Σενάρια/Παιχνίδια/Αναπαραστάσεις WWII

Ξεκίνησε από Leonardo-Swordfish, 25 Μαΐου 2010, 14:23:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ozymandias

Adrien κρανος και Tommygun/Thompson στα οχειρα;

Εχουμε πηγες για αυτο το loadout?

Aπο οσο εχω διαβασει ο Ελληνικος στρατος τοτε δεν ειχε επενδυσει σε υποπολυβολα...αυτα ηλθαν πολυ αργοτερα στην Μεση Ανατολη.

Εχουμε φωτο με το Adrien κρανος και το υποπολυβολο;

ROOKIEJO

σωστα ο στρατος οχι αλλα η αστυνομια ναι.ειχε γερμανικα υποπολυβολα.
990 τομσον 1928α1 παραχωρηθηκαν στον στρατο μετα την κυρηξη του πολεμου με τους ιταλους απο τους αγγλους αλλα διατεθηκαν ολα στα οχυρα μαζι με 1000000 φυσιγκια.αναπαραστασεις υπαρχουν αλλα για φωτο δεν γνωριζω.
τα κρανη σιγουρα δωθηκαν στην αφρικη και οχι νωριτερα

salamine153

Φωτογραφιες αναπαραστασεων με Μ1921 θα δειτε, αμα ψαξετε παλαιωτερα τευχη του Συνχρονου Στρατου, ειχε ενα ωραιο αφιερωμα εκει, απο ιντερνετ δεν ξερω. Πωντως σιγουρα ειχε τομπσον τοτε. Adrien κρανος ειχαν αρκετοι στρατοι τοτε
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

grenadier

Eντάξει θα μου πείτε λεπτομέρεια, αλλά όχι Adrien το κράνος βρε παιδιά. Σκεφτόμουν πόση ώρα τι είναι αυτό μέχρι να καταλάβω ότι μιλάτε για το Μ15 Adrian.  ( http://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_helmet )

Να προσθέσω επίσης ότι όπως πολύ σωστά λέει ο Γιάννης (rookiejo) και Tommygun υπήρχαν στα οχυρά. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα πρέπει να υπάρχει κάποιο/κάποια στις προθήκες του μουσείου των οχυρών, όπως επίσης και στο αντίστοιχο μουσείο ιδιωτική συλλογή που υπάρχει.

salamine153

Stalingrad (Великая Война. Фильм 4: Сталинград) - 3/5
αυτο το βιντεο απο ρωσικο ντοκυμαντερ για το Σταλινγκραντ σχεδιαζω να το κανω σεναριο. Ευπροσδεκτες οι συμμετοχες στο σχεδιασμο :)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

frenchy

παρων κ, εγω ...hpstmfr/ss  frenchy....ομαδα 731.... διαθετω mp40 , luger ...κ, πληρη στολη λοχαγου των ss  LAH....ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ διαθεση σου  ΛΕΟ...

salamine153

παντως για την ωρα ειναι λιγο τραβηγμενο το να γινονται αναπαραστασεις μονο με πιστες στολες εποχης, οταν πχ το PPSH μονο του κανει 430 ευρο, ασχετως του υπολοιπου εξοπλισμου
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#67
Παράθεση από: salamine153 στις  27 Νοε 2010, 21:54:15 ΜΜ
παντως για την ωρα ειναι λιγο τραβηγμενο το να γινονται αναπαραστασεις μονο με πιστες στολες εποχης, οταν πχ το PPSH μονο του κανει 430 ευρο, ασχετως του υπολοιπου εξοπλισμου

Εισαι πολυ παρα πολυ λαθος salamine, εαν δεν μπορεις εσυ να φτιαξεις κατι δεν σημαινει οτι δεν μπορει καπιος αλλος.

Οπιος θελει να αχοληθει με το αντικειμενο κανει μια αρχη απο καπου, εγω θελω να φτιαξω την στολη του Ιερου Λοχου και παει καμποσο σε τιμη,  ετσι πηρα μεταχειρισμενο οπλο ΜΡ-40 (που το ειχαν οι ελληνικες Μοναδες μεχρι κ η Χωροφιλακη) , κ στολη γερμανικη για αρχη κοστος ολα μαζι 250+ περιπου.

Οποτε !!!

salamine153

Μεγαλε Εκδρομε, δεν ειπα οτι δεν γινεται :) :) :) Ποτε μη λες ποτε, που λεμε :)

απλα ποσες στολες να παρει καποιος, μονο για παιχνιδι ??? Αυτο αμεσως περιοριζει τα σεναρια που μπορουν να παιχτουν. και με τον οπλισμο το ιδιο
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

απλα ποσες στολες να παρει καποιος, μονο για παιχνιδι ??? Αυτο αμεσως περιοριζει τα σεναρια που μπορουν να παιχτουν. και με τον οπλισμο το ιδιο
[/quote]

Η μαχες των συμαχικων δυναμεων  ηταν  με 2 εχθρους τους Γερμανους κ τους Ιαπωνες.
Εσυ με τι θα σου αρεσε να ασχοληθεις ?
με τους Γερμανους
τους Ιαπωνες
τους Αμερικανους
τους Αγγλους
η κατι αλλο?

μεχρι τωρα ειδες οτι υπαρχουν ατομα με στολες Αγγλων, Γερμανων,Αμερικανων, Ανταρτες.

μπορεις να παρεις το οπλο που σου αρεσει, και να  πεξεις σαν ανταρτης για αρχη, κ σιγα σιγα να φτιαξεις τη στολη που θες .


grenadier

Εγώ θέλω να ρωτήσω τον salamine κάτι άλλο. Πόσα χρήματα έχεις ξοδέψει μέχρι τώρα για airsoft και πόσα περίπου ξοδεύεις κατά μέσο όρο κάθε μήνα; Πες μου αν θες και στην συνέχεια μπορώ να σου αναπτύξω τον συλλογισμό μου ...

Ozymandias

ΕΚΔΡΟΜΕ.....Eχεις καποια φωτο του ιερου λοχου;

frenchy

#72
 να ηρεμησουμε λιγο τα πνευματα... φιλε salamin, συμφονω μαζι σου οτι καποιοι δεν μπορουν να μπουν κατευθειαν στο χωρο... μην μπερδευουμε το αιρσοφτ με το ιστορικο, το πρωτο συμπληρωνει αναγκαστικα το δευτερο,λογω μη υπαρξεις οπλων κροτου( οπως εξωτερικο) ... φαντασου να ερθεις φρανκεσταιν (γερμανος),με μιση στολη κ,  να παιξεις με  M-4, MP-5 K,NA φοτογραφηθεις διπλα μου η, με το fon, η με το grenadier, η τον εκδρομο,με τον splinter,..... σκεψου το αποτελεσμα... πιστεψε με ,δεν θα σου αρεσει.... κ, οχι μονο αυτο  αλλα μπορει να εχει το αντιθετο αποτελεσμα (αποστροφη σου απο αυτο που θες).... τωρα το οικονομικο λυνεται με την διαφορετικοτητα των πηγων. mp-40 απο 130 usd , thompson apo 170-200usd k, επεται κ, η ελληνικη αγορα που εισαι πιο διασφαλισμενος κ, δεν ρισκαρεις... το ιδιο υσχυει κ, με τις στολες... αρα ολα ειναι θεμα μεθοδολογιας.... στην τελικη ρωτηστε μας εκτεταμενα κ, αναλυτικα  ρε παιδια , για να μην χανεται χρονο κ, χρημα ...αν σας αρεσει φυσικα το αποτελεσμα που βγαλαμε εμεις.... κ, θελετε το ιδιο , χωρις λαθη....κ, καποιος που με ρωτησε για γνωσεις .... ολα υπαρχουν παντου αρκει να εχεις ανοιχτα ματια κ, αυτια να μαθαινεις ... αυτο κανω κ, εγω...hpstmfr/ ss frenchy...aaaa να μην ξεχασω πρεπει να μεταφερεις αυτα που μαθαινειςκ, οχι να μενεις μονος , με τις αποκτηθεντες γνωσεις...

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#73
Παράθεση από: Ozymandias στις  28 Νοε 2010, 00:16:55 ΠΜ
ΕΚΔΡΟΜΕ.....Eχεις καποια φωτο του ιερου λοχου;

                                                            ''Ιερος Λοχος''

salamine153

To οπλο μου ηταν, με τα παρελκομενα, 375 ευρο, η στολη περιππου 50, για τις μπιλιες εχω δωσει μεχρι τωρα καπου 70. Οι μετακινησεις μετρανε χωριστα. Δεν ειναι τοσο το θεμα με τα λεφτα, ειναι οτι το να μην παιζει αυτη η στολη μου ειναι καπως υπερβολικο για αρχη. Επισης, και το βασικοτερο, δεν συμφωνω με αυτη τη στροφη προς τη λεπτομερια, οταν, κατα κανονα, τα σεναρια καταρεουν. Το να ειναι μειωψηφια με στολες δεν ηταν και το βασικο προβλημα στο D-DAY. φωτογραφιες δεν ειναι και αναγκη να βγαινουν με ολες τις στολες χυμα. Ισχυει αυτο που εγραψα τοτε - οτι ας ξεκινησουν καποιοι με στολες και σιγα-σιγα τις συμπληρωνουν οι υπολοιποι, αμα ειναι. Επισης τοτε ειχε ειπωθει κατι παρα πολυ σωστο, οτι μια πιστη και προσεγμενη στολη εποχης μετα αρκετοι θα τη λυπουνται, σε αντιθεση με μια σημερινη :-\, και αυτο το παρατηρησα απο ορισμενους στο D-DAY. Και το ειχα γραψει και τοτε, οτι χανεται το νοημα, αμα μαζευεις εναν τοννο φυσικληκια και μετα βαριεσαι να κανεις δυο βηματα, γιατι ειχαμε και τετοια :(. Σημαντικο ειναι, εκτως απο την ιστορια να υπαρχει και η αυτοεκφραση, αυτο ειναι που βρησκουν αρκετοι στο αιρσοφτ. Και υπαρχει και αυτο που ειπα - δεν γινεται για καθε σεναριο ιστορικο να ψαχνουμε και στολη. καθε φορα απο καινουρια εποχη και στρατο :P
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

salamine153.
 
Κοίταξε τα δυο παιχνίδια  κ πες μου τι βλεπεις. 8)

Για να σε βοηθήσω  δες το  σεναριο, υλικα, στολες, κριτικες.
(απο το πολυ τρεξιμο το  πιασιμο εκανε 2 μερες να φυγει).

salamine153

Μεγαλε Εκδρομε, δεν λεω ειδικα για σενα ;) :) αλλα ηταν και αυτο που εγραψα, κυριως ομως αναφερομαι σε εναν μεσο ορο. Οποτε ας ειναι απλα σεναρια, μεικτα και καθαρα ιστορικα, οπως το δικο σας
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

frenchy

για αυτο το λογο, υπαρχει το αιρσοφτ.... να παιζεις ελευθερα.... ξαναλεω .... ομως , δανειζομαστε τα οπλα αυτα γιατι δεν υπαρχουν τα αλλα...κ, δευτερον δεν σε υποχρεωνει κανεις να ακολουθεις σαν ουρα νυφικου ,τον καθε ενα σκηνοθετη ..... ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ,κ, στηνεις την στολη ,οι στολες που θελεις κ, επιλεγεις.... δεν μπορουμε την απαιτηση του καθε παικτη να την προσαρμοζουμε σπαζωντας κανονες.... παιρνουμε φορα κ, περναμε με κοκκινο φαναρι... ζουμε???? τυχαιο???? εξαλου δεν μπορουμε ολοι να βλεπουμε ευρωπαικες  δραστηριοτητες να τις ζηλευουμε  , αλλα να θελουμε να το κανουμε ελληνικα.... καποια στιγμη πρεπει να προχωραμε τωρα η δαπανη ειναι σχετικη ετσι μια καλη γερμανικη στολη ξεκινα χωρις οπλισμο απο 150euro κ, προσθετεις αξεσουαρ.... ετσι χτιζεται κατι κ, δεν ισοπεδωνεται η προσπαθεια ολων των υπολοιπων.... κ, για τις φοτο ειναι ωραιο να σου πει καποιος κανε ακρη????θα  ερθεις ξανα???? κατι λες λαθος μου φενεται....

Splinter-B

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Αλλοι είναι ευχαριστημένοι να παίζουν σενάρια Β'ΠΠ με ότι έχουν κι άλλοι να παίζουν ιστορικές "αναπαραστάσεις" όπως πρέπει.
Υπάρχει χώρος για όλους, όχι όμως απαραίτητα στο ίδιο παιχνίδι.

Ιερός Λόχος 1942-1945
Αναστάσιος Γ. Βλαχοσταθόπουλος
ISBN 960-8352-91-6
"Wise men talk because they have something to say, fools talk because they have to say something."

grenadier

Παράθεση από: Splinter-B στις  28 Νοε 2010, 12:06:10 ΜΜ
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Έτσι ακριβώς ...
Το να παίξεις σε ένα ιστορικό παιχνίδι αναβίωσης (reenactement) και σε ένα ιστορικό - στο περίπου - παιχνίδι δεν έχει καμμιά σχέση το ένα με το άλλο. Στο reenactement οφείλεις να τηρείς στο ΕΠΑΚΡΟ πολλά πράγματα. Το σωστό ντύσιμο σχεδόν και στην παραμικρή λεπτομέρεια  είναι το πρώτο και έπονται όλα τα άλλα, κανόνες συμπεριφοράς, σενάριο, ρόλος του καθένα κλπ κλπ.

Το να ξεκινήσεις να φτιάξεις μια σωστή στολή σιγά-σιγά και να διαθέσεις 400-600 ευρώ σε βάθος έξι-εφτά μηνών (που θα γίνει περίπου το επόμενο ιστορικό παιχνίδι) δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό ή ακατόρθωτο. Εφόσον ΘΕΛΕΙΣ να ασχοληθείς ΣΩΣΤΑ ... και δυστυχώς ημίμετρα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.