικές ουσίες για πολλά χρόνια...
Και τώρα δοξάστε με, εγώ είμαι ο ποιο ευαίσθητος οικολόγος. ;D

Falcon

εεεε τοτε ας παρουμε ολοι springer ή sniper ελατηριου.

FanIsHere

#28
Μιλώντας περί οικολογίας...

http://www.earthhour.org/about/gr:el

Ας μη φορτίσουμε τα AEGs μας και τα AEPs μας εκείνη την ώρα, πριν το Κυριακάτικο παιχνίδι. ;)

Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

OYK347

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες,

νομίζω πραγματικά πως το ότι μας διέπει όλους μια οικολογική συνείδηση είναι κάτι το πολύ σημαντικό όσο και σωστό.

Το να προσπαθήσουμε να λειτουργούμε οικολογικά στο σύνολο της καθημερινότητάς μας είναι αναγκαίο και απόλυτα θεμιτό. Ακόμα και μέσα στο παιχνίδι μας να καταφέρουμε, όσοι μπορούν, να βάλουν με βιοδιασπώμενες μπίλιες σίγουρα είναι καλό.

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάποιοι αγαπούν το airsoft και αγωνίζονται να εξοικονομήσουν όσα μπορούν για να συμμετέχουν στα παιχνίδια (ιδίως οι πιο νέοι). Με αυτή την λογική θα ήταν λάθος να απαγορεύσουμε την χρήση μη βιοδιασπώμενων "πυρομαχικών".

Σίγουρα λοιπόν, για να μην μακρηγορώ, μπορούμε να ενθαρύνουμε και ίσως να επιδοτήσουμε (για το μαγαζί το λέω... ) την αγορά οικολογικών αναλωσίμων αλλά σίγουρα όχι να απαγορεύσουμε ωσάν να είμαστε οι άψογοι και ιδανικοί οικολόγοι "διοικητές".

Νομίζω ότι με αγάπη για το άθλημα, τους συναθλητές και την φύση μπορούμε χωρίς απαγορεύσεις να λειτουργήσουμε "οικολογικά" έστω κι αν απλά μαζέψουμε από μία γόπα τσιγάρου ή ένα χαρτάκι ο καθένας σε κάθε παιχνίδι.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

tag21

ki ego apo tin seira mou tha dikaiologiso tin apantisi mou...
pcifisa nai oti 100% prepei na xrisimopoioume oikologika bbs
an kai  auti tin stigmi exo 3500 bbs  me tin proti eukairia tha
agoraso gia ton epomeno agona stin kesariani oikologika..
pisteuo oti apo tin stigmi pou o xoros pou pezoume den einai dikos mas
kai boroume na ton kanoume oti theloume  as ton sevastoume
kai na ton paradidoume kathe fora katharo  xoris
skoupidia plastika kai bbs ;)
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

FanIsHere

#31
Να ενημερώσω πως έφερε και ο Βασιλικός ΒΙΟ-Διασπώμενες BBs.

Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

doczeg


MALINOIS

SOME TARGETS SHOOT BACK...

fanioles

Σημερα έγινε ενα παιχνίδι σε ενα παρθένο δάσος στην Αττική.
Απο τους 22 συμμετέχοντες έπαιξαν και οι 22 με βιοδιασπόμενα. Πρώτη φορά που έπαιζα χωρίς οικολογικές τύψεις !!

Παράθεση από: OYK347 στις  17 Mar 2009, 16:41:54 ΜΜ
Αγαπητοί κύριοι και κυρίες,

νομίζω πραγματικά πως το ότι μας διέπει όλους μια οικολογική συνείδηση είναι κάτι το πολύ σημαντικό όσο και σωστό.

Το να προσπαθήσουμε να λειτουργούμε οικολογικά στο σύνολο της καθημερινότητάς μας είναι αναγκαίο και απόλυτα θεμιτό. Ακόμα και μέσα στο παιχνίδι μας να καταφέρουμε, όσοι μπορούν, να βάλουν με βιοδιασπώμενες μπίλιες σίγουρα είναι καλό.

