Σενάρια 2ου παγκοσμίου πολέμου

Ξεκίνησε από Palladin, 14 Απρ 2010, 21:58:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κάθε πότε θέλετε να ανεβαίνουν σενάρια 2ου παγκοσμίου πολέμου

Κάθε εβδομάδα
Κάθε 15 μέρες
Κάθε μήνα
Κάθε 2 μήνες
Δεν θέλω

Giokrik

Είχε ξαναγίνει μια παρόμοια συζήτηση :
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,988.0.html
Ξανα-αναφέρω οτι είμαι μέσα!


Uploaded with ImageShack.us

Maleficus

κάντε σοβαρό reenacting να δούν κανένα με Totenkopf πάνω στις παραλλαγές τους και κανένα Σιδηρούν Σταυρό να δείτε για πότε θα σας πάνε μέσα!
δεν είναι ακόμα έτοιμος ο κόσμος στη χώρα μας για να δεκτεί κάτι τέτοιο...
ειδικά μετά απο αυτά που συμβαίνουν στη Κρήτη το τελευταίο καιρό και έχουν μαθευτεί στο πανελλήνιο!

Πάρτε το AEG και μία παραλλαγή και αν είναι κάντε την αρχή...

Φυσικά και δεν έχει κανείς πρόβλημα να δεί έναν "Αμερικάνο" ούτε και έναν "Ιάπωνα" διότι οι πρώτοι ήταν σύμμαχοι και οι δέυτεροι δεν απασχόλησαν τη χώρα μας ενώ οι Γερμανοί έφεραν την χώρα σε τριπλή κατοχή και δεν θα ξαφνιαστώ αν πάτε στην Ελευσίνα μία μέρα και σας δούν αστυνομικοί να σας μπουζουριάσουν για στασιασμό και για εξύμνηση του ναζισμού κάτι το οποίο είναι επίσης παράνομο ...
Εκεί άνετα μαζί με το στασιασμό μπορούν να σας κατηγορήσουν για εκπαίδευση της "μικρής σας οργάνωσης" και σαν δικαιολογία του γιατί είναι εκεί οι "Αμερικάνοι" να πούν ..."Για να γνωρίσουν τον εχθρό καλύτερα" και θα έχουν δίκιο μιάς και σύμφωνα με τον Εθνικοσοσιαλισμό που ανήκει κοινοβουλευτικά στο φασισμό οι Αμερικάνοι φταίνε για πολλά πράγματα (μην επεκταθείτε πάνω στο θέμα)

Εδώ έχουμε πρόβλημα με τα σύγχρονα σενάρια και με τις νομιμοποιήσεις των συλλόγων και γενικότερα σε ότι αφορά τη νομιμότητα του να βάλλεις ενάντια σε άνθρωπο με αεροβόλο όπλο και θέλουμε και πλήρη σενάρια Β' ΠΠ;
Για αυτό και εμένα δεν μου έχει περάσει καν απο το μυαλό αν και ψήνομαι ....

Επίσης μπορεί κάποιος να καλέσει την αστυνομία ώστε να υποστείτε όλα τα παραπάνω και απο όσο ξέρω δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάποιος θα κάνει το "100=101" όσο περίεργη και αν φαίνεται η ισότητα αυτή....

Splinter-B

Εχεις δίκιο. :)
Γι'αυτό και ανέφερα ότι reenacting στην Ελλάδα δεν θα υπάρξει (κατά τη γνώμη μου) για πολύ καιρο ακόμα εκτός κι αν γίνει σύλλογος "ιστορικών αναπαραστάσεων" ή κατι παρεμφερές ο οποίος θα παίρνει μέρος με την άδεια των τοπικών αρχών σε επετείους κλπ. (και έξω κ'απως έτσι ξεκινήσανε).
Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία, ιδιαίτερα πολύπλοκη κι αισθάνομαι ότι ξεφεύγω από το θέμα του νήματος.
"Wise men talk because they have something to say, fools talk because they have to say something."

Maleficus

όχι τίποτ' άλλό αλλά επειδή βλέπώ το νήμα που μας δίνει και ο Giokrik ...
εδώ και ένα χρόνο λέμε για το πόσο ωραία θα ήταν να γίνει ένα σενάριο Β' ΠΠ αλλά μόνο ενα παιχνίδι έχει γίνει και αυτό με σύχρονο οπλισμό αλλά με περιορισμό χρήσης και πυρομαχικών στη μία πλευρά και αν θυμάμαι καλά μόνο ενα παλικάρι ήρθε με την στολή του γερμανού αξιωματικού και αυτή χωρίς διακριτικά αλλά και πάλι μπράβο του

