κινεζικα aeg

Ξεκίνησε από assassin..., 16 Μαρ 2010, 02:24:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιατι δεν αγοραζετε κινεζικα AEGs; (εχετε μεχρι 4 επιλογες, δεν ειναι αναγκη να τις εξαντλησετε ολες)

δεν τα θεωρω αξιοπιστα
θελω να ειναι φιρμα το aeg μου
χαλαει η βαφη
δεν ξερω αν θα λειτουργει σωστα οταν το αγορασω
κατι αλλο
λαθος. εχω αγορασει

Ozymandias

Οπως μου το περιγραφεις, μαλλον κατι εκανες οταν αλλαξες το ελατηριο. Η Dboys ειχε καποια issues, αλλα κυριως με τα ηλεκτρικα της, και στη συνεχεια τα ελυσε. Εχω αγορασει δυο Dboys χωρις να εχω καποιο προβλημα. 

Τα εσωτερικα της Dboys δεν ειναι τα χειροτερα που υπαρχουν. Δεν φτανουν τα εσωτερικα της JG που χτυπανε στα ισια τα ακριβα οπλα, αλλα δεν ειναι και χρεπια. Τα hopup units οντως δεν ειναι καλα, αλλα η αλλαγη τους ειναι μικρο πραγμα.

Το θεμα με τα κινεζικα ειναι οτι χρειαζονται καποια πραγματακια πριν τα βαλεις στο παιχνιδι. Γρασο, shimming, και αλλαγη ελατηριου. Μικρα πραγματακια τα οποια ομως μπορουν να σου κανουν την διαφορα.

Και παλι θα επισημανω οτι υπαρχουν εταιριες και εταιριες. Aλλο η JG, αλλο η AGM και η A&K και αλλο η JLS.

Αλλα μηπως ετσι δεν ειναι και τα ακριβα οπλα; Θυμαμαι κοσμο και κοσμακη να κλαιει τα λεφτακια του με καποια οπλα της CA, θυμαμαι ΤΜ με κατι αισχρα barrel wobble, και τριξιματα κουδουνιστρας απο τα "καλα" πλαστικα, και καποια αλλα ΤΜ των 350 ευρω με πλαστικα Bushings τα οποια διαλυονταν μολις εκανες οτι τους αλλαζες ελατηριο.

Ας ειμαστε λοιπον φειδωλοι στους χαρακτηρισμους.

Τα κινεζικα οπλα δεν σκοπευουν, ουτε και φτιαχτηκαν να αντικαταστησουν τα ακριβα, τουλαχιστον οχι ακομα, αλλα να προσφερουν μια οικονομικη εναλλακτικη σε αυτα. Επισης μπορουν να αποτελεσουν μια χαρα βαση για projects καθε ειδους. Στα χερια του ψαγμενου παιχτη που γνωριζει τι αγοραζει και ενος εμπειρου μαστορα (και στην Ελλαδα υπαρχουν πλεον τετοιοι) μπορουν να αποδωσουν μια χαρα

Horus

Καλημερα σε ολους  :)

εχω ενα JG κ εχω να πω οτι ειναι great value for money....αλλα μεχρι εκει! ενα τίμιο AEG κ τιποτα παραπανω!
ναι μεν ειναι αξιοπιστο (να μην το ματιασω, μεχρι στιγμης 0 προβληματα), δυνατο, εχει ενισχυμενο εσωτερικο κ μοτερ, δεν κουδουναει κτλ..

αλλα ειδα καποια πραγματα που δεν το αφηνουν να ξεχωρισει απο το σωρο..
στο manual εχει 1!!!! exploded view του οπλου..κ οτι καταλαβες φιλε!! αν θες να το λυσεις πρεπει να κρατας σημειωσεις! το κορυφαιο ειναι οτι στο σχημα το gearbox ειναι δεμενο..