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάποιοι αγαπούν το airsoft και αγωνίζονται να εξοικονομήσουν όσα μπορούν για να συμμετέχουν στα παιχνίδια (ιδίως οι πιο νέοι). Με αυτή την λογική θα ήταν λάθος να απαγορεύσουμε την χρήση μη βιοδιασπώμενων "πυρομαχικών".

Σίγουρα λοιπόν, για να μην μακρηγορώ, μπορούμε να ενθαρύνουμε και ίσως να επιδοτήσουμε (για το μαγαζί το λέω... ) την αγορά οικολογικών αναλωσίμων αλλά σίγουρα όχι να απαγορεύσουμε ωσάν να είμαστε οι άψογοι και ιδανικοί οικολόγοι "διοικητές".

Νομίζω ότι με αγάπη για το άθλημα, τους συναθλητές και την φύση μπορούμε χωρίς απαγορεύσεις να λειτουργήσουμε "οικολογικά" έστω κι αν απλά μαζέψουμε από μία γόπα τσιγάρου ή ένα χαρτάκι ο καθένας σε κάθε παιχνίδι.



Δε τιθεται θέμα διοικητων κλπ..  Φανταροι σχεδον όλοι εχουμε πάει και δε λείπουν σε κανενα μας οι διαταγές. (ισως μόνο σε λίγους  ;D )

Δεν είναι όμως το θέμα εκεί.  Το hobby μας είναι απο τα ακριβά, ειδικά για κάποιον που το βλέπει σοβαρά και το αγαπάει. Εδω ακουμπάμε ενα σκασμό λεφτα.. τα 2 ευρω παραπάνω θα μας πειράξουν ? ?

Και οκ δε το παίζω ανετος οικονομικά γιατι δεν είμαι κιολας.. ΑΛΛΑ δε μπορώ να δεχτώ να αγοράζει ο άλλος το καλύτερο εξοπλισμό στολές σέα μεα κλπ και να μου τσιγκουνευτεί το 2ευρο.. !   Και αυτό δεν είναι οικονομία. Ειναι τσιγκουνιά και αδιαφορία για το χώρο που ζούμε.

Για αυτό το ρημάδι το κέρδος δεν υπογράφηκε και η συνθήκη του Κιοτο..  (usa, κίνα) και τώρα τους ανοίκει το 60% της παγκόσμιας ρύπανσης (ισως να λέω και λίγο) Και γι αυτό έχει φτάσει η ανθρωπότητα εκεί που είναι απο ασθένειες και ρίπους..

Μακάρι οι Έλληνες επιχειρηματίες του χώρου να "μπορούσαν" να μειώσουν το κέρδος τους και να ενωποιήσουν τα κόστη.. Απο χλωμό έως κίτρινο (με τάσεις για ελώδη πυρετό)

Μια άσχετη παρατήρηση. Οι διοικητές κι αυτοί άνθρωποι είναι. Απλα κάποιος πρέπει να κρατάει τα λουριά διοικητές χρειάζονται παντού και σε όλους τους τομείς της ζωής..  Αν το nick σου αντιπροσωπεύει τη θητεία σου, το ξέρεις καλύτερα απο όλους.

Το airsoft είναι νέο σπορ στην Ελλάδα και καλώς ή κακώς εμείς είμαστε οι πρωτεργάτες. Εμείς θα θέσουμε τα δεδομένα στο χώρο.
Πρέπει να περάσει η νοοτροπία σε κάθε παίχτη. Για να μη χρειάζονται ούτε απαγορεύσεις ούτε διοικητές.

