Σκοπευτικά, πιο προτιμάτε?

Ξεκίνησε από Stathis, 17 Δεκ 2008, 07:29:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πιο σκοπευτικό σας αρέσει περισσότερο?

Red Dot
Διόπτρα
Laser
Δεν χρησιμοποιώ σκοπευτικό
Όλων τον ειδών ανάλογα την περίσταση

nick

egw 9a ta xrhsimopoiousa ola analoga me thn peristash vevaia...dn mporeis se ena sniper na valeis laser...oute se ena glock h usp dioptra... ;D

loubamboo

Παράθεση από: OYK347 στις  28 Φεβ 2009, 21:07:25 ΜΜ
Αγαπητοί μου,

το red dot είναι πολύ αποδοτικό στο νέο τρόπο μάχης (urban) γιατί έτσι πια διαμορφώνεται το σύγχρονο πεδίο.

Η δυνατότητα επίβλεψης μεγάλης γωνίας ελέγχου και στόχευσης με ανοικτά μάτια βελτιώνουν την απόδοση του μαχητή και την ταχύτητα αντίδρασης σε κάθε κίνηση εντός ή εκτός κτιρίων για αποστάσεις που ποτέ σχεδόν δεν ξεπερνούν τα 50 μέτρα.

Τα λοιπά σκοπευτικά απλώς εξειδικεύονται ανάλογα με τις περιπτώσεις αλλά ποτέ δεν βοηθούν σε σύμεικτες καταστάσεις μαχών.


  Το πεδίο μάχης περιορίζεται όντως σε αστικές περιοχές, σε περίπτωση που μια συντριπτικά υπέρτερη στρατιωτική
δύναμη (για παράδειγμα ΝΑΤΟ) επιχειρεί σε περιοχή με κατά κύριο λόγο ερημική μορφολογία (Μέση Ανατολή - Ιρακ,
Ευρασία - Αφγανιστάν) και κατορθώνει να προσεγγίσει σχετικά γρήγορα και με ελάχιστες απώλειες στα μεγάλα
αστικά κέντρα της χώρας και να τα καταλάβει. Στην περίπτωση αυτή όμως ο πόλεμος έχει εξαρχής χαθεί
για την ασθενέστερη στρατιωτικά χώρα που υφίσταται την εισβολή.
  Μια χώρα σαν τη δική μας πάντα αξιοποιούσε τη γεωμορφολογία της (μεγάλους ορεινούς όγκους, δασικές
εκτάσεις) για να ανακόψει τις εχθρικές δυνάμεις πριν πλησιάσουν στις αστικές περιοχές. Χαρακτηριστικό
πρόσφατο παράδειγμα ο ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940.

  Όσον αφορά στο σκοπευτικό βοήθημα που προτιμώ, είναι η ρέπλικα του Trijicon Acog. Διαθέτει
combat sights για μικρές ως μέσες αποστάσεις εμπλοκής και διόπτρα με σταυρόνημα και
μεγέθυνση x4 για βολές ακριβείας. Είναι σκέτη ... ονείρωξη.  :)


Freedom is more important than peace. USMC!

SaNJi

Το θεμα με τα σκοπευτικα εχει να κανει πιστευω με το τι οπλο εχεις και σε τι πεδιο παιζεις..Εγω επειδη εχω Sniper αυτοματα επειλεγω τη διοπτρα αλλα και γενικα μου αρεσουν οι διοπτρες..Και τα Red Dot χρησιμευουν πολυ αλλα οχι παντα...Πιο πολυ με βολευουν αυτα που δεν χρειαζεται να κλεισεις το ενα ματι....
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

Aquiline

Θεωρώ το red dot ως το πιο πρακτικό για airsoft.Βέβαια και η διόπτρα έχει τη γλύκα της αλλά δυστυχώς αύτο που βλέπεις πολλές φορές δεν είναι και αυτό που φτάνεις! :( :)

liongreek

οκ, την πολύ μικρή μου εμπειρία από το πρώτο παιχνίδι που συμμετείχα...

πάνω στο AEG είχα ένα red dot Acog replica, και με δυσκόλεψε πολύ. Από συνήθεια και λόγω κατασκευής έκλεινα το μάτι για να σημαδέψω, αλλά αυτό οφείλεται στην απειρία περισσότερο.

Θα ήθελα να δοκιμάσω με ένα ανοικτού τύπου, Eotech replica, για να δω την διαφορά...

πάντως λόγω εξοικίωσης καλύτερα απέδωσα με τα iron sights...

πιθνόν λοιπόν να μην εξαρτάται μόνο από τον διαχωρισμό dot/scope/sights αλλά και από την επιμέρους κατηγοριοποίηση των επιλογών: ανοικτή; κλειστή; σταθερό zoom κλπ...

Dharry

Ψηφισα την τελευταια επιλογη,ολων των ειδων αναλογα με την περισταση, αλλα συνηθως χρησιμοποιω τα σκοπευτικα των οπλων που εχω κατα περιπτωση στα χερια μου.....

assassin...

Εγω συμπολεμιστες μου (αν και δεν εχουμε παιξει ποτε μαζι εγω ετσι σας νιωθω) ψηφισα οτι η αποφαση του σκοπευτικου κρινετε απο το πεδιο της μαχης διοτι ειναι αδυματο να πας σε cqb με διοπτρα ή σε woodland με red dot (βεβαια οσο αναφορα το δευτερο ενταξει δεν ειναι και εντελως λαθος αλλα η προσωπικη μου αποψη την οποια δεν την αλλαζω ειναι αυτη)

Spartan

#27
Εχω 1 red dot πανω στο Μ-4 και ειναι παρα πολυ καλο και ευχρηστο!
Το μονο προβλημα ειναι οτι οταν εχει πολυ φως δεν βλεπεις καλα την κουκιδα.
Το προβλημα με τις διοπτρες ειναι οτι δεν εχει και τρελο βεληνεκες το AEG,
με αποτελεσμα να μην εχεις accuracy μετα τα 30-40 μετρα.
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

MARKSMAN


jumbo

αν και δεν χρησειμοποιω καποιο σκοπευτικο , για λογους εμφανισεις και επειδη μ'αρεσουν κιολας παρα πολυ , ψυφιζω διοπτρες. :)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

WAR ANGEL

αν και παιζω με τα παντα προτιμω ενα Red Dot μια και η σκοπευση με τα δυο ματια μου ειναι αρκετα ευκολη

Scharfschütze

Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


metallpontios

ego potimo ti klasikh bioktra gia pogous oplou m16a3

ΓΑΣΤΟΥ

PRIMARY OBJECTIVE..<<KILL>> THE ENEMY..οτι σκοπευτικό βολεύει... ;)

BEAST

Όλων τον ειδών ανάλογα την περίσταση

haris

Δεν χρησιμοποιώ. Για το airsoft δεν μου φαίνεται και πολύ χρήσιμο.

fanioles

Για παπατζα, eotech.

Πρακτικά δε χρειάζεται

MitsoS_O_Yakuza

Μα φυσικα αναλογα με την περισταση και το οπλο τι παιρνει
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

MediCat

Παντρεμενη με τον Mitsos_O_Yakuza

StarScream

red dot γιατι απλα με βολευει...