1st Captains Meeting 5/6/10

Ξεκίνησε από SAPPER, 04 Ιουν 2010, 17:01:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SW1GEORGE

Συνχομπιστες καντε πραγματα που θα ανεβασουν το χομπι μας και το αθλημα  ψηλα .

Μην συμπεριφερεστε ανορθοδοξα .

ΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΣ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ .

Ας γινη επιτελους μια αρχη και οποιος θελει ακολουθει .

Ευχαριστω.
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

Maleficus


Παράθεση από: queef στις  07 Ιουν 2010, 20:10:44 ΜΜ
Αν δεν απατώμαι πρόκειται για τους Κύκλους.
Όσον αφορά εμάς(και μόνο) Maleficus,καλό θα ήταν να έχεις τα αυτάκια ανοικτά και να γράφεις ότι ακριβώς σου λένε.Κρατάς πρακτικά,δεν συμμετέχεις ενεργά στη συζήτηση.Αν μη τι άλλο δεν είχες δικαίωμα συμμετοχής.Εν πάσει περιπτώσει η ψήφος ήταν αρνητική γιατί:
Α. Δεν υπήρξε χρονικό περιθώριο για συζήτηση με την ομάδα σχετικά με τα όποια θέματα προς συζήτηση.Άλλο αρχηγός-εκπρόσωπος κι άλλο Γεώργιος Παπαδόπουλος.
Β. Τα θέματα προς συζήτηση-ψηφοφορία δεν ήταν ξεκάθαρα στο σύνολο των παρευρισκομένων ακόμη και μέχρι το τέλος της συνάντησης.Κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι ο περιορισμός των fps πιάνει και τα bolt action.
Γ.Το κυριότερο.Θα ήταν θεμιτό τα θέματα προς συζήτηση του εκάστοτε meeting να είναι γραμμένα από πριν στο φόρουμ ή κάπου αλλού.Verba volant,scripta manet.

Δεν θέλω να φανώ φορτικός ή γενικότερα ο γκρινιάρης της υπόθεσης,απλά στοιχειοθετώ τους λόγους που μας οδήγησαν στο ΟΧΙ.

Όσον αφορά το περιορισμό στα FPS το ερώτημα ήταν αξ αρχής αν σύμφωνα με τη μελέτη  που έχει δώσει ο BoBKiD ( http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,2919.0.html ) θα κινηθείτε στη ψήφιση κοινού ορίου για να μπορέσουμε να πείσουμε τη πολιτεία να χαρακτηρίσει τα όπλα Airsoft ως Παιχνίδια και για να μπορεί να γίνεται βολή κατά τρίτου σε οργανωμένη παιχνίδια με τη συγκατάθεση και τη πλήρη γνώση του .
Εκεί είναι που τρείς ομάδες (Red Circle , War Pigs, M.L.S. ) δώσανε αρνητική ψήφο για τα παραπάνω που αναφέρεις εσύ.
( το αρχικό μου πόστ ενημερώθηκε)
Δε συμμετείχα ενεργά στη συζήτηση ενεργά  αν θυμάμαι καλά, παρά μόνο όταν είχα ένα μικρό διάλογο με τον Spook ( ??? ) , και μετά πήρα εντολή να το βουλώσω ;D
μετά είχα μόνο μερικές ερωτήσεις για τον Bulldog , και τον Theon όσον αφορά τα πρακτικά , καθώς και με τον Goodspeed ως προς το θέμα που πρόβαλλε ως ψήφιση ( χρήση χειροβομβίδων , οπλοβομβίδων ) για να το γράψω επ ακριβώς σ' αυτά .