OYK347

Αγαπητέ καλημέρα,

δεν θα ήθελα να επικεντρωθώ στην απάντηση του post αλλά να διευκρινήσω απλά πως (όπως αναφέρω και στο post):


"νομίζω πραγματικά πως το ότι μας διέπει όλους μια οικολογική συνείδηση είναι κάτι το πολύ σημαντικό όσο και σωστό"

"Το να προσπαθήσουμε να λειτουργούμε οικολογικά στο σύνολο της καθημερινότητάς μας είναι αναγκαίο και απόλυτα θεμιτό. Ακόμα και μέσα στο παιχνίδι μας να καταφέρουμε, όσοι μπορούν, να βάλουν με βιοδιασπώμενες μπίλιες σίγουρα είναι καλό"

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου στο ότι:
"Το airsoft είναι νέο σπορ στην Ελλάδα και καλώς ή κακώς εμείς είμαστε οι πρωτεργάτες. Εμείς θα θέσουμε τα δεδομένα στο χώρο. Πρέπει να περάσει η νοοτροπία σε κάθε παίχτη"

Έχοντας υπόψη τα παραπάνω και με βάση την εμπειρία που μου έχει δείξει ότι οι απαγορεύσεις δεν δημιουργούν νοοτροπία επαναλαμβάνω λοιπόν ότι:
"Νομίζω ότι με αγάπη για το άθλημα, τους συναθλητές και την φύση μπορούμε χωρίς απαγορεύσεις να λειτουργήσουμε "οικολογικά" έστω κι αν απλά μαζέψουμε από μία γόπα τσιγάρου ή ένα χαρτάκι ο καθένας σε κάθε παιχνίδι"

Υ.Γ. όσο δε για το σχόλιο για την θητεία μου να διευκρινήσω ότι ήμουν μόνιμο στέλεχος των Εν.Δυνάμεων και επιχειρισιακό στέλεχος κρατικής υπηρεσίας μέχρι το 2001. Πίστεψέ με γνωρίζω απόλυτα την ανάγκη ύπαρξης διοίκησης και διοικητών αλλά να σου θυμίσω ότι εδώ μιλάμε για airsoft (και ας κλείσουμε το θέμα εδώ για να μην βγούμε από το θέμα του post, υπάρχουν και τα pm)
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

fanioles

Δεν είμαστε εκτός θέματος..  ούτε χρειάζονται  pm για μια δημόσια συζήτηση.

Συμφωνούμε σε όλα τα περι οικολογίας. Η διαφωνία είναι  μόνο στο τρόπο "επιβολής" του σωστού.

Οπως πολύ σωστά λες, μιλάμε για airsoft αραγε ο όρος "διοικητης" δε κόλαγε εξαρχής. Γι αυτό και η αναφορά μου στα περι θητείας.

Δυστυχώς οι απαγορεύσεις "εμφυτεύουν" συνηδησεις στα μυαλά των Ελλήνων  (οπου δε πιπτει λόγος..) Τρανταχτο παραδειγμα κρανη-ζωνες..

nick

sto telos,an o ka9enas petaei apo kamposa plastika mpilakia ka9e kuriakh, 9a katastrepsoume to dasos kai dn 9a exoume woodland opws polu swsta eipe kai o filos dadiaki.... ;D

Θάνος

Χαιρετώ την παρέα (πρώτο post).
Ψήφισα "Σίγουρα Ναί", χωρίς να το σκεφτώ περισσότερο, γιά τους ευνόητους λόγους. Έτσι κι αλλιώς το κόστος δεν είναι απαγορευτικό.  ;)
keep safe distance...

SaNJi

Βασικα και εγω πιστευω πως πρεπει να χρησιμοποιουμε βιοδιασπομενες ΒΒς...Βλεπω για παραδειγμα την Καισαριανη, το πεδιο που παιζουμε ειναι γεματο απο αυτες...Τωρα το χρηματικο ειναι ενα προβλημα αλλα εδω σκαμε τοσα και τοσα γενικα σε ολο τον εξοπλισμο μας στις μπιλιες σκαλωνουμε??? Απο εκει και περα ομως ειναι θεμα του καθενος, δε μπορεις να πιεσεις καποιον να παρει...
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-