Σενάρια/Παιχνίδια/Αναπαραστάσεις WWII

Ξεκίνησε από Leonardo-Swordfish, 25 Μαΐου 2010, 14:23:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

salamine153

Μια καινουρια ιδεα, για ιστορικο σεναριο, ειναι η αποβαση της μεραρχιας του Ροντιμτσεφ στο Σταλινγκραντ, με την Ελευσινα να παιζει το ρολο της πολυς και η χαραδρα - του Βολγα.
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Powerplant

Εγώ προτείνω "Την σφαγή του Κατίν"

Η χαράδρα στην Ελευσίνα θα είναι ο ομαδικός τάφος. Η μια ομάδα θα είναι Ρώσοι με απεριόριστα FPS και ΜΟΝΟ Hi-Cap και ηλεκτρικές και η άλλη ομάδα θα είναι Πολωνοί αξιωματικοί που δεν θα έχουν όπλα. Το Κill θα μετράει μόνο αν τους "σκοτώσετε" στην χαράδρα.

Demon

Παράθεση από: Powerplant στις  16 Δεκ 2010, 00:41:49 ΠΜ
Εγώ προτείνω "Την σφαγή του Κατίν"

Η χαράδρα στην Ελευσίνα θα είναι ο ομαδικός τάφος. Η μια ομάδα θα είναι Ρώσοι με απεριόριστα FPS και ΜΟΝΟ Hi-Cap και ηλεκτρικές και η άλλη ομάδα θα είναι Πολωνοί αξιωματικοί που δεν θα έχουν όπλα. Το Κill θα μετράει μόνο αν τους "σκοτώσετε" στην χαράδρα.

XAXAXAXAXAXAXAXAXA Θεος ο powerplant ;D ;D ;D ;D

salamine153

παντως θα μπορουσε να γινει πολυ ωραιο παιχνιδι, βασιζομενο στην εμπειρια του D-DAY. Η διαφορα ειναι οτι καποια πραγματα θα ειναι ρωσικα απο την αρχη ;)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Haridimos

#124
Χαιρετώ την παρέα σας!

Ανήκω στον Σ.Δ.Ι.Ο. (Σύλλογο Διατηρήσεως Ιστορικών Οχημάτων με έδρα την Αττική), χωρίς να τον εκπροσωπώ επίσημα, και με το παρόν πρώτο ποστ μου θα ήθελα να καταθέσω το ακόλουθο ερώτημα:

Υπάρχουν  ενδιαφερόμενοι φίλοι οι οποίοι να διαθέτουν πλήρες κιτ (στολή-όπλο) στρατιώτη Ε.Σ.
περιόδου 1944-49 προκειμένου ενδεχομένως να θέλουν να συμμετάσχουν ως πληρώματα στα οχήματά μας, στις προσεχείς εκδηλώσεις του συλλόγου μας;

Οι προσεχείς μας εκδηλώσεις είναι η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου σε πόλη της Αττικής πιθανώς, και βεβαίως ο εορτασμός της 70ης επετείου της Μάχης της Κρήτης, στον οποίο θα υπάρχουν και διεθνείς συμμετοχές και θα είναι μεγάλης εμβέλειας γεγονός. Πιθανότατα θα γίνει και αναπαράσταση της Μάχης.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω προτάσεις των φίλων εδώ.
Ίσως θα ήταν καλό η διαχείρηση να ανοίξει και ξεχωριστό νήμα αν το κρίνει  σκόπιμο.

ευχαριστώ!

κωστας
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
IΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Σ.Δ.Ι.Ο. ΕΔΩ

Giokrik

Καλώς ήλθες!
Για στολή Ε.Σ. δεν γνωρίζω να έχει κάποιος και αν υπάρχει θα είναι κανά δυό!
Υπάρχουν αρκετοί όμως που έχουν πλήρεις στολές των Συμμάχων (Αμερικανοί, Άγγλοι).
Εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε να συμμετείχα σε κάτι τέτοιο και γνωρίζω οτι και μερικοί ακόμα θα το έκαναν.


Uploaded with ImageShack.us

Haridimos

#126
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!