Παράθεση από: MitsoS_O_Yakuza στις  07 Ιουν 2010, 18:34:09 ΜΜ
φιλε Maleficus συμφωνησαμε σε ολα αλλα επρεπε να φυγουμε για οικογενειακους λογους!!παρακαλω σημειωνε καλυτερα και βλεπε καλυτερα τα χερια και τα ποδια!!αλλα πως να το κανεις σωστα αφου δε μας ξερεις καν ποιοι ειμαστε!!(φατσικα εννοω)σηκωνε χερακι και π@λ@μ@ρ@κι ο 2ρος των Μ_A_T Rogue που καθοταν διπλα μου δλδ απεναντι σου και αριστερα οπως κοιτας εσυ...δεξια του φιλου Buldog !!ακου εκει δεν συμφωνησαμε με επιχειρημα το οτι εγινε νωρις και δεν το ειχαμε μιλησει με την ομαδα μου..σε θελω πιο συγκεντρωμενο την επομενη φορα.εγω ξερω ποια ομαδα ειναι

Συγγνώμη Δημήτρη , και έχεισ απόλυτο δίκιο στα λεγομένά σου . Εγώ δυστηχώς για να ικανοποιήσω μερικές ερωτήσεις που έγιναν πάνω στο θέμα προσπάθησα να θυμηθώ τι είχε γραφτεί , και φυσικά δε το έκανα με ακρίβεια .


Σημείωση
Καμμία ομάδα δεν είπε πως αποφασίζει για όλη τη χώρα
Οι αποφάσεις πάρθηκαν απο ομάδες τις Αττικής άρα αναμενόμενο είναι να τηρηθούν οι αποφάσεις μόνο στην Αττική .

Δεν είμαι σε ομάδα και δεν ξέρω αν θα είμαι .
Είμαι μεμονομένος παίκτης

Goodspeed

Πάντως φίλε και συμπολίτη Maleficus, αν αποφασίσεις να φτιάξεις ομάδα, μπορείς να διαλέξεις από τα παρακάτω τι θα έχετε σαν σήμα  ;)





;D ;D ;D
No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




Maleficus

δεν έχω να πώ τίποτε άλλο σχετικά με το πρακτικό μέρος της συνάντησης και τώρα ακολουθούν τα προσωπικά μου σχόλια σε πράγματα , καταστάσεις , λεγόμενα ,

Παράθεση από: Dtq στις  08 Ιουν 2010, 00:01:06 ΠΜ

Από εκεί και πέρα, για τα φίλια πυρά, δεν έχω καταλήξει ούτε κι εγώ τι θα ήθελα.
Όσο για τις χειροβομβίδες, διαφωνώ... Βγες άμα είσαι στο δωμάτιο... Ένα ρισπόν/παιχνίδι λιγότερο... Δεν είναι τπτ! Και για τα όρια που θα βάλει ο κάθε διοργανωτής στο παιχνίδι του, αυτό είναι καθαρά στο χέρι του διοργανωτή και δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να κάνει κάτι γι'αυτό και ούτε πρέπει να προσπαθήσει!
Αυτά από έναν μεμονωμένο παίκτη!
Όποιος θέλει, μπορεί να παίζει με αυτά... Εγώ θα παίζω απλά με το τι λέει η λογική μου και το τι θεωρώ σωστό!
Αν ποτέ σήκωνα παιχνίδι, πιθανότατα τα όρια θα ήταν τα παλιά... Ή μπορεί και καθόλου αν ήξερα με ποιους θα παίξω!


Έπαιζα ένα χρόνο paintball και 4 μήνες airsoft πρίν χτυπήσω έχοντας πάρει μέρος και σε πριβέ και σε οργανωμένα παιχνίδια και στα δύο χόμπυ καθώς και στο πρώτο MilSim σενάριο για paintball ( Asta La Victoria Siempre )   και ντρέπομαι ακόμα και στην ιδέα να σηκώσω παιχνίδι
όσο για τα όρια σε πληροφορώ πως ο αδερφός μου ο οποίος δεν ασχολείται με το χόμπυ/άθλημα ( όπως θέλεις πές το ) συμφωνεί πως δε θα άφηνε κανένα να τον βαρέσει με οτιδήποτε βάλλει με ταχύτητα πάνω απο αυτή που ψηφίστηκε μετά απο ανάγνωση της μελέτης που μας έφερε στην επιφάνεια o BoBKiD !
Όσον αφορά τις χειροβομβίδες δε βλέπω καμμία διαφονία ως προς αυτά που έχουν ψηφιστεί και με αυτά που μας λές εσύ