οταν ανοιξα το gearbox ειχε μισο κιλο γρασο εκει μεσα. ο κινεζος στη προσπαθεια του να "καπελωσει" τον γιαπονεζο, εβαλε δυνατο ελατηριο κ ενισχυσε το gearbox με μεταλικα bushings. παρατησε ομως μεσα το πιστονι με τα πλαστικα δοντια! στα δοντακια παρατηρησα ρινισματα πλαστικου...  πολυ λογικο  με τοση δυναμη.
ολα αυτα δειχνουν την προχειροτητα της κατασκευης, που ενω ειναι αξιολογο οπλακι δεν του επιτρεπουν να ξεχωρισει  :(

η ΤΜ ειναι σιγουρα υπερεκτιμημενη, αλλα για εναν νεο στο χομπυ που δεν θελει να σκαλιζει το οπλο του, φαινεται να προσφερει peace of mind. για κάποιους αυτο ειναι πολυ σημαντικό.


   
enemies..we need more enemies!!

alegolas

Η είσοδος των κινέζικων AEG έχει συνεισφέρει όσο δεν φαντάζεστε στο Airsoft. Δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με το άθλημα (τους τελευταίους 2-3 μήνες) όμως σε όλες τις αγορές συμβαίνει το ίδιο.

Σε μια αγορά λοιπόν (πχ Ελληνική) που υπάρχουν όπλα κυρίως της CA και της TM που κοστίζουν από 300 ευρώ και άνω, ξαφνικά προστίθεται μια μεγάλη γκάμα όπλων που μπορούν να αποκτηθούν με 100-150 ευρώ.

Αμέσως-αμέσως, ο νέος χρήστης που το σκέφτεται αν θα αγοράσει βλέπει την εναλλακτική με τα μισά λεφτά και σε ένα μεγάλο ποσοστό κινείται εκεί.

Οι πιο ακριβές εταιρείες βλέποντας τη διαρροή προς Κίνα αποφασίζουν να επενδύσουν σε φτηνότερες σειρές (βλέπε CA sportline & G&G plastic).

Οι κινέζικες πάλι για να επιβιώσουν (και έχοντας εν τω μεταξύ αποκτήσει ικανοποιητική τεχνογνωσία) αναβαθμίζουν την ποιότητα των δικών τους για να χτυπήσουν τις πλαστικούρες του Hong Kong.

Αποτέλεσμα? Μια πληθώρα όπλων σε τιμές που αρχίζουν από 100 ευρώ και φτάνουν μέχρι όσο θες να διαθέσεις, με αρκετά καλή ποιότητα, ειδικά για το νέο χρήστη.

Και πράγματι, ανάμεσα στις Κινέζικες εταιρείες υπάρχουν κάποιες εξαιρετικά ποιοτικές (πχ JG που έχω προσωπική εμπειρία από πολλά όπλα με κανένα απολύτως πρόβλημα), όπως ανάμεσα στις "ακριβές" υπάρχουν κάποιες που πληρώνεις μόνο το marketing (CA πάλι από προσωπική εμπειρία). Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα JG G3-SAS απροβλημάτιστα και θα δώσω περισσότερα χρήματα μόνο για G&G ή VFC.
Kefalonia Airsoft Club
http://airsoftkefalonia.com

JIM-ETA

Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση , ναί μεν πληρώνουμε ακριβά την ΤΜ ή την C.A αλλά αν τύχει και σου πέσει το πανάκριβο όπλο της ΤΜ κάτω έχει σπάσει ενώ το μεταλλικό κινέζικο δεν παίρνει χαμπάρει από πεσίματα.Ναι μέν υπάρχει η αξιοπιστία στα Ιαπωνικά αλλά για τον καινούργιο παίχτη όπως έχουν πεί οι προλαλήσαντες τα κινέζικα είναι μια καλή αρχή να μπεί ο κόσμος στον κόσμο του airsoft χωρίς πολλά έξοδα στην αρχή.Εγώ έχω ένα full metal M-4 S SYSTEM της JG και έχει παίξει 2 woodland και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ευθυβολία του και την δύναμη του και το έχω για αυτό τον σκοπό για μεγάλα πεδία και δεν κουδουνίζει αν και πιστεύω ότι η  JG είναι η καλύτερη και πιο αξιόπιστη κινέζικη μάρκα.Ακόμα είχα και ένα  JG ΜΡ-5 δεύτερο χέρι και αλλαγμένο στα 350 fps που έπαιζα στο HOTEL πολλές φορές και δεν είχε βγάλει κίχ δεν χαμπάριαζε τίποτα και τα fps του ήταν σταθερά από 343-348  fps.Τώρα αν αυτό δεν λέγεται αξιοπιστία πείτε μου πως λέγεται.
Και φυσικά όπως όλοι μας μας τρώει το σαράκι της αλλαγής εξοπλισμού κάποια στιγμή όπως είπε και πιο πάνω ο συνάδελφος alegolas θα έπαιρνα μόνο της VFC ή της  G&G τα όπλα που προσωπικά τα θεωρώ την κορωνίδα στο airsoft μετά την SYSTEMA που είναι και πανάκριβα.Και μάλλον το επόμενο όπλο μου θα είναι της  VFC.

