Αιωνιοι αντιπαλοι!!!

Ξεκίνησε από EKAMenos, 13 Οκτ 2009, 17:18:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΡΩΣΙΑ η ΑΜΕΡΙΚΗ    ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ???

ΑΚ-47
65 (52.4%)
Μ-16
59 (47.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 114

Horus

Εγω θα ψηφισω το Μ16. βασικα τα 2 οπλα τα χωριζουν αρκετα χρονια κ υπαρχει παραλληλα μεγαλη διαφορα στη φιλοσοφια τους.
Οι μεν ρωσσοι βρηκαν ετοιμη μια πολυ αξιοπιστη πλατφορμα, το Stg44, κ το αντεγραψαν-προσαρμοσαν στις αναγκες τους. Το μεγαλυτερο ομως μερος του RnD (research and development) για το τυφεκιο εφοδου το ειχαν κανει οι γερμανοι!! Οποτε κατά τη γνωμη μου είναι αδικο ο κ.Καλασνικωφ να πιστωνεται τη διμιουργια του κατά πολλους «καλυτερου τυφεκιο εφοδου στον κοσμο».

Οι αμερικανοι δε, (καμια 20αρα χρονια αργοτερα) ξεκινησαν από το λευκο χαρτι να σχεδιασουν το νεο τυφεκιο για ολες τις μοναδες τους. Το νέο τυφεκιο ειχε τις δικες τους προδιαγραφες (ελαφρυ, ευκολη συντήρηση κτλ) κ υλοποιουσε το νέο τους διαμετρημα. Γενικα ηταν μια κατασκευη πιο μελετημενη, που τεχνολογικα υπερτερουσε  σε ΘΕΩΡHΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ παντα  ;D ;D ;D από το ηδη απαρχαιωμενο σοβιετικο οπλο.
enemies..we need more enemies!!

Scharfschütze

Παράθεση από: Horus στις  15 Οκτ 2009, 13:48:33 ΜΜ

Οι μεν ρωσσοι βρηκαν ετοιμη μια πολυ αξιοπιστη πλατφορμα, το Stg44, κ το αντεγραψαν-προσαρμοσαν στις αναγκες τους. Το μεγαλυτερο ομως μερος του RnD (research and development) για το τυφεκιο εφοδου το ειχαν κανει οι γερμανοι!! Οποτε κατά τη γνωμη μου είναι αδικο ο κ.Καλασνικωφ να πιστωνεται τη διμιουργια του κατά πολλους «καλυτερου τυφεκιο εφοδου στον κοσμο».



Εδω θα συμφωνησω  ;) ;)

Deutschland über alles  :D ;) ;)
Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


nikos88

Παράθεση από: SAPPER στις  13 Οκτ 2009, 18:24:36 ΜΜ
Από τα δυο ψηφίζω ΑΚ ως καλύτερο όπλο δοκιμασμένο σε οποιεσδήποτε συνθήκες, έχω ρίξει και με τα δυο, τα Σέρβικα και Ρώσικα έχουν πολύ καλύτερα μέταλλα και συμπεριφορά από τα κινέζικα που έχουν στην Αλβανία και είναι σαν αυτά που κυκλοφορούν παράνομα στην Ελλάδα...

Το Μ4 είναι ομολογουμένως καλύτερη πλατφόρμα και με βολεύει καλύτερα προσωπικά, αλλά αν υπήρχε επιλογή θα έπαιρνα και θα του πέρναγα το κιτ της ΗΚ 416 δηλαδή του Μ4 που το πήραν η Γερμανοί και το έκαναν όπλο... ;D

Βέβαια υπάρχει και μια σημαντική διαφορά στα δυο όπλα που είναι το διαμέτρημα, όπου ιδίως σε αντάρτικα πόλεως βλέπε ΙΡΑΚ, ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ παίζουν μεγάλο ρόλο, και κατ' εμε είναι η μελλοντική πρόκληση και οι μελλοντικοί πόλεμοι όπου εδώ το Μ4 μειονεκτεί λόγο περιορισμένης διατρητικότητας σε αντίθεση με το ΑΚ που περνάει τον τοίχο εύκολα και επιφέρει πλήγμα.  ;)

Συμφονο απολιτος

Goodspeed

No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




pakatsao

Αυτή η φωτογραφία που έβαλε ο Sapper ανήκει στην κατηγορία fashion με μπερέ πράσινο??? Τέσπα νόμιζα οτί εδώ το φόρουμ ασχολείται με airsoft και όχι με πασαρέλα  ;D

panosmaster

 το ak  ψηφιζω επειδη ειναι πιο ομορφο ξυλο σηδερο,τα εχει ολα
Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΟΙΚΤΟ Ο PANOSMASTER OXI

SAPPER

Παράθεση από: pakatsao στις  17 Οκτ 2009, 16:03:23 ΜΜ
Αυτή η φωτογραφία που έβαλε ο Sapper ανήκει στην κατηγορία fashion με μπερέ πράσινο??? Τέσπα νόμιζα οτί εδώ το φόρουμ ασχολείται με airsoft και όχι με πασαρέλα  ;D
Έχω και σε άλλους χρωματισμούς.
Το συγκεκριμένο πήγαινε ασορτί με τις αρβύλες  :D :D :D

Bb1

Και εγώ Μ16 θα ψηφίσω.Αγόρασα προχθές το Μ733 και ήδη το φαντάζομαι με red-dot,φακό,κλπ.

Frostmeister

Για μενα δαγκωτο AK... ειτε 47 ειτε 74 ή οποιοδηποτε variation..!
Ειναι χρονιο κολλημα, και ας περασα απο τη ¨φαση¨ Μ4-Μ16, μου εφυγε... κατι σαν τα σπυρακια της εφηβειας!  :P
"If it bleeds, I can kill it. If it broke, I can fix it"

Scharfschütze

50-50 !!

Αυτο ειναι κοντρα!!

;)  :D
Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


Black man

Resistance is futile!!!!!!!!!!!!!

Heraklion Airsoft Mil Sim Club
http://www.heraklion-airsoft.gr
Site Admin

simo hayha


Zaitsev


tataman

ΑΚ  ΔΑΓΚΩΤΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ΄΄ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΄΄ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ

ΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚΑΚ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΑ ΔΟΞΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ
ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ

JIM-ETA

Ψηφίζω Μ-16 και τα παράγωγα του γιατί δεν γουστάρω τους κόκκινους.

Hornet

you'll fire your musket but l'll run you through...

jumbo

ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Powerplant

ΑΚ και ξερό ψωμί. To LADA των όπλων. Φτηνό, χοντροφτιαγμένο, παραπεταμένο, ίσως και αντιπαθητικό, δεν είναι μουράτο αλλά το μόνο που χρειάζεται είναι σφαίρες και χρήστη. Σαν την REXONA!! "ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΠΟΤΕ!""

metallpontios

ψηφιζω m16 γιατι για την εποχη του ειναι πρωτοποριακο π.χ. εκτενης χρηση πλαστικου και αλουμινιου.παλι ομως ειχε πολλες εμπλοκες κατι δηλαδη που δεν ειχε ο αντιπαλος του αλλα παντα θα το προτιμω γιατι βελτιωνεται οσο δεν παει και στο airsoft και στην πραγματικοτητα και αφησε ιστορια στο βιετναμγια τις εμπλοκεσ του γιατι οι μισες απωλειες ηταν απο τις εμπλοκες και οι υπολοιπες απο φυλικα πυρα

WAR ANGEL

Παράθεση από: metallpontios στις  27 Οκτ 2009, 12:34:40 ΜΜ
ψηφιζω m16 γιατι για την εποχη του ειναι πρωτοποριακο π.χ. εκτενης χρηση πλαστικου και αλουμινιου.παλι ομως ειχε πολλες εμπλοκες κατι δηλαδη που δεν ειχε ο αντιπαλος του αλλα παντα θα το προτιμω γιατι βελτιωνεται οσο δεν παει και στο airsoft και στην πραγματικοτητα και αφησε ιστορια στο βιετναμγια τις εμπλοκεσ του γιατι οι μισες απωλειες ηταν απο τις εμπλοκες και οι υπολοιπες απο φυλικα πυρα

Χμμμμ εχω βασιμες υποψιες οτι για τις εμπλοκες της εποχης που αναφερεις εφταιγε το κακης ποιοτητας πυρομαχικο...αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με