απο την άλλη όμως όταν παρουσιάζονται τέτοιου είδους  προβλήματα και εφόσον δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα στο σύγχρονο reenacting δεν μπορώ απλώς να δώ τον λόγο να γίνει  ένα εγχείρημα για το B' ΠΠ

αν βρεθεί μία άκρη με το σύγχρονο κομμάτι θα είμαι ο πρώτος που θα πάει να πάρει μόνο ένα πιστόλι μία πέτσινιι καπαρτίνα και θα φοράει σιδηρό σταυρό στο λαιμό του για να παραστήσει αξιωματικό,  και βάζω και τη ζωή μου στοίχημα ότι θα υπάρξουν και άτομα που θα φέρουν και τη πολεμική σημαία του Τρίτου Ραιχ μόνο για χάρη της αληθοφάνειας !!!

επίσης το πρόβλημα με το όλο θέμα είναι ο "ρατσισμός" αν μπορούμε να τον πούμε έτσι διότι οι ποιο πολλοί  ανήκουν σε ένα κοινοβουλευτικό χώρο (καλώς ή κακώς) και μπορεί να το πάρουν "πατριωτικά" το κομμάτι με όσους μπορεί πολλές φορές να επιλέξουν να είναι με τους "Γερμανούς" και φυσικά τους δικαιολογώ διότι ο καθένας έχει τα πιστεύω αλλά απο την άλλη  οι Ναζί εκείνη την εποχή είχαν εντυπωσιακές στολές και παραλλαγες που διέφεραν κατά πολύ απο τα υπόλοιπα κράτη και  μπορώ να πώ ότι επίσης αποτελεί ένα κίνητρο

Γιατί καθόμαστε και μιλάμε ακόμα ;
θα ψηφίσω ΠΟΤΕ λοιπόν μιάς και εκτός απο το νομικό πλαίσιο υπάρχει και κάτι χειρότερο το οποίο είναι το ιδεολογικό κομμάτι στην κοινωνία μας και οπως όλοι καλά ξέρουμε δεν γίνεται να σταματήσουμε τον άλλο να σκέφτεται

Splinter-B

Ενδεχομένως ένας σύλλογος Ιστορικών αναπαραστάσεων να είχε πιό πολλή τύχη από έναν airsoft μιάς και εμπεριέχει ένα - ας πούμε - "πολιτιστικό-διδακτικό-εκπαιδευτικό" κομμάτι (οι Εγγλέζοι το αποκαλούν "infotainment" - informative entertainment). Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι του παρόντος...
Παράθεση από: Maleficus στις  21 Απρ 2010, 17:53:43 ΜΜ
...
επίσης το πρόβλημα με το όλο θέμα είναι ο "ρατσισμός" αν μπορούμε να τον πούμε έτσι διότι οι ποιο πολλοί  ανήκουν σε ένα κοινοβουλευτικό χώρο (καλώς ή κακώς) και μπορεί να το πάρουν "πατριωτικά" το κομμάτι με όσους μπορεί πολλές φορές να επιλέξουν να είναι με τους "Γερμανούς" και φυσικά τους δικαιολογώ
...
Αν είναι να κολλάμε τέτοιες ταμπέλες μεταξύ μας δε θα πάμε και πολύ μπροστά...
Οι πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός - ειδικά σε τέτοιου είδους χόμπυ - θα έπρεπε να μένουν σπίτι του... :-X
"Wise men talk because they have something to say, fools talk because they have to say something."

Hardcore G.T.

#25
Παράθεση από: Maleficus στις  21 Απρ 2010, 17:53:43 ΜΜ

επίσης το πρόβλημα με το όλο θέμα είναι ο "ρατσισμός" αν μπορούμε να τον πούμε έτσι διότι οι ποιο πολλοί  ανήκουν σε ένα κοινοβουλευτικό χώρο (καλώς ή κακώς) και μπορεί να το πάρουν "πατριωτικά" το κομμάτι με όσους μπορεί πολλές φορές να επιλέξουν να είναι με τους "Γερμανούς" και φυσικά τους δικαιολογώ διότι ο καθένας έχει τα πιστεύω αλλά απο την άλλη  οι Ναζί εκείνη την εποχή είχαν εντυπωσιακές στολές και παραλλαγες που διέφεραν κατά πολύ απο τα υπόλοιπα κράτη και  μπορώ να πώ ότι επίσης αποτελεί ένα κίνητρο

Επισης το να διαλεξεις την γερμανικη πλευρα εκτος απο τα παραπανω που ανεφερε ο Maleficus ειναι και πιο βολικο αμα το δεις οικονομικα καθως τα γερμανικα οπλα ειναι πολυ πιο φτηνα (βλεπε mp40 , kar98 (to dboys ) και το mp44  δεν κανουν παραπανω απο 200 ευρω . Ενω ο Αμερικανικος οπλισμος εκτος απο δυσευρετος ειναι και ακριβος (βλεπε  TM thompson 365 euro ) Mην πω για το bar της VFC που δεν φτανει ενα μηνιατικο για να το αγορασεις


Υπερανω ολων η Πατρις

Maleficus

δυστηχώς ξέρω αρκετούς που δεν ακολουθούν το MilSim κομμάτι στο  paintball λόγω τέτοιων πεποιθήσεων και δεν αποκλείω το γεγονός να υπάρχουν άτομα στο δικό μας χώρο όπου για τον ίδιο λόγο δεν θέλουν να κάνουν reenacting

Giokrik

Παράθεση από: GRFJ στις  21 Απρ 2010, 17:09:52 ΜΜ
Εχεις δίκιο. :)
Γι'αυτό και ανέφερα ότι reenacting στην Ελλάδα δεν θα υπάρξει (κατά τη γνώμη μου) για πολύ καιρο ακόμα εκτός κι αν γίνει σύλλογος "ιστορικών αναπαραστάσεων" ή κατι παρεμφερές ο οποίος θα παίρνει μέρος με την άδεια των τοπικών αρχών σε επετείους κλπ. (και έξω κ'απως έτσι ξεκινήσανε).
Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία, ιδιαίτερα πολύπλοκη κι αισθάνομαι ότι ξεφεύγω από το θέμα του νήματος.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις εχει συμβεί και στην Ελλάδα!

http://www.sdio.gr/Article.php?PageId=88&ArticleId=148

Πολλόι απο τους επιβαίνοντες φορούσαν και στολές εποχής!


Uploaded with ImageShack.us

Splinter-B

Παράθεση από: Giokrik στις  21 Απρ 2010, 20:13:14 ΜΜ
Σχετικά με αυτό που αναφέρεις εχει συμβεί και στην Ελλάδα!

http://www.sdio.gr/Article.php?PageId=88&ArticleId=148

Πολλόι απο τους επιβαίνοντες φορούσαν και στολές εποχής!

Ναι, το γνωρίζω μιας και είμαι μέλος του ΣΔΙΟ  :)
Μερικές φορές σε παρελάσεις κάποια μέλη φοράνε στολές εποχης και πέρσυ στην Κρήτη είχε "στηθεί" κάτι σαν αναπαράσταση μάχης αλλά πολύ ερασιτεχνικά.
Αν οι συνθήκες το επιτρέψουν φέτος θα κατέβω κι εγώ να δώ αν υπάρχει περίπτωση συνεννόησης με τους τοπικούς παράγοντες για κάτι πιό σωστό οπτικά και απο πλευρά οργάνωσης.  :)
"Wise men talk because they have something to say, fools talk because they have to say something."

ROOKIEJO

χωρις να απαξιωνω τις απαντησεις σας ξαναλεω οτι ειναι ψηφοφορια για το καθε ποτε και οχι πως και με τι.
επειδη το θεμα με ενδιαφερει θα υπαρχουν πμ σε πολλους απο σας εν καιρω αλλα τωρα πρεπει να μαθουμε καθε ποτε και ποσοι θα ηθελαν να ασχοληθουν εστω και με μ4 στην αρχη και μουλτικαμ.
αλλη βαση αν δεν γεμιζουμε ταξι και αλλη 500 ψηφοφοροι >: :) :) :)

Splinter-B

#30
Παράθεση από: ROOKIEJO στις  22 Απρ 2010, 04:27:37 ΠΜ
... εστω και με μ4 στην αρχη και μουλτικαμ.
αλλη βαση αν δεν γεμιζουμε ταξι και αλλη 500 ψηφοφοροι >: :) :) :)

Καλημέρα (τωρα σοβαρά το έγραψες στις 4.27 το πρωϊ?!?! :o :D)
Απορία : Αν αφαιρέσουμε οπλισμό κι εξοπλισμό απο ένα σενάριο Β'ΠΠ σε τι θα διέφερε  από ένα οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι εκτός από το όνομα?
Θέλω να πώ, μήπως τελικά η διαφοροποίηση βρήσκεται ακριβώς εκεί?

Οπως και νά'χει το θέμα εχω ψηφίσει θετικά και μ'όσα έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια ντύνω και 2-3 ακόμα  ;D
"Wise men talk because they have something to say, fools talk because they have to say something."

ROOKIEJO

στους κανονες και στην προσπαθεια προσομοιωσης.
πχ ολα παιζουν μονη βολη εκτος απο τα μοντελα εποχης που ηταν αυτοματα.
δεν παιζουν σκοπευτικα βοηθηματα,δεν παιζουν μεγαλης χωριτηκοτητας γεμιστηρες ,περιορισμενα πυρομαχικα και αλλα πολλα