Παράθεση από: Dtq στις  08 Ιουν 2010, 01:35:16 ΠΜ
Το πόσο καιρό έχω στον χώρο, δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο... Ίσως και να έχω ασχοληθεί περισσότερο από πολλούς "παλιούς"...
Πες μου φίλε μου κάποια ανυπόστατα πράγματα που λέω και είναι λάθος... Δώσε μου μερικά λινκ σε παρακαλώ...
Εδώ έγραψα αυτό που θεωρώ εγώ σωστό με τ μικρό μου μυαλό... Πες μου όμως, τι θα έπρεπε να διαβάσω? Και τι θα άλλαζε με το διάβασμα αυτό στην άποψή μου επί του θέματος?

Υπερσύνδεσμοι σου δωθήκανε , και εγώ πιστεύω ότι λύνουν οποιαδήποτε απορία πάνω στα ζητήματα σου , όσο για το τι θεωρείς σωστό εσύ μπορώ να σου υποδείξω άτομα απο το στενό μου φιλικό περιβάλλον που λένε ότι το airsoft είναι για εμάς του φλώρους , διότι εκείνοι στη Καρδίτσα πάνε και παίζουνε με αεροβόλα στις ταχύτητες των 550+ ΦΠΣ με αποστάσεις μεγαλύτερες πάντοτε των 50 μέτρων στα βουνά και στα λαγκάδια με μεταλλικές μπίλιες ή ποτηράκια !

Παράθεση από: Dtq στις  08 Ιουν 2010, 00:38:35 ΠΜ
Το διάβασα και το είχα στα υπόψιν όταν έγραφα το μήνυμά μου...
Ναι, είναι πολύ καλό... Όμως πολύς κόσμος έχει ξοδέψει χρήμα για να πάρει όπλο το οποίο να είναι στα 350... Το οποίο 350 είναι ελεγμένο πολλές φορές πρακτικά και όχι θεωρητικά! Μπορεί να είναι πιο εύκολο να περάσεις την μελέτη και τα λιγότερα fps αλλά είναι και το καλύτερο? Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να το αλλάξουμε...
Η συγεκριμένη μελέτη δεν ξέρουμε υπο ποιές προϋποθέσεις έγινε αλλά νομίζω ότι το πιο πιθανό είναι να είναι από σχεδόν εξ επαφής το όπλο με το δέρμα... Και νομίζω όλοι ξέρουμε ότι τα fps πέφτουν ανάλογα με την απόσταση... Επίσης πιστεύω ότι όλοι φοράμε ρούχα κατά την διάρκεια του παχνιδιού έτσι? Τέλος, το ζωντανό δέρμα με το νεκρό έχει την ίδια σύσταση? Εννοώ, Πεθαίνουν κάποια εκατομμύρια κυτταρα χωρις οξυγόνο... Δεν θα χάσει κάπως την ελαστικότητά του?
Πολύς κόσμος έχει επίσης ξοδέψει χρήματα για να κάνει το οπλάκι του για ευνόητους λόγους ΣΕΒΑΣΜΟΥ προς το συνάνθρωπο  να ρίχνει στα 70 μέτρα με 310 ΦΠΣ και πίστεψε με δεν είναι λίγοι ;)
Όλες οι μελέτες μάλλον έγιναν υπο τις απαραίτητες εργαστηριακές συνθήκες... αν είχες διαβάσει τη μελέτη καλλίτερα θα έβλεπες ότι δε τρυπάει το δέρμα σε αυτές τις ταχύτητες ακόμα και εξεπαφής !!!
Τώρα όσον αφορά το δέρμα δε ξέρω και σε ποια Kάστα είσαι στο WoW ... Undead ή Human ?

Παράθεση από: Dtq στις  08 Ιουν 2010, 01:00:46 ΠΜ
Εννοείται φιλικά, δεν είναι ανάγκη να μαλώσουμε για μια διαφωνία...
Έχεις δίκιο σ'αυτό... Θα είναι πιο δύσκολα έτσι... Προσωπικά αυτά που έχω σκεφτεί ως καλύτερα είναι:
Ή να προσπαθήσουμε να πείσουμε τον δικαστή ότι αυτά που λέμε είναι πράγματι σωστά, 328 +-5% είναι  311 έως 345 το οποίο 345 είναι πολύ κοντά στο 350!
Ή να πάμε με τα 328 +-5% αλλά μόνο στα χαρτιά!
Ή 328 να το περάσουμε και μετά να το αλλάξουμε...
Προσωπικά θα προτιμούσα να το περνάγαμε απ'την αρχή ως 350...
Αν ο οποιοσδήποτε δικαστής δεν κοιτάει μόνο τα χαρτιά αλλά και την λογική και μιλάει κάποιος με επιχειρήματα, δεν νομίζω να είναι δύσκολο να πειστεί...
Όπως προείπα... Φιλικά πάντα!  :)

Εφόσον το 345 είναι πολύ κοντά στο 350 δε βλέπω τίποτε άλλο ... εσύ μόνος σου το είπες !
Τώρα αν εσύ θές να περαστεί ο νόμος που θα λέει 328+5% και δεν τον ακολουθήσεις τότε εγώ είμαι υποχρεωμένος να σε καταγγείλω εκείνη την εποχή αν βάλλεις εναντίον μου ...
Τα χαρτιά μίας μέλετης ΕΙΝΑΙ η λογική , αν δε καταλαβαίνεις τι είναι το πείραμα και τι το συμπέρασμα μετά τη διαδικασία του και τα αποτελέσματά του  δε φταίω εγώ  ... συγγνώμη κιόλας !


@ Goodspeed

μη γίνεσαι κακός ! :'(
αλλά πέρα απο τη πλάκα εδώ τόσο καιρό μάθαμε ιαπωνικά ... πλέξιμο δε θα μάθουμε ;

Πάντα φιλικά !

ΧΧΧ

Dtq

Ναι, για τις χειροβομβίδες, συμφωνώ με αυτό που ψηφίστηκε... Για τον αδελφό σου, δεν μπορώ να πω κάτι... Είναι δικό του θέμα...
Λινκ δεν μου δώθηκαν με πράγματα που έχω πει και είναι τελείως ανυπόστατα... Μου δώθηκαν λινκ με την μελέτη και με αυτά που ψηφίστηκαν, έχει διαφορά!
Για τα παιχνίδια με ποτηράκια κλπ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι...
Για τις ταχύτητες που τρυπάει το δέρμα είπα... Ότι αυτός που τα μέτρησε, μάλλον το έκανε εξ επαφής σχεδόν. Διάβαζε σε παρακαλώ λίγο καλύτερα τι γράφω...
WoW δεν παίζω... Αλλά για σκέψου το... Έγραφε ότι ο επιστήμονας χρησιμοποιούσε ακρωτιριασμένα χέρια πόδια κλπ, δεν νομίζεις ότι μετά θάνατον αλλάζει λίγο η σύσταση του δέρματος?

Ξέρω τι είναι πείραμα και τι συμπέρασμα, το θέμα είναι υπό ποιές συνθήκες έγινε αυτό το πείραμα

Τέλος, έχουμε επικεντρωθεί στα όρια και δεν λέμε καθόλου για την κατάργηση του μπαμ το οποίο θεωρώ λάθος... Μεγάλο λάθος για να είμαι πιο ακριβής!
Κάτι δεν πάει καλά...

Παράθεση από: Barack Obama
My friends, we live in the greatest nation in the history of the world. I hope you'll join with me as we try to change it.

Maleficus

#45
εφόσον δεν διατρέχει κίνδυνος για τη σωματική ακεραιτότητα του ατόμου με το 328+5% τότε το μπάμ δεν είναι αναγκαίο και έγκειται στο fair play και στη διακριτική ευχέρεια του παίκτη ... think about it !
όταν ένας ξένος ως προς το αντικείμενο , ο οποίος διάβασε τη μελέτη και λέει ότι " Δε θέλω να με βαρέσει ποτέ κανείς με πάνω απο 345 FPS " διότι εδώ διαβάζω ότι κάτι παραπάνω είναι επικίνδυνο ΑΥΤΟ και μόνο λέει πολλά . think about that too.

ανάλυση της μελέτης ή το πλήρες κείμενο μπορείς να το ζητήσεις απο τον αρθρογραφο του τόπικ νομίζω ... νομίζω δεν είμαι σίγουρος ;D
εφόσον γνωρίζεις τη πειραματική διαδικασία σε όλο της το φάσμα τότε σε προτρέπω να κάτσεις να διαλογισθείς τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες διετελέστηκε εν αρχή είναι η απλή λογική και μετά η επιστημονική διαδικασία .
και πάλι όμως εφόσον το έκανε σε "νεκρα , απέθαντα και εγώ δε ξέρω τι άλλο " δερματικά κύτταρα τότε καλλίτερα για εσένα ... δε θα πάθεις απολύτως τίποτα 1000%

όσο για το Καρδιτσιότη φίλο μου ... ναι ούτε εγώ το σχολιάζω ποτέ όποτε το φέρνει σε συζητήσεις μας αλλά εκείνος δεν έχει διαβάσει τι μελέτη ;)


OI αποφάσεις είναι τελεσίδικες προς το παρόν και ούτε εγώ ούτε κι εσύ μπορούμε να κάνουμε τίποτα !
Οι αλλαγές είναι πολλές και σοβαρές και σε μερικούς/ες  μπορεί να μην αρέσουν !

Dtq

Αυτό που προσπαθώ δεν είναι να βγάλω λάθος την μελέτη αλλά όχι απόλυτα σωστή... Δηλαδη: αν έγινε σε νεκρά κυτταρα τα οποία έχουν χάσει την ελαστικότητά τους τότε το 328 μπορεί στην πραγματικότητα να είναι αρκετά παραπάνω...
Ο ξένος από το άθλημα είναι δικό του θέμα και θα μπορούσε να λέει και δεν αφήνω με πάνω από 100...

Το μπαμ δεν φτιάχτηκε για την σωματική ακεραιότητα αλλά περισσότερο για τον πόνο που θα προσφέρεις στον άλλο αν του ρίξεις από κοντά!

Επίσης το δέρμα τρυπάει πιο εύκολα γυμνό... ==> Όταν το δέρμα δε είναι γυμνό -φοράμε ρούχα-, χρειάζεται αρκετά περισσότερη δύναμη για να τρυπήσει!

Τέλος, για να μην νομίζετε ότι κάνω θέμα επειδή έχω συμφέρον, τα όπλα μου εμένα είναι στα 300 fps...
Κάτι δεν πάει καλά...

Παράθεση από: Barack Obama
My friends, we live in the greatest nation in the history of the world. I hope you'll join with me as we try to change it.

Maleficus

φυσικά και το ξένο πρέπει να τον υπολογίζεις διότι απο όσο ξέρω δεν έχουμε κανένα δικαστικό στη κοινότητα μας !
τώρα τι να σου πώ  για τα υπόλοιπα ;
ο μόνος θα έιμαι ;
έχεις και π.μ

wrangler

κυριοι καλημερα σας.
συγχαρητηρια στο sapper για τη πρωτοβουλια και σε ολους οσους συνεβαλαν
στο να γινει πραγματικοτητα το meeting.
ολα τα θεματα που ψηφιστηκαν βρισκουν συμφωνο εμενα και την ομαδα μου
και μαλιστα τα περισσοτερα απο αυτα τα θεωρουμε και αυτονοητα.

μια μικρη παρατηρηση μονο η οποια αφορα τη διεκπεραίωση  της συναντησης μας..

το μερος σαν κομβικο σημειο ηταν πολυ καλο ..
αλλα οσο αφορα στο πρακτικο κομματι της κουβεντας δε βολεψε καθολου λογου θορυβου
και μουσικης.. :( :( με αποτελεσμα να δυσκολευομαι να ακουσω τι λετε ακομα και οταν ηρθα
πιο κοντα.
πιστευω οτι για τα επομενα meetings καλο θα ειναι να βορυμε ενα χωρο πιο lowprofile
ωστε να μπορει να γινει πιο ανετα συζητηση...!(προτιμοτερο ειναι ενα καφενειο που θα ειμαστε
εμεις κι εμεις...μη το γελατε καθολου...).


αναμενουμε το επομενο!!!!! ;) ;)
ΛΟΓΧΗ
                                      Hellenic Milsim Squad

SAPPER

Παράθεση από: wrangler στις  08 Ιουν 2010, 09:43:27 ΠΜ
πιστευω οτι για τα επομενα meetings καλο θα ειναι να βορυμε ενα χωρο πιο lowprofile
ωστε να μπορει να γινει πιο ανετα συζητηση...!(προτιμοτερο ειναι ενα καφενειο που θα ειμαστε
εμεις κι εμεις...μη το γελατε καθολου...).
Έχεις δίκιο και αυτό συζητήσαμε στο τέλος της κουβέντας, το επόμενο θα γίνει Κυριακή στο πεδίο της Ελευσίνας. (Πρώην βάση ΝΑΤΟ)

gogyan

θα ηθελα να πω και εγω κατι σαν leader της ομαδας της κερκυρας και μελος μιας κοινοτητας με μεγαλη γεωγραφικη εκταση και αρκετες ομαδες (κερκυρα-κοζανη-γρεβενα-φλωρινα κ.α.)

Καταρχας να πω οτι με τον τροπο που εγινε το ποστ δωθηκε απεξω σε ατομα που δεν ασχολουνται με τα φορα των αθηνων η εντυπωση ""μαζευτηκαμε 16 ομαδες αποφασισαμε αυτα και τωρα οι υπολοιποι ακολουθηστε''
Μετα απο κουβεντα που ειχα με τον leader των hades -whiskey και αφου μου αποσαφηνιστικε το ολο εγχειρημα και του που αποσκοπει καταλαβα -και προσπαθω και εγω απο την πλευρα μου απο χτες το βραδυ να ενημερωσω τους leaders των περιοχων που ανεφερα παραπανω για τις λεπτομερειες- για τους σκοπους του εγχειριματος και σε τι θα ωφελησει το airsoft.

Σε αυτην την προσπαθεια σας θα μας εχετε συμμαχους -τουλαχιστον μιλαω για την ομαδα μας- για τον απλουστατο λογο οτι αν δεν γινουν τετοιες ενεργειες και φυσικα να στεφθουν και με επιτυχια - το αιρσοφτ καποια στιγμη και με την πρωτη στραβη -θα καταδικαστει σε θανατο.

Αποφασισαμε λοιπον οτι σαν ομαδα της κερκυρας προοδευτικα και μεσα σε διαστημα 3 μηνων τα aeg μας θα εχουν κατεβει στο οριο των fps που εχουν οριστει.
Ευχομαι ο αποχαρακτηρισμος των αεροβολων των aeg απο τον νομο περι αεροβολων να ολοκληρωθει και να γινει πραγματικοτητα αφου θα ειναι η αρχη μιας ευκολης διαδικασιας για την δημιουργια συλλογου.

Σε οτι μας χρειαστειται θα ειμαστε κοντα σας.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΟΓΓΑΚΗΣ
leader corfu airsoft team

Emperor

Δεν ήταν το 1ο και τελευταίο meeting, οπότε δεν είναι ανάγκη να αναλωνόμαστε σε συγκρούσεις για λεπτομέρειες και κουβέντες του τάδε ή του τάδε να σχολιάζουμε το meeting του Σαββάτου, αν έγινε σε γαυρο-περιοχή >:(, αν είχε γκόμενες ;D δεξιά κι αριστερά, αν το ένα αν το άλλο.
Ας καταλάβετε όλοι, ότι επιτέλους έγινε το meeting, η αρχή...Θα ακολουθήσουν και άλλα. Αποτυπώθηκαν ιδέες, κουβεντιάστηκαν οι κανόνες, έγινε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ψηφοφορία και το σημαντικότερο, ότι σπάμε όλοι τα κεφάλια μας για να πετύχουμε κάτι εκπληκτικά δύσκολο: Να κάνουμε το χόμπι μας ΕΠΙΣΗΜΟ...να μην γυρίζουμε σπίτια μας με την  αγωνία μη πέσουμε σε κανένα έλεγχο και τραβιόμαστε στα τμήματα...

Αυτά...
Ας αφήσουμε εγωισμούς και προσωπικές απόψεις και ας στρωθούμε στην ΟΜΑΔΙΚΗ δουλειά να πετύχουμε το στόχο μας που θέλω να πιστεύω ότι είναι ΚΟΙΝΟΣ
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


SAPPER

Παράθεση από: gogyan στις  08 Ιουν 2010, 10:47:21 ΠΜ
Σε αυτην την προσπαθεια σας θα μας εχετε συμμαχους -τουλαχιστον μιλαω για την ομαδα μας- για τον απλουστατο λογο οτι αν δεν γινουν τετοιες ενεργειες και φυσικα να στεφθουν και με επιτυχια - το αιρσοφτ καποια στιγμη και με την πρωτη στραβη -θα καταδικαστει σε θανατο.

Αποφασισαμε λοιπον οτι σαν ομαδα της κερκυρας προοδευτικα και μεσα σε διαστημα 3 μηνων τα aeg μας θα εχουν κατεβει στο οριο των fps που εχουν οριστει.
Ευχομαι ο αποχαρακτηρισμος των αεροβολων των aeg απο τον νομο περι αεροβολων να ολοκληρωθει και να γινει πραγματικοτητα αφου θα ειναι η αρχη μιας ευκολης διαδικασιας για την δημιουργια συλλογου.

Σε οτι μας χρειαστειται θα ειμαστε κοντα σας.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΟΓΓΑΚΗΣ
leader corfu airsoft team

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη για την πρωτοβουλία και την προσπάθεια σου να συμβάλλεις εσύ και η ομάδα σου σε αυτό, ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα σας (χωρίς βέβαια αυτό να είναι υποχρεωτικό προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Teacherdick

Συνφωνώ απόλυτα με τον Spanird.Όσο πιο σύντομα ενημερωθούμε, τόσο πιο πολλές συμμετοχές θα έχουμε.
Si Vis Pacem, Para Bellum.

Ozymandias

Απο τη μερια μου, χαιρετιζω τις αποφασεις που εληφθησαν στο captain's meeting οι οποιες με βρισκουν απολυτα συμφωνο.

Ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρξει καποιος χωρος στον οποιο θα μπορουν να συζητηθουν οι αποφασεις αυτες και να δοθουν διευκρινισεις και να εξηγηθουν ορισμενα τεχνικα θεματα και ζητηματα

geoairsoft

#55
Έχει σκεφτεί κάποιος να γίνονται ηλεκτρονικά αυτά που έχουν λεχθεί μέχρι τώρα (για το πώς θα οργανώνεται ένα meeting τα σημεία συζήτησης κλπ κλπ)  και στο τέλος να ορίζονται τα θέματα προς ψήφιση και η ψηφοφορία μέσα στο φορουμ (εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος) και να μπορούν να απαντούν/ψηφίζουν μόνο οι αρχηγοί που θα έχουν οριστεί απο τις ομάδες?
Έτσι θα μπορούν να ψηφίζουν ακόμη και αυτοί που απουσιάζουν αλλά και να υπάρχει χρόνος να συσκεφτεί μια ομάδα για να βγάλει το αποτέλεσμα.
Αντίστοιχα βέβαια θα μπορούσαν να μπαίνουν και τα θέματα προς συζήτηση πριν το meeting απο τους αρχηγούς, να συγκεντρώνονται δημόσια στο φορουμ και να φτιάχνεται μία συγκεντρωτική λίστα πρίν την συνάντηση.
Κύριοι έχουμε το εργαλείο να κάνουμε ηλεκτρονικά την δουλειά μη κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.
Ενώ είχε ξεκινήσει να συζητείται για να είναι ηλεκτρονικό πείρε άλλη τροπή και φοβάμαι πώς η γραφειοκρατεία δεν θα αποδειχθεί η πιο γρήγορη ούτε η πιο βέλτιστη οδός.

Το post μου βασίζεται στο feedback που βλέπω να δίνουν όσοι είναι δυσαρεστημένοι και υποθέτω πως με αυτό που λέω δεν θα υπήρχε ούτε αυτό το μικρό ποσοστό παραπόνων.
Για να μην αναφέρω οτι θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο και οι ομάδες εκτός Αθηνών και να βλέπουμε όλοι μας τι γίνεται πανελλαδικώς ποστάροντας τα αντίστοιχα αποτελέσματά τους σε ένα χώρο που θα υπάρχει για αυτό το λόγω εντός του φόρουμ.

dash

Παράθεση από: geoarv στις  08 Ιουν 2010, 14:38:25 ΜΜ
Έχει σκεφτεί κάποιος να γίνονται ηλεκτρονικά αυτά που έχουν λεχθεί μέχρι τώρα (για το πώς θα οργανώνεται ένα meeting τα σημεία συζήτησης κλπ κλπ)  και στο τέλος να ορίζονται τα θέματα προς ψήφιση και η ψηφοφορία μέσα στο φορουμ (εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος) και να μπορούν να απαντούν/ψηφίζουν μόνο οι αρχηγοί που θα έχουν οριστεί απο τις ομάδες?
Έτσι θα μπορούν να ψηφίζουν ακόμη και αυτοί που απουσιάζουν αλλά και να υπάρχει χρόνος να συσκεφτεί μια ομάδα για να βγάλει το αποτέλεσμα.
Αντίστοιχα βέβαια θα μπορούσαν να μπαίνουν και τα θέματα προς συζήτηση πριν το meeting απο τους αρχηγούς, να συγκεντρώνονται δημόσια στο φορουμ και να φτιάχνεται μία συγκεντρωτική λίστα πρίν την συνάντηση.
Κύριοι έχουμε το εργαλείο να κάνουμε ηλεκτρονικά την δουλειά μη κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.
Ενώ είχε ξεκινήσει να συζητείται για να είναι ηλεκτρονικό πείρε άλλη τροπή και φοβάμαι πώς η γραφειοκρατεία δεν θα αποδειχθεί η πιο γρήγορη ούτε η πιο βέλτιστη οδός.
συμφωνω να οριζονται τα θεματα ηλεκτρονικα και δημοσια στο φορουμ πριν και  να τα συζηταει καθε ομαδα μεταξυ τους  και να πηγαινει στο meeting με την ψηφο της και τις αποψεις τις γιατι θεωρω το φορουμ πολυ απροσωπο και καλο ειναι τα λεμε ολα face του face.επισης αν τα meeting γινονται οπως το επομενο (δλδ σε ωρα παιχνιδιου κυριακη πρωι σε καποιο πεδιο) δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να μην βρεθει τουλαχιστον ενα μελος απο καθε ομαδα να ρθει

MitsoS_O_Yakuza

μισο λεπτακι την ερχομενη Κυριακη 13/6 ειναι το επομενο meeting?
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

Whiskey

Παράθεση από: MitsoS_O_Yakuza στις  08 Ιουν 2010, 20:08:48 ΜΜ
μισο λεπτακι την ερχομενη Κυριακη 13/6 ειναι το επομενο meeting?

Με βαση αυτο που ειπαμε στο προηγουμενο ... ναι.

MitsoS_O_Yakuza

ωρα ομως δεν ξερουμε ακομα ετσι?
JapaN-PoweR-FroM-GreecE