Εχω δει αρκετούς να έχουν στολές Αγγλικές (BD 37 και 40 pattern) που με τα κατάλληλα patch που θα τους δώσουμε, και όλα τα άλλα σχετικά, θα αναπαριστούν κάλλιστα τις αντίστοιχες ελληνικές μονάδες της περιόδου. Όλοι οι άνδρες  θα επιβαίνουν στα αντίστοιχα οχήματά μας (Chevrolet C15, Otter, Universal Bren carrier, Dingo κα του ΣΔΙΟ).

Αυτό θα γίνει τόσο στην προσεχή παρέλαση της 25ης όσο και στην Μάχη της Κρήτης, γιατί ναι μεν ιστορικά τότε ο Ελληνικός Στρατός δεν είχε τις παραπάνω στολές, αλλά στο event αυτό παραδοσιακά κατεβάζουμε οχήματα-υλικό που αναφέρεται σε Μάχη Ελ Αλαμέιν -Μέση Ανατολή, οπότε θα έρθουν και οι φίλοι αυτοί.

Στις παρελάσεις μας τέλος παίρνουν μέρος και μεταπολεμικά οχήματα (GMC CCKW, M38, M151) και εκεί μπορούν να έρθουν φίλοι με στολές ΕΣ της εποχής του πολέμου της Κορέας, του 1960 κλπ.
Αυτό όμως είναι θέμα πολύς συζήτησης ακόμα..
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
IΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Σ.Δ.Ι.Ο. ΕΔΩ

Haridimos

Απαντώντας σε ένα ΠΜ που πήρα από ένα φίλο που μου πρότεινε να έρθει με τη φουστανέλλα του στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου, εεε....του απαντάω πως...
...ναι μεν είναι ωραία ιδέα και σαφώς στα πλαίσια της ιστορικής αναπαράστασης, αλλά..
..ο σύλλογος δεν μπορεί να βοηθήσει καθόσον δεν διαθέτει άλογα, αλλά μόνο αυτοκίνητα!
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
IΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Σ.Δ.Ι.Ο. ΕΔΩ

salamine153

1942, Σταλινγκραντ. Η κρισιμη καμπη της μαχης. Ο Παουλους εχει ηδη σχεδιασει το επιραμα για τους στρατιωτες του. Η αποδεκατισμενη στρατια του Τσουικοφ που βρισκεται στη πολη πρεπει να παρει ενισχυσεις - τη μεραρχια του Ροντιμτσεφ (αλεξιπτωτιστες που εχουν μετατραπει σε πεζικο). Οι δυναμεις που ειναι μεσα στη πολη μαζευουν τις τελευταιες εφεδριες για να κρατησουν το περαμα, διαφορετικα το Σταλινγκραντ ειναι καταδικασμενο. Τη νυχτα οι Σοβιετικες δυναμεις κανουν αποβαση. Η παραλια ειναι αρκετα υψιλη, διευκολυνοντας τους Γερμανους στη βολη/παρατηρηση, ωστοσο, παρα τις μεγαλες απωλειες, οι Σοβιετικοι αποβιβαζονται και προχωρουν στη πολη καταλαμβανοντας τον σιδηροδρομικο σταθμο, τον ελευατορα (που ηταν και στο περιβοητο επιραμα) και τελος, το δεσποζον υψωμα Μαμαεβ Κουργαν (εκει που ειναι τωρα το αγαλμα 83 μετρων ;) )
Το παιχνιδι. Οι Γερμανοι - ολες οι πληρεις στολες. Οι Σοβιετικοι - ολοι οι υπολοιποι. Τα οπλα ριχνουν κανονικα καθως και οι δυο πλευρες μεχρι τοτε ειχαν επανεξοπλιστει για μαχη μεσα σε πολη. Το ρεσπον ειναι 4 ατομων και των μεν Γερμανων ειναι στο δασος αμεσως πανω απο τη σκοπια, των Σοβιετικων - κατω στη χαραδρα. Θα υπαρχουν και οι αξιωματικοι με 4 ρεσπον των 4 ατομων. Οι Γερμανοι πρεπει να καταλαβουν το ολα τα σπιτια απο τη πλευρα της χαραδρας, οι δε Σοβιετικοι - τον Πυργο (ελεβατωρας), το διοικιτηριο (σταθμος) και τη σκοπια (Μαμαεβ Κουργαν). Με το που καταλαβουν το τελευταιο, οι Γερμανοι παιζουν πια μονο με τα οσα ρεσπον του αξιωματικου (αμα εχουν)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

salamine153

Ετοιμαζει κανεις σεναριο για τη Μαχη της Κρητης ???
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Maleficus

