Από που εμπνευστήκατε το user name σας?

Ξεκίνησε από CostasV, 15 Φεβ 2009, 22:58:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kleomenis

Γεια σας και απο εμένα, εγω λοιπόν έψαχνα ένα nicname για το ikariam (παιχνίδι on line ) που να έχει σχέση με τήν αρχαιότητα , έτσι βρήκα τον κλεομένη, μου άρεσε και το χρησιμοποιό, παραθέτο πιο κάτω λίγα λόγια για αυτόν.
Βασιλιάς της Σπάρτης από το γένος των Αγιαδών, υιός και διάδοχος του Λεωνίδου του Β, σύζυγος της Αγιάτιδος, ο μεγαλύτερος κοινωνικός επαναστάτης των αρχαίων χρόνων. Γεννήθηκε γύρω στο 260 πριν την απαρχή της χριστιανικής χρονολόγησης από τον βασιλιά Λεωνίδα τον Β και την Κρατησίκλεια, σε μία εποχή που η Σπάρτη είχε διαβρωθεί από ανατολίτικα ήθη, τρυφηλότητα και πλεονεξία. 

Πιστέυω να σας κάληψα :)

Λακεδαιμόνιος

Καλησπέρα και από μένα.Είμα νέος στο χώρο και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στον user Παπαφλεσα γιατί η σκέψη του νικ του είναι απλά μοναδική και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.Εγώ το νικ μου το έβαλα γιατί από πιτσιρικάς θάυμαζα την ιστορία της Σπάρτης και την πρώτη φορά που την διάβασα είχα απλά μείνει με το θάρρος και την ανδρεία αυτών των ανθρώπων,που και για αυτό άλλωστε αποτελεί ακόμα και στις "ξεφτισμένες" μέρες μας ορόσημο γενναιότητας και αφοσίωσης για την πατρίδα.Επίσης πρέπει να ομολογήσω ότι άλλος ένας λόγος που τους θαυμάζω είναι γιατί πάντα προσπαθούσαν να κρατήσουν το αίμα τους καθαρό χωρίς προσμίξεις με περιοίκους και μετοίκους πράγμα που δεν άλλαξαν ακόμα και όταν έβλεπαν το τέλος να έρχεται λόγω μειωμένου αριθμού καθαρόαιμων Σπαρτιατών.Respect λοιπόν σε αυτό το μεγάλο έθνος που μακάρι να αποτελούσε οδηγό και στις μέρες μας.

PILOT

το δικο μου απο το επαγγελμα που κανω.ειμαι πιλοτος και ετσι ευκολα το nick name  μου εγινε PILOT.
Δεν με πειράζει αν με μισούν, αρκεί να με φοβούνται.

Scharfschütze

Παράθεση από: PILOT στις  16 Νοε 2009, 15:56:57 ΜΜ
το δικο μου απο το επαγγελμα που κανω.ειμαι πιλοτος και ετσι ευκολα το nick name  μου εγινε PILOT.

Πιλοτος πολεμικης η πολιτικης αεροποριας??

Και σε τι αεροπλανο (ονομα,τυπος κτλ)??
Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


aroutha

Το δικό μου nickname το εμπνεύστηκα από έναν ήρωα ενός βιβλίου φαντασίας ( "Ο Μάγος") που διάβαζα πριν από κάτι χρόνια. Ο Aroutha ήταν γιος ενός βασιλιά και έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην πλοκή της ιστορίας, και ιδιαίτερα στο 3ο βιβλίο της τετραλογίας όπου και πωρώθηκα  με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα! Συνήθως χρησιμοποιώ και άλλα 2 ονόματα χαρακτήρων από το ίδιο βιβλίο, Millaber ( πολύ ισχυρός μάγος και κεντρικός ήρωας) και Hotso ( υποκοριστικό του Hotsopepa επίσης ένας πολύ ισχυρός μάγος και πολύ καλός φίλος του πρώτου). Είμαι λίγο καμένος με τα βιβλία φαντασίας ( μάγους, ξωτικά, κλπ)!  ;D

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

το δικο μου ειναι απο ειδως  μαχητων απο την αρχαια ελλαδα (ελαφρη πεζικο)

Laetius

Καλημέρα παιδία .λοιπόν ....(δεν θέλω γέλια ;D) Το nickname m  το πήρα από ένα game  στο ps2 όπου έπρεπε  να νικίσω στο τέλος τον  laetius  έναν ρωμαίο π αν και φωραγα τα τοπ  με είχε 1  hit  ;D  ενώ εγώ 300¨(π λέει ο λόγος) οπότε πέταξα την πανοπλία για να έχω ταχύτητα και μετα από 2 ωρες μάχης τον νίκησα, από τότε χρησιμοποιούσα το nickname  αυτο παντου ετσι το έβαλα και εδώ
Ο πόνος είναι  εφήμερος η δόξα είναι αιώνια

PILOT

atr-42/72 αεροσκαφος και πετουσα για την ολυμπιακη.τωρα θα παω στην υ.π.α.
Δεν με πειράζει αν με μισούν, αρκεί να με φοβούνται.

Scharfschütze

Παράθεση από: PILOT στις  24 Νοε 2009, 13:53:58 ΜΜ
atr-42/72 αεροσκαφος και πετουσα για την ολυμπιακη.τωρα θα παω στην υ.π.α.

Ευχαριστω για την απαντηση  ;)
Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


Emperor

Όντας πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστο το topic αυτό, το δικό μου "παρατσούκλι" βγήκε από τα παιδικά μου χρόνια...και μετά την παρακολούθηση της επικής ταινίας " Star Wars-The Empire Strikes Back", 20 χρόνια πριν, τότε σε vhs!!!!! Στη ταινία αυτή ο "Emperor" της αυτοκρατορίας ήταν ο υπέρτατος "κακός" που είχα δει ποτέ και κόλλησα. Στη συνέχεια μεγαλώνοντας, βρήκα και άλλο λόγο να κολλήσω με το name αυτό από την μεγαλύτερη Black Metal μπάντα του πλανήτη, τους EMPEROR. Οι λόγοι λοιπόν υιοθέτησης του ονόματος αυτού είναι φυσιολογικοί.

Emperor - An Elegy Of Icaros
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


Maleficus

Emperor!!!! Etsi etsi !!! Welcome !!!!!!exoume kai thread edo gia metal p exo dimiourgisei ego o idios ante na ksanado kai ligi kinisi ekei....

alegolas

Το alegolas είναι ένα υβρίδιο που προέκυψε από τη διασταύρωση του Αλέκου με τον Legolas. Το χρησιμοποιούσα όταν έπαιζα call of duty εδώ και μερικά χρόνια και έμεινε...
Kefalonia Airsoft Club
http://airsoftkefalonia.com

Zaitsev

To δικό μου απο τον μεγάλο Vassili Zaitsev. Πάντα μου άρεσε ο ρόλος του sniper !!!

Emperor

Παράθεση από: Maleficus στις  02 Δεκ 2009, 17:32:03 ΜΜ
Emperor!!!! Etsi etsi !!! Welcome !!!!!!exoume kai thread edo gia metal p exo dimiourgisei ego o idios ante na ksanado kai ligi kinisi ekei....

Καλώς σας βρήκα!! Ποιό είναι το thread για metal να χωθώ να γουστάρουμε? \m/
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


salamine153

 Οπου και να βρισκομαι στο Internet, ειμαι salamine153 - Σαλαμινα στα ρωσικα, χωρις το α στο τελος, e - ηλεκτρονικο και 153 - το ΑΣΜ μου
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια