Ελληνική νομοθεσία για τα AEGs

Ξεκίνησε από Mortal Angel, 30 Νοε 2008, 16:56:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

spaniard

Παράθεση από: Dadiaki στις  27 Απρ 2009, 22:26:14 ΜΜ
AEG=Airsoft Electric GUN


GUN=ΟΠΛΟ


Και το λέτε παιχνίδι εδώ είναι που τρελαίνεσαι :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Αυτό το site δεν έχει moderators? Δεν αντέχω πλέον με τη βλακεία, την ανοησία και την πλήρη ανωριμότητα κάποιων που μόλις κάποιος διαφωνήσει μαζί τους, λένε ολο ΝΑΛΑΚΙΕΣ με σχόλια βλαμμένων!!!

Θα τους μαζέψει επιτέλους κάποιος? Είν αι κουραστικό να ακούω τις ίδιες βλακείες απο τα ίδια άτομα.



Who Dares Wins

Dadiaki

#41
Παράθεση από: Dulas στις  27 Απρ 2009, 23:05:15 ΜΜ
Ωραία το λες αλλα αν ήταν έτσι θα έπρεπε να ήσουν στην θέση του φάνη πολύ νωρίτερα μια και είσαι 15 και σε αυτή την ηλικία απαγορεύεται η χρήση και η κατοχή οποιουδήποτε ΟΠΛΟΥ, άρα και τον Φάνη θα πρέπει να τον σταυρώσουν για αυτό που έκανε επειδή είναι οπλοφορία και οπλοχρησία.
Εδώ θα συμφωνήσω αλλα ποτε δεν έχω κουβαλήσει το όπλο μου έξω από το σπίτι μου χωρίς την συνοδεία του αδερφού μου θα μου πεις όταν παίζεις δεν οπλοφορείς...ναι οπλοφόρο αλλα ο νομος άμα κοιτάξατε λέει για πυροβόλα όπλα και για όπλα που έχουν αέριο εγώ χρησιμοποιώ όπλο που έχει μπαταρία ουσιαστικά ο νομος δεν λέει,πουθενά για όπλα με μπαταρία!!!Ουσιαστικά δεν υπάρχει καθόλου νομος που να λέει για όπλα με μπαταρία άρα είναι σαν να μην υπάρχουν καν για τον νομο.Οποτε πες τα και παιχνίδια άμα γουστάρεις αλλα άμα είναι παιχνίδια τότε δεν μπορείς να το πεις στους ανηλικους ότι δεν μπορούν να παίζουν γιατί όπως είπες είναι απλά παιχνίδια.

Παράθεση από: spaniard στις  27 Απρ 2009, 23:16:57 ΜΜ
Αυτό το site δεν έχει moderators? Δεν αντέχω πλέον με τη βλακεία, την ανοησία και την πλήρη ανωριμότητα κάποιων που μόλις κάποιος διαφωνήσει μαζί τους, λένε ολο ΝΑΛΑΚΙΕΣ με σχόλια βλαμμένων!!!

Θα τους μαζέψει επιτέλους κάποιος? Είν αι κουραστικό να ακούω τις ίδιες βλακείες απο τα ίδια άτομα.
Τι να πω φαίνεται ποιος είναι ανώριμος μέχρι στιγμής το μονο που έχω δει από εσένα σε αυτό το forum είναι αρνητικά σχόλια προς τα υπόλοιπα μέλει.



"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

Falcon

Δε ξερω ποιος ειναι ανωριμος και ποιος οχι... Επεσε στην αντιληψη μου ομως πως ατομα συζητουσαν πισω απο τη πλατη μου και μαλιστα ενας απο αυτους που εκτιμουσα ιδιαιτερα ... εγραψα κι εγω την δικη μου γνωμη... Δε παν να μου μαυρισουν το ποινικο μητρωο, δε παν να με κλεισουν φυλακη, δε παν να μου κοψουν το φαγητο, δε παν να λενε πως εχω αποθρασυνθει, δε παν να με λενε ισχυρογνωμον ή πολεμοχαρη, δε παν να με λενε αλητη, στα @@ μου, οτι και να γινει εγω παντα θα σκεφτομαι και θα αγαπω το airsoft. Δεν την εχω δει rambo ασχετα αν φορω μια bandanna, τη καυλ** της δρασης την ειχα απο 4 χρονων και το κι ουτε καν εχω δει ποτε ταινια του"RAMBO", ελα ομως που μου βγηκε το ονομα...
Αυτα κι απο μενα δεν εχω να πω τιποτε αλλο και τελιωνω εδω...
Καληνυχτα.

BoBKiD

Διάβασα την συζήτηση και ρωτάω το εξής:

Είμαι ένα ανθρωπάκι που φοράει μπλε στολή. Μετά τις κατηγορίες που έπεσαν για την αστυνομία, πείτε μου ΕΝΑΝ λόγο για να μην σας μπαγλαρώσω όλους όπου σας δω μπροστά μου?!?

Φιλικά,

BoBKiD

OYK347

Αγαπητοί κύριοι,

παρακαλώ, επειδή όλοι γνωρίζουμε (ή μπορούμε να διαβάσουμε... ) την υπάρχουσα νομοθεσία, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να αναμένουμε τα αποτελέσματα του δεδομένου συμβάντος και να πάψουμε να τοποθετούμεθα επ΄αυτού με αποτέλεσμα να διατυπώνονται χαρακτηρισμοί που δεν βοηθούν ούτε τους φίλους (και πολλές φορές συναθλητές) αστυνομικούς ούτε τους νεαρούς που εμπλέκονται στο συμβάν.

Άλλωστε ίσως πολλοί από εμάς θα μπορούσαν να βρίσκονται στην ίδια θέση (όχι ίσως ηλικιακά) από λάθη, αμέλειες ή και επιπολαιότητες του τύπου: δεν άδειασα την γεμιστήρα και την έχω πάνω στο όπλο κατά την μεταφορά, ξέχασα να βγάλω την μπαταρία από το πιστόλι ή ακόμα και ξέχασα να βγάλω τα όπλα από το πορτ-παγκάζ και τα έχω μαζί μου όχι μόνο από και προς το πεδίο αλλά και σε μια βόλτα για καφέ. Δεν λεω ότι γίνεται από όλους αλλά θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα.

Προτείνω λοιπόν στωικά να αναμείνουμε ώστε να δούμε την έκβαση και να σκεφτούμε ότι όλοι μας θέλουμε το καλύτερο και το πιο ανώδυνο και για τα παιδιά (όλοι κάναμε τα λάθη και τις επιπολαιότητες της νιότης) και φυσικά ό,τι πιο καλό και "ανώδυνο" για το airsoft που όλοι αγαπάμε και θέλουμε να γίνει γνωστό με τα θετικά του και όχι με τα μεμονωμένα μελανά του σημεία.

Αν λοιπόν συμφωνείτε ας είμαι ο τελευταίος αυτού του post.

Καλή σας ημέρα και ας περιμένουμε τα αποτελέσματα.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

SAPPER

Από εχθές που έφυγα είδα εξέλιξη στο θέμα που έχει εκτροχιαστεί, θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα ΟΥΚ347 και θα προσθέσω ότι πολλοί έχουμε ξεχάσει τα AEG στο πορτ παγκαζ του αμαξιού μετά από παιχνίδι "έπεσα κομμάτια για ύπνο πχ και την άλλη μέρα δεν θυμόμουν ότι δεν το πήρα από το πορτ παγκαζ και το έψαχνα", ο κοσμάκης έχει πολλά προβλήματα στο κεφάλι του και αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα ακόμα και στους αστυνομικούς που τους έχουν κλέψει πόσα πραγματικά όπλα έτσι.

Δεν κατηγόρησε κανείς θέλω να πιστεύω το σύνολο της αστυνομίας μιας και πολλές ομάδες έχουν αστυνομικούς στο δυναμικό τους και άλλες είναι καθαρά με αστυνομικούς.

Δεν έχω γνώση της δικογραφίας για να σχηματίσω άποψη αλλά σε περίπτωση καταγγελιών από πολίτη ότι υπάρχει δραστηριότητα με "όπλα" που μπορεί να νόμισε ότι είναι αληθινά την ώρα που τα παιδιά παίζανε αλλάζει, από το να έγινε ένας τυχαίος έλεγχος και τα αεροβόλα να τα βρήκαν στο πορτ παγκας όπως προβλέπει ο νόμος για την μεταφορά τους.

Δεν θα κάνουμε σε καμιά περίπτωση τον κατήγορο η θα φτιάξουμε λαϊκό δικαστήριο για κανέναν, αλλά ούτε θα διαμορφώσουμε υπεράσπιση εάν ο χρήστης παρανόμησε εσκεμμένα και δεν το ξέρουμε.
Πρέπει λόγο του ότι είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους και δεν θέλουμε να υπάρχουν προηγούμενο να βοηθήσουμε και όχι να παρακυνδινολογούμε και να γράφονται ασυναρτησίες και εξυπνάδες ειδικά από ανηλίκους που πρέπει να επανεξετάσουμε την παρουσία τους στα φόρα μιας και είναι νομικά άθλημα για ενήλικες και η ανωριμότητα μερικών ανηλίκων καταντά επικίνδυνη με σχόλια τύπου είναι όπλα και εξομοιώσεις η ρέπλικες και άλλα κολοκύθια που δεν νοιώθουν λόγο ηλικίας την βαρύτητα και την έννοια κάθε λέξης.

nikglock17

Θελω να συμπληρωσω  την δικη μου αποψη επι του θεματος  οχι τοσο στα παιδια που την πατησανε αλλα σε καποιους αλλους που σε μορφη οχλου γιατι αυτο ειναι βγαινουν να κατηγορησουν την αστυνομια για το ενα, για το αλλο,για τα παντα.Σιγουρα δεν εχουμε την πιο εκπαιδευμενη  αστυνομια  στον κοσμο αλλα θελω καποιος απο τους οχλοκρατορες  να μου πει  πια η διαφορα ενος MP5 της HK  απο ενα MP5 της CA της  2:00 το πρωι , μεσα στο σκοταδι.
Θα παραπεμψω τον οχλο στο Youtube  σε αντιστοιχα βιντεος απο  ειδησεις στις ΗΠΑ οπου αστυνομικοι εχουν σκοτωσει ανεγκεφαλους  νεαρους που  ''παιζανε''  στο δρομο με τετοια οπλα.
Και επειδη αναφερθηκε το περιστατικο Γρηγοροπουλου ,θεωρω αστοχως,και επειδη ειμαι και εγω ενστολος δεν θα ηθελα να βαψω τα χερια μου  με αιμα ενος  παιχνιδιαρη νεαρου Wanabe swat ή Ranger ή commando που θελει το βραδυ να κανει πλακα με την παρεα του .

SAPPER

Υπάρχει μια διαφορά ο -Χ- πιτσιρικάς που θα πάρει το AEG να παίξει νύχτα η να κάνει πλάκα σε περαστικούς η να το προτείνει απέναντι σε ένα πραγματικό όπλο ενός ένστολου η ενός παράνομου είναι καταδικαστέος και βάση της λογικής και νομικά γιατί πρώτον βάζει σε κίνδυνο την ζωή του αλλά και σε περιπέτειες τρίτους.

Όποιος ξέρει τι πραγματικά έγινε και είναι σίγουρος ας ενημερώσει με pm παρακαλώ.

Από την άλλη θα περίμενα περισσότερη ελαστικότητα από την αστυνομία την στιγμή που βλέπουν παιδάκια που δεν έχουν πάει ακόμα φαντάροι και τους αμαυρώνουν από τώρα την μελλοντική αγορά εργασίας, ακόμα και ενός που μπορεί να ντύνετε SWAT και το όνειρο του είναι κάποια στιγμή να μπει στην αστυνομία όπως πολλοί άλλοι, και τελικά αυτό που λάτρευε τον σταύρωσε...

Από την άλλη πρέπει να αναλογιστούμε και το ψυχολογικό σοκ των παιδιών που πίσω από τα κάγκελα βλέπουν να χασκογελούν κάποιοι και να φωτογραφίζουν με τα κινητά τους τα AEG τους και να πιστεύουν ότι κάτι πιάσανε, νομίζω ότι δημιουργεί πικρία και είναι υπερβολή.

Shooter

ΠαράθεσηΌσο για τα paintball όπλα, ναι, και αυτά στην ίδια κατηγορία είναι και δεν διατρέχουν κίνδυνο παρεξήγησης γιατι είναι μια σωλήνα με μία σκανδάλη. Δεν έχουν καμια ομοιότητα, και δεν διατρέχει κανείς τον κίνδυνο να φοβηθεί καποιος τυχαίος γείτονας που θα σας δει να το φορτώνετε στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινήτου σας

Diabasa auto shmera kai h8ela na pw oti pleon bgainoun kai opla paintball replices kanonikwn mono pou exoun thn gnwsth 8hkh me tis xrwmatistes mpilies kapws pio komph se ena shmeio tou oplou ..

Shooter

epishs..
Παράθεσηακομη κι ο πιο εκπαιδευμενος του κοσμου δεν θα ηταν ικανος να δει απο τα 10 και παραπανω μετρα αν το οπλο ειναι αληθινο πυροβολο ή airsoft....Δε τιθεται θεμα εκπαιδευσης εδω...
ksereis to port-baggage den anoigei apo ta 10 metra..mporousan na ta piasoun ta opla kai na doune an htan alh8ina..

Shooter

ΠαράθεσηΥπαρχει χειροτερο πραγμα απ'το να σηκωνει μπατσος χερι και να πυροβολει  κατευθειαν ενα παιδι?, ξεσηκωνοντας ολοκληρη την Ελλαδα κι οχι μονο, αφου αυτο δημοσιευτηκε και εξω, αναστατοντας κι αλλους...

den to sxoliazw giati dystyxws diabazoun kai pitsirikades to Forum..pantws an eides esy to mpatso na to kanei pes m pou to eides na to dw kai egw..giati an einai apo to video pou diksane ta MME na s ftiaksw osa 8es kai egw sto stenaki m pou exei idio fwtismo..

Shooter

Παράθεσηη Barbie κλάνει όλμους
geia sou re SAPPER kalampourtzh...xaxaxa..eliwsa leme!!

Shooter

ΠαράθεσηΕίμαι ένα ανθρωπάκι που φοράει μπλε στολή. Μετά τις κατηγορίες που έπεσαν για την αστυνομία, πείτε μου ΕΝΑΝ λόγο για να μην σας μπαγλαρώσω όλους όπου σας δω μπροστά μου?!?
E,twra mhn ginesai spike kai tsatsos..isa isa yparxoun atoma edw pou 8a h8elan na forane oxi apla thn mple stolh alla twn ekam..(nomizw einai ligo pio skoura:p )...apla o Fanhs eipe ti tou sunebh giati mporei na symbei ston ka8ena apo emas..kai milaw gia ENHLIKES!!!
Egw eimai yper ths mple stolhs otan auth forietai me atoma pou einai etoima kai paron kai me auto8ysia na swsoun polites,na epibaloun to nomo kai oti allo synepagetai me to astynomiko swma..oxi omws otan forietai apo kapoious neous pitsirikades pou epeidh o mpampas htan astynomikos egine kai autos kai m kykloforei sthn pena ntymenos me to mallaki to zelediasmeno kai m to paizei nomos..alla an pesei kana pistolidi na ton dw..Dystyxws ata ta atoma pou paizane me ta AEG kai bgazane fotos den yparxei tropos na tekmhriw8ei sto dikasthrio na FANEI h ANWRIMOTHTA KAPOIOWN OI OPOIOI OXI MONO AEG DEN KRATANE ALLA DYSTYXWS ALH8INA OPLA!!

SAPPER

Ας σταματήσουμε το Off topic εδώ και να ευχηθούμε να πάνε όλα καλά με τα παιδιά. ;)

Shooter

Παράθεση από: Big Boss στις  28 Απρ 2009, 18:46:02 ΜΜ
ego paidia poy diabasa kapia apo tin sizitisi apla leo oti prepei genikos na prosexoyme kai na eimaste sintonismenoi.giati den einai dinaton na grafoyme toso o enas ton allon se aytin tin xora kai  na aliloekte8omaste opos den einai dinaton na kikloforeis 3 to bradi me ta opla sto porpagas toy amaksioy giati einai logiko oti 8a se desoyne.giati o alos den kserei oyte poy pas etsi oyte ti exei o ka8enas sto mialo toy kai den mporei na to parei kai psixraima.kai se ayto to 8ema prin me amfisbitisi kapios as skefti 1 pros 1 ti exei simbi mexri tora gia ola ta 8emata stin ellada kai poy exoyme katantisi.kai to 8ema den einai na tsakonomaste alla na PROSEXOYME kai na SOBAREYTOYME giati sto telos 1 2 5 10 8a mas ga@@oyn omadikos,kai den pisteyo na aksizi kati tetio.tin ka@@a mas 8eloyme na kanoyme....

eeemmm..kai gw to Pasxa gyrnaga spiti m apo Kineta kai eixa mazi m to oplo giati hmoun sto bouno se ena filiko spiti kai to phra na riksw merikes gia eksaskhsh..gyrisa 3 to prwi sthn A8hna kai h e8nikh htan ADEIA!!hmoun to mono amaksi apo thn eksodo ths kinetas ws to M.Peyko kai perasa 2 peripolika..dhladh an me stamatagane egw ti na ekana??kai na pou htan 3 to prwi giati den ekatsa na me filoksenhsoun...kai??8a me xwsoun mesa??kai fysika to eixa se 8hkh kai oxi apanw m..alla sto pisw meros kai mesa se sako..
Apla oi ey8ynes kai oi kathgories prepei na einai ypeu8ynes kai na mhn briskoun eksilasthria 8ymata gia na ikanopoioun merikoi asxetoi ton egwismo tous..kai sthn telikh pitsirikades piasane oxi ton Palaiokwsta..

giorgosak

Εχει ξεφυγει το θεμα......Καλο θα ειναι τα AEGs,τα πιστολια κτλπ,να μεταφερονται μεσα στα κουτια τους,και καλο ειναι επισης να υπαρχει μαζι και το manual,μπας και αποφευχθουν παρεξηγησεις.Για την αχρηστη Ελληνικη Αστυνομια μπορουμε να πουμε πολλα πραγματα,αλλα αν δεν σταματουσαν μερικους πιτσιρικαδες,που μεσα στα σκοταδια κυκλοφορουσαν με M16 και kalashnikov,θα ηταν ακομα περισσοτερα που θα μπορουσαμε να πουμε.Το απολυτα φυσιολογικο συνεβη.Απο κει και περα,και μονο που εδω ποσταρουν 14χρονοι,15,16,17χρονοι,δειχνει πως ως κοινοτητα εχουμε ενα μεγαλο προβλημα.Οταν δε αρχιζουν και να ερμηνευουν τους νομους κατα το δοκουν,τοτε ναι μεν βγαζουν γελιο,αλλα ταυτοχρονα,μας θυμιζουν και την απειλη για το χομπυ μας...Συνιστω σοβαροτητα,ψυχραιμια,και προς θεου,οχι αλλο spamming!

el_ninio

Παράθεση από: Atsalakotos στις  28 Απρ 2009, 01:19:55 ΠΜ
Αν και δεν ειμαι στην ιδια κατασταση, σε καταλαβενω, εγω ειμαι απο τους ελαχιστους που περιμενα να γινω 18 για να αρχισω airsoft... Αλλα ατομα σαν και αυτους που εχουν καψες που λες, δεν νομιζω να καταλαβουν τιποτα οσο και να χτυπιομαστε..

kai egw, epsaksa mpas kai vrw kana parathiraki kai den vrika.
Asxeta an mou eixan pei na paw na paiksw otan hmoun anhlikos... (apo gnwsto atomo_) den piga.... dioti iksera oti auto pou tha ekana tha htan paranomo kai tha exana kiolas sevasmo apo to tote monadiko forum gia airsoft sthn athina HellasAirsoft

paidia to na perimeneis o kani akoma kalytero... h ypomonh einai apo tis kalyteres aretes....


-Knights of Avalon-

Shooter

Atsalakote legontas oplo ennousa ena pistoli aeriou..kai pali omws 4 to prwi trapezes einai kleistes alla k pali den einao to 8ema auto ka8ara..kai sthn telikh  8a s pw kati..otan douleua brady se ena magazi synexeia eblepa diaforous pou oploforousan..kai h apo8ewsh pou kynhgiontoustan mprosta m me ta peristrofa kai pio pera htan ena peripoliko kai ekane ta straba matia..

SAPPER

Τελικά τι θα γίνει με εσάς  ???
ξεκολλάτε με το off topic...
Το τι θα μπορούσε να έχει γίνει και και και.... δεν είναι τις ώρας και κακό κάνει. ;)

Shooter

Παράθεση από: SAPPER στις  29 Απρ 2009, 12:24:17 ΜΜ
Τελικά τι θα γίνει με εσάς  ???
ξεκολλάτε με το off topic...
Το τι θα μπορούσε να έχει γίνει και και και.... δεν είναι τις ώρας και κακό κάνει. ;)
ela sorry..ksefygame...