Παράθεση από: Powerplant στις  16 Δεκ 2010, 00:41:49 ΠΜ
Εγώ προτείνω "Την σφαγή του Κατίν"

Η χαράδρα στην Ελευσίνα θα είναι ο ομαδικός τάφος. Η μια ομάδα θα είναι Ρώσοι με απεριόριστα FPS και ΜΟΝΟ Hi-Cap και ηλεκτρικές και η άλλη ομάδα θα είναι Πολωνοί αξιωματικοί που δεν θα έχουν όπλα. Το Κill θα μετράει μόνο αν τους "σκοτώσετε" στην χαράδρα.
Θεός ! Με άπειρη δόση χιούμορ !!!
Παράθεση από: salamine153 στις  18 Δεκ 2010, 19:03:13 ΜΜ
παντως θα μπορουσε να γινει πολυ ωραιο παιχνιδι, βασιζομενο στην εμπειρια του D-DAY. Η διαφορα ειναι οτι καποια πραγματα θα ειναι ρωσικα απο την αρχη ;)

Μη πάς στη Πάτρα ή στο Ρέθυμνο σήμερα ... κυκλοφορούν θρόνοι και κρεμάλες !  :P

Nick_the_Greek

Παράθεση από: Powerplant στις  16 Δεκ 2010, 00:41:49 ΠΜ
Εγώ προτείνω "Την σφαγή του Κατίν"

Η χαράδρα στην Ελευσίνα θα είναι ο ομαδικός τάφος. Η μια ομάδα θα είναι Ρώσοι με απεριόριστα FPS και ΜΟΝΟ Hi-Cap και ηλεκτρικές και η άλλη ομάδα θα είναι Πολωνοί αξιωματικοί που δεν θα έχουν όπλα. Το Κill θα μετράει μόνο αν τους "σκοτώσετε" στην χαράδρα.

XAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXXAXA ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν υπαρχει περιπτοση να βρεις ουτε εναν παιχτη που να θελει να συμετεχει,ιδικα στην Αθηνα που τα ορια των fps ειναι τοσο χαμιλα.
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

Arbiter

ααχχ θεε μου!!!να κανουμε και ενα προχειρο στρατοδικειο οπου θα δικαζει συνοπτικα βεβεα και με φωνες ο λατρευτος zinja τους πολωνους παιχτες!!θα πηδανε μονοι τους μετα σαν σουλιοτες στην χαραδρα λες και θα παιζουνε tetris!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχα!!!
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


Maleficus

ή να τους βάζει στο τρένο απο τη μέση και πάνω ....

Arbiter

χαχαχααχα μαζι με δυο υδραβλικους εεε???  AMAN - HITLER  χαχαχαχα
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


Maleficus

και για τα επόμενα 60 χρόνια θα λέμε ότι το κάναν οι Γερμανοί .
Δεν αντέχω άλλο !! χαχαχαχαχαχαχα

Arbiter

πραγματικα μια ομαδικη ψυχοθεραπεια θα μας εκανε πολυ καλο!!θα φτασουμε σε σημειο να λεμε ψυθιριστα στον εαυτο μας "δεν ειναι οπλο,δεν ειναι οπλο,δεν ειναι οπλο" γιατι δεν θα μπορουμε να αυτοκτονησουμε με το aeg μας!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα RAAAOUUUSS!!
Ghosts don't hide under your bed...they sleep inside your head


salamine153

Κριμα που δεν θα εχει παρελαση ιστορικων αυτοκινητων την 25 Μαρτιου :(
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Rogue

Εγω εχω full στολη με διακριτικα, κρανος, εξαρτισεις, μποτες κ.α Αμερικανου Αλεξιπτωτιστη 1944 Normandy
Tοκyo Marui Thompson και KSC Colt 1911.
Drive it like you stole it

salamine153

Παντως, το προσφατο παιχνιδι με το νησι των Γερμανων εδειξε οτι οι στολες δεν ειναι και απαραιτητες για να παει καλα ενα ιστορικο παιχνιδι ;)
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια