ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΙΑΤΡΟΥ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Ξεκίνησε από ΕΚΔΡΟΜΟΣ, 03 Μαΐου 2010, 18:01:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θέλετε να παρευρίσκεται ιατρός σε παιχνίδια Αιρσοφτ.??

ΝΑΙ
ΟΧΙ

blob

Ναι στον γιατρό.

Τόσα λεφτά πετάμε σε τόσα όπλα και σκοπευτικά και εξαρτήσεις και και και...

Τα 2 euro θα μας χαλάσουν που είναι και για την ασφάλειά μας;

Και ναι, είναι ένα καλό βήμα για να ανέβει λίγο το άθλημα. Να το βλέπουν και τα κακά μάτια διαφορετικά.

They've got us surrounded again! Poor bastards..."
-Creighton Abrahms

Tsitouras

αν ο γιατρος ειναι και aisroftas ακομα καλυτερα  ;D ;D ;D
Umbrella Trashsweepers

mirrage

#42
Και εγώ είμαι πιστοποιημένος για παροχή πρώτων βοηθείων είτε για Καρδιοαναπνευστική
αναζωογόνηση είτε για φροντίδα τραυμάτων (βασικά έχω 2 πιστοποιήσεις μία του Υ.Ε.Ν.
και μία από την ΕΕΕΠΦ μόνο για BLS-CPR).

Πάντως ο γιατρός είνια χρήσιμος όταν υπάρχει κίνδυνος γκρεμοτσακίσματος, θερμοπληξίας
και άλλων τραυματισμών κτλ.

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#43
Υπαρχουν ατομα που ειναι γνωστες στην παροχή πρώτων βοηθείων  κ με πιστοποιηση στο αντικειμενο, αλλα πιος το δηλωνει πριν το παιχνιδι η εχει τα βασικα σε καπιο σακιδιο μαζι του?
πλην του θανου  (GPS ) που σε παλαιο παιχνιδι ηρθε μονος του κ το δηλωσε διχνωντας την ειδικη ταυτοτητα.
Υπαρχουν φυσικα καπιες ομαδες  η μεμωνομενα ατομα που εχουν μαζι τους καπιο  υγειονομικο σακιδιο η ατομικη συλλογη Α΄ βηθειων.
επισης ο leonidas στα παιχνιδια του ειχε Ιατρο κ δυστηχως χρειαστηκε !!!
Φυσικα ο Ιατρος δεν πεζει στο παιχνιδι γιατι πρεπει να ειναι παρων οπου χρειαστει!!

Τάλων

Παράθεση από: blob στις  23 Μαΐου 2011, 16:53:02 ΜΜ
Ναι στον γιατρό.

Τόσα λεφτά πετάμε σε τόσα όπλα και σκοπευτικά και εξαρτήσεις και και και...

Τα 2 euro θα μας χαλάσουν που είναι και για την ασφάλειά μας;

Και ναι, είναι ένα καλό βήμα για να ανέβει λίγο το άθλημα. Να το βλέπουν και τα κακά μάτια διαφορετικά.



Καλά τα λες φίλε μου μόνο που στο τελευταίο παιχνίδι που θυμάμαι να υπάρχει γιατρός οι περισσότεροι κάνανε τον "αμερικάνο".
Μάλιστα προς τιμή τους οι LONERS έβαλαν δυο τρείς φορές χρήματα για να συμπληρωθεί το ποσό.
Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει.

mirrage

Εγώ πάντως είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για γιατρό.
Παραπάνω μάλιστα είδα το "εξωφρενικό" ποσό των 2 ευρώ
ανά άτομο!Δίνω 5 για νερό και φαγητό όταν παίζω.Δεν θα
τσιγκουνευτώ τα 2 του γιατρού.


lock

#46
μιας κ αναφερθηκε το θεμα,να δηλωσω οτι μαζι με τον panago492,μιας κ συμφοιτητες κ υπηρατησαντες στην ιδια μοναδα διαθετουμε γνωσεις Α' βοηθειων κ λογο σχολης κ λογο αντικειμενου στον στρατο (τραυματολογια,επιδεσμολογια κλπ,ΚΑΡΠΑ δεν νομιζω κ ευχομαι αχρειαστη να ειναι)κ θα υπαρχει ενα υποτυπωδες σακιδιο,μολις μαζεψουμε ολο τον εξοπλισμο που χρειαζεται για να μπορουμε να παιζουμε,(σε λιγες μερες μονο τ οπλο θα μενει ν αγοραστει  :D ) με τ απαραιτητα μαζι,προσαρμοσμενο βεβαια στις οποιες συνθηκες τραυματων μπορουν να εμφανιστουν σ ενα παιχνιδι airsoft

Panagos492


Eagle

Πολύ καλή η κίνηση αυτή, ένας γιατρός είναι απαραίτητος να υπάρχει σε κάθε παιχνίδι για να προλαβαίνουμε τυχόν κακές καταστάσεις που μακάρυ να μην γίνονται, επίσης αυτή η κίνηση δείχνει και πως ανεβαίνει το σπορ, και το ποσό των 2 ευρώ μπορεί να το υποστηρίξει ο καθένας μας.

Ikarus

Κατα την ταπεινή γνώμη μου, να υπάρχει γιατρός σε κάθε παιχνίδι είναι υπερβολικό. Αρκεί ένα κουτί πρώτων βοηθειών και γνώση τους...
Σε μεγάλα παιχνίδια, που ίσως να λαμβάνουν μέρος σε απομακρυσμένη περιοχή και επί περισσότερες απο μία μέρες, και τέλος αν ο διοργανωτής (ή η πλειοψηφία των παικτών) πιστεύει πως λόγω επικινδυνότητας κάποιος χώρος το επιβάλλει, θα πλήρωνα ευχαρίστως.
Ψηφίζω ναι.

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

Παράθεση από: Ikarus στις  24 Μαΐου 2011, 14:08:36 ΜΜ
Κατα την ταπεινή γνώμη μου, να υπάρχει γιατρός σε κάθε παιχνίδι είναι υπερβολικό. Αρκεί ένα κουτί πρώτων βοηθειών και γνώση τους...
Σε μεγάλα παιχνίδια, που ίσως να λαμβάνουν μέρος σε απομακρυσμένη περιοχή και επί περισσότερες απο μία μέρες, και τέλος αν ο διοργανωτής (ή η πλειοψηφία των παικτών) πιστεύει πως λόγω επικινδυνότητας κάποιος χώρος το επιβάλλει, θα πλήρωνα ευχαρίστως.
Ψηφίζω ναι.


Συγνωμη Ikarus, αλλα σε οτι εντονη  δραστηριοτητα υπαρχει πχ. μπαλα, μπασκετ, κ.α. πολλα επιβαλεται η παρουσια Ιατρου ετσι? ( μια επιχειρηση η Συλλογος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να ανταπεξελθει οικονομικα).
εαν εσενα δεν σε ενδιαφερει η ατομικη σου ασφαλεια η των συναλδεφων σου, τοτε μην την δεχτείς
το μονο που εχεις να κανεις, οταν η οργανωση ζητηση  2 ευρω για των Ιατρο ειναι να ανηρθεις την καταβολη τους.

jumbo

προσπαθω να συγκρατηθω και να μην γραψω, αλλα τελικα δεν τα καταφερα...
θα γραψω τελικα..... ;D ;D
παμε λοιπον...
ξεκινοντας λοιπον απο τα δεδομενα της ψηφοφοριας, το 85% περιπου ειπε ναι..
δεν μενει να εφαρμοστει λοιπον.. ( σιγα μην γινει, αλλα λεμε τωρα)
αν βεββαια ηταν καμια κουλη ψηφοφορια θα γινοταν χαμος, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...( συνιθηζουμε αλλωστε να μην ασχολουμαστε με τα σοβαρα θεματακια.)
παμε τωρα στην προσοπικη μου γνωμη...
Κατ'εμε λοιπον η παρουσια του γιατρου θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη και οχι προαιρετικη, γιατι δοξα το θεο η κακια η ωρα δεν αργει να ερθει που λενε στο χωριο μου..
ας παρουμε παραδειγμα την ελευσινα... Ουκ ολοιγοι εχουμε τσακιστει με τα φρεατια που υπαρχουν εκει, και μερικοι απο εμας δυστηχως κατεληξαν και σε καποιο νοσοκομειο με μπαταρισμενο το ποδι τους στην καλητερη των περιπτωσεων.
αν υπηρχε γιατρος ,θα μπορουσε τουλαχιστον να τους εχουν παρασχεθει η πρωτες βοηθειες επιτοπου.
στο φιναλε φιναλε ρε παιδια χαλαμε τα κερατα μας σε εξοπλισμο, παπατζιλικια και μεταφορικα για να παμε να παιξουμε, το κοστος των 0.50 εως 2 ευρω μας πειραξε δηλαδη; που στην τελικη ειναι και για την ασφαλεια μας; παντως πιστευω οτι ο ορισμος ασφαλεια ειναι αδιαπραγματευτετος και δεν σηκωνει εκπτωσεις... οποτε κατ΄εμε ναι να εχουμε γιατρο στο πεδιο και οχι προαιρετικα αλλα υποχρεωτικα.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

mirrage

Από την στιγμή που κάποιος παίζει μαζί μας και χτυπήσει
είτε πλήρωσε είτε όχι ο γιατρός θα τον βοηθήσει.Είναι αδύνατο
να γνωρίζουμε εκ των προτέρων αν θα χτυπήσουμε και πόσο
σοβαρά και αν θα χρειαστούμε άμεση βοήθεια η όχι.
Ο γιατρός σε ένα παιχνίδι δεν θα μας κάνει χειρουργείο αλλά θα
μας βοηθήσει να συνέλθουμε, θα μας ακινητοποιήσει αν χρειαστεί
η θα μας δώσει κάποιο φάρμακο για να ισοροπήσουμε μέχρι να
έρθει ασθενοφόρο η να μεταφερθούμε στο νοσοκομείο.
Κοινώς μία θερμοπληξία, ένα χτύπημα στο κεφάλι, μία ζαλάδα
από το λαχάνιασμα η μία αλλεργία θα αντιμετωπιστούν καλύτερα
και ταχύτερα από τον γιατρό.

Ο Jumbo έχει δίκιο.
Πρέπει να γίνει υποχρεωτική η παρουσία γιατρού όπως το μέτρημα
των AEG!Αν κάποιος δεν θέλει να πληρώσει δεν θα παίζει.
Αν βγει ένας και πει "εγώ δεν θέλω να μετρηθεί το AEG μου" θα του
πούμε να μείνει εκτός παιχνιδιού το ίδιο θα ήταν καλό να γίνει και με
τον γιατρό.
Δεν είναι δυνατόν αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί να διακυνδινεύουμε.

MitsoS_O_Yakuza

εγω παλι γελαω με αυτους και τα μυαλα τους που ψηφισαν οχι...γιατι για τα 2 ευρω??δηλαδη ημαρτον βρε παιδια ημαρτον τελικα αυτο το ΔΝΤ μας εχει τρελανε αλλα σκεψου αμεσως εσυ που ψηφισες οχι σε τι αλλα ασχετα εχεις δωσει τα ωραια σου ευρω!!ΗΜΑΡΤΟΝ και παλι για 2-5-10 ευρω...για την ασφαλεια σου-μου
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

Ikarus

Παράθεση από: ΕΚΔΡΟΜΟΣ στις  24 Μαΐου 2011, 15:32:54 ΜΜ
Συγνωμη Ikarus, αλλα σε οτι εντονη  δραστηριοτητα υπαρχει πχ. μπαλα, μπασκετ, κ.α. πολλα επιβαλεται η παρουσια Ιατρου ετσι? ( μια επιχειρηση η Συλλογος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να ανταπεξελθει οικονομικα).
εαν εσενα δεν σε ενδιαφερει η ατομικη σου ασφαλεια η των συναλδεφων σου, τοτε μην την δεχτείς
το μονο που εχεις να κανεις, οταν η οργανωση ζητηση  2 ευρω για των Ιατρο ειναι να ανηρθεις την καταβολη τους.


Δεν πειράζει, αλλά δεν διαφώνησα.Αν διάβασεις καλύτερα το μήνυμα μου θα δείς οτι δεν έχω θέμα να πληρώσω όταν συμφωνεί η πλειοψηφία και απάντησα ναι στην ψηφοφορία.
Να ΄σαι καλά.

ΕΚΔΡΟΜΟΣ

#55
Ναι το ειδα φιλε μου  ;) οκ!!!
να σου παντως οτι ειμαι παθοντας με ριξη μυνησκου κ μισο προσθο χειαστο
Δωρο τις ελευσινας!!!

jumbo

Παράθεση από: ΕΚΔΡΟΜΟΣ στις  24 Μαΐου 2011, 18:29:29 ΜΜ
Ναι το ειδα φιλε μου  ;) οκ!!!
να σου παντως οτι ειμαι παθοντας με ριξη μυνησκου κ μισο προσθο χειαστο
Δωρο τις ελευσηνας!!!

τα ελευσινια δωρα που λεγαμε πριν.... ;)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Prom81

#57
Συμφωνω στην παρουσια επι πληρωμη ιατρου στο πεδιο.

Αναλυτικα: Οπως ηδη ειπωθηκε, μετραμε FPS και σε ενα κουτακι βαζουμε τον οβολο μας.
Επιπροσθετα εφοσον υπαρχει μια λιστα συμμετοχων, "τικαρουμε" την συνεισφορα καθενος και ειμαστε ενταξει μεταξυ μας.

Υποθετικα: Σαν αξιωθω να "σηκωσω" σεναριο, στελνω πμ στον φιλο ΕΚΔΡΟΜΟΣ και του αναλυω το θεμα μου. Εαν δεν δυναται ο φιλος του ιατρος, 100% θα εχει αλλον συναδελφο που θα μπορει. Το αναφερω εμφανως και γραπτως στο ποστ του σεναριου μου. Ειμαι προετοιμασμενος με αριθμο συμμετοχων που δεν συμπληρωνεται, και εχω παραπανω χρηματα να συμβαλω τα εξτρα εξοδα (ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΩΝ ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΟΥ, ΟΧΙ ΠΑΡΟΝΤΩΝ). Οποιος δεν επιθυμει, δεν δηλωνει συμμετοχη και ειμαστε ολοι καλα και αγαπημενοι.
edit: Οφειλω θαρρω ως διοργανωτης να επιληφθω της μεταφορας του ιατρου απο και προς το πεδιο σε περιπτωση αδυναμιας του.

Ρεαλιστικα: Μενει να γινει θεσμος. Στο πρωτο σεναριο που θα γινει πραγματικοτητα, μπορω να βαλω το ποσο που θα κριθει οτι μου αντιστοιχει.
Μενει να υπαρξει συνεννοηση και πραγματωση λοιπον. Ολοι υπερ ειμαστε.

BladeGT

1. Ο γιατρος χρειαζεται στανταρ διοτι θα πιασω το πιο μικρο προβληματακι...
Ανοιξη ... αλλεργια..μια μελισσα βρε αδερφε? Εγω ειμαι αλλεργικος αλλα δεν εχω προβληματα κρισεων..τις προαλλες μιλουσα με καποιον συμπαικτη που εχει και ειχε κανει ενεση για να μεινει ησυχος και να παιξει..Αν λοιπον μια αλλεργια σου χτυπησει την πορτα και πεσεις κατω με κριση???

2. Ο Γιατρος δεν ειναι μονο το οτι θα εχει γνωσεις οπως καποιοι ισως εχουν...Θα ειναι εκει οργανωμενος με 5-6 πραγματακια παραπανω (Ενεσεις,επιδεσμο καποιο φαρμακο...) που ισως να φανουν χρησιμα...

3. Ο ΓΙατρος πρεπει να ειναι dedicated... Οχι καποιος airsoft παικτης..Δεν μπορεις να κανεις τα παντα ταυτοχρονα...

4.Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω με την μετρηση FPS να αφηνουμε καποιο οβολο...
Απο την αλλη εδω θα ερθεις και θα πεις ..Μα πως ξερουμε ποσα ατομα θα μαστε?
Κρινω πιο ευκολο πριν ανακοινωθει η εναρξη του παιχνιδιου που μαζευομαστε και κανουμε την "αναφορα" μας :P να ριχνουμε ενα γρηγορο μετριμα..ποσοι ειμαστε?
50/χ 

5. Να ανακοινωνεται απο τον εκαστοτε διοργανωτη οτι θα υπαρχει Ιατρος στο πεδιο και να εχουμε ολοι ψιλα επανω μας το κατα δυναμην δηλαδη μην φτανουμε και ψαχνομαστε τελευται στιγμη!! Ενταξει δεν θα τον γεμισουμε τον ανθρωπο με μονο-ευρα η 50λεπτα...Τουλαχιστον να μπορουμε οι μισοι να εχουμε ψιλα..και μετα θα αρχιζουν τα ρεστα κλπ...
Η αποδειξη πραγματικα πιστευω τους περισσοτερους δεν θα τους νοιαζει για το 1 ευρω που δωσανε...Θα περνειι ο διοργανωτης την αποδειξη για τυχον προβληματα που μπορει να προκλιθουν...(Οχι μονο απο την εφορια..) Αλλα να εχουμε ενα αποδεικτικο οτι υπηρχε γιατρος διεγνωσε το χ-ψ προβλημα ωστε μετα αν γινει καποιο λαθος να μην την κανει λουης και αντε να τον βρεις...


6. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΔΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑ???? ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΦΙΔΑΚΙΑ? :S :S :S ??? :-X
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P


1T2X1

Απο εμπειρία μου σε άλλο χομπυ χρειάστηκε το ασθενοφόρο και οι γιατροί(που είχαμε πληρώσει να είναι εκεί) και όταν κάποιος χρειάστηκε αντιτετανικό μας είπαν ότι δεν εμπεριέχεται στον εξοπλισμό του ασθενοφόρου.Συμπερασματικά λοιπόν,όσοι είστε υπέρ γιατρών και λέτε για ενέσεις και αντίδοτα,κρατήστε το κι αυτό κάπου στο μυαλό σας..

Αν και όταν υπάρχει γιατρός με πλήρη εξοπλισμό σε παιχνίδι φυσικά και θα πληρώσω.