ROOKIEJO

τα πρωτα μου ηλεκτρικα ειναι κινεζικα της aeg
  1 γιατι τα μοντελα δεν υπηρχαν σε γιαπωνεζικα μπ40 στεν mg 44 καρ98

  2 γιατι ηταν φτηνα και σε βαζουν αμεσως στο παιχνιδι της συλλογης
  3 γιατι ειναι μεταλικα και μου αρεσαν περισοτερο απο τα αλλα
παρα το οτι παιζουν κυκλικα δεν εχω κανενα παραπονο απο κανενα απο αυτα αλλα ο χρονος ειναι λιγος για οριστικα συμπερασματα
απο τα ελατηριου και αεριου που εχω μπορω να πω οτι ολες οι εταιριες εχουν τις κακες τους στιγμες και αναλογα την χρηση μπορουν να σε αφησουν με την γλυκα
το κακο ειναι οτι αυτο που σου αρεσει πιο πολυ και χρησημοποιεις πιο πολυ αυτο θα σε αφησει

Laetius

Kαλησπέρα σε όλους . Βασικά δεν θα μπορούσα να πώ με σιγουριά ξέρεις αυτή η μάρκα είναι καλή η άλλη όχι .Πάντως όσο αναφορά τα classicκ army έτυχε να αγοράσω το μ15sportline (rifle οχι  το carbine) και το ρ90 και απογοητευτικα πλήρως .από την πρώτη χρήση ο γεμιστήρασ του ρ90 άνοιξε μ δώσαν άλλο και άνοιξε και αυτός και το red dot από πάνω για φιγούρα είναι πιο πολύ το μ15 μ έκαιγε εξ αρχής ασφάλειες μέχρι π κάηκε και ησύχασε(και οι μπαταρίες στα 5 λεπτά αδειαζαν ) .το ρ90 μ κοστισε 170 euro και το μ15 140 . στα 110 πήρα jing gong mp5  και στα 85 ακ47 -υ της cyma και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος(και οιι μπαταρίες τους μ βγήκαν καλές) παρώτι πιο φτηνά όπλα και όχι ιαπωνικής σειράς.Το ακ47 της d boys full metal  μ βγήκε σκυλί τ έχω βάλει full auto για δοκιμή και βάραγα μέχρι να μείνω από μπαταρία και δεν ένιωσε μια  (δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλά έχει ασφάλεια αυτοκινήτου έλεος?)
Ο πόνος είναι  εφήμερος η δόξα είναι αιώνια

Ozymandias

Ax......πατε και αγοραζετε χωρις να το ψαξετε  :-[

Την σειρα Sportline την θαβουν σε ανατολη και δυση.  Πανω που εστρωσε η CA τις καλες της τις σειρες, εβγαλε την Sportline, και φτου σου παλι απο την αρχη

vipergr

Παράθεση από: Ozymandias στις  17 Μαρ 2010, 23:42:10 ΜΜ
Οπως μου το περιγραφεις, μαλλον κατι εκανες οταν αλλαξες το ελατηριο. Η Dboys ειχε καποια issues, αλλα κυριως με τα ηλεκτρικα της, και στη συνεχεια τα ελυσε. Εχω αγορασει δυο Dboys χωρις να εχω καποιο προβλημα. 

Τα εσωτερικα της Dboys δεν ειναι τα χειροτερα που υπαρχουν. Δεν φτανουν τα εσωτερικα της JG που χτυπανε στα ισια τα ακριβα οπλα, αλλα δεν ειναι και χρεπια. Τα hopup units οντως δεν ειναι καλα, αλλα η αλλαγη τους ειναι μικρο πραγμα.

Το θεμα με τα κινεζικα ειναι οτι χρειαζονται καποια πραγματακια πριν τα βαλεις στο παιχνιδι. Γρασο, shimming, και αλλαγη ελατηριου. Μικρα πραγματακια τα οποια ομως μπορουν να σου κανουν την διαφορα.

Και παλι θα επισημανω οτι υπαρχουν εταιριες και εταιριες. Aλλο η JG, αλλο η AGM και η A&K και αλλο η JLS.

Αλλα μηπως ετσι δεν ειναι και τα ακριβα οπλα; Θυμαμαι κοσμο και κοσμακη να κλαιει τα λεφτακια του με καποια οπλα της CA, θυμαμαι ΤΜ με κατι αισχρα barrel wobble, και τριξιματα κουδουνιστρας απο τα "καλα" πλαστικα, και καποια αλλα ΤΜ των 350 ευρω με πλαστικα Bushings τα οποια διαλυονταν μολις εκανες οτι τους αλλαζες ελατηριο.

Ας ειμαστε λοιπον φειδωλοι στους χαρακτηρισμους.

Τα κινεζικα οπλα δεν σκοπευουν, ουτε και φτιαχτηκαν να αντικαταστησουν τα ακριβα, τουλαχιστον οχι ακομα, αλλα να προσφερουν μια οικονομικη εναλλακτικη σε αυτα. Επισης μπορουν να αποτελεσουν μια χαρα βαση για projects καθε ειδους. Στα χερια του ψαγμενου παιχτη που γνωριζει τι αγοραζει και ενος εμπειρου μαστορα (και στην Ελλαδα υπαρχουν πλεον τετοιοι) μπορουν να αποδωσουν μια χαρα
Δεν αντιλέγω στο ότι τα κινέζικα όπλα άνοιξαν την αγορά σε καινούριους-περίεργους παίκτεσ με τη τιμή τους, και πάλι αν ξεκινούσα να παίζω αιρσοφτ πάλι κινεζο θα αγόραζα....

Οζυ κοίτα τι έχω αλλάξει μέχρι τώρα και πές τι όπλο θα έπαιρνα :)))

"Λοιπον μέχρι τώρα άλλαξα τα εξής:
-King Arms σώμα γιατί το μαμά ήταν πολύ ξεχειλωμμένο και τα bearings έβγαιναν από τη άλλη μεριά
-7mm oilless Bushings
-King Arms switch VerIII
-King Arms selector plate
-Guarder 100αρι ελατήριο.
- Guarder Air Nozzle.
-Element piston and piston head with bearings
-element spring guide with ball bearing
- Καθάρισμα και γρασσάρισμα από την αρχή
- Reshimming
-King Arms metal hop-up
-Madpul hop-up rubber (blue) and bucking
-κάννη ακριβείας prometheus 300mm 6,03mm
- Intellect 9.6v 1400mA
-Moτερ μαμμά λόγω ότι το GP-m120 κούρεψε τα δοντάκια του pinion head.....
Κάτι άλλο τώρα παρατήρησα πως η βίδα που συγκρατεί το μοτέρ στο σωστό ύψως χαλάρωσε, πιθανόν απο τους κραδασμούς, και ήθελα να ρωτήσω αν ΄γινεται να μπει κάτι εκεί όπως μια φλάτζα O-ring ή κάτι άλλο..."

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Παράθεση από: vipergr στις  18 Μαρ 2010, 22:25:29 ΜΜ
Δεν αντιλέγω στο ότι τα κινέζικα όπλα άνοιξαν την αγορά σε καινούριους-περίεργους παίκτεσ με τη τιμή τους, και πάλι αν ξεκινούσα να παίζω αιρσοφτ πάλι κινεζο θα αγόραζα....

Οζυ κοίτα τι έχω αλλάξει μέχρι τώρα και πές τι όπλο θα έπαιρνα :)))

"Λοιπον μέχρι τώρα άλλαξα τα εξής:
-King Arms σώμα γιατί το μαμά ήταν πολύ ξεχειλωμμένο και τα bearings έβγαιναν από τη άλλη μεριά
-7mm oilless Bushings
-King Arms switch VerIII
-King Arms selector plate
-Guarder 100αρι ελατήριο.
- Guarder Air Nozzle.
-Element piston and piston head with bearings
-element spring guide with ball bearing
- Καθάρισμα και γρασσάρισμα από την αρχή
- Reshimming
-King Arms metal hop-up
-Madpul hop-up rubber (blue) and bucking
-κάννη ακριβείας prometheus 300mm 6,03mm
- Intellect 9.6v 1400mA
-Moτερ μαμμά λόγω ότι το GP-m120 κούρεψε τα δοντάκια του pinion head.....
Κάτι άλλο τώρα παρατήρησα πως η βίδα που συγκρατεί το μοτέρ στο σωστό ύψως χαλάρωσε, πιθανόν απο τους κραδασμούς, και ήθελα να ρωτήσω αν ΄γινεται να μπει κάτι εκεί όπως μια φλάτζα O-ring ή κάτι άλλο..."
τα ειπες ολα,μετα απο αυτα το βαφεις μπλε και το πετας στην θαλασσα..
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Ozymandias

Εσυ το πηγες αλλου.....οπως βλεπω χρησιμοποιησες το οπλο σαν βαση και αρχιζες να πειραζεις και να βαζεις τα δικα σου μερη. Αυτο απο την φυση του κοστιζει, ειτε προσπαθεις να φτιαξεις Dboys, ειτε ΤΜ, και απαιτει γνωση για συμβατοτητες κτλ.

Εγω το μονο που θα εκανα ηταν να το ανοιγα, να εβαζα νεο ελατηριο, και να εκανα shimming και νεο γρασαρισμα, τα υπολοιπα πλεον μιλαμε για project. αν εξακολουθουσα να ειχα προβλημα, θα επαιρνα ενα ολοκληρο gearbox JG και θα το εριχνα μεσα στο οπλο, αλλαζοντας μονο ελατηριο αν χρειαζεται.
Στο MASADA που αγορασα αυτο εκανα. Ειπα στο Center να αλλαξει ελατηριο και να ριξει μια ματια στα εσωτερικα.

Για να μην παρεξηγηθουμε, κανεις δεν λεει οτι τα κινεζικα ειναι εξισου καλα (ο,τι και αν σημαινει αυτο) με τα ακριβα αδελφακια τους. Μπορω ομως με βεβαιοτητα να σου πω οτι ειναι σαφως καλυτερα απο τις φτηνες σειρες των "καλων" εταιριων (Sportline) Σκοπος τους ειναι να αποτελεσουν μια οικονομικη επιλογη για τον παιχτη που δεν εχει, η δεν θελει να ξοδεψει πολλα χρηματα. Θεωρω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις, με λιγη γνωση, και λιγο ψαξιμο αυτο επιτυγχανεται. Στην τελικη, εκατονταδες χιλιαδες τετοια οπλα εχουν κυκλοφορησει και δεν ειναι ολοι που τα πηρανε μ@λ@κες να πετανε τα λεφτα τους.

Απο την αλλη μερια δεν εχω πειστει ακομα οτι οι λεγομενες "καλες" εταιριες σε καθε περιπτωση αξιζουν το τετραπλο κοστος των προιοντων τους. Τεσσερις φορες πανω σημαινει τεσσερεις φορες καλυτερο προιον......πιστευετε οτι ενα ΤΜ, ή ενα CA ειναι οντως τεσσερις φορες καλυτερο απο ενα JG? Εγω παντως, απο αυτα που εχω δει, και εχω ακουσει απο μαστοραιους, δεν ειμαι σιγουρος.