Παραλλαγές Β Παγκοσμίου Πολέμου

Ξεκίνησε από Maleficus, 03 Σεπ 2010, 00:55:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θα Θέλατε κάποιο Ελληνικό Κατάστημα να φέρεις παραλλαγές Β Παγκοσμίου Πολέμου με τα αξεσουάρ τους ;

ΝΑΙ
36 (81.8%)
ΟΧΙ
3 (6.8%)
ΙΣΩΣ
3 (6.8%)
ΔΞ/ΔΑ
2 (4.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Aeronflame

Ψήφισα ναι αν και είμαι από Θεσσαλονίκη για τον απλούστατο λόγο ότι εδώ πάνω υπάρχει μια ομάδα που ασχολείται ήδη με αναπαραστάσεις Του Βππ! Προς το παρών βέβαια έχουμε τη βοήθεια ενός συλλέκτη ο οποίος μας προμηθεύει με ρούχα και οπλισμό αλλά αρκετοί έχουν ήδη ξεκινήσει την αγορά της δικιάς τους στολής.Το κόστος είναι σχετικά μεγάλο και φτάνει μαζί με το AEG περίπου από 700 € (350 για ρούχα-εξοπλισμό και 350 περίπου για ένα aeg) και μπορούν φυσικά να ξεφύγουν πάνω απο 1000!
Πιστεύω πως αν κάποιο κατάστημα αρχίσει να φέρνει εξοπλισμό μόνο καλό μπορεί να κάνει για τη νέα αυτή ενασχόληση ( η οποία είναι και αρκετά ενδιαφερουσα.Μην ξεχνάμε πως και το airsoft στην αρχη ήταν ξένο για όλους μας).Πάντως μπορώ να πω πως ενδιαφέρων υπάρχει και είναι αρκετά μεγαλύτερο από όσο νομίζετε.Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει και κάποια από τα παιχνίδια που έχουμε κάνει εδώ Θεσσαλονίκη στο http://www.airsoftthessaloniki.com/re-enactment-games-f25.html
Στόχος μας να γινόμαστε καλύτεροι

Ranger

Nαι γιατι ειμαι τρελαμενος με τους αμερικανους αλεξιπτωτιστες 101st AirBORNE και με τους επιλεκτους της wermacht τα SS και θα θελα μελλοντικα (οικονομικες δυσκολιες προς το παρον) να αποκτισω τον εξοπλισμο τους και την εξαρτιση τους.

Συγνωμη που θα βγω λιγο off topic αλλα σκεφτομουν μιπος θα θελατε μελλοντικα οταν εξελιχτουμε σαν κοινοτιτα να κανουμε σε μια αναπαρασταση κατι το οποιο δεν εχει ξαναγινει .
Να αναπαραστισουμε μια μαχη του WW2 με αλεξιπτωτιστες και οποιοι απο εσας ειναι πορομενοι τοσο πολυ (οπως εγω) και μπορουν να διαθεσουν  καποια χρηματα (λεω εγω τωρα οσοι θελουν) να επισκευτουμε αυτο το μερος       http://www.gffc.gr/gffc/default.aspx  καποιες βδομαδες πριν τη αναπαρασταση και να πηδιξουμε δυο τρεις φορες και οταν με το καλο ερθει η μερα της αναπαραστασης οι λιγοι πορομενοι να αναπαραστισουν πραγματικα τους αλεξιπτωτιστες.

Το ξερω οτι προτρεχω και οτι δεν θα ειναι ευκολο να πραγματοποιειθει το ενχιριμα καθως θα υπαρχουν πολλες δυσκολιες(αρνιση απο πολλους και εμποδια απο τους νομους του κρατους ισως) αλλα θα ηταν καλο αν πραγματι ειναι εφικτο να το εχουμε στο πισω μερος του μιαλου μας.

Αν παντος γινοταν ποσοι απο εσας θα παιρνατε συμμετοχη σαν αλεξιπτωτιστης στο ενχειριμα??
(Η τυχη ευννόει τους τολμηρόυς ) Μέγας Αλέξανδρος
(Στον φίλο να συμπεριφέρεσαι όπως στον εαυτό σου γιατί ο φίλος είναι ένας άλλος σου εαυτός) Αριστοτέλης

Maleficus

#22
Καλησπέρα σας !
Παρακαλώ πολύ μη ξεφεύγετε απο το θέμα λέγοντας για σενάρια και ιδέες περί συμμετοχής ιστορικών οχημάτων ( όχι ότι είναι κακές )

Μπορεί  τα μαγαζιά να μην είναι έτοιμα για κάτι τετοιο , αλλά δε μίλησα για δικό μου οικονομικό όφελος , ούτε φυσικά για κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί !
Ευχαριστώ τον Sw1george που μας έδωσε τη θέση του , όπως και τους υπόλοιπους που ψηφίσανε και κάνανε το ίδιο !

Το θέμα δεν είναι ένα μαγαζί να μας φέρει τις πιο ............... παραλλαγές απο άποψη ποιότητας και αναπαράστασης αλλά να μας φέρει κάτι που θα μας στοιχίσει γύρο στα 100-150 ( παραλλαγή - κράνος/πηλίκιο  , και αν δύναται και μπότες στα 120 ) και να κρατήσει αρκετά ως προς το value for money .
Τώρα π.χ για Waffen SS που ενδιαφερόμαστε εγώ και μία παρέα 5 ατόμων να πάρουμε μόνο τη παραλλαγή μας πάει στα 120-150 και το πηλίκιο στα 80 ( αν δεν είχα και το χέρι να κάνω τα Ναζιστικά σύμβολα θα μας έπαιρνε παραπάνω )  
Τώρα αν θέλει κανείς το δερμάτινο σακάκι των SS ή το αυθεντικό παγούρι των 101 ή τον υφασμάτινο χάρτη με στοιχεία μόνο εκείνης της εποχής  ή Σιδηρούν Σταυρό των Ιπποτών πρώτης και δεύτερης τάξης ή αν είναι "άρρωστος" όπως ο φίλος μας ο SplinterB που έχει και αυθεντικό κουτί γερμανικών τσιγάρων του 42  τότε δεν τον σταματάει κανείς να πάει σε ένα εξωτερικό κατάστημα και να κάνει την αγορά του !

Το θέμα είναι να μπορέσουμε όλο και πιο πολλοί να παίξουμε σε παιχνίδια που δεν θα υπάρχουν tiger stripes ή πηλίκια των SAS !!!!

O.Y.K.1985

Παράθεση από: Maleficus στις  04 Σεπ 2010, 21:46:30 ΜΜ
Καλησπέρα σας !
Παρακαλώ πολύ μη ξεφεύγετε απο το θέμα λέγοντας για σενάρια και ιδέες περί συμμετοχής ιστορικών οχημάτων ( όχι ότι είναι κακές )

Μπορεί  τα μαγαζιά να μην είναι έτοιμα για κάτι τετοιο , αλλά δε μίλησα για δικό μου οικονομικό όφελος , ούτε φυσικά για κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί !
Ευχαριστώ τον Sw1george που μας έδωσε τη θέση του , όπως και τους υπόλοιπους που ψηφίσανε και κάνανε το ίδιο !

Το θέμα δεν είναι ένα μαγαζί να μας φέρει τις πιο ............... παραλλαγές απο άποψη ποιότητας και αναπαράστασης αλλά να μας φέρει κάτι που θα μας στοιχίσει γύρο στα 100-150 ( παραλλαγή - κράνος/πηλίκιο  , και αν δύναται και μπότες στα 120 ) και να κρατήσει αρκετά ως προς το value for money .
Τώρα π.χ για Waffen SS που ενδιαφερόμαστε εγώ και μία παρέα 5 ατόμων να πάρουμε μόνο τη παραλλαγή μας πάει στα 120-150 και το πηλίκιο στα 80 ( αν δεν είχα και το χέρι να κάνω τα Ναζιστικά σύμβολα θα μας έπαιρνε παραπάνω )  
Τώρα αν θέλει κανείς το δερμάτινο σακάκι των SS ή το αυθεντικό παγούρι των 101 ή τον υφασμάτινο χάρτη με στοιχεία μόνο εκείνης της εποχής  ή Σιδηρούν Σταυρό των Ιπποτών πρώτης και δεύτερης τάξης ή αν είναι "άρρωστος" όπως ο φίλος μας ο SplinterB που έχει και αυθεντικό κουτί γερμανικών τσιγάρων του 42  τότε δεν τον σταματάει κανείς να πάει σε ένα εξωτερικό κατάστημα και να κάνει την αγορά του !

Το θέμα είναι να μπορέσουμε όλο και πιο πολλοί να παίξουμε σε παιχνίδια που δεν θα υπάρχουν tiger stripes ή πηλίκια των SAS !!!!

[/quote

Για το θέμα των οχημάτων που έθεσα αναφερόμουν σε ιδιωτικές συμμετοχές και μόνο . Δεν θα μου πέρναγε απο το μυαλο να αναφερθώ σε κατάστημα με το συγκεκριμένο αντικείμενο . Ειναι ακόμα πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα αυθεντικά κομμάτια και λόγω του ότι μοιράζομαι την ίδια τρέλα με τον SplinterB είναι υπέροχο να εχεις μερικά τετοια♠ αλλά αυτά δεν φοριούνται στο πεδίο. Για φανατάσου να φορέσεις BLU MAX και να τον χάσεις . Μέχρι χαρακιρι κάνεις. Τέλος πάντων εμείς οι τρελοί θα ψάχνουμε παντα για αυθεντικα κομμάτια . Οποιος στησει μαγαζί σαν αυτό που λέμε πιστεύω ότι θα είχει την βοήθεια πολλών από εμάς .
PEACE IS ALWAYS OBTAINED THROUGH SUPERIOR FIREPOWER

Maleficus

#24
όχι όχι μη το παίρνεις κατάκαρδα ! ;D
προς το παρόν το ζήτημα είναι να παίζουμε ομοιόμορφα και αν γίνεται και με μικρότερο κόστος .

Δυστηχώς γνωρίζω πολλούς που δεν έχουν το χρόνο να πάνε να βγάλουν μία paypal ( όσο τρελό και αν ακούγεται ) και δεν κάνουν όλα τα μαγαζιά αποστολές με αντικαταβολή και η πιστωτική νομίζω ότι για τους πιο πολλούς απο εμάς είναι απαγορευτική !

Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας !

Pantelis

θα προτιμούσα γερμανικες στολες...
████₪₪████████████████████████
████₪₪████₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪████████████████████
████₪₪████₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
████₪₪████████████████████████
₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
██████████████████████████████
₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
██████████████████████████████

PANZO

Ψηφιζω και εγω ναι με την σειρα μου και με την ευκαιρια θα σασ πω οτι προσφατα αναζητησα μια γερμανικη στολη africa corps με τα παρελκομενα της(χιτωνιο,παντελονι,καπελο,εξαρτηση,γεμιστηρες.) και η τιμη της εφτανε περιπου στα 400 με 450 ευρω .
ευχαριστω