Σενάρια/Παιχνίδια/Αναπαραστάσεις WWII

Ξεκίνησε από Leonardo-Swordfish, 25 Μαΐου 2010, 14:23:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ozymandias

Και στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιοι για να μην μεινουν απ'εξω να χαλανε τo feeling και το παιχνιδι αυτων που εχουν ριξει απειρο χρονο και χρημα και διαθεση και ωρες πανω απο τα βιβλια να βρουν και φτιαξουν τη στολη και το look που γουσταρουν  ??? ??? ???


grenadier

Παράθεση από: Ozymandias στις  28 Νοε 2010, 13:00:44 ΜΜ
Και στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιοι για να μην μεινουν απ'εξω να χαλανε τo feeling και το παιχνιδι αυτων που εχουν ριξει απειρο χρονο και χρημα και διαθεση και ωρες πανω απο τα βιβλια να βρουν και φτιαξουν τη στολη και το look που γουσταρουν  ??? ??? ???
+1000.
Να σε ευχαριστήσω μάλιστα φίλε μου Ozy γιατί σε τελική ανάλυση και θέτοντάς το τελείως "ωμά" το κάλυψες απόλυτα το όλο θέμα.   ;D ;D

salamine153

Παιδες, δεν ειπα να χαλαμε το feeling σε κανενα ;) :) απλα νομιζω οτι πρεπει να διακρινουμε την αναπαρασταση και το ιστορικο σεναριο :-\ :) Πχ τωρα στη Λαμια ηταν αναπαρασταση, ενω το OXI και το D-DAY ηταν ιστορικα σεναρια 8)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

grenadier

Τώρα τα λες κάπως πιο καλά. Στο ιστορικό σενάριο (και εφόσον στο επιτρέπει ο διοργανωτής φυσικά) ντύσου και ζουλού φύλαρχος  ;D Στην αναπαράσταση, όπως πρόσφατα στη Λαμία υπόκεισαι σε αυστηρό dress code. To οποίο μάλιστα, από παιχνίδι σε παιχνίδι μάλλον θα γίνεται και πιο αυστηρό ...  ;)

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#84
ΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!! ρε Γιαννη - salamine153

Λοιπόν :
η αρχική σχεδίαση του D-DAY και του ΟΧΙ ήταν να γίνει με στολές κ υλικά εποχής 1940.
οοοοοοοοοοοοομως επειδή θα ήταν  10 άτομα μόνο με στολές Β'ΠΠ έγινε έτσι πως έγινε.(  :-X)
Φαντασου να εφερνε ο αλλος οχημα εποχης κ διπλα του να πολεμαω εγω ντυμενος παγκοσμιος στρατιωτης.
ΚΑΙ
δεν γίνεται να γίνει μάχη Β' ΠΠ με όπλα Μ-16,ΑΚ-47,ΜΡ-5, λειζερ,ρεντ ντοτ,κ.α
δεν γίνεται να γίνει μάχη Β'ΠΠ με στολές ψηφιακές και ότι σύγχρονη στολή, και εξαρτυση γιλεκο.
δεν γίνεται να γίνει μάχη Β'ΠΠ με ενα τουλι για στολη κ απο μεσα τζιν κ μπλουζα CK ;)
από δωκ  πέρα για να συμμετέχει καπιος σε σενάριο Β'ΠΠ οπως πρεπει να γινει θα ανεβάζει Φώτο με στολή και οπλισμό.
εάν δεν τηρεί αυτά τα βασικά τότε ΜΗΝ ερθει, κ ας ειμαστε 10 είμαστε άτομα (που δεν είμαστε).

(Πχ τωρα στη Λαμια ηταν αναπαρασταση, ενω το OXI και το D-DAY ηταν ιστορικα σεναρια)

Γνωμη μου  οτι αυτο που λες ειναι Λαθος μεγα ΛΑΘΟΣ γιατι η μαχη στην λαμια ηταν ενα Επεισοδιο απο μια μεγαλη μαχη που γινοταν την περιοχη σαν να ηταν το D-DAY η το ΟΧΙ.

ΥΓ. Παντως εχεις καταφερει να κανεις τα πιο μεγαλα σεντονια στο φορουμ. :-* :-* :-* :-* :-* :-*

ROOKIEJO

χωρις παρεξηγηση  :P :P :P :P σαλαμινας ο σεντονομαχος ;D ;D :D :D

salamine153

Για αυτο λεω - δεν ερχεστε στο Σχεδιο Β, να κανουμε ΒΒμαχια ;D

Παντως επιμενω στο διαχωρισμο αναπαραστασης - ιστορικου σεναριου. Η αναπαρασταση ειναι για εκλεκτους το δε σεναριο για ολους και ειναι και ευκαιρια να δειξετε στους νεους τις στολες σας για να ερχονται και αλλοι στην αναπαρασταση. Γιατι διαφορετικα δεν μπορουν ολοι για καθε παιχνιδι να περνουν και καινουρια στολη :P
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

Αρκει να δει καπιος αυτα : Σενάριο WWII RPG/LARP - Operation FIRST STEP - 21/11/2010

http://www.hellasairsoft.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=3527

και :
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,4304.0.html
και :
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,4333.0.html

ωστε να τον κανει να αλλαξη αποψη για το τι  θελει να κανει σε σεναριο Β'ΠΠ,

αλλιως Γιαννη μην απορεις  για τα πριβε παιχνιδια κ για τι δεν σε καλουνε. ;)

salamine153

για μενα προεχει το να γινει ενα ωραιο παιχνιδι και, κατα προτιμηση, παραπανω απο 2 φορες το χρονο :'( και να γινεται με διαφορετικα σεναρια, που φυσικα δεν μπορουν ολα να γινουν με πιστη αναπαρασταση στολων. Για αυτο ακριβως το λογο τα δικα μου παιχνιδια ειναι η απλα η ιστορικα σεναρια
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

Κανε ενα  δικο σου σεναριο Β'ΠΠ να δουμε  :)

salamine153

Στο θεμα με τα σεναρια μου υπαρχουν και δυο τις εποχης 8) οποτε καποια στιγμη θα τα βαλω 8) Το θεμα ειναι να ερθει καποιος, γιατι στο δευτερα στοιχεια δεν θελησε κανεις να ερθει :-X
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#91
Παράθεση από: salamine153 στις  28 Νοε 2010, 22:06:34 ΜΜ
Στο θεμα με τα σεναρια μου υπαρχουν και δυο τις εποχης 8) οποτε καποια στιγμη θα τα βαλω 8) Το θεμα ειναι να ερθει καποιος, γιατι στο δευτερα στοιχεια δεν θελησε κανεις να ερθει :-X

Γιατί άραγε  Γιαννη !!!!

τόσα σεντόνια γράψιμο κ ακόμα δεν έχεις καταλάβει τίποτα ???
προσπαθούμε να πάμε 2 βήματα μπροστά, κ εδω κ 2 μέρες δε λες  να καταλάβεις τίποτα από oσα σου λέμε.

Οπότε σταματώ εδω την  διαπαιδαγώγηση

salamine153

E  ναι, τοσα σεντονια, αλλα κανεις δεν ειπε κατι ξεκαθαρο :-X
Τι να καταλαβω δηλαδη ??? :P ??? Οτι το παιχνιδι ειναι δυσκολο ??? Μπα ??? Και σε σχεση με τι ??? Δεν πηγε καλα το πρωτο ??? Δεν ειμαι και ο μονος υπευθηνος που δεν πηγε καλα, αλλα ειμαι ο μονος που εχει αναλαβει καποια ευθηνη. Κυριως ομως αυτο δεν σημαινει οτι και το δευτερο δεν πρεπει να παει καλα :-X Δοκιμαστε αυτο το σεναριο, εστω 20 ατομα οπως τοτε και τοτε ελατε να μου πειτε οτι εκανα λαθος :P
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

vales z-mak

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ?
ΠΡΩΤΟΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΛΗ ΝΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΤΡΕΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΟΤΙ ΝΑΝΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΟΥΝ. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΡΓΑΝΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕΝΑΡΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ Η ΣΥΜΠΛΟΚΕΣ ΠΟΥ ΈΓΙΝΑΝ. Π.Χ. ΣΟΜΑΛΙΑ Η ΤΟ ΜΑΚΕΛΙΟ ΣΤΗΝ ΧΑΝΤΙΦΑ Η ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ? ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ [ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΕΚΔΡΟΜΟΣ] ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΛΟΓΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ? Η ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ?

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

frenchy

δεν εχω καταλαβει κατι ... το προβλημα ειναι η στολη , το σεναριο,  το μικτο προσωπικο, τα μπλεξαμε παλι λιγο.... οπωσ ειπε κ, ο εκδρομος... καποιος μπορει στα λινκ να δει τι εγινε ... να μας ρωτησει πως πετυχαμε αυτο το αποτελεσμα ,κ, να προχωρησει ...λοιπον , τι δεν σου αρεσει ... οτι στο χυμα - ιστορικο -παιχνιδι αιρσοφτ, εμεις θα ειμαστε σαν τα εκθεματα πουθα τα χαζευουν οι αλλοι????? ααααα κ, επισης οταν λεμε ιστορικο ,νομιζω οτι με αυτες ακομη τις συνθηκες εκτελουμε τη λεξη..... με g-36, m-4, κ.τ.λ. ιστορια , δεν ειναι γιουρια.... αναπαρασταση  ειναι , η απολυτη επαναληψη καποιας καταστασης.... ποτε εγινε αυτο κ, δεν το πηραμε χαμπαρι...σας παρακαλω ... ας ωριμασουμε ... μην μπλεκουμε το ελευθερο αιρσοφτ  με το LARP- ΣΕΝΑΡΙΟΥ....MERA -NYXTA... καλη εβδομαδα κυριοι..... κ,  τονιζω παλι οποιος θελει να ρωτησει , ας ρωτησει ... δεν δαγκωνουμε ... να τσουλησει αυτη η κατασταση θελουμε...ΣΩΣΤΑ.... >:( >:( >:(γιατι αρεσει σε ολους ο 2ππ... αλλα με ελληνικο τροπο.... πολυ σωστα το εθεσες...(vales z-mak), allo to en k, allo to allo...

vales z-mak

#95
ΕΣΕΙΣ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ' ΕΜΕΝΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ  ΒΑΣΙΖΕΤΕ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ 21 ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΛΙΝΓΚ. ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΚΤΟΣ ΤΟ 2ΜΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1940 -41 ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΑΚ-47 ΚΑΙ Μ-4.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΤΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Ozymandias

#96
Γιατι ακομα και να γινουν παιχνιδια-αναπαραστασεις μαχων του 21ου αιωνα, δεν υπαρχει ενδιαφερον για κατι πιο στανταρισμενο, και κανενας δεν ενδιαφερεται να ακολουθησει, η να επιβαλει σαφη και σχετικο με το σεναριο ενδυματολογικο κωδικα που να σε βαζει στο κλιμα.
 
Τι θα κανεις, 2η μαχη της Faluja με Ελληνικες Παραλλαγες, επειδη κανενας δεν θελει να ξοδευτει,  η μηπως Σομαλια με  ACU και multicam?

Απο να κανεις τετοια καραγκιοζιλικια απλα για να λες οτι "ειχαμε ιστορικο σεναριο" Καλυτερα ενα καλο capture the flag χωρις σαλτσες

ΠαράθεσηΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ.

Νομιζω οτι εθιξες ενα μεγαλο θεμα, αυτο του ποιος οργανωνει τα σεναρια και τελικα τι ακριβως ειναι σεναριο.

Kατα εμενα σεναριο δεν ειναι η μια σελιδα παπατζα και το ενδιαφερον υποβαθρο με κομαντα, ειδικες δυναμεις και λοιπες αηδιες, ενω στην ουσια το παιχνιδι ειναι 50/50 Αμυνα-επιθεση η capture the flag oπως ειναι αρκετα απο τα παιχνιδια που ανεβαινουν σαν "Σεναρια"

Δεν μπορεις να λες στο σεναριο οτι θα ερθουν τα κομαντα να κανουν αυτο και αυτο, και οι ειδικες δυναμεις πχ να εχουν τον ιδιο αριθμο παιχτων με τους ανταρτες επειδη κανενας δεν θελει να παιζει με handicap

Που ειναι οι ρολοι, που ειναι η δομη και το συστημα; Εκτος και αν απλα θελεις να μαζευτουν ορισμενοι να ριξουν μπιλακια, οποτε ποια η αναγκη του σεναριου.

Επισης, να σημειωσω οτι στα σεναρια που ξερω, (Χ-FILES, COLD START, FALLOUT κτλ) τα παιδια ετρεχαν εβδομαδες η μηνες για να τα οργανωσουν να φτιαξουν δομη και πλοκη και ρολους για τον καθενα.

Εδω πως γινεται καθε εβδομαδα να ανεβαινουν και απο 2-3 "Σεναρια"

Μηπως εχουμε τελικα μπλεχτει λιγο;


salamine153

Z-MAK, βασικα, δεν ειναι και αναγκη να γραφεις συνεχεια με κεφαλαια :) ;)

Τωρα στις αποριες σου, που τις ιδιες με σενα ειχε και ο φιλος μου ο Εκδρομος. Λοιπον, εχω παιξει σε 20 παιχνιδια μεχρι τωρα και ΠΟΤΕ δεν μας τα χαλασαν τα ανακριβη φυσικληκια. Αν διαβασεις τις κριτικες μου απο διαφορα παιχνιδια, ειδικα το D-DAY και το ΟΧΙ, θα καταλαβεις. Η ακριβια στην σε κατι ιστορικο πρεπει να ξακιναει απο την ιστορια που αποδειδουμε και οχι να γινεται το συνηθες deathmatch, με μονη διαφορα τις στολες. Ολα τα παιχνιδια εχουν ενα σεναριο το οποιο λεει τι θελουμε να κανουμε, κατ επεκταση και να "αναπαραστησουμε". Και οταν ολα αυτα ποτε δεν γινονται, ποιο το νοημα να ασχολουμαστε με τις στολες; Πιο απλα, να προσεχουμε το δεντρο αλλα να μη χανουμε και το δασος. Στο θεμα για τα Στοιχεια της Ανκαρια εχω βαλει ενα βιντεο φτιαγμενω με βαση μια ρωσικη ταινια (κοστους 55 εκατ$) - αυτος ο σκηνοθετης ολα τα προσεξε, και τις στολες, και τα φυσικληκια, και το να εχουν ολα το σωστο "φθαρμενο" χρωμα ( :-X) αλλα δεν ειχε κατα τα αλλα προβλημα να γεμησει τη ταινια με διαφορα ...ρεαλιστηκα γεγονοτα :-X :o :-X πχ με πιλοτους να χεζουν απο αεροπλανο. Δες το βιντεο και θα καταλαβεις. Ετσι και στην αναπαρασταση, οταν συνεχεια παει στραφη το παιχνιδι, οταν πασχει απιστευτα η διοργανωση, οταν μας λειπουν συμαντικα υλικα, τα οποια φευγουν και κουτουρου, οπως πχ τα καπνογονα, με τι πρεπει να ασχοληθουμε πιο πολυ ??? ??? ??? Αυτο θελω και εγω να πω - ας μαθουμε να πραγματοποιουμε τους αντικειμενικους σκοπους του σεναριου, με τους οποιους σπανιωτατα ασχολουνται οι πιο πολλοι, οπως θα δεις και μονος σου, και μετα ασχολουμαστε με στολες. Ο δε Εκδρομος ωραιος ειναι και αυτος - θελει αυστηροτητα στις στολες, αλλα στο ΟΧΙ ηρθε, οπως φυσικα και οι αλλοι "σωστοι" :-X με στολη Γερμαναρα, που με το ΟΧΙ δεν εχει και καμια σχεση. Μονο ενα ατομο ηρθε με ενα κρανος που το εφτιαξε να μοιαζει με ιταλικο. Και κυριως, τωρα για ολες τις μαχες πρεπει να ψαχνουμε ολοι και καποια στολη ??? Ο κανονας που εχουμε συμφωνησει εδω για τα σεναρια ειναι οτι αφορουν πραγματα απο πριν 20 χρονια και βαλε :P Δηλαδη, ολα ειναι λιγο-πολυ ιστορικα ::)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

vales z-mak

ΑΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΕG ΜΙΑ ΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ? ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΝΩ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1992 {ΣΟΜΑΛΙΑ} Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΚΑΠΟΥ ΧΡΟΝΙΚΑ?
ΑΠΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΑ ΖΟΜΠΙ Η ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΠΟ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ?
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΕ ΆΞΙΗ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟ PAINTBALL  ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ.ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ. ΕΣΥ ΣΑΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ?
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ

Maleficus

Δε μπορώ να καταλάβω την όλη αναταραχή ....
Υπάρχει ένα σενάριο με ένα συγκεκριμένο ή αδιευκρίνιστο  dress code , με κανονισμούς διεξαγωγής του παιχνιδιού και με ορισμένα όρια ασφαλείας !
Μπορείς και ψήνεσαι ; Πήγαινε !
Δε θέλεις ; Μην πας !
Τόσο απλά είναι τα πράγματα !
Ο καθένας κοιτάει να προσκομίσει απο το αίρσοφτ διαφορετικά πράγματα , άσε που για μερικούς είναι δικαιολογία για να κάνουν νταλκά μετά το παίχνιδι !
Μη περιπλέκουμε τα πράγματα ! Γούστα είναι